Končí mi materská dovolenka. Ako si ju predĺžiť?

lubka131
12. jan 2009

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, 13.januára 2009 mi končí materská dovolenka. A kam mám potom ísť?Úrad práce?lebo som niečo počula o predĺženej materskej dovolenke, ako to funguje a aké sú výhody prípadne nevýhody, kde sa to vybavuje...ktorá v tom pracujete ,tak poraďte, ďakujem.

maruschka
12. jan 2009

lubka, na sociálku a odtiaľ ťa pošlú do zdravotnej poisťovne si vybaviť predĺženú materskú..vlastne tuším nič nedostávaš, len štát za teba platí odvody..Táto materská platí do 5 roku dieťaťa..

Ja som tak bola so staršou dcérou pol roka doma a teraz budem s mladšou tiež na predĺženej materskej..Neviem, ako to funguje teraz, lebo kamarátka hovorila, že dostávala 1600 Sk??Ale neviem, či to nie sú len tie odvody..

A dôvod som nemusela uviesť nijaký, normálne som len povedala, že chcem zostať na predĺženej materskej. 😉

tatolu
12. jan 2009

Ahoj Lubka, mám dojem, že predĺžená MD je vtedy, keď je dieťatko choré, alebo si to vybavíš, že je choré...

Ale ostatné formality zaujímajú aj mňa. Možno niekto napíše 😉

cherub
12. jan 2009

Ahoj holky, o prodloužené mateřské sice nic nevím, ale jina po skončení MD musíte jít na pracák do tří pracovních dnů, pokud nemáte práci 😉 Pokud tak neučiníte, stát za vás už nebude hradit zdravotní a sociální pojištění. Vemte si sebou RL dítěte, občanku, papír o nejvyšším dosaženém vzdělání, případně zápočtový list ze zaměstnání před MD. To by mělo být tuším vše (případně můžete doložit později). Z pracáku vás pak pošlou na zdravotní pojišťovnu a na sociálku, budete-li žádat o přídavky 😉

maruschka
12. jan 2009

jaj a potom existuje ešte jedna materská, z dôvodu, ak je dieťa stále choré a nemôže sa plnohodnotne začleniť do kolektívu v škôlke..Vtedy treba potvrdenie od lekára a dostávaš normálnu materskú ďalej do 5 roku života dieťaťa..A tuším ho môžeš dať maximálne na 4 hodiny do škôlky...Kedysi to tu kočky spomínali v jednej téme..A vybavovali to tiež na sociálke.. 😉 Tak aj ja som zvedavá 😕

lubka131
autor
12. jan 2009

Maruschka, nie nie, chcem obyčajnú predĺženú materskú dovolenku, nie zo zdravotných dôvodov. Počula som, že jediná výhoda je v tom, že nechodíš z úradu práce na podpisy, každý druhý týždeň alebo tak nejak. A áno, platia ti nejaké odvody, čoby ti aj platil ÚP.
A mám tám ísť toho 13.januára či až 14.januára?

cherub
12. jan 2009

Lubka, do tří pracovních dnů od skončení MD. Jestli má tvé dítě narozeniny 13.1. tak tam můžeš jít 14. nebo 15. nebo 16. 😉

bambusko
12. jan 2009

lubka, chod radsej skor, treba ist do socialnej a zdravotnej poistovne. stat za teba plati len zdravotne poistenie, ale nemusis s anikde chodit hlasit. ak by si si vybavila predlzenie z dovodu dlhodobeho nepriazniveho stavu dietata - spadaju tam aj rozne alergie ap., platili by za teba aj dochodkove a dostavala by si rodicovsky prispevok.

gapa
12. jan 2009

posúdenie, či ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom robia posudkový lekári na UPSVaR a nie na soc.poistovni. No to treba vybavovať v dostatočnom predstihu. ZObrat z UPSVaR tlačivá a vypýtať od rôznych lekárov detského a odborných odporúčania. POtom posudkový lekári rozhodnú. Zväčša však na 1rok, potom sa to posudzuje nanovo, ak je dôvod.

