Končí mi materská dovolenka. Ako si ju predĺžiť?

lubka131
12. jan 2009

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, 13.januára 2009 mi končí materská dovolenka. A kam mám potom ísť?Úrad práce?lebo som niečo počula o predĺženej materskej dovolenke, ako to funguje a aké sú výhody prípadne nevýhody, kde sa to vybavuje...ktorá v tom pracujete ,tak poraďte, ďakujem.

gapa
8. feb 2009

janazuza,
aj ked máš rozhodnutie o dlhodobo nepriazn.zdr.stave dieťaťa na dlhšie, tak:
- rodič.príspevok môžeš poberať maximálne do jeho 6rokov! dlhšie sa podla terajšieho zákona nedá.

- Ak by si s ním však chcela zostať dlhšie doma a byť stále dôchodkovo poistená štátom, tak môžeš, ak ide o dieťa s dlhodobo nepr.zdr.stavom. Potom si však musíš podať na SP odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (lebo už bude starší) a podať prihlášku (myslím najneskôr v den po 6-tich narodeninách, ak chceš súvislé dôch.poistenie) ako osoba riadne sa starajúca o dieťa od 6 do 18rokov s dlhodobo nepriazn.zdrav.stavom.

je to vlastne presne tak, ako zo zdravým dieťaťom môžeš ostať doma a byť dôchodkovo poistená štátom do jeho 6rokov, no RP môžeš poberať len do 3-rokov. U detí s dlhod.nepr.zdr.stavom môžeš zostať doma a byť dôch.poistená štátom do 18rokov, no RP poberáš do 6rokov.

So zdrav.poistením neviem, ako sa to člení, lebo tiež do 6rokov dieťaťa si poistencom štátu ako osoba osobne celodenne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Od 6rokov bude asi iná kategoria, no nenašla som aká. Asi aj na ZP bude treba predložiť doklad o dlhod.nepr.zdr.stave dieťaťa (to iba predpokladám, možno netreba a len podpíšeš nejaké čestné prehlásenie) po dosiahnutí jeho 6rokov.

emja
9. feb 2009

rada by som zhrnula niektore pojmy - pre lepsie porozumenie a komunikaciu: /opravte ma , ak sa mylim/

pojem predlzena materska dovolenka neexistuje
pojem predlzena rodicovska dovolenka neexistuje
pojmy neplatena materska ani neplatene rodicovska dovolenka neexistuju

existuje:
materska dovolenka -pobera sa matersky prispevok, stat plate zdravotne poistenie do zdravotnej poistovne a dochodkove poistenie do soc. poistovne

rodicovska dovolenka do 3 rokov veku dietata -pobera sa rodicovsky prispevok, stat plati zdr.poistenie. do ZP a dochodkove poistenie do SP

predlzena rodicovska dovolenka z dovodu dlhodobo nepriazniveho zdravotneho stavu dietata /moze byt az do 6 rokov/ - treba posudok komisie, pobera sa nadalej rodicovsky prispevok a stat plati vyssie uvedene

osobna celodenna starostlivost o dieta do 6 rokov /podla paragrafu 15 ods.1e) o soc. poisteni/- dieta je zdrave, rodicovsky prispevok sa nepobera, je moznost , aby stat platil zdravotne poistenie do ZP, treba to tam oznamit, podpisat cestne prehlasenie, dieta moze byt dokonca 4 hodiny denne v skolke,,,je tiez moznost , aby stat platil dochodkove poistenie do SP, treba to oznamit SP , podpisat cestne prehlasnie, tu ale nie je moznost aby dieta bolo v skolke ani 4 hodiny denne

emja

maruschka
11. feb 2009

aj mňa čaká "predĺžená materská" Končím vysokú, malá ešte poriadne nerozpráva-ani netuším, kedy s tým mieni začať. Pýta sa normálne už od 2 rokov, plienku nosí len pre istotu..Materská mi končí 22.5.2009.
Tak som zvedavá, čo všetko musím vybaviť, aby som ešte rok mohla zostať s malou doma..Teda do jej 4 rokov..Malá je zdravá, takže materská z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu neprichádza do úvahy..A na úrad práce sa prihlásiť nechcem, keďže by som asi musela nosiť potvrdenia o hľadaní zamestnania..

