Kedy ísť podľa vás na materskú dovolenku?

sloto
24. nov 2008

Ahojte mohli by ste mi prosím poradiť? Predpokladaný termín pôrodu mám 12.2.2009. kedy podla Vás by mala začať materská dovolenka? Dobre počítam že 1.1.2009?

sloto
autor
24. nov 2008

nikto neporadí?

avanka
24. nov 2008

ahoj, no mne to vyslo 2.januara... 6 tyzdnov pred porodom. t. j. 6 krat 7 dni je 42...
A inak to ti povie aj lkar, ked sa ho opytas, oni maju na to v PC taky program, ze tam zada datum porodu a ono mu to automaticky vyhodi nastup na matersku.

sloto
autor
24. nov 2008

viem, že je to 6 týždňov pred pôrodom,len neviem ako sa to presne počíta? či od dátumu pôrodu spätne?

avanka
24. nov 2008

Ano, presne tak... 🙂

sloto
autor
24. nov 2008

čiže ak rátam dobre, tak by to skutočne malo byť toho 1.1.? poprípade 2.1.? dobre?

norik1
24. nov 2008

je to presne tak - 42 dni pred planovanym terminom porodu. Alebo zo zdrav.dovodov 8 tyznov - 56 dni...Lekar ti to da do tehu knizky

emjee
24. nov 2008

ale moze byt aj medzi 6-8 tyzdnov nie? nemusi byt presne na den 6 aleb 8 - alebo sa mylim? akoze minimalne 6, maximalne 8 alebo niekde medzitym

emjee
24. nov 2008

a este otazka - mozem na md nastupit aj v sobotu / nedelu / sviatok? ja mam od dr termin urceny na 14.2 (sobota), nastup na md sme zatial nedohodli, ja by som chcela 2.1

gapa
24. nov 2008

sloto,
pri PTP 12.2.09 je:
- obvyklý nástup (6týžd.pred) na MD 1.1.09, čerpanie MD do 15.7.09 (ak 28týž) resp.do 16.9.09 (ak 37týžd, t.j. osamelé a pri viac narodených deťoch)
- najskorší nástup na MD 8týž.pred.PTP t.j. dna 18.12.08, potom vychádza čerpanie MD do 1.7.09 (28t), resp. 2.9.09
(mám urobenú tabulku v excely 😉 )

emjee,
nastúpiť na MD môžeš vklude aj v sobotu alebo nedelu (nastupovala som v sobotu), ale viem, že niektorí lekári s tým majú problém, lebo napr. mojej sestre kvôli tomu posunul lekár o 1den PTP, lebo "vraj v sobotu nemôže" nastúpiť na MD!
Takže záleží aj od lekára 😨

jaduska
24. nov 2008

ja som na prvú materskú nastupovala v nedeľu 🙂

emjee
25. nov 2008

😅 tak ja nemam problem so sobotou, ale staru dovolenku uz budem mat vycerpanu a toho 2.1 by som mala vzduchoprazdno 😅

norik1
25. nov 2008

emjee nemozes nastupit medzi 6 a 8. tyzdnom - toto mi prizvukoval lekar, ked sa ma pytal, kedy chcem nastup, ci 6 alebo 8 tyzdnov. Vraj je to byrokracia uradnicka, ale je to presne 42 alebo 56 dni pred planovanym terminom a nic medzi tym. Ale dal mi na vyber, zlaty bol, ne?

emjee
25. nov 2008

norik no to je dobra haluz 😅 ale ja uz sa v tomto state necudujem nicomu 😝

norik1
25. nov 2008

no to je kvlitna haluz...ale presne ako vravis, tu uz sa niet comu cudovat. Ze vraj to je kvoli zdr.poistovni - ine datumy nastupu na md neberie.

