Končí mi materská dovolenka. Ako si ju predĺžiť?

lubka131
12. jan 2009

Ahojte, chcem sa Vás spýtať, 13.januára 2009 mi končí materská dovolenka. A kam mám potom ísť?Úrad práce?lebo som niečo počula o predĺženej materskej dovolenke, ako to funguje a aké sú výhody prípadne nevýhody, kde sa to vybavuje...ktorá v tom pracujete ,tak poraďte, ďakujem.

gapa
3. apr 2009

petka,
Ak aj v čr prerušujú PvN nástupom na RD, tak ti to vyjde aj tak. Lebo by si mala vlastne prerušenie od 15.11.06 do 31.12.06, tj. tieto dni by boli z toho súčtu čo som uviedla vyššie 1334dní treba odrátať. Aj tak je to viac ako 1095.

No predpokladám, že iné prerušenie okrem rodič.dovolenky si nemala (v zákonoch v čr sa nevyznám, takže ti ani neviem presne povedať, kedy sa PvN prerušuje. U nás je to napr. dni neplateného volna, rodič.dovolenka, očr nad 10dní ...)

mia78
3. apr 2009

ahojte ja som tiez na predlzenej materskej a po skonceni rodicovskeho si musite vypitat potvrdenie odkedy dokedy vam bol vyplacany prispevok a stym ist na zdravotnu poist. sa nahlasit tam som len povedala ze chcem predlz. matersku ona si to zapisala a bolo.
a potom sa nahlasit na socialnu poistovnu ze ste na predlzenej tam vypisete papiere aby vam platili odvody do dochodku co som predtym nevedela a chibaju mi tym styri mesiace co uz.

mia78
3. apr 2009

a este mi pani na socialnom povedala ze musi byt dieta v celodenej starostlivosti ze taky je zakon.

maca793
11. apr 2009

ahojte
doktorka mi vypísala papiere na predlženú materskú. ona neodporúča dieťa dávať do kolektívu. teraz idem zaniesť papiere na úrad a chcela by som vedieť, do akej doby sa mi ozvú alebo aký je postup. môže byť dieťa na 4 hodiny v škôlke?

petka36
14. apr 2009

Dobrý deň Gapa.

Takze som tam napisala akko ste mi poradil a ta pani mi odpisala toto: Nárok na dávku v nezamestnanosti Vám vznikne. Výšku určíme až z predložených dokladov.
1) musíte sa zaevidovať na ÚPSVaR, nakoľko žiadosť o dávku v nezamestnanosti je rozhodnutie o zaradení do evidencie

2) žiadosť o dávku si podáte v Sociálnej poisťovni Prievidza (odbor poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia)

3) žiadosť o dávku a tlačivá, ktoré budete potrebovať Vám dajú hneď na ÚPSVaR

4) s uvedenými žiadosťami a rozhodnutím o zaradení si podáte žiadosť v Sociálnej poisťovni Prievidza

5) doby poistenia, ktoré máte v štátoch EÚ osvedčíte zápočtovým listom

Takze teraz si to pojdem obehat a som zvedava kolko mi vyrataju a kolko budem dostavat.ako ste vtedy spominali tak ja mam nemocensku od 16.12.2005 do 5.1.2006, materska 01.03.2006 do 14.11.2006, a rodicovskú dovolenku 15.11.2006 do 31.12.2006

maca793
16. apr 2009

tak bola som zaniesť podklady na predlžčnú materskú, bolo tam len treba doplniť rodný list dieťaťa u mňa aj súdne rozhodnutie že dieťa je zverené do mojej výchovy. vraj do 1 mesiaca mi dajú vedieť. takže čakám a dúfam, že vyjadrenie bude v môj prospech takže mi držte palce. 😉

krejcirice
16. apr 2009

Ahoj mám problém
možná mi s tím někdo poradí?
Syn bude mít 4 roky vbřeznu 2011
mě tím pádem ¨bude končit rodičovská dovolená v březnu jenže do školky je možné že mi ho nevezmou je plno (už ted jich 40 nevzali)
proto chci poradit co pak dál?
na pracák aby mi platil zdravotní pojištění?
jenže když mi ho do školky nevezmou tak si zas ale nemohu hledat práci?
a ještě sem se chtěla zeptat i kdybych měla práci (ted mám přivídělek ale smlouva by byla a je na dohodu o práci)zda by mi ho museli vzít do školky když bych měla takto práci na takovou smlouvu a přitel taky dělal?
hlavně sem se dozvěděla že když by mi ho nevzali do školky já byla bez práce a přítel měl větší příjem než je životní minimum naší rodiny tak bych nedostávala ani korunu?
víte o těchto věcech někdo?

