Mám nárok na materskú, ak budem chvíľu nezamestnaná?

ada21
27. feb 2008

Caute, chcem sa spytat ci mi nahodou neviete poradit,
chcela by som vysadit antikoncepciu, zatial sa nechceme snazit o babo, len by som uz nebrala antikoncepciu (keby sa stalo tak nam to nevadi), ale firma v ktorej pracujem by mala asi koncom roka skoncit. Preto sa bojim, ze keby som nahodou v decembri bola povedzme v tretom mesiaci, tak to by ma do druhej roboty ako tehotnu nezobrali. Takze keby som potom az do porodu nepracovala (asi pol roka) mala by som narok na matersku tu co je pol roka ratana z platu, alebo nie, a dostavala by som len nejaky prispevok?
Dakujem za odpovede.

emjee
27. feb 2008

ak by si bola v den nastupu na matersku (cize v juni buduceho roka - za predpokladu, ze v decembri budes v tom 3 mesiaci) za posledne dva roky (cize jun 2007 - jun 2009) aspon 270 dni nemocensky poistena tak matersku dostanes

emjee
27. feb 2008

okrem toho aj ked budes nezamestnana, a nahodou by ti to nevychadzalo s tymi 270 dnami, mozes si este toho pol roka platit nemocenske sama - a matersku dostanes 😉

ada21
autor
27. feb 2008

aha, takze v podstate tato moja sucasna firma by mi z mojho terajsieho platu vyratala tych 55% ,a tie by som pol roka dostavala, ano?
velmi pekne ti dakujem za odpoved
dost si ma tym upokojila a potesila

alexandra
27. feb 2008

emjee ako som bola poucena, nie je mozne zlucit obdobie ked za Teba odvadza zamestnavatel a obdobie, kedy si samoplatca.

Ada, ak by sa to stalo, tak matersku dostanes, ak odpracujes tych 270dni. Vymeriavaci zaklad sa Ti bude ratat z odvodov za rok 2008, kedze pravdepodobne pojdes na MD v roku 2009. Ak by sa Ti podarilo hned teraz otehotniet, na MD pojdes v roku 2008 a materska sa Ti pocita z vymeriavacieho zakladu za rok 2007.

jaduska
27. feb 2008

Baby my sme v schránke pred časom mali taký letáčik zo Sociálnej poisťovne, že čo všetko sa zmenilo od 1.1.2008. Takže citujem:

Zmeny v nároku na materské
- na účel splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia sa pri dávke materské započítava obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia

emjee
28. feb 2008

alexandra - viem, ze to tak bolo, ale teraz sa zmenil zakon a tych 270 dni je uz jedno z akeho pomeru nazbieras (ci ako samoplatca alebo od zamestnavatela) - ako pise jaduska

ada neviem presne co je vymeriavacim zakladom (odvody ktoreho roka), ja len ze narok na matersku mat budes