Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

kaktusik007
3. dec 2010

@teodorka akych 31 dni do nastupu??? tam si to vsetko nastuduj... a podla toho sa riad... proste ak mas narok na materske v roku 2011, rozhodujucim obdobim bude rok 2010, na to, aby si mala vymeriavaci zaklad, tak potrebujes byt poistena v roku 2010 90 dni, cize najneskor od 01.10.2010... a ako chces nastupit prosim ta na matesrku tento rok???? najskorsi termin nastupu mas 03.01.2011!!!!!
a normalny mas 17.01.2011, nie februara...
je jedno kedy to ma prezident podpisovat, ak to aj nepodpise, tak to poslanci znovu schvalia v tom zneni co aj je...

kvetka84
3. dec 2010

@teodorka MD sa pocita z vymeriavacieho zakladu za predchadzajuci kalendarny rok, nie je zvysena alebo znizena. Rodicovsky prispevok moze byt zvyseny alebo znizeny. Nemyl si pojmy s dojmami

teodorka
3. dec 2010

@kvetka84 nemylim si pojmi s dojmami len sa neviem tak vyjadrovat ako Vy ... 😕

teodorka
3. dec 2010

@kaktusik007 viem nastupit na md aj tento rok ak mi termin porodu da nie 28.2 ale 24.2 co su 4 dni ...v tom by problem nemusel byt a nastupim nie 6 tyzdnov ale 8 tyzdnov pred porodom na matersku

kaktusik007
3. dec 2010

@teodorka sprav ako myslis... zakony su hodene... rozhodni sa

teodorka
3. dec 2010

@kaktusik007 vsak nakoniec sa musim aj tak sama rozhodnut ja viem

haslerkaaa
4. dec 2010

@kaktusik007 Kaktusik, mozno ti uz z toho tresti hlava, ze sme take nechapave (podaktore ako ja ;) ), ale chcem ta este poprosit o vysvetlenie. Ja som to pochopila tak, ze povodne navrhovali nemocenske poistenie min. 90 dni, ale nakoniec preslo a schvalili 31 dni, a tak na podpis prezidentovi ide verzia s 31 dni.

Chapem to blbo? Je to opacne ? 31 je povodny navrh a schvalili az 90 ?

Viem ze sa hovorilo o oboch cislach, ale mam v tom total misung, ak vies poradit/ vysvetlit dakujem!

haslerkaaa
4. dec 2010

Este jedna otazka, neviem ci to pomoze,

takze teraz som citala vsetky pozmenujuce,
ak som to spravne pochopila, tak povodne navrhovali 31 dni, ale nakoniec schvalili az 90 dni.

Moja otazka, bola som zamestnana 5 rokov u jedneho zamestnavatela - potom som odisla na MD, bez prerusenia nasledne RD - a teraz by som nastupila v r. 12/2010 do prace a na novu MD v roku 1/2011. Obrobila by som cca 20 dni v starom a 20 dni v novom roku. CIze len 40 dni.
Ale kedze som bola predtym na RD a este predtym na MD, a predtym zamestnana, neplatili za mna nemocenske poistenie ? Teda teoreticky nesplnam podmienku ze som nemocensky poistena uz X rokov ? ? ?

Lebo moje nemocenske poistenie nevznikne novym pracovnym pomerom az v 12/2010 ale ono vlastne existuje, len som bola na MD a RD a tam za mna plati predsa stat ... Viete ako som to myslela ?

BLBA UVAHA ? 😀 😀 😀

kaktusik007
4. dec 2010

@haslerkaaa povodny navrh 31 dni, vybor pre socialne veci nrsr zmenil na 90, tak to slo do parlamentu, a tak to ide na podpis prezidentovi
nemoceneske poistenie existuje, ale je prerusene... toto je specialny pripad ktory v zakone nie je 😀
ja som jednej pani dala presne tuto alternativu ako hypoteticku, a ona mi na to ze nevie ako by sa to riesilo a ze dufa ze taky pripad nebude 😀 😀 😀
musis naozaj nastupit do prace a na matesrku ides az v 01/2011??? ake su tam konkretne datumy???

meduliacik
5. dec 2010

@haslerkaaa Pokial ja viem, tak obdobie prerusenia nemocenskeho poistenia z dovodu rodicovskej dovolenky sa riadne zapocitava do obdobia trvania poistenia vzhladom na vznik naroku na materske. Vymeriavaci zaklad sa berie taky, aky by zamestnankyna mala, keby pracovala. Ak zamestnankyna pred nastupom na dalsiu matersku este nastupi do prace (k tomu istemu zamestnavatelovi), berie sa do uvahy aktualny vymeriavaci zaklad aky ma od nastupu do prace-aspon u mna to tak bolo, lebo po skonceni rodicovskej som este par mesiacov pracovala a teraz som uz opat na MD.