Ak je dieťa zdravé, tak treba zájsť na zdrav.poistovnu (tam je asi jedno, či pred alebo po 13.1.09) a nahlásiť, že sa budeš nadalej starať o dieťa do 6rokov. MOžno ťa tam už majú takto zaevidovanú, to neviem iste, či do 3-och rokov evidujú mamičky ako poistenkyne štátu z titulu poberania rodič.príspevku alebo z titulu riadnej starostlivosti o dieťa.

No a potom je dôležité, či máš v soc.poistovni podanú prihlášku ako osoba, riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Ak už prihlášku podanú máš, tak na SP nemusíš podávať nič. Ak ju za teba robil zamestnávatel, tak ju treba podať, lebo dovršením 3-och rokov dieťaťa a teda ukončením rodič.dovolenky (nie materskej, tá končí cca 6mesiacov po nástupe na MD), ťa vlastne zamestnávatel odhlasuje. Tú prihlášku treba však podať najneskôr 14.1.09 (ak má 13.1.09 3roky), ak chceš mať súvislé dôchodkové poistenie, lebo ťa prihlásia na poistenie najskôr odo dna podania prihlášky.
Toto si radšej pozistuj skôr, lebo spätne sa na SP nedá. Táto soc.poistovna je najpodstatnejšia.

Na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny neviem, či niečo musíš vybaviť. To by som bola zvedavá aj ja. Lebo dovršením 3-och rokov ti automaticky odoberú nárok na rodič.príspevok od prvého dna nasledujúceho mesiaca, t.j. u teba od 1.2.09, o čom ti predpokladám príde doporučný list. Ale aj tak by som sa tam asi pre istotu išla spýtať. Možno sa dá niečo vybaviť aj cez nich??

lubka131
autor
12. jan 2009

Ďakujem za všetko, zajtra to idem pobehať. Sa ozvem 🙂

arieska
12. jan 2009

predĺžená materská je 37 týždňov, pokiaľ je matka osamelá. vtedy stačí ísť na sociálnu poisťovňu a tam spísať Čestné prehlásenie, že žiješ sama a sama sa o dieťa aj staráš

po uplynutí 37 týždňov ideš znova na sociálnu poisťovňu, kde ti dajú potrebné papiere a s nimi ideš na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde ťa zaevidujú a odvtedy dostávaš už iba rodičovský príspevok

gapa
12. jan 2009

arieska, súhlasím. Názov tejto témy a termíny, čo sa používajú, nie sú správne/presné. Ona už je na rodičovskej dovolenke, nie materskej.

arieska
12. jan 2009

aha,gapa, ja som to nepochopila. myslela som, že myslí tých 28 týždňov...nečítala som všetky príspevky...tak potom pardón

gapa
12. jan 2009

😅 aj mne chvílu trvalo, kým som sa zorientovala 🙂

janulap
13. jan 2009

Ahojte,tak sm dnes volala na UPSVaR a tam mi povedali ohladom neplatenej predlzenej RD,ze to treba nahlasit vo vasej zdravotnej poistovni,lebo ze vraj UPSVaR uz nema nic spolocne s neplatenou predlzenou RD,a tam sa aj dozviete,ci mozte a na kolko hod dat dieta do skolky alebo nie. 😉

lubka131
autor
13. jan 2009

Ahojte, tak dnes som to vybavila. Treba potvrdenie o evidencii na Úrade práce, ak ste boli evidované, a potom ešte potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku, zo sociálneho. S týmito dvoma potvrdeniami som išla na zdravotnú poisťovňu, a keďže tam nebolo ľudí, tak som za 10minút bola vybavená.
Ešte som tam podpísala také prehlásenie, že sa budem o svoje dieťa starať do 6tich rokov.
Ta pani mi povedala, že sa môžem kedykoľvek odhlásiť a znova prihlásiť, ale iba do tých 6tich rokov dieťaťa.
Dieťa môžem zatiaľ dávať do školky max. 4hodiny denne, keď budem chcieť viac, treba ísť na sociálne.
Jediná výhoda je v tom, že nemusím chodiť pravidelne na podpis, a takto si prácu musím hľadať sama, nie z ponúk ÚP.