maca793
16. máj 2009

ahojte, takže je to tu, schválili mi do konca mája 2010 materskú, takže som doma a som happy 🙂 🙂 🙂 🙂

gapa
17. máj 2009

aha, maca,
tak ti schválili predlžené "poberanie rodič.príspevku" t.j. dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa predpokladám. 🙂 (nie materskú na SP)

liaura
21. sep 2009

Ahojte maminky, ak viete poraďte prosím, dňa 28.9.2009 má môj synček 3 roky, so zamestnávateľom som dohodnutá na nástup do práce (v ktorej pokračujem) od 1.10.2009, syn začal chodiť do štátnej škôlky 2.9.2009, už po 8 dňoch ma učiteľky zo škôlky informovali, že môj malý sa nevie adaptovať a mám porozmýšĺať nad nejakým riešením, najprv som tomu nepriklada veľkú váhu zdalo sa mi to skoro, ale v piatok prišli dokonca pre mňa domov aby som si pre malého prišla lebo to nezvláda a navrhovali mi riešenie aby som s ním ostala doma na predĺženej MD a nosila ho do škôlky tak na 2 hoďky...... dnes som ho chcela dať len na doobedie ale celú noc mi prezvracal, takže som ho musela nechcať doma a zase sa nám to len skomplikovalo......., rada by som nastúpila do práce ale ak si môj malý naozaj nezvykne určite mu chcem pomôcť a ostať doma, aspoň do obdobia kým to nezačne nejako lepšie zvádať.... za každý príspevok ďakujem

maruska11
21. sep 2009

ahojte maminky potrebovala by som poradit dcera bude mat koncom oktobra 3 roky momentalne je ešte doma ale 5. októbra by som ju chcela dať do škôlky príde mi ešte rodičovský príspevok aj za október alebo nie? za príspevky ďakujem

mamina31
21. sep 2009

Maruska rodicovsky prispevok ti pride za oktober este lebo staci aj len jeden den v mesiaci ze ste doma a rata sa cely mesiac.Sme na tom podobne aj my ideme 5.oktobra do skolky.

natali1985
25. sep 2009

Ahojte...pocula som ze matky za ktore boli platene odvody maju narok na vyssiu matersku do dvoch rokov dietata...moze mi niekto ohladom toho poradit?

gapa
25. sep 2009

to sa len navrhuje od 1.1.2010. A nejde o materskú ale rodič.príspevok!!! Ale nie je to zatial schválené NRSR, len myslím vláda schválila takýto návrh alebo to len prerokovávajú? už to nesledujem.

natali1985
25. sep 2009

Ani ja to nesledujem to mi iba priatel povedal...no vyborne ked to ma byt do dvoch rokov dietata 😖 moj maly ma vo february dva roky to asi spatne davat nebudu 😀 to by som vela chcela co?

maruschka
15. dec 2009

dievčatá, mám takú otázočku..Z banky si berieme úver a potrebujem priniesť potvrdenie o tom, že sa starám o dieťa do 6 rokov /predĺžená materská-ale NIE z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu/...Takže kam si mám pre to potvrdenie ísť?

-na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, kde som im všetky tie papiere niesla a pani to so mnou vybavovala?
-alebo na Úrad práce, soc.vecí a rodiny?
-alebo na Sociálna poisťovňu??

pýtam sa preto, lebo tieto úrady sú od seba dosť vzdialené a mám na to iba 1 hod, tak nech idem naisto a nebehám od jedného konca mesta na druhý..Ďakujem za radu 😵 😵 😵 😵

kikimaruska
15. dec 2009

krejcirice- mám trochu podobný problém. Synovi budou 3 roky 10.5.2010, školky v místě mého pracoviště nikde neberou (berou pokud to jde až od 4 a 5 let) a navíc syn bude mírně pozadu protože se narodil dříve. Navíc v puli května by mi ho stejně asi nevzali. O to horší, že jsme s malým sami, neutahli jsme podnájem a odešli k rodičům, kteří bydlí skoro 60 km od mé práce, kterou sice mám, ale je na směny, noční, svátky, víkendy a doted nevím kde nastoupím(mohu kdekoliv v Republice, což budu muset příp.odmítnout, nemohu s děckem někam na ubytovnu do cizího města). Babičku jednu nemáme, druhá pracuje, tatka není. Co budu dělat pak až mi syna nevezmou do školky a ikdyby vzali, nebudu to zvládat skloubit dohromady s prací....potřebujeme si pak co nejdřív najít bydlení v místě zaměstnání...ale pak už nebude opravdu nikdo, kdo by mi se synem pomohl s hlídáním.Takže se tak nějak smiřuju, že mi syna do školky nevezmou, přijdu o práci...a už dál ani nemyslim.

kikimaruska
15. dec 2009

oprava-2011

maruschka
16. dec 2009

aktualizácia::

dievčatá, mám takú otázočku..Z banky si berieme úver a potrebujem priniesť potvrdenie o tom, že sa starám o dieťa do 6 rokov /predĺžená materská-ale NIE z dôvodu dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu/...Takže kam si mám pre to potvrdenie ísť?