haslerkaaa
5. dec 2010

@kaktusik007 🙂 takze nebude ? Ale nech sa pani neboji, ze bude 🙂 to bola nejake pani zo socialky ? Neviem kam sa mam obratit aby mi niekto povedal ci je to pre mna vyhodne, lebo inak sa oberiem o pokojne sviatky, sice ma kolegyne budu mat radi, ale vsetky dni "kriticke" odseriem ja na ukor rodinky.
No do prace nastupit vyslovene nemusim ale chcem, vysvetlim :
okolo sviatkov maju v praci vypadok viac ludi, a som pre nich teda celkom potrebna, aby bola prevadzka firmy v poklidku, povedala som ze odrobim vsetky kriticke dni, pre ostatne baby co maju rodiny, su strasne rady, a tak som sa ale aj dokazala dohodnut ze moja mzda by bola zaujimavejsia ako bola pred nastupom na prvu MD - ked ma potrebuju a v takych terminoch sak nech si ma ohodnotia, no nie ? 🙂))
Takze presne terminy :
nastup do prace 13.12. 2010
nastup na MD 26.1.2011

Zvysena materska by bola pre mna zaujimava, takze za to mi tie odpracovane dni stoja, aj ked su cez sviatky, inak svoju pracu mam moc rada, takze ma to az tak velmi boliet nebude 🙂

zebra41
5. dec 2010

ahojte, predpokladam, ze maximalna hranica pre MD sa od 2011 nemeni? stale je to asi 600eur?viete mi povedat podla coho sa maximalna hranica urcuje? a potom rodicovsky prispevok bude 190,ale mozem popri nom pracovat?

kaktusik007
6. dec 2010

@haslerkaaa len sa ti moze stat, ze padnes do tzv. vakua, a bude sa ti potom pocitat materska z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu, ktory zadefinovali ako z minimalnej mzdy.... 😒
neviem.... ono potom, aby sa ti nestala ta minimalna mzda, musis splnit dve podmienky:
- mat vymeriavaci zaklad v roku, ktory predchadza roku vzniku naroku na materske --- cize za rok 2010, co budes mat
- pri nastupe na matesrku dovolenku musis mat aktivne nemocenske poistenie - proste 25.01.2011 musis pracovat

si to zrataj inak, kolko ma tvoje starsie dieta??? mas priznany rodicak 256€???
pretoze ak ano, a tvoje dietatko je mladsie ako 20 mesiacov, tak potom sa ti tieto cachre mozno ani neoplatia, jednak prides o rodicak - v januari ti ho sice opat priznaju ak on poziadas, ale uz len 190,1€... no a na ten rodicak mas narok do 6tich tyzdnov veku druheho babatka...
tak si to zrataj... ako ti to vychazda.... ci ist do tohto risku - a tety na myjave riadne nastvat a zneistit, elbo nebudu vediet - alebo ist na istotu 😀
ja som vsadila na istotu a som spokojna moc 😀 😀 😀

a ta teta, co mi to napisala, tak ona bola praveze vo vybore nrsr pre socialne veci, podielala sa na pripravovani viacerych noviel zakona o socialnom poisteni, takze ver mi, ze ona ma v tom prehlad a ked povie ze dufa, ze taky pripad nebude, tak asi vie o akej diere v zakone hovori.... 😒

kaktusik007
6. dec 2010

@haslerkaaa nie je to teta co sedi niekde v pobocne, taktiez to nie je teta co robi rozhodnutia... je to teta, ktora tvori metodicke pokyny, ako zakon vykladat v praxi..... takze aj preto ma moju doveru 😝 a aj preto som sa rozhodla ziadne cachre nerobit (mohla som nastupit do prace, vybrat si prispevok rodicovi, a podobne veci... no ked som to s nou konzultovala, tak som sa rozhodla radsej nic neriesit, aby som si, podla jej slov, zbytocne neskomplikovala zivot 😉

