Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

ewikta
7. dec 2010

ano PN poberam z novej zmluvy cize aj materska bude taka vo vyske ako PN..dakujem vam 🙂

rikarika
7. dec 2010

prosim o radu, precitala som vselico ale aj tak si neviem poradit. Do dátumu porodu už asi nestiham zvýsit materské s DNP. 270 dni nemocenskeho poistenia splnam nakolko som zamestnana vyse roka. Termin porodu je 08/2011. Docitala som sa, že rozhodujucim obdobim je rok predchadzajuci roku v ktorom je porod. Z toho obdobia by som nemohla mat max. matersku. Je realna situaci, ze by som dala vypoved a uzavrela u noveho zamestnavatela nový pracovný pomer na vymeriavaci zaklad maximalny - ako dlho by musel tento pracovný pomer trvat, resp. na matersku by som odchadzala od noveho zamestnavatela v roku 2011 - čo by bolo rozhodujuce obdobie - je vobec mozne takto zvysit matersku?
dakujem

kaktusik007
8. dec 2010

@rikarika 😀 😀 😀 😀 nie, aktualne to nie je mozne

zebra41
8. dec 2010

ahojte, viete mi niekto poradit. ak nastupujem na matersku 15.januara a babo sa narodi na konci februara,tak kedy mozem ocakavat prvu matersku? tu dostanem vo february alebo az v marci? Dakujem

rikarika
8. dec 2010

@kaktusik007 uz mi poradili, že je to možné, po novom u nového zamestnávatela treba mat nemocenské poistenie v dlzke 90 dni pred nastupom na MD.

rikarika
8. dec 2010

@kaktusik007 aktualne uz nie je možné zmenit vymeriavaci zaklad napr. vysokymi odmenami 2 dni pred nastupom na MD

ludusik
8. dec 2010

prosím poradí niekto aj mne?🙂
moja situácia je takáto..momentálne som na RD, termín pôrodu druhého bábätka mám v marci 2011, pôvodne som si chcela "legálne" zvýšiť materskú tak, že by ma môj zamestnávateľ zamestnal s novým PP a sumou 1200 € pár dní pred nástupom na materskú a dostala by som max. materskú. NRSR mi urobila škrt cez rozpočet a schválila rozhodujúce obdobie 9O dní pred nástupom na materskú...ale ja som rozmýšľala, že by som ešte tento rok uzavrela nový PP, a tým pádom by sa malo rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej riešiť podľa starého zákona (kde stačil aj jeden deň..)...tak chcela by som vedieť či sa už v tejto úvahe nemýlim....a tiež, že ak uzatvorím "nový" PP tak by mi mala rodičovská dovolenka pokračovať až do ďalšej materskej...či🙂ďakujem všetkým za odpovede

emia
9. dec 2010

@zebra41 ahoj, ževraj na vyplatenie materskej maju čas 60 dní, takže matersku za január a február ti môžu vyplatiť naraz až v marci tj.za 2 mesiace, ale môže sa stať že ti ju vyplatia už vo februáry, to záleži od sociálky kedy ti ju vyplatia myslím že nezaleží na tom kedy sa ti bábo narodí. 😉

marusinka80
10. dec 2010

@ludusik ja si myslím, že ti to už nepomôže, lebo nestihneš lehotu 90 dní. 😖. a materská sa od januára bude počítať podľa nového.

kaktusik007
10. dec 2010

@ludusik pomohlo by ti to ak by si stihla ist este tento rok na matersku... ale to nestihas.... takze... "legalne" zvysenie materskej proste nehrozi.

gapa
10. dec 2010

@ludusik
nech ti dá zamestnávatel nový mzdový dekrét, že od 1.1.2011 ti zvyšuje HM. Potom bude pravdedp. VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD bolo vyššie (aj ked treba overiť, či takáto definícia bude v Zbierke zákonov, v tom § 57 ods.2 Zákona o soc. poistení)

ludusik
10. dec 2010

všetkým ďakujem za názory, gapa zaujímavá vec.... 🙂 ďakujem, schválené to bolo, tak by to malo byť aj v zbierke zákonov