Ako ďalej??

gapa
11. feb 2009

maruschka,
zájsť na ZP,podpísať vyhlásenie o tom, že sa riadne celodenne osobne staráš o dieťa do 6rokov. No a ak si si SAMA!!! podala do SP po narodení dieťaťa prihlášku, aby si bola dôch.poistená, tak tá ti bude trvať až dokedy nenastúpiš do práce alebo sa o dieťa nezačne starať niekto iný.
Ak by si bola zamestnaná, tak to je trochu zložitejšie, bolo by treba žiadať o nepl.volno alebo ukončiť PP.

lilimonika
12. feb 2009

Ahojte kočky, som tu nová, tak prepáčte ak sa nevyjadrím úradne 🙂
mám taký problémik že, materská mi končí v apríli, na ďalšiu budem nastupovať až v októbri, potrebujem si ten čas medzi týmto obdobím nejako zaplniť 😖
som zamestnaná, ale tam sa vrátiť nechcem aspoň mometnálne, no a som aj živnostníčka.
môžem byť vypísaná a popritom poberať aj nemocenské keďže som tá živnostníčka?poradili mi aby som si predĺžila materskú dovolenku, ale ešte stále neviem či aj niečo dostanem, to viem že štát za mňa bude platiť zdravotnú...ale dostanem aj to nemocenské???

gapa
12. feb 2009

neviem síce, či budem vedieť, no doplnujúce otázky
živnosť máš prerušenú? odkedy dokedy? Aký si mala príjem zo živnosti za r.2007? t.j. vznikla by ti povinnosť platiť NP od 1.7.08 do 30.6.09?

maruschka
12. feb 2009

gapa, ďakujem za odpoveď .

janazuza
12. feb 2009

Ahojte.
Gapa Diky, že si zareagovala. Myslela som , že asi v tom bude nejaký háčik.Dosť som s toho posudku bola vyvedená z miery. Veď teoreticky by mal malý nastúpiť v septembri 2010 do školy.Tak aspoň viem čo asi bude treba vybaviť.

elle64
12. feb 2009

Ahojte, v juni mi končí rodičovská dovolenka, predtým som pracovala, ak ma zamestnavatel prepustí mám nárok na podporu v nezamestnanosti, neviete?

gapa
12. feb 2009

elle,
ak si si počas RD neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, tak nie.

lorin11
13. feb 2009

ni, nie nie, tebe povedia na úrade práce, že si na materskej do konca Januára, viem to lebo moj malý mal 6.januára 3 . roky. Nic ti nedajú, mas príst až 1. februara. Lebo ty ešte vo februári dostaneš plnu materskú dávku , za celý Január.aj ja som na predlženej materskej , len zanesies papier do zdravotnej poistovne.

petka36
2. apr 2009

Dobrýden.Ja som tu prvý krát a chcela by som sa informovať 🙂 ..24.4 mi končí materská a ešte nemám žiadnu prácu...doteraz som si platila na Sp poistenie proti nezamestnanosti a a teraz keď som sa tam bola pýtať tak mi povedali že nemám nárok na peniaze pretože som si to neplatila 3 roky ale platila som to len 2...Keď mi skončí materská tak budem bez financých prostriedkov a chcela by som vedieť keď je moja dcérka zdravá ale starám sa o ňu sama a bývam u maminy či mam nárok na predlženú materskú.A chcela by som ešte vedieť do koľkých rokov by som potom mala zostať s dcérkou doma. 🙂

gapa
2. apr 2009

petka,
takže 24.4.09 má tvoje dieťa 3roky?
si zamestnaná? resp. aké boli tvoje zamestnania v posledných 4-och rokoch pred 25.4.09 (uved doba určitá alebo neurčitá) a dieťa bude chodiť do škôlky? odkedy?

gapa
2. apr 2009

no to ti môžem povedať už teraz, že nárok na rodič.príspevok po dosiahnutí 3-och rokov mať nebudeš, ak je dieťa zdravé.

ninna78
2. apr 2009

baby prosim Vas mozete mi poradit?
Koncim matersku dovolenku a nastupujem na rodicovsku. Treba dat na socialnu poistovnu nejaku odhlasku - teda oznamenie o ukonceni materskej a prihlasku - ze nastupujem na rodicovsku? Dakujem

petka36
2. apr 2009

Dobry večer Gapa.