kaktusik007
6. dec 2010

@zebra41 maximum je aj 700€, ono je to takto - mas vymeriavaci zaklad, z ktoreho si platis odvody vo vyske 4,4%... aktualne je to 1116€ a nejake drobne....
no a denny vymeriavaci zaklad sa pocita (zjednodusene) podla toho, v ktorom kalendarnom mesiaci na matersku nastupis... ak v mesiaci, co ma 31 dni, tak sa ti suma 1116 vydeli 31, cize tvoj DVZ je 36€, z nich je materska 60% od 01.01.2011 co je 21,60 na den, cize v mesiaci, ktory ma 30 kalendarnych dni, bude materska 648€

ak ale nastupis na matersku vo februari 2011, ktory ma 28 dni, tak potom 1116/28 je 39,8571€ a z toho 60% je 23,9143€ na den a potom materska v mesiaci co ma 30 dni vychadza 717,43€ 😀 😀 😀 😝

zebra41
6. dec 2010

@kaktusik007 dakujem. a podla coho je urceny ten vymeriavaci zaklad 1116eur?predpokladam,ze to je maximalny vymeriavaci zaklad.. to je nejako odvodene od priemernej mzdy? ja na matersku nastupim v januari - to znamena,ze cely cas budem dostavat 648 eur?

kaktusik007
6. dec 2010

@zebra41 budes dostavat tolko, kolko si si platila odvody.. z akeho vymeriavacieho zakladu.

zebra41
6. dec 2010

@kaktusik007 no ja veru z maxima...

byrnie
6. dec 2010

Ahoj, môžete mi prosím poradiť?
od 15.05.2009 som zamestnaná, moja hrubá mzda postupne stúpla z 515 EUR na 606 EUR, DNP si doplácam od 01.04.2010 (4,4% z rozdielu hrubej mzdy 606 EUR a max. VZ 1084,55 EUR = 21 EUR mesačne)....termín pôrodu mi lekárka určila na 29.01.2010.

Ako sa nechať vypísať na materskú? 6 týždňov pred plánovaným pôrodom čo by zhruba sedelo na 18. december 2010 alebo až od 01.01.2011??? Ako by prelom roku ovplyvnil môj denný vymeriavací základ? viem že rozhodujúcim obdobím je "spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky" ale dôvodom sa myslí čo? nástup na materskú? či deň pôrodu? napadlo ma, že keď som nepracovala celých 12 mesiacov v roku 2009, pri výpočte materskej dávky pri nástupe na materskú dov. 18.12.2010 by mi mohlo uškodiť, či nie?

marusinka80
6. dec 2010

@kaktusik007 ahoj, prosim Ta, mozes mi poslat link, kde si nasla znenie, podla ktoreho je povodny navrh 31 dni, ale vybor pre socialne veci nrsr zmenil na 90? Ja to neviem najst, vsade len 31. Diky.

kaktusik007
6. dec 2010

@marusinka80 http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...
hore mas vladny navrh - tam je 31 dni
dole mas rokovania vyborov, jednak vybor pre socialne veci, a pootm aj rokovanie gestorskeho vyboru... tam si otvor tu spolocnu spravu....
a potom mas tam aj pdfka - navrhy poslancov, preslo to co navrhovala blahova, brocka,
tomanova a ondrus nepresli, horvath neviem, myslim ze nie 🙂

kaktusik007
6. dec 2010

@byrnie ak nastupis v roku 2010, tvoj dvz sa bude ratat od 15.05.2009 do 31.12.2009

ak v roku 2011 - dvz sa bude ratat z roku 2010... ohladne dnp - neviem

haslerkaaa
6. dec 2010

@kaktusik007 Nooo ... rodicak na prve babo mam priznany 256 E. Mame zatial 15 mesiacov, takze este par mesiacov by som nan mala narok.
Som si to teraz prepocitavala no je pravda je na rodicaku stratim, akurat to vychadza vo vyske cca 1 rodicaku, ale keby to bolo len tolko, este stale je to pre mna zaujimave.
Takze podla teba a tej pani, by som mala byt OK,
resp. rozhodujuce obdobie na vypocet mojho vymeriavacieho zakladu by malo byt tie odrobene dni v 12/2010 (to je to co je pre mna dolezite a pre co to robim)
napriek tomu ze teraz po rodicovskej neodrobim spolu tych 90 dni do nastupu na matersku,
pretoze moje nemocenske nevznikne, ono stale trva.

Ja neviem preco si ta pani mysli, ze take pripady nebudu, ja si myslim, ze to nebude take ojedinele ...