Kaktusik007 poslala som ti IP, a čo si myslíš ty o tom § 57 ods. 2? veľká vďaka za odpovede🙂

gapa
10. dec 2010

@ludusik
schválené bolo, ale najprv musí podpísať prezident 🙂 čo ale nehrozí, že by trátil

kaktusik007
10. dec 2010

@gapa mna u neho nic uz neprekvapi... takze.... som v tomto zdrzanliva.... ale je pravda, ze ak vrati, tak to schvalia opatovne, jedine, co docieli, je ze maximalne posunie ucinnost z 01.01.2011.... mozes mi prosim napisat do ip k tej zivnosti??? alebo mas detto nazor ako andzi, ze sa neda mat zivnost a opatrovat dieta, ktoremu si rodicom???
lebo toto by potom bolo ako dostat viac ako len 41€... aj ked je to len na tri mesiace cca... ale tak aj to by potesilo 😵

majinka81
10. dec 2010

Baby plánujeme bábo a rozmýšlam o DNP, dúfam že od roku 2011 sa nič nemení. Chcela by som si to od januára platiť. myslíte že sa to oplatí? Mám obavy že si to budem platiť a potom to nová vláda zruší a bude ☹ . Ďakujem za info

gapa
10. dec 2010

@majinka81
nová vláda? ved len boli volby 🙂 t.č. sa nič zásadné nemení na Dnp.

haslerkaaa
10. dec 2010

@kaktusik007
k pripadu LUDUSIK : legalne zvysenie - ale ved v podstate keby nesla na novy PP ale pokracovala v starom a nastupila este v tomto roku, tak by to mala ludusik tak ako ja, nemyslis ? 90 dni by splnila tym, ze PP pokracuje a pokracuje aj poistenie v tom co uz bolo zacate pred prvou MD

haslerkaaa
10. dec 2010

@gapa

chcem sa spytat to novy mzdovy dekret, cize podstate nejaky dodatok k existujucej pracovnej zmluve s novou mzdou mi staci na to aby mi podla toho pocitali matersku ? A co myslis na to ako je moj pripad - myslim ze si citala vyssie 🙂 - nastupit do prace ale nie na novy ale pokracovat v existujucom PP - to by tiez LUDUSIK mohlo zvysit matersku, alebo nie ? Lebo je to aj moj pripad, ak mi ju to zvysi nastupim do prace este v dec, ak mi ju to nezvysi tak by som prisla o rodicak a len si teda pohorsila ... tvoj nazor zvysi ci nezvysi ? Dakujem 🙂

haslerkaaa
10. dec 2010

@ludusik
Ahoj Ludusik, budem rada ak mi das vediet ako si sa rozhodla, mam podobny pripad ako ty, podla coho sa rozhodujem ci nastupim do prace , zamestnana som u totho zam od 2006 , nastup na prvu MD 07/2009 potom suvisle prechod na RD - tam som doteraz, a teraz premyslam nad navratom, ma poziadali o vypomoc, ale pojdem len ked mi to zvysi matersku. Ponukol mi vyssiu mzdu, takze ak by sa mi to pocitalo z tohto roka za odrobene dni 12/2010 tak je to OK.
S KAKTUSIK 007 sme sa nejako uvzniesli ze ak nastupim tento rok, aj ked neodrobim do nastupu na MD 90 dni,
tak to nevadi, lebo sa mi poistenie iba prerusilo, ale trva este z obdobia pre prvou MD a to ked sa spocita, tak podmienku dni v pohode splnim. Podla Kaktusik007 by som mala mat rozhodujuce obdobie pre zistenie vymeriavacieho zakladu tych niekolko dni za dec 2010, a podla toho ako som citala zakon, aj novelu s nou suhlasim.
Skusala som si to overit na Soc. Poist ale pani mi povedala ze sa mam spytat v januari 🙂 Snazim sa to potvrdit kde sa da, nech neprehlupim,
preto pls. daj mi vediet ako si sa rozhodla. Dakujem 🙂

