Končím materskú. Ako bez problémov nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

susika
21. jan 2008

ahojte. poradte mi. budúci týžden29.1.mi bude končiť materská dovolenka.potom by som mala nastúpiť na rodičšvskú dovolenku. mám doma aj lajstrá na vypísanie, pani na úrade soc vecí bola zlatá, aby som nemusela behať, ale neviem, ako to mám urobiť s dovolenkou u zamestnávateľa.niekde som číttala, že ked si junevyberiem hned po materskej, tak dovolenka sa mi počas rodičovskej "kráti", takže kým sa mi rodičovská skončí tak mi moja dovolenka u zamestnávateľa úplne "prepadne"-zanikne.potom som počula aj taký názor, že je to hlúposť, že ona sa mi stratiť nemože.to mi hovoril aj zamestnávateľ, ale neviem už čomu mámveriť. a zamestnávateľa sa už nič nechcem pýtať, robili mi dosť problémov, ked som oznámila, že čakám bábo.
máte niektorá s týmto skúsenosti?a ešte niečo, kedy je treba doniesť tie papiere na úrad?nevadí, ked ich nedonesiem presne na deň?

susika
autor
21. jan 2008

a ešte niečo?kde mi dajú "potvrdenie o nároku a o výpate materského?to si mám pýtať u zamestnávateľa? či na sociálke, kde mi teraz platia materské?

elise
21. jan 2008

susika dovolenka ti za obdobie čo si bola na materskej aneprepadne ani tá čo si si pre dnástupom nestihla vyčerpať prenáša sa až do 3 rokov veku dieťaťa ak samozrejme nenastúpiš skôr. takže ´čerpať ju vôbec nemusíš, ja som od 01.01.08 naplno v práci a čerpala som si 9,5 dňa dovolenky za rok 2006 ked som išla na materskú.n aúrad práce stačí doniesť do 8 dní ak chceš pýtaj sa robím stým a mám aj skúsenosti môžeme aj cez ip

susika
autor
21. jan 2008

no super.som tu v PC našla niečo, z čoho som jelen. ani neviem odkial somto stiahla.

citujem:"Počas MD Vám vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok tak, akoby ste pracovala. Za toto obdobie sa dovolenka nekráti. Kráti sa potom počas rodičovskej dovolenky (RD), a to za prvých 100 dní o 1/12 a za každých ďalších 22 dní o 1/12, avšak len v prípade, že by Vám nárok na ňu vznikol v priebehu roka, v ktorom ste vykonávala prácu aspoň 60 dní, teda aj v čase kedy čerpáte MD."

a ešte toto: "§144 ods.5 posledná veta hovorí, že za výkon práce sa považuje aj mat. dovolenka -toto mi je ešte jasné.
ale z tohto som jelen - §109 hovorí o krátení dovolenky z dôvodu rodičovskej dovolenky a to za prvých 100 zameskaních dní o 1/12. Ak by si bola od 1.októbra na rodičovskej dovolenke nestihnes zameskať 100 dní.

elise
21. jan 2008

za tento rok 2008 ked naskúpič na RD ti nárok na riadnu dovolenku nevznikne tak sa ti nič krátiť nebude, za minulý rok ak si nebolola pred nástupom na materskú PN (100pracovných dní a viac)tak by sa ti nič nemalo krátiť a máš nárok na plnú dovolenku ak si si niečo pre materskou čerpala zbytok dovolenky sa ti presúva až kým sa nevrátiš z rodičovskej rovolenky.

susika
autor
21. jan 2008

elise ďakujem ,ďakujem, si veľmi zlatá 😵
takže aspon nebudem zmätkovať.Lebo nerada by som o tú dovolenku prišla. vychádza mi to celých 20 dní, takže som si nestihla vybrať skoro nič 🙂
takže ak tomu dobre rozumiem, tak tých 100 dní, je len keby som bola PN.nie, nebola som. akurát som mala nastúpiť na materskú dovolenku 1.8.2007 a pred tým som si chcela vyčerpať tú dovolenku, čo mi k tomu dátumu prislúchala, ale malá sa mi narodila 29.7.2007.takže materská sa mi tým pádom začala už 29.7.všetko bolo trošku predčasne, tak preto ten chaos teraz. len mi to nebolo celkom jasné, lebo baby tam na tom fóre odkial som to stiahla trochu zmätkovali, tak som ostala dopletená. 🙂

elise
21. jan 2008

susika tebe začala materská odo dňa pôrodu takže o dovolenku neprídeš a môžeš si celých 20 dní za rok 2007 čerpať po skončení rodičovskej dovolenky do troch rokov veku malej to je do 30.7.2010. tam si potom môžeš čerpať aj naraz plných 20 dní a to ti výjde super do konca prázdnin by ste potom boli spolu 😉 ak budeš mať hocikedy akúkoľvek otázku napíš mi IP a tam ti pomôžem ak budem vedieť. 😉

katka76
22. jan 2008

susika, ja som poberala od 14.5. - 25.11. matersku - kolko, to ti prisiel papier so socialky, potom som nastupila akoze na dovolenku 26.11 - 21.1., teraz som sa hlasila na rodicovsku a tu mi vyplatia spatne od 26.11.
no a smola, nebola som prihlasena ako fyzicka osoba v socialke(treba to do 15 dni od porodu), tak pol roka sa mi nerata do dochodku a stat za mna ani neplatil na dochodkove zabezpecenie