Myslis ze sa moze stat, ze by ma niekto zle posudil, a ze by som sa potom musela domahat ze som mala narok ?

haslerkaaa
6. dec 2010

@kaktusik007 DOkelu, este sa zo mna stane odbornik na nemocenske poist 😉
Citam zakon o soc poist, a § 26 - ods. 1 pism. e) a nasledne ods. 5. - to vyzeralo zle.
Ale podla novelizovaneho § 54 ods 9 - som sa potesila,
tak na dnes uz mam dost, radsej precitam len tam kde to konci pre mna pozitivne 🙂

ale ak by nahodou tak - tak ak nebudem do vzniku MD 2011 pracovat, ako vypocitavaju vysku materskej ? Aj nejako valorizuju ? 😀

alenkam.
6. dec 2010

@byrnie nie som si ista, ci si mozes povedat, kedy ta vypisat na matersku.. moj doktor mal problem vypisat 8 tyzdnov skor a to som bola PN.. ze radsej ma necha PN a potom 6 tyzdnov materska.. ze sa to inak neda, socialka to vraj kontroluje...

kaktusik007
6. dec 2010

@haslerkaaa ano, presne to sa moze stat.... a 250€ , ako pises, je moc mala suma na to, aby si to riskovala... aspon podla mna to za to nestoji...
ak chces ist v decembri do prace, mozes na dohodu - sice si tie odvody a matersku nezdvihnes, ale privyrobis si.... no o rodicak prides tak ci tak....

mne ten rozdiel robil nieco do 700€ a aj tak som do toho nesla..... je to proste risk, ono mozes argumentovat ze poistenie ti trva od 2009, avsak.... poistenie ako take aktualne nemas, len proste v zakone je napisane, ze kedze si na rd, tak ta doba, co si na nej, sa ti rata akoby si poistena bola.... a tu je ten kamen urazu.... defacto ti to poistenie vznikne tym nastupom do prace!!!

podla mna to je fakt risk a ist za tym len pre 250€ totalna kravina... ak nastupis v 2011, tak potom budu pocitat z predpokladaneho vymeriavacieho zakladu ako to bolo po starom - proste vezmu to, z coho by boli platene odvody v den nastupu na matersku, predelia poctom kalendarnych dni toho mesiaca (oplati sa ist na matersku vo februari 🙂 ) no a z toho DVZ ti daju po novom 60%

@alenkam. @byrnie ano, moze si zena povedat kedy ju ma lekar vypisat na matesrku, aj ked kopec lekarov na to toto.... najskor je mozne 8 tzydnov, najneskor 6 tyzdnov - a datum si zena moze vybrat samotna... dokonca moze nastupit aj len tyzden pred planovanym porodom - tu ale je potom treba ratat, ze tych 5 tyzdnov, jej nikto nezaplati.... 😉

marusinka80
7. dec 2010

@kaktusik007 Dakujem, uz som to prestudovala, no mam jednu otazku: v pripade, ze som momentalne pn a na MD nastupim priamo po jej ukonceni, je pre mna dolezite, ci mi nemocenske poistenie trva aj v case pn (podla mna ano). A ci sa toto obdobie zapocita do obdobia 90 dni, ktore musia byt splnene pri nastupe na MD. Pretoze som pred nastupom na pn pracovala kratsie obdobie, ako 90 dni 😒.

ewikta
7. dec 2010

ahojte 🙂..mozem aj ja otazocku? materska mi zacina od 18.12.2010 zamestnana som bola 5rokov u jedneho zamestnavatela ale od 1:6.2010 prevzal novy majitel firmu a tym padom mam aj novu zmluvu s tymto majitelom...s ktorej zmluvy sa mi bude pocitat MD ? v polovici juna som nastupila na PN rizikove tehotenstvo...dakujem za odpovede

kaktusik007
7. dec 2010

@marusinka80 nemusis pracovat... kludne si mohla odpracovat 1 den a zvysnych 90 byt na pnke tento rok.. .je to v poriadku...
@ewikta ak si podpisala zmluvu k 01.06.2010 tak od tohto datumu... si pozri vypis z pnky, to rozhodnutie... ak tam mas uvedenu davku za obdobie od 01.06.2010 do dna nastupu na pn, tak to bude isto z tohto datumu, doslo k zmene zmluv a ukonceniu stareho/ uzavretia noveho pracovneho pomeru... ak nie, tak potom sa ti bude ratat materska z roku 2009

marusinka80
7. dec 2010

@ewikta ahoj, bude sa ti pocitat z noveho pracovneho pomeru, teda od 1.6. do polovice juna. kedze to nebol cely mesiac, bude sa vymeriavaci zaklad pocitat iba za odpracovane dni. Vysku to neovplyvni.