ludusik
10. dec 2010

Ahoj haslerkaaa,
hneď ako sa rozhodnem dám vedieť, rozhodnem sa ale najneskôr do pondelka, dlhšie čakať nechcem, preštudujem poriadne zákon cez víkend, premyslím ten mzdový dekrét, lebo by to bolo ideálne keby to šlo tak ľahko, ale práve tej "ľahkosti" sa obávam,pozriem ako to bolo podľa starého zákona, ale i vtedy odporúčali skončiť a začať nový PP, ale to bolo vždy pri "momentálnom" PP a nie pri "momentálnej"rodičovskej dovolenke...no budem usilovne študovať...určite sa ozvem..

kaktusik007
10. dec 2010

@haslerkaaa jo, som jej medzitym napisala ip, ono ti to poviem takto - tehu demencia funguje 😀 😀 😀 proste mi obcas nedochadzaju veci, resp. ony mi dojdu, len o trosku neskor 😀
@ludusik prijemne studovanie 461/2003 v zneni poslednych noviel 😀 😀 😀 😀 😀

haslerkaaa
11. dec 2010

@kaktusik007 tehu demencia ... uz som o tom sakra pocula .... 😀DD V poklidku, u nas vyvadza dost casto 🙂
Kaktusik007 ty tie zakony o soc poist sledujes zo zabavy alebo sa tomu venujes nejako profesne, alebo ako to ze sa v tom tak dobre orientujes ?

ludusik
12. dec 2010

Pozdravujem všetky tie, ktoré "milujeme" zákon o sociálnom poistení...
no.....študovala som to ako divá....dokonca som po dve noci nespala a rozmýšľala...ale mne stále vychádza, že musím ukončiť a znovu začať PP aby som mala nárok na tú vyššiu materskú a myslím, si to na základe toho, že v novom zákone je v § 54 ods.1 novo upravené rozhodujúce obdobie....a to tak, že "ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1.januára kalendárneho roka predchádzajúceho roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky je rozhodujúcim obdobím kalendárny rok predchádzajúci roku v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie dávky...." tak a ja si to "nepretržité" poistenie vysvetľujem tak, že keďže mi poistenie počas materskej stále trvá tak nemožno si len zvýšiť mzdu a čakať vyššiu materskú. Dovolím si vysvetliť pojem "trvá" tak ako to chápem ja....v zákone sa v § 26 ods. 5 hovorí, že
"Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odsekov 1 až 4 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení"
LENŽE
§54 ods. 9 hovorí
pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije
A TAK:
pojem trvá si vysvetľujem ako trvá stále- nepretržite, lebo prerušenie (materskou, rodičovskou) nemožno pre výpočet rozh. obdobia podľa § 54 ods. 9 označiť ako zánik poistenia podľa §26 ods. 5.
Ako zánik/vznik poistenia to možno použiť v iných prípadoch ale nie v prípade výpočtu rozhodujúceho obdobia
No a preto si myslím, že mojou jedinou možnosťou je skončiť a znova začať PP. Ale čítala som si aj Vašu debatu

"S KAKTUSIK 007 sme sa nejako uvzniesli ze ak nastupim tento rok, aj ked neodrobim do nastupu na MD 90 dni,
tak to nevadi, lebo sa mi poistenie iba prerusilo, ale trva este z obdobia pre prvou MD a to ked sa spocita, tak podmienku dni v pohode splnim. Podla Kaktusik007 by som mala mat rozhodujuce obdobie pre zistenie vymeriavacieho zakladu tych niekolko dni za dec 2010, a podla toho ako som citala zakon, aj novelu s nou suhlasim. "

tak mi prosím Vás povedzte z čoho vychádzate Vy, lebo mne to nejako nelezie do hlavy....resp. neviem si to podľa zákona odôvodniť a prísť k rovnakým záverom...