janulap
13. jan 2009

lubka,
co,ked budes chciet viac viac,tak na socialne?Som nepochopila.....
A z uradu prace aky papier,ti dali?

gapa
13. jan 2009

lubka, výhoda je ešte jedna, ale len v prípade, ak nedáš dieťa do škôlky vôbec a podáš si sama prihlášku na sociálnu poistovnu (nie UPSVaR). Štát za teba v takom prípade platí dôchodkové poistenie t.č. z cca vym.základu 12000,-Sk.
Ak si evidovaná na UP v evidencii uchádzačov o zamestnanie, tak za teba štát dôchodkové poistenie neplatí. No ale zase môžeš mať dieťa v škôlke.

Lubka131, díky za info. 🙂

deborah1
13. jan 2009

Ahojte.Ja som tiež na predĺženej materskej.Mám 3 deti a chcem sa im viac venovať,tak som si to vymyslela takto.Najstarší chodí do školy-do 1.triedy,tak ten často aj ostáva v družine alebo má krúžky a mladší dvaja chodia do obeda do škôlky.Ja som chodila na všelijaké brigády,kvôli privyrobeniu si,vtedy boli deti v škôlke od 6 do 11,teda 5 hodín,a nikto o tom nevedel 😝 .Teraz čakáme 4,bábo,tak som brigádu nechala,lebo to bola manuálne dosť náročná práca.Je to dobrá vec,predĺžená materská,keďže štát platí odvody,a aj keď sa niekto ma spýta,čo robím,poviem,že som na predĺženej materskej-síce kukajú 😕 ,ale znie to lepšie ako nezamestnaná 😀 No škoda,že nám nedajú ani korunku,keď sa chceme nadalej venovať ďeťom,rovnako ako do 3 rokov.V Čechách je tuším materská platená do 4 rokov dieťaťa,že?

janulap
14. jan 2009

Lubka vysvetlis mi prosim,co znamena tato veta?

Dieťa môžem zatiaľ dávať do školky max. 4hodiny denne, keď budem chcieť viac, treba ísť na sociálne.

To ak cches dat dieta na viac ako 4 hodiny do skolky,ale zaroven ostat na neplatenej RD,mas ist na socialne(myslis Urad socialnych veci a rodiny?)???
A tam co dalej???
naozaj tomu nerozumiem 😒

lubka131
autor
14. jan 2009

Gapa, ja momentálne nie som evidovaná na ÚP, nemám teraz s nimi nič spoločné, si aspoň myslím, keď som na tej predĺženej materskej. Na ÚP som bola evidovaná asi 4mesiace, a to som potrebovala zdokladovať na poisťovni.
A dieťa zatiaľ nebudem dávať do škôlky. A s tou sociálkou som to nepochopila. Akú prihlášku?

janulap
14. jan 2009

lubkaaaaaa

lubka,
co,ked budes chciet viac viac,tak na socialne?Som nepochopila.....
A z uradu prace aky papier,ti dali?

Lubka vysvetlis mi prosim,co znamena tato veta?

Dieťa môžem zatiaľ dávať do školky max. 4hodiny denne, keď budem chcieť viac, treba ísť na sociálne.