Jediny sposob ako si upravit nastup na MD je posunit oficialny termin porodu. Ale to by sme sa mohli bavit +- nejake dva dni max. Ja som mala dva terminy - 21.5 a 22.5 - lebo doki pri vypisovani tehu knizky zabudol, ze je prestupny rok a ked som sa na to pytala, tak povedal ze to je taaaaak jedno, lebo len 5% zien porodi presne na termin (ak samozrejme nie je planovany porod) 😀 😀 😀

emjee
25. nov 2008

tak som zvedava, ked teda budem musiet nastupit toho 3.1 ako moj zamestnavatel vyriesi moju dovolenku (mame totiz pred vianocami dlhsiu "nutenu" dovolenku ako nam v skutocnosti zostava dovolenkovych dni, s tym, ze v novom roku sa cerpa uz z novej dovolenky, ale ja uz nebudem mat z coho cerpat)

norik1
25. nov 2008

mas, dovolenka sa ti rata aj za cas, co si na materskej (nie rodicovskej), takze mas alikvotnu cast 😀

martinka17
25. nov 2008

emjee
nedá Ti tvoj lekár aspoň na jeden deň celodenné ošetrenie...teda paragraf? To by si potom mala ten jeden deň vyriešený. 😉

emjee
25. nov 2008

po odoslani prispevku to napadlo aj mna 😀 cize ked mam zmluvu na dobu urcitu do konca februara, tak mam narok na 20/12*2 dna dovce este? 😀 sehr gut

norik1
25. nov 2008

No mas narok na dovolenku do februara...

sloto
autor
25. nov 2008

dakujem baby, takze podla vsetkeho teda fakt 1.1.. to sa tesim, pretoze chcem aby sa mi pocitala materska z roku 2008.

arieska
26. nov 2008

emjee, ja si myslím, že sa musíš dohodnúť s lekárkou. Ja som mala termín 17.02. a nastupovala som na MD 06.01. do šiesteho som čerpala dovolenky, ĺebo som jej ešte mala kopec.

emjee
27. nov 2008

tak dnes mi doki napisal md od 3.1 - cize presne 6 tyzdnov pred tp

cicimon
19. jan 2010

ahoj,
neviete niekto pls, ci sa da na matersku nastupit napr o tyzden neskor s tym, ze by som ten 1 tyzden cerpala este dovolenku a na materskej bola len 5 tyzdnov pred porodom? byva s tym u lekara problem? kedze predpokladam, ze zamestnavatel by problem nemal

standa82
19. jan 2010

Cicimon, musíš ísť na materskú najneskôr 6 týždňov pred pôrodom. Dovolenku si vyčerpaj pred nástupom na MD alebo po ukončení MD, pred nástupom na RD.

cicimon
19. jan 2010

standa - a ak by chcel niekto napr robit este z domu? da sa to tak?

gapa
19. jan 2010

cicinom,
rob na dohodu, nie na prac.pomer.
Ak by si ešte týžden robila a porodila skôr ako 6týž. od skutočného nástupu na MD, tak by si sa ukrátila na dlžke poberania materského. Poberala by si ho nie 28týždnov, ale len 22týž. od skutočného pôrodu.

cicimon
20. jan 2010

gapa diki

len som chcela vediet, ci su nejake moznosti, ako pri TPP byt na materskej pred porodom menej ako 6 tyzdnov, cize viac robit, ale za ceny dohody a potom spat na TPP to za ten tyzden alebo viac asi nestoji.
Mam kolegynu, ktora planuje robit asi ako "home office" tak cca 2 tyzdne do porodu, tak som zvedava, ako si to nakoniec zariadi a ci vobec bude tolko vladat 🙂

skipi18
23. máj 2019

Viete mi poradiť? Dátum pôrodu mi lekár vypočítal na 5.august. Neviem ci mam ísť 6 alebo 8 týždňov pred pôrodom na MD. Hovoria ze si to treba vypočítať aby som nebola ukratena o peniaze. Napíšte mi prosím dátum a počet týždňov kedy ísť na MD pomôžte mi. Dakujem

dominika_sk
23. máj 2019

@skipi18 jozef mihal hovoril na prednaške že skor je lepšie, ale nepočuvala som tie podmienky, možem pozrieť doma v knižke čo tam o tom piše

skipi18
24. máj 2019

Ok ďakujem