Ano moja dcérka bude mať 24.04.2009 3 roky...a momentalne som neni zamestnana lebo pracu nemám.
Ja som skončila školu v roku 2005 a hneď po škole som išla pracovať do čiech...v prvej praci som pracovala od 9.6.2005 - 12.8.2005 a potom som išla pracovať do inej spoločnosti a tam sompracovala 16.8.2005 - 31.12.2006...a potom som zostala na materskej dovolenke.Teraz neviem čo mám robiť kedže nemám nárok na to aby som zostala s dcérkou na predľženej materskej dovolenke...a bez finačných prostriedkov nemôžem zostať. ☹
A malu by som chcela dať do škôlky a ak mi ju zoberu tak by mohla nastúpiť v septembri ale bohužial ja prácu nemám aj keď sa snažím hladať tak stale marne ☹

gapa
3. apr 2009

Petka,
takže okrem týchto dvoch prac.pomerov si bola aj 1rok dobrovolne poistná v nezamestnanosti??? Uved obdobie kedy. No a nenapíslala si, aké boli tieto dva PP (dúfam, že išlo o prac.pomery a nie dohodu), či na dobu určitú alebo neurčitú (každý zvlášť, čo bolo uvedené v prac.zmluve), to je dosť PODSTATNé! Lebo ide o to, či potrebuješ na získanie nároku na podporu 730 alebo až 1095dní.

Ak tvoja dcera pôjde do škôlky najskôr od 9/09, tak sa nemusíš zaevidovať na UP hned od 25.4.09, ale môžeš nadalej ostať ako "OSOBA RIADNE SA STARAJúCA O DIEťA DO 6 ROKOV". V takom prípade môžeš byť zdravotne a dôchodkovo poistená štátom (tj. bude sa ti to rátať do dôchodku a štát ti platí z vym.základu cca 12000,-Sk), kým si nenájdeš prácu alebo dieťa nezačne chodiť do škôlky.

Podmienkou ale je, že si si podala po narodení dieťaťa prihlášku na soc.poistovnu!!!!! podla bydliska a teda si aj doteraz dôch.poistená štátom!!! Podala si si prihlášku??? Odhlášku teda nemusíš podať po dostiahnutí 3-och rokov dieťaťa ale až potom, ked nastúpi dcera do škôlky alebo ak si nájdeš prac.pomer (súčasne byť poistencom štátu a aj ako zamestnanec na PP sa nedá). No pracovať na dohodu môžeš bez problémov aj ako poistenec štátu, ak sa počas práce na dohodu bude o dieťa starať napr. babka (t.j. nie škôlka alebo niekto na živnosť, komu by si platila).

V takom prípade treba zájsť aj na svoju zdr.poistovnu a podpísať prehlásenie o riadnej starostlivosti. ZOber si zdr.kartičku dieťaťa a jeho rodný list (pre istotu).

Za uchádzača o zamestnanie zaevidovaného na UP platí štát len zdrav.poistnie a žiadne dôchodkové. Ak teda nemáš nárok na podporu, tak pre teba nemá evidovanie na UP žiadny význam. Služby UP pri hladaní práce môžeš využiť aj bez evidovania (aspon tak som počula).

petka36
3. apr 2009

Dobrý deň.Dobrovoľné postena proti nezamestnanosti som bola dva roky a to za obdobie 21.3.2007 do kedy mi neskončí materská.takže to prvé zamestnanie bolo na dobu neurcitu a tu druhu som mala na dobu určitu.
no to či som si daval prihlašku som si neni istá...akurat mam prihlašku keď som si davala na to poistenie proti nezamestnanosti.

gapa
3. apr 2009

Petka tomu nerozumiem.
Na dobrov.PvN si sa prihlásila 21.3.07 a stále si ho platíš???

gapa
3. apr 2009

resp. si aj dobrovolne nem.poistená, z čoho poberáš materské?

gapa
3. apr 2009

petka,
teraz čítam, že si hore písala, že si doteraz platíš DPvN.

No ale ak je to tak, podla mna splnaš podmienky pre nárok na podporu v nezamestnanosti.
Ved ak by si sa išla zaevidovať toho 25.4.09, tak sa sleduje obdobie 4rokov späť,
tj. u teba obdobie 25.4.05 - 24.4.09
v tomto období si bola poistená v nezamestnanosti
- PP na dobu urč. ČR 9.6.05 - 12.8.08 = 65dní (za predpokladu, že nebolo prerušené PvN)
- PP na dobu neurč. ČR 16.8.05 - 31.12.06 = 503dní (za predp., že nebolo prerušené PvN)
- dobrov.PvN 21.3.07 - 24.4.09 = 766dní (za predpokladu, že si platila v splatnosti, to je vraj dôležité, lebo inak sa toto obdobie neráta)

takže spolu máš 1334dní a stačilo by 1095dní, takže máš aj rezervu.

