Kedy vypláca sociálna poisťovňa prvú materskú dávku?

gitarka
25. sep 2008

Ahojte baby,ktora mi vie poradit, dnes som bola odniest zamestavatelovi papier ze od 1.10.08 nastupujem na matersku, termin mam v novembri, a na personalnom mi povedali ze socialka mi zaplati prvu davku az po narodeni dietata, je to pravda?alebo ako to vlastne je?poradte diiik

gapa
25. sep 2008

gitarka, podla mna, ak to tam odnesú do 4-tého oktobra spotrebným potvrdením a aj všetko správne odhlásia, tak by si mala dávku dostať cca od 15 do 20.oktobra.
Predpokladám, že máš už k nástupu na MD splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. (t.j. ti trval PP aspon 9mesiacov). Ak by si ju nemala splnenú už pri nástupe na MD, tak to je dôvod, prečo by ti materské začali vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa na odd.nemoc.poistenia. Inak nie.

Mne osobne vyplatili dávky za 3mesiace pred doručením RL dieťaťa.

gitarka
autor
25. sep 2008

ja som zamestnana od marca 2007,takze narok mam,len nechapem preco az ked sa narodi to vyplatia a dovtedy co odkial budem mat peniaze,tomu ja nechapem,ale inak dik za radu

gapa
25. sep 2008

gitarka,
ak si zamestnaná od 3/07, tak tú podmienku máš splnenú.
A som sa sekla v predchádzajúcom príspevku. ☹
Jasné, že ked nastupuješ na MD od 1.10.08, tak dávku za 10/08 dostaneš až v novembri, teda pozadu. Takže OPRAVUJEM!!!!!!!. Ak budú všetky papiere, potvrdenie a zmeny nahlásené v SP do 4.11.08, tak prvú materskú za 10/08 by si mala dostať cca 15-20-teho novebmra 2008 (možno aj skôr? lebo majú dva výplatné termíny, jeden okolo 6-teho).

Chcela som napísať, že čo ti tvrdila personalistka, je blbosť. Ak však pozerám konkrétne dátumy, tak až taká nie. Ved v oktobri ešte dostaneš výplatu za 9/08 a kedže dávky sa vyplácajú okolo toho 16-teho (no stáva sa už 13-teho alebo až 21-ého), a tvoj termín je cca 25.11.08, tak to bude cca v čase, ked sa ti pravdepodobne narodí bábo.

Ved sa určite ešte mamičky ozvú. Mne sa dcera narodila po Vianociach a to už som prvú materskú dostala 13.decembra za november.

jaduska
25. sep 2008

Gapa má pravdu, ja som išla na materskú v polovičke mája a dávku som dostala v júni, cca okolo 18-teho a malá sa narodila 25.júna.