Koľko pred pôrodom ísť na materskú dovolenku?

pookie
31. dec 2008

Ahojte, ako dlho pred terminom porodu ste nastupili na MD? Ja mam termin na 2.2. a zacnem asi od polovice januara, pre pripad ze by sa babo rozhodlo prist skor tak nech si este trochu oddychnem 😉

emjee
31. dec 2008

co myslis tym zacat md? oficialne (podla slovenskych zakonov) zacinas md najskor 8 - najneskor 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu - ak sa citis dobre, potom je vyhodnejsie zacat md az tych 6 tyzdnov pred tp, aby ti ostalo viac casu na materskej uz s babatkom

elise
31. dec 2008

ja som na md nastúpila až dňom pôrodu mala som síce skrátenú md na 22 týždňov ale mala som aspon pred vianocami plnú výplatu. ja som sa cítila super do dňa pôrodu som pracovala ale robím v administeatíve tak sa do dalo. 😉 inak sa nastupuje ako píše emjee 😉

pookie
autor
31. dec 2008

Nevedela som ze na SK povinne 6 tyz. pred terminom, aj tu v UK to tak bolo ale uz to zmenili a tusim to nie je casovo obmedzene kedy treba zacat. Tu je materska platena len 9 mes. tak sa to snazim potiahnut co najdlhsie aby som mohla byt s babom dlhsie doma ale uz sa zacina rano tazsie vstavat tak 3 tyz. pred terminom by sa uz patrilo zacat oddychovat 😉

stvura
1. jan 2009

No bohuzial je to u nas tak - osobne si myslim ze je to riadna sprostost, lebo ja som sa napriklad citila hrozne fajn, takze by som mohla pracovat i do posledneho dna {prenasala som maleho 4 dni}.
Hlavna nevyhoda je v tom, ze ti materska konci ked ma dieta ukonceny 5 ty mesiac a ak chces ist do roboty ti ani sukromne jasle nevezmu 5 mesacne dieta {u nas v NZ nie, mozno v Ba ano}...

libka1
1. jan 2009

Tiez mi to nevyhovovali, isla som 6 tyzdnov pred ale stacilo by 2-3 pred, teda mne... to sa mi uz zda vhodne z takych kvazi bezpecnostych dovodov 😅 ale velmi zalezi na konkretnej praci. Poznam kopec bab, ktore sa dali vypisat na rizikove uz v 3 mesiaci aj ked nemali problemy a potom 8 tyzdnov pred nastupili na matersku...Vlastne ked som chodila na gyndu tak sestricka sa stale cudovala ze este robim, ze to sa dnes nenosi 😕 My to bolo divne, doma by som zosalela, aj tak mi to pomaly odsypalo 😅 A fakt by som prijala radsej mat dlhsie tu matersku po narodeni dietatka... ale to je indi vindi, mala by to byt slobodna volba a nie taketo donucovanie... 😝

libka1
1. jan 2009

A druhy extrem: vo stvrtok povedala v praci ze ak to na nu nepride ide si to dat v piatok vyvolat, aj tak bolo, v pondelok ju pustili z nemocnice, v utorok bola v praci aj s dietatom 🙄 odvtedy pracuje... to by som tiez nechcela zazit 😅

pookie
autor
1. jan 2009

Tak to je veru trochu pritiahnute za vlasy, dobra "workoholicka"
Som rada ze to tu nie je obmedzene, tiez by som nerada isla povinne na metersku 6 tyz. pred. Tiez nesuhlasim s rizikovym, urcite viac ako polovica tych zien by mohla kludne robit, neviem si predstavit "nicnerobenie" na dlhsi cas. Ale kazdeho osobna vec, len ma zaujimalo kedy si zeny povedia ze tak dobre, staci, ide sa na matersku 😉 Dufam ze nebudem prenasat, to cakanie ma bude ubijat. Radsej o nieco skor 🙂

etnicka
1. jan 2009

ahojte, ja som zivnostnicka, takze to, kedy pojdem na matersku, si mozem rozhodnut sama 😀 som ani nevedela, ze ak by som bola zamestnankyna, musela by som ist povinne, pripada mi to dost cudne, ale to je vela veci 😉
No a urobim to tak, ze termin ma babatko 22.marca a pokial sa budem citit dobre, budem pracovat do konca februara. Takze doma by som mala byt asi 3 tyzdne, podla toho, kedy sa babatko rozhodne prist 🙂

emjee
2. jan 2009

ja nastupujem na md az zajtra, ale uz som doma 3 tyzdne (dovolenka, sviatky) a uz ma zeru mrle 😀 aj ked je pravda, ze dokym som robila sa mi aj lahsie vsatavalo, chodilo a tak, teraz tieto posledne tyzdne som bud zlenivela alebo sa maly zacal tak roztahovat, ze uz nevladzem tolko ako predtym

petra1985
2. jan 2009

ja mam termin 29.3 a nastupujem na matersku 15.2.. tak to mam v tehuknizke

wild.horses
2. jan 2009

2 tyzdne pred porodom, ale este predtym si vezmem asi 5 dni dovolenky. Cez sviatky som bola 2 tyzdne doma-dovolenka a skoro ma rozhodilo, akosi som si zvykla pracovat 😀

etnicka
2. jan 2009

🙂 tiez ma bavi pracovat, ked som doma, len hnijem, som hrozne leniva 😉