Je tu niekto na predĺženej materskej?

sofia1
20. jún 2008

je tu niektorá na predlženej materskej,ktorá prestupila na materskú?dakujem 🙂

gapa
21. jún 2008

čo je predlžená materská?
Narodí/lo sa ti viac detí alebo si osamelá, takže myslíš čerpanie materskej dov.nie obvyklých 28týždnov ale 37týždnov?
Ak myslíš obdobie po poberaní materského, s poberaním rodičovského príspevku, tak to je už rodičovská dovolenka. A o tom tu už téma otvorená je.
Ale ako pozerám na tvoj nick, tak možno myslíš ozaj predlženú RD a znovu nástup na MD s druhým dieťaťom.

Ak ti ide o nárok o materské, tak je dôležité, ako je to s tvojím prac.pomerom. Ak by si bola na predlženej RD z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravot.stavu svojho prvého dieťaťa a "počas trvania PP", tak by si mala nárok na materskú aj pri druhom dieťati.
No to už predbieham. Vlastne si sa nič nepýtala 🙂 😀

maajka
23. jún 2008

Ahoj sofia,to bude asi moj pripad,mne coskoro skonci prva materska,ale som opat tehotna,takze si dam asi predlzenu neplatenu a potom nasledne na druhu matersku 😉

gapa
23. jún 2008

sofia, ak tvoj PP skončil cca v dvoch rokoch dieťaťa, tak nárok na materské mať nebudeš. Nesplníš podmienku aspon 270dní nemoc.poistenia v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD. Budeš mať nárok na rodičovský príspevok od narodenia dieťaťa.

Len pre upresnenie, o materskej alebo rodičovskej dovolenke by sa malo po správnosti hovoriť len vzhladom k zamestnaniu (hovorí o tom len zákonník práce). Teda v zamestnaní čerpáte materskú dovolenku (28 alebo 37týždnov) a potom do 3rokov (príp. do 6rokov pri dlhodobo nepriaznivom zdrav.stave) rodičovskú dovolenku.

Ak PP netrvá, tak možno hovoriť o poberaní rodičovského príspevku alebo po 3-och rokoch o starostlivosti o dieťa do 6rokov.

sisi
24. jún 2008

ahijte babz neviem ako to je ja som porodila dceru v maji roku2006 v potom som ostala tehotna v decembri 2006 nakolko som čakal dvojičky som isla na matersku skôr v v juli 2007 . chlapci sa mi narodili o mesiac skor a ja som dostavala matersku ale zanikol mi rodičovsky prispevok na dceru. matersku som dostavala 9 mesiacov a teray mam rodičovský prispevok na 3 deti iba jeden. ale je to nespravodlivosť hlavne že chcu aby sa rodili deti a za čo keď nemame ich s čoho pomali živiť! nech oni skusia zo 6000 uživiť deti. ved je to smiešne. 🙄

emjee
24. jún 2008

sisi to je preto, lebo si mala deti tak kratko po sebe (stihla si tu podmienku naroku na matersku - 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne dva roky), ak by si mala chlapcov neskor, uz tu podmienku nesplnis a dostala by si len rodicovsky prispevok

katmi
7. júl 2008

"predlzena" materska je aj ak je zena osamela, vtedy ma narok na materske v trvani 37tyzdnov..inak je to 28tyzdnov.. 😉

zuzana8
9. júl 2008

Ahojte babenky, chcela by som Vás poprosiť o radu. Od 1.augusta nastupujem na materskú, dcéru budem vychovávať sama bez otca, takže mám nárok na predĺženú MD. Zamestnávateľ mi povedal, že si mám MD vybaviť v sociálnej poisťovni sama. Neviete, aké tlačivo alebo čo treba k tomu vybaveniu?? Aký doklad že som sama? veľmi pekne ďakujem

gapa
9. júl 2008

niekde som čítala, že to preukazuješ čestným prehlásením, ale niekde tuším aj písali o potvrdení z mestského či obecného úradu, takže neviem. V každom prípade sa informuj priamo na SP podla sídla firmy, na oddelení nemoc.dávok podla začiatoč.písmena tvojho priezviska (aspon u nás to tak je), teda priamo u pani, ktorá ta má na starosť a bude ti rátať materskú.
No a môžeš dať prípadne potom vedieť, ako si dopadla, ak chceš pomôcť dalším mamičkám. Možno sú tu už písané takéto prípady. Snád sa ešte nejaké mamičky s takouto skúsenosťou ozvu. 😉