čo sa týka § 57 ods. 2- to by bolo krásne, ale ...neviem...
lebo podľa § 54 ods. 1, je možné vypočítať rozhodujúce obdobie tak ako uvádzam vyššie, pretože podľa "nového" vlastne stále trvá a teda určí sa aj vymeriavací základ podľa toho a nemusí sa určovať pravdepodobný VZ

ale zase podľa § 57, ktorý je vlastne ušitý na ženy na rodičovskej: by sa to rátalo z posledného mesiaca pred nástupom, ale tiež by podľa mňa nestačil len "dekrét o mzde" lebo sociálka pracuje na základe prihlášky a nasledovného výkazu, kde zistia, že odvod je vyšší...takže by som mala nastúpiť akože v februári/marci do práce a potom znova odísť na materskú ..len mzdovým dekrétom to podľa mňa nejde...ale budem rada ak ma vyvediete z omylu🙂

Okrem toho....mi vŕta v hlave, že i keď začnem nový PP tak podľa § 54 ods. 2 sú vložené "zázračné slovíčka" -- a toto nemocenské poistenie TRVALO najmenej 90 dní pred..... tak mi vychádza, že musím byť akože zamestnaná aspoň 90 dní pred nástupom na materskú..že pár dní mi nestačí....lebo nástupom späť na materskú by sa malo poistenie prerušiť...a teda netrvá.... ale zase tu by mi § 26. ods. 5 pomohol lebo tvrdí, že pri prerušení rodičovskou dovolenkou sa toto nepovažuje za zánik poistenia..... a že vlastne stále trvá....

No bolo to dlhé, snáď som svoje myšlienkové pochody napísala tak aby to pochopil aj niekto iný...prosím odpovedzte mi čokoľvek🙂 ale najlepšie k veci...zajtra sa musím rozhodnúť...Ďakujem všetkým za prečítanie

kaktusik007
12. dec 2010

@ludusik tvoje nemocenske poistenie trva, aj ked aktualne je prerusene... ak nastupis na matersku v roku 2011, rozhodujucim obdobim bude rok 2010... v tomto obdobi ale nemas vymeriavaci zaklad... takze sa riadis paragrafom novely ohladne pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu...
--- tam je pisane, ze sa rata z minimalnej mzdy... okrem pripadov tzv,. retazovych porodov... a su tam dve pismenka, kedy sa pravdepobodny vymeriavaci zaklad pouzije..... ad jeden, ked v rozhodujucom obdobi nie je vymeriavaci zaklad --- cize v roku 2010 by si vymeriavaci zaklad nemala --- a ad dva, ked ti nemocenske poistenie vznikne v den naroku na davku ---- cize ak rovno nastupis z rodicovskej dovolenky na matersku....
takze, ak nechces, aby si sa riadila podla tohto vymeriavacieho zakladu, musis mat v rozhodujucom obdobi vymeriavaci zaklad - cize v roku 2010... a zaroven, nesmies rovno z rodicovskej nastupit na matersku, musis si predtym poistenie akoby "aktivovat" co len jednym dnom, ktory odpracujes...
@haslerkaaa svojho casu som pracovala s nim, odskodnovala som skody na zdravi podla 461/2003... ale teraz to sledujem pretoze sa ma to bytostne dotyka 😉

haslerkaaa
12. dec 2010

Stale mi pada stranka, neviem co sa to tu dnes deje, takze pisem do wordu a potom ked mi nabehne to uz len rychlo vlozim, tak dufam ze sa vyjadrim k vsetkemu  a ze to nebude az take dlhe, ze to radsej nik nebude citat 
Prosim babeny, piste ci suhlasite, a ci nie, nech sa opravime navzajom..

