Mám nárok na materskú, ak som na úrade práce?

zara19
3. sep 2013

ahojte 🙂 , mam taku dilemu, zamestnanie som ukoncila 15.maja 2012, od vtedy som evidovana na urade prace, bola mi vyplatena davka v nezamestnanosti po dobu 6 mesiacov, teraz som v 5,mesiaci tehotenstva a stale na urade prace, mam vobec narok na matersku davku a rodicovsky prispevok, popravde uz som z toho vsetkeho jelen ☹ , dakujem vopred za rady, ci odpovede 😉

katren
3. sep 2013

rodicovsky prispevok ano, matersku nie...

dena1973
3. sep 2013

Ak ba si chcela poberať materské zo zamestania, tak v prvom rade by si musela byť zamestnaná (nemocensky poistená). Mala by si odpracovať min. 90 dní (t.j. musela by si byť 90 dní nemoc. poistená v SP - bez PN, ošetetrovného), aby sa ti počítal príjem zo zamestnania( a ty to zrejme do nástupu na materského nestihneš...). Ak by si sa zamestanala a tých 90 dní by si do nástupu na materské neodpracovala, tak príjem na výpočet materského by sa ti rátal z pravdepodobného príjmu t.j. z minima. V prípade, že sa nezamestnáš, tak budeš poberať rodičovský príspevok od narodenia bábätka z ÚPSVR.

zalka
3. sep 2013

@zara19 nárok na MD ti nevznikne nakoľko v posledných 2 rokoch sa ku dnu pôrodu nenazbiera 270 dní poistenia, pre teba je neaktuálna odpoved od @dena1973... lebo aj keby si sa zamestnala tak ako píše tak nárok na MD ti kvôli nesplneniu podmienky 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch nevznikne. Takže po pôrode budeš dostávať rodičovský príspevok z uradu práce.

mita13
5. sep 2013

Odpoved pre Zaru19.: suhlasim s tym co pise dena 1973. Dolezity je aj termin nastupu na matersku. Tebe vychadza termin porodu az v buducom roku a najskor mozes nastupit 8 tyzdnov pred porodom na matersku. Ja som v podobnej situacii len s tym rozdielom ze ja som minuleho roku pracovala a az od 16. Januara som bola pol roka na urade prace kde som poberala podporu. Potom som sa na mesiac zamestnala a teraz som na pn az do nastupu na matersku 20. Oktobra tak mne sa materska bude ratat z prijmu za minuly rok 2012.

afronikaa
9. sep 2013

Ahojte kocky, tak ja mam takyto problem, dufam