katmi
10. júl 2008

zuzana ano, ako pise gapa.. staci na socialnu poistovnu spolu so ziadostou o materske zaslat cestne prehlasenie,ze sa budes starat o male sama a aj ho sama vychovavat.. mas narok na MD v trvani 37 tyzdnov

katmi
10. júl 2008

a potvrdenie z MU netreba.. netusim, ako by to tak asi potvrdzovali.. isli by mi do bytu?? 😨 poslala by som ich kade lahsie.. 😉

zuzana8
13. júl 2008

babenky, veľmi pekne ďakujem. na budúci piatok idem do SP, tak dám potom vedieť ako som dopadla...🙂)

gapa
13. júl 2008

ešte zuzana,
ked si to ideš vybavovať sama (čo teda nie je obvyklé), predpokladám, že zamestnávatel si už prefotil tvoju žiadosť o materské a originál ti vrátil a dal ti "potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc.dávku, nech to zase SP nežiada od neho dodatočne.
A tiež si zober zo SP tlačivá potrebné po pôrode aby za teba štát platil dôchodkové, teda RLFO (aj 3x nech máš potom aj na odhlášku), vyhlásenie a príp. oznámenie o II.piliery

zuzana8
14. júl 2008

gapa: ďakujem - v SP si určite zoberiem všetko čo mi dajú. Len neviem, ako sa píše to čestné vyhlásenie, že som sama. Na nete som to nenašla., zamestnávateľ mi povedal, že materskú si musím vybaviť sama, nakoľko patrí k malým podnikom a tam to nevybavuje zamestnávateľ. Neviem či je to pravda alebo je účtovníčka lenivá. Takže vo štvrtok idem k dokimu, potom zamestnávateľ a potom SP. Už sa teším ako s tým bruchom trajdám po meste🙂))

sofia1
autor
14. júl 2008

sorry ale pýtala som sa na predlženu rodičovsku nie matersku 😉

zuzana8
23. júl 2008

sofia - tak si nemala dať názov "predĺžená materská", ale predĺžená rodičovská, to je rozdiel, ale v pohodke

ak to pomôže, píšem ako som si vybavila papiere ohľadom materskej na pobočke SP:
postavila som sa ro radu pred okienko - nemocenské dávky - odovzdala som im žiadosť o materské potvrdenú zamestnávateľom tak ako písala gapa a druhé tlačivo o príjme za minulý rok od zamestnávateľa. A keďže som sama, vypýtala som si aj česté vyhlásenie, že sa o dieťa budem starať sama. Treba to poslať po pol roku od narodenia dieťaťa, čiže keď mi bude končiť tá 28 týždňová lehota materského, tak aby som dostávala aj ten zbytok do tých 37 týždňov. A potom som sa postavila do druhého radu - tam kde je okienko pre SZČO - a tam mi teta dala registračný list FO, oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení a vyhlásenie FO, že sa riadne stará o dieťa na účely dôchodkového poistenia. Mám im to potom poslať spolu s fotokópiou rod. listu dieťaťa do tých 15dní od narodenia dieťaťa. Nemusím tam chodiť osobne. Mne dala aj meno pani, ktorej to mám poslať.
Ak Vám to niektorej pomohlo, som rada🙂)
a teší ma, že sa to dá potom poslať poštou, lebo tam boli oteckovia a mali z toho celkom traumu. Vyťahovali plno papierov a tety tam boli z toho nervné🙂)

gapa
23. júl 2008

zuzana, díky za info. Som bola zvedavá hlavne na to vyhlásenie, že kedy to treba. Takže pre mna novota.
je fajn, že sa dá prihláška s prílohami po narodení dieťaťa poslať poštou, no dobré je si to potom po nejakom čase overiť telefonicky na registri, či si zaevidovaná. A urobiť si kopie toho, čo posielaš.
Totiž mnohé mzdárky by ti vedeli rozprávať, ako SP chýbajú doklady (je tam vela ludí a robia tam študenti na dohodu, ktorí to nahadzujú do počítača) a nespokojní zamestnanci sa sťažujú na mzdárky, že čo "zase" nespravili. A oni majú dokonca opečiatkované tlačivo s prevzatím SP. To však už zamestnanca velmi nezaujíma. Takže treba si to radšej overovať. No záleží od každého, ako urobí. 😉

zuzana8
24. júl 2008

gapa - no to je samozrejme, že dnes si musíš všetko odkladať a overovať 😀 ja mám zlé skúsenosti s SP, takže bez toho to nepôjde 🙂

gapa
24. júl 2008

🙂

daesy
2. aug 2008

ahoj.vie mi niekto povedať či mám nárok na predíženú materskú ak som slobodná ale máme s otcom dieťaťa rovnaké trvalé bydlisko???