To ak cches dat dieta na viac ako 4 hodiny do skolky,ale zaroven ostat na neplatenej RD,mas ist na socialne(myslis Urad socialnych veci a rodiny?)???
A tam co dalej???
naozaj tomu nerozumiem

😉 😉

janulap
14. jan 2009

lubka,
az teraz som asi vsimla,ze si mi napisala spravu...tak nic,dakujem 🙂

sabcak
6. feb 2009

Ahojte,chcem Vas poprosit o radu....mne konci rodičovska dovolenka 5.marca,ale tiez mi kamaratka poradila,ze si mam poziadat o predlzenu rodičovsku,pretoze mam synceka alergika a je casto chory.Lenze v skolke uz mam ziadost o prijatie,potvrdenu doktorkou a v praci mi uz tiez pripravuju vypoved z dovodu zrusenia predajne,kde som pracovala,s narokom na odstupne.....ako by som teda mala postupovat,keby som chcela tu predlzenu rodicovsku u zamestnavatela a v skolke?a kedy je najlepsie zacat to vybavovat?s pozdravom Daniela

jaduska
6. feb 2009

Sabcak - budeš začni si to kľudne vybavovať už teraz, radšej skôr. Zájdi na ÚPSVaR (tam, kde si si vybavovala rodičovský), nech ti presne povedia, čo potrebuješ. Určite však budeš potrebovať potvrdenie od lekára o dlhodobom nepriaznivom stave dieťaťa. To, že máš žiadosť v škôlke neznamená, že tam musíš dieťa aj dať.

maca793
7. feb 2009

baby, rozmýšľam nad predlženou materskou, malá bude mať v máji 3 roky, býva často chorá, takže zo zdravotných dôvodov.
neviete, či aj tak budem dostávať rodičovský príspevok? mne sa zdá, že áno, kamarátka bola s dvojčatami do 6 rokov doma zo zdravotného dôvodu a rodičovský jej chodil. díky

gapa
7. feb 2009

maca,
ak ti posudkoví lekári z UPSVaR uznajú, že dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdrav.stav, tak budeš dostávať aj RP.

gapa
7. feb 2009

inak nie

maca793
8. feb 2009

malá mi býva 15x do roka chorá, máva infekty horných aj dolných dýchacím cist, chodíme každé 2 mesiace na imunológiu, pneumológiu., takže si myslím, že by to mohlo aj výjsť. a chcem sa ešte spýtať, ako dlho sa dá byť? viem, že do 6 rokov, ale ako často sa to kontroluje.

gapa
8. feb 2009

maca,
no podla mna už treba začať vybavovať. Zájsť na UPSVaR a popýtať sa, čo všetko budeš potrebovať. Lebo posudková komisia zasadá vždy len za nejaký čas, tak radšej popredu.

Lebo ak si zamestnaná, tak už pri dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa potrebuješ preukázať u zamestnávatela, že dieta má dlhodobo nepriazn.zdravot.stav, aby si aj v zamestnaní mohla aj po dosiahnutí 3-och rokov nadalej čerpať RD. Ak by si ten papier nemala, tak by si musela bud čerpať dovolenku (ak nejakú máš) alebo mať neplatené volno (čo je zbytočne komplikované a zamestnávatel ti ho nemusí poskytnúť) alebo by si musela ukončiť prac.pomer, ak nechceš nastúpiť do práce.

Na predlženej RD s poberaním RP z dôvodu nepriazn.zdr.stavu môžeš byť do 6 rokov dieťaťa. Posudkoví lekári dávajú rozhodnutie myslím vždy len na 1rok.

janazuza
8. feb 2009

Ahojte.
Gapa nie je to len na rok. Záleží od zdravot. stavu dieťaťa. Mne 1 krát priznali na 2 roky(čiže do 5 rokov ) a po odporúčaní alergologičky som si znovu podala žiadosť ( s predstihom asi 2 mesiace) a schválili mi do konca roku 2010 a to malý bude mať už viac ako 6 rokov( čo som bola prekvapená, lebo 6 rokov bude mať v januári 2010).

maca určite si tú žiadosť podaj skôr, ja som čakala asi 3 mesiace na prvé schválenie( potrebovali dopložiť ešte nejaké výsledky, tak mi to pozastavili a potom znovu prehodnotili, ale peniažky mi dali aj za všetky mesiace- záleží na dátume podania žiadosti. Maca ak Ti priznajú nepriaznivý zdravotný stav,nesmieš vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť, ani na dohodu ☹