-na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, kde som im všetky tie papiere niesla a pani to so mnou vybavovala?
-alebo na Úrad práce, soc.vecí a rodiny?
-alebo na Sociálna poisťovňu??

pýtam sa preto, lebo tieto úrady sú od seba dosť vzdialené a mám na to iba 1 hod, tak nech idem naisto a nebehám od jedného konca mesta na druhý..Ďakujem za radu

gapa
16. dec 2009

maruschka,
na upsvar ti môžu potvrdiť jedine ak poberáš RP, že ho poberáš. Ak už nie, tak s tým nič nemajú.

Na ZP ti môžu predpokladám potvriť, že si zdravotne poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.

Na SP predpokladám budeš musieť napísaať písomnú žiadosť, aké potvrdenie chceš. Potvrdiť ti predpokladám môžu, že si vedená od ... ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a z toho titulu si dôchodkovo poistená štátom (ak si si podala prihlášku).

No nemám s vybavovaním podobných potvrdení skúsenosť.

maruschka
16. dec 2009

gapa, ďakujem ti veľmi pekne..

Takže asi pôjdem najskôr na tú Sociálnu poisťovňu. Na UPSVAR teda nie-materská mi skončila v máji a odvtedy som na predĺženej. Mám v tom hokej, lebo vlastne všetky papiere bolo treba vybaviť len na Všeobecnej, na Sociálnej mi povedali, že keďže pokračujem, tak nič iné im nosiť nemusím, že mám prísť, až ked ukončím a nastúpim do práce a malá pôjde do škôlky..

gapa
16. dec 2009

to je pravda, v SP ich nezaujíma, či poberáš rP alebo nie. Ich zaujíma, či má dieťa menej ako 6rokov, či nechodí do škôlky, jaslí a či nie si inak povinne dôch.poistená. Vtedy treba odhlášky.

brpt
16. dec 2009

ahoj gapa aj ostatne dievcata,
cize ak tomu dobre rozumiem, mozem byt osoba starajuca sa o dieta do 6rokov a stat plati za mna odvody aj do socialnej aj do zdravotnej poistovne? a ak dam maleho od konca januara do skolky na 4hodiny, tak uz len do zdravotnej? odvody do socialnej nie su povinne? chcem v piatok obehat urady, tak nech som na tetusky pripravena.
dakujem pekne.

gapa
16. dec 2009

ak máš podanú prihlášku na SP, tak si dôchodkovo poistená štátom, iné nie. A samozrejme zdravotne.
a áno, ak dieťa do 6rokov chodí na max 4hod. do škôlky, tak môžeš byť zdrav.poistená štátom, ale už nie dôchodkovo (ak je dieťa zdravé)

odvody do SP nie su povinné, len ZP je povinné.

maruschka
16. dec 2009

tak som dnes nič nevybavila...pretože..Išla som hneď na Soc. poisťovňu a teda požiadala som o to potvrdenie pre banku, že som osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov...A tá pani mi hneď povedala, že takéto potvrdenia pre banku nevydávajú, pretože banky majú prístup k zoznamom klientov soc. poisťovne a teda k údajom o nich, že načo ma preháňali k nim, keď to tam majú čierne na bielom...

Takže sa nakoniec žiadne potvrdenie nekonalo, teta v banke sa bude musieť uspokojiť s tým, že si ma vyhľadá v databáze Soc. poisťovne..

brpt
17. dec 2009

dakujem gapa,
cize na socialnu ani nemusim ist teraz, kedze som sa prihlasovala sama a pojdem sa odhlasit,az ked maly nastupi do skolky?

maruschka
17. dec 2009

brpt, ak si vybavuješ predĺženú materskú-teda starostlivosť o dieťa do 6 rokov, tak ja som tam išla, ale povedali, že som nemusela..Že sa jednoducho odhlásim, až keď pôjde malá do škôlky..Takže som bola na UPSVAR podpísať papiere, že som ukončila materskú dovolenku-riadnu a hlavne na zdravotnú poisťovňu vybaviť papiere a vybavené.. 😉

gapa
18. dec 2009

maruschka,
na UPSVaR si predpokladám len prevzala rozhodnutie o tom, že ti odnímajú rodičovský príspevok, lebo dieťa dosiahlo 3roky, nič viac.

Ano, odhláška ked nastúpi do škôlky, jaslí alebo ak začneš pracovať na prac.pomer, alebo dieťa dovrši 6rokov.

momin
27. dec 2009

Tak me jeste materska nekonci ale zajimalo by me jak to bude az skonci... Jsem na materske na 2 roky..planovali sme druhe miminko,ale vztah se nam nejak kazi a druhe mimco by tomu vubec neprospelo. Snazime se ted zachranovat..co se da..... 😒
Takze az mi skonci materska nastoupim normalne na pracak? (kdyz sem nezamestnana) ??
A podle ceho se vypocitava vyse davky kterou bych mela pobirat?

momin
6. jan 2010

Holky opravdu nikdo nevite...? ☹