zuzana8
2. aug 2008

deasy, ja som dostala na SP papier - vyhlásenie pre účely poskytovania materského, že čestne prehlasujem že som osamelá a nežijem s inou FO v spoločnej domácnosti. Mám im to poslať po pol roku, aby som dostala ešte ten zvyšok -teda tie 3 mesiace. Ako to budú skúmať, to neviem. mne keby nepomáhali rodičia, tak by som si to dieťa nemohla nechať. Takže som rada, že je takáto možnosť dostať viac peniažkov 😀

mariana26
12. aug 2008

tak ako to je teraz???
ja zijem s rodicmi - dom je na otca, som slobodna mamicka - mam 3,5 mes. dcerku, mam alebo nemam narok???
na moje meno sipo platby nechodiai....iba posta z banky a podobne...

mam narok alebo nie? mam podatcestne prehlasenie ???

zuzana8
14. aug 2008

ahoj mariana, a Ty si na materskej alebo rodičovskej? lebo materská sa vypláca normálne 6mesiacov pre vydaté a tie ktoré žiú v spoloč. domácnosti s partnerom a 9 mesiacov pre slobodné. Potom už je rodičovská dovolenka a tá je rovnaká pre všetkých..

kotecek
2. feb 2010

Potrebujem radu , ,co sa tyka predlzenia materskej dovolenky.
Som slobodna, zijem sama s 3 mesacnym syncekom a planujem si po 28 tyzdnoch poziadat o predlzenie materskej. Avsak byt je spolovice aj otca dietata a taktiez este ucty bezia na jeho meno.
Myslite, ze by to bol problem pri podavani ziadosti? Taktiez otec dietata si dal v praci ten danovy bonus na dieta, uctovnicka mu povedala, ze nemusi s nami byvat, ale ze staci ak ma dieta jeho meno, co maly ma. Predpokladam, ze ak by som chcela ziadat o predlzenie, tak asi na ten bonus nema narok.
Budem vdacna za vase rady a skusenosti s tymto problemom

lubica69
3. feb 2010

kotecek na sociálke musíš podpísať čestné vyhlásenie,že si na bábo sama a ani nežiješ s niekým v spoločnej domácnosti kto je zárobkovo činný Tak neviem...

poki10
4. feb 2010

lubica, ale ved niekde v zakone je aj definicia osamelej fyzickej osoby a to je tusim taka fyzicka osoba, ktora naklady na byvanie atd. znasa sama. aspon tak hovori tusim obciansky zakonnik? ja sa z toho tiez neviem vysomarit, trvale bydlisko mam u rodicov, zijem s priatelom, ale vydata nie som. tak neviem ci to uznaju. ale vlastne by aj mohli

safira1
25. aug 2010

ak mi viete niektorá poradiť... Som rozvedená matka s dvomi deťmi, mladší bude mať dva roky. Ale stále rozmýšľam nad tým, či som nemala nárok na predĺženú materskú, ktorú mi neuznali, lebo bývam s rodičmi. Oni sú na dôchodku. Aj oni sa považujú za zárobkovo činné osoby? A ešte by som chcela vedieť, či sa to dá doplatiť aj spätne..

gapa
25. aug 2010

@safira1
pozri tu
http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/13...

prihlásiť sa na DNP spätne nedá.

lubica69
25. aug 2010

@poki10 to teda neuznajú Pokiaľ máš trvalý pri rodičoch tak ti to neuznajú!!!

edusik
27. aug 2010

@safira1 predlžená materská je pre slobodné matky resp. pre nepriaznivý stav dieťaťa - ja som mala predlženu lebo som sama, a trv. pobyt som ešte vtedy mala u rodičov a nebol problém.... v tom druhom prípade skúsenosť nemám

katy2403
31. aug 2010

Ahoj nevie mi niekto poradit som este na rodic. dovolenke ,dcerka bude mat 3 roky v novembry ale nemam miesto v skolke lebo je vela deti tak chcem vediet ci by mi predlzili rod.dovolenku ak nemam kde dat dieta a nama sa mi on ani kto postarat trv.bydlisko mam u matky