haslerkaaa
12. dec 2010

Takze : §54 ods. 1
„Ak nemocenské poistenie trvalo nepretržite najmenej od 1. januára kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, do dňa, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.“
PREKLAD :
Ak tvoje poistenie trvalo nepretrzite minimalne od 1.1.2010 (rok predchadzajuci nastupu na novu MD) do nastupu na MD v marci 2011, tak sa ti materska vypocita podla predchadzajuceho kalendarneho roka tj. 2010.
NAZOR :
Toto v podstate zastavam ja a dufam ze ak som spravne pochopila aj KAKTUSIK  , lebo – tvoje poistenie trva nepretrzite min. od 1.1.2010 len je prerusene, ale trva, jedine co si chyba je vymeriavaci zaklad v tomto roku 2010, to dosiahnes tak, ze aspon 1 den v tomto roku 2010 odrobis s maxi mzdou, a uz mas aj ten, takze to mas v suchu  a vysoku matersku
(uvaha navyse - Teoreticky si myslim, ze ak by si odrobila len jeden den a potom sa vratila naspat na RD a potom nastupila na MD, tak vymeriavaci zaklad uz mas, a mohlo by to stacit. Ale radsej by som uz odrobila az do nastupu na MD, ved tu mas v jan alebo feb. )

§54 ods. 2 a 3
NAZOR:
Ak zacnes novy PP a teda idu nove poistenia, tak musis odrobit tych minimalne 90 dni co nestihas, takze by sa ta tykal ods. 3, a to by si zase nedosiahla to co chces, lebo podla neho by sa ti materska vypocitala podla pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu za obd. 1.1.2010 – az do ukoncenia RD a nastupu do noveho PP.

§54 ods. 4 a 5
OTAZKA :
No dievcata a tak ma napada, ze ked doteraz mala na zmluve napr. 500 Eur, a teraz dostane 1000 Eur, to sa nemusi brat ako preradenie , lebo pri preradeni, to je zase zle, ze ? Cize to ze zacne do SP zrazu chodit odvod z 1000 E, to nikto neriesi? Nemusi byt kvoli tomu nejaka ina zmena zmluvy, to je len zmena plat podmienok, ano? Neviem ci dava zmysel co pisem a co sa pytam 

K § 57 sa radsej ja nevyjadrujem, pravdepodobny vymeriavaci zaklad mi je nesympaticky, a tak sa nebudem rypat. Ja by som vsadila na realny vymeriavaci zaklad. A teda podla toho mojho nazoru na §54 ods. 1.

NESUHLASIM:
Jednoznacne si myslim ze ak uzavries novy PP tak z neho sa ti materska uz nestihne pocitat. Myslim ze pochybis.

haslerkaaa
12. dec 2010

hura som sa natrapila kym som tu to pridala, stale mi to padalo. Prosim nazorujte, kto nazor ma ...

haslerkaaa
12. dec 2010

@ludusik Mne sa zda akoby si aj ty vychadzala z §54 ods. 1, lenze ja to chapem tak ze to poistenie co trva, musi byt jedno a to iste poistenie bez ukoncenia PP, nie ze ho ukoncis a urobis nove. To je to, comu oni chceli zabranit.

haslerkaaa
12. dec 2010

hura som sa natrapila kym som tu to pridala, stale mi to padalo. Prosim nazorujte, kto nazor ma ...

alex21
12. dec 2010

babulky ktore ste to studovali mozete mi prosim povedat kolko je vlastne ten pravdepodobny vymeriavaci zaklad.
V § 138 ods. 5 je okrem ineho napisane:
mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné.
Aka je to vlastne suma ja to z toho neviem vyratat 😅 A dufam, ze citam dobre a toto je vlastne ten pravdepodobny vymeriavaci zaklad ak nestihnem byt zamestnana tych 90 dni alebo si nestihnem platit DNP dostatocne dlhu dobu.