elise
22. jan 2008

katka do dôchodku sa ti to ráta ako náhradná doba 😉

katka76
24. jan 2008

elise urcite, pretoze na socialke mi tvrdili nieco ine a spatne sa to tiez neda doplatit

jaduska
24. jan 2008

katka podľa mňa sa ti to do dôchodku ráta - čas, ale platiť za teba neplatili, aj ja som sa neprihlásila do 15 dní, ale až o 2 mesiace a teraz mi už aj prišiel výpis z dôchodkovej poisťovne a tam tie dva mesiace nemám žiadnu sumu.

susika
autor
24. jan 2008

katka, do dochodku sa ti to ráta, ak si bola stále "zamestnaná", loen ti tam nešli žiadne peniaze. ja som včera bola na sociálke a som sa na to pýtala.
a teraz, ked už budem na rodičovskej, si tiež možem sama platiť. pani na sociálke pooivedala, že aby som to nechala tak, že aj tak tam mi nejdú žiadne peniažky, ale do dochodku sa mi to ráta, lebo stále som zamestnaná.

susika
autor
24. jan 2008

ahojte.to sa rodičovská dovolenka vybavuje každý rok?toto som našla na jednom portály.teda, ja čím viac sa v tom hrabem....... 😒

"Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím jedného roka od posledného dňa v mesiaci, za ktorý tento príspevok patril."

elise
24. jan 2008

do dôchodku sa to ráta ako náhradná doba, znamená to že za každý ok je odvedených určitý počet penazí ako odvod z platu. odvod=osobný bod na dochodok ten je od 0,5 do 3 a 0,5 je najnižší to budeme mať my lebo sme sa do 15 dní nepríhlasili ked sme nastupovali na materskú dovolenku (blbé slovenské zákony, ktoré vymysleli naši geniovia vov vláde určujú že aj ked zamestnávateľ nahlási na soc. poisťovnu nástup na MD, musí to isté spraviť aj žena vlastne duplicitne 😠 )

susika "Nárok na rodičovský príspevok za kalendárny mesiac zaniká uplynutím jedného roka od posledného dňa v mesiaci, za ktorý tento príspevok patril." to znamená že ak si žena neuplatní rodičovský príspevok na upsvr tak má nárok ho spätne požiadať iba do roka, čiže rok je doba počas ktorej ju napadne že nepoberá po materskej nič, a chce poberať ak by si na to spomenula po roku a 1 dni má smolu

zuz11
24. jan 2008

elise, a mne dali dovcu aj za cas co spm boal na MD 😀 teda neako zahadne mi to ratali a na rok 2007 my vypocitali 18 dni dovci 😀 😀 😀
tiez som sa na socielku neprihlasila vcas a mam tam obdobie kedy za mna neplatili ale tetuska na urade mi povedala ze nie som prva a asi ani posledna a tak urcite tym hore trkne ze niekde sudruzi urobili chybu a ze co ma skusenosti tak casom schvalia nieco ze nam to akosi spatne doplatia 😀 😀 😀 no haluz nad haluz 😀
tiez som o RD ziadala az v auguste a to som mala narok od maja a spatne mi doplatili potom balik 😀 😀 😀

elise
25. jan 2008

zuz to je ok tých 18 dní dovolenky, ty už si vlani pravdepodobne mala nárok na 25 dní (máš minimálne 15 rokov praxe od 18 roku veku a vek 33rokov) takže od druhého dňa skončenia materskej sa zrátajú pracovné dni do konca roka (to je 5 dňový pracovný týžden vrátane sviatkov, ktoré pripadajú na pracovný den)za prvých 100 dní sa kráti o 1/12 za každých ďalších 22 dní sa kráti o ďalšiu 1/12

zuz11
25. jan 2008

elise, no budem mat iba 30 rokov 😀 ale u nas nam davaju 5 dni dovci naviac 😀 😀 😀

elise
25. jan 2008

zuz tak to máte super ked vám zamestnávateľ dal o 5 dní viac dovolenky, takto budeš doma celý mesiac ak sa z rodičovskej vrátiš späť do práce 😀 ja ked som teraz 01.01 nastúpila do práce tak som si čerpala nevyčerpanú dovolenku z roku 2006 to som mala až 9,5 dňa, za minulý rok 16 dní za minulý rok a teraz už mám konečne 25 dní 😀 a chystám sa dovolenku využiť že budem často s malým 😉

andrea78
25. jan 2008

elise, mám nejaké nejasnosti v tomto ohľade a celkovo v mojej situácii, zdá sa mi byť nejaká špecifická, mohla by som ťa kontaktovať cez IP aby si mi poradila?Zdá sa mi, že sa v problematike vyznáš...

elise
25. jan 2008

adrea jasné že môžeš napísať IP ked budem vedieť rada pomôžem 😉

zuz prepáč že som ti pridala nechtiac roky 😉 😀 ja už sa teším že mám 33 rokov a 25 dní dovolenky 😀