Treba sa len spýtať na UPSVaR, príp. na SP odd.poistenia v nezam., aký doklad budeš potrebovať z ČR. Lebo predpokladám, že okrem doby poistenia budú potrebovať aj sumy v období posledných 3-och rokov pred zaevidovaním, t.j. od 25.4.06.
Aj ked vlastne vraj sa aj tak ráta len z vym.základov, aký by si dosiahla na slovensku vo svojom regione pri rovnakej práci, ktorú si vykovávala v zahraničí. Tak som čítala.

Takže podla mna sa informuj priamo v SP o tom doklade, nech si to stihneš vybaviť čím skôr. Možno že si to môže vyvaviť aj SP sama s úradom v čr. Som niečo také čítala, no neviem, či to nie je len teoria.

petka36
3. apr 2009

Ano stale si to platim...lebo ja som si myslela ze ked mi skončí materská tak budem mať nárok na niejake peniaze ale už viem že nie lebo som si to neplatila 3 roky ale len 2

gapa
3. apr 2009

a kto ti to povedal? Odkial to vieš? Prečítaj si môj príspevok vyššie.

gapa
3. apr 2009

jedine v prípade, že si nepracovala oficiálne, resp. na prac.zmluvu, tak nárok nemáš

petka36
3. apr 2009

to mi povedali na sp...len ja som odisla hneď po škole do tých čiech a ja som sa tu neprihlasovala....ja som sa tu prihlasila až keď som prišla z čiech to jest 21.3.2007....mala ta sa narodila v čechách a ešte asi mesiac som tam s ňou bola a potom som sem prišla.

gapa
3. apr 2009

pohrab sa trochu v týchto stránkach soc.poistovni, napr. toto.

http://www.socpoist.sk/zakladne-informacie/1571s

nesmieš veriť hned prvému človeku v SP, na ktorého natrafíš a ani druhému, tretiemu. To je moja skúsenosť. Mne tvrdila dokonca ich metodička, že nárok na materské, na ktorý som sa pýtala nevznikne. A predstav si vznikol.

No ako som už písala, lebo som čítala od viacerých ludí na www.porada.sk, že sa rozčulovali, akú dávku im to vyrátali po príchode zo zahraničia. Ved oni zarábali také pekné peniaze a tu im to rátali len ako pár korún. Takže nevadí, že na SK si platila len cca 2roky t.j.766, nárok ti vznikne vdaka dnom z čr.

Ale ak sa uspokojíš s tým, že nevznikol, tak to tak aj ostane. No ak chceš niečo získať, treba si za tým stáť a zisťovať a nedať sa. Takže je to na tebe. Dni máš spolnené. LEn potrebuješ o tom potvrdenia.

Napr. si napíš priamo na soc.poistovnu. V kontaktoch majú aj mailové adresy. Už viac mamičiek si tam písalo. To je určite istejšia odpoved, ak ti ju dajú písomne, ako niekto anonymný, ktorý nemá so zahraničím absolútne prax a povie ti to len ústne.

gapa
3. apr 2009

petka,
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

OPRAVUJEM, predsalen som na niečo pozabudla. ☹ ☹ Ty si počas toho druhého prac.pomeru čerpala MD a aj RD!!!! v českej republike.

Podstatné je teda, ako je to u nich. Či aj v čr sa prerušuje nem.poistenie počas RD a kedy si nastúpila na RD. Počas materskej dovolenky/poberania materského poistenie v nezamestnanosti v prípade prac.pomeru na SK trvá. Prerušuje sa až nástupom na RD/kedy sa podáva žiadosť na rodič.príspvok. Takže dôležité je, ako to bolo s poistením v nezamestnanosti v tom druhom prac.pomere, t.j. dokedy ti trvalo.

gapa
3. apr 2009

takže na tvojom mieste si zistím ako to bolo s trvaním nem.poistenia v druhom PP, ktorý začal 16.8.05, dokedy PvN trvalo.

No už to radšej nechám 😨

petka36
3. apr 2009

Dakujem velmi krasne ze rady.

petka36
3. apr 2009

ešte som našla že od 1.3.2006 do 14.11.2006 som poberala penažnú pomoc v materstve.denná výška tejto dávky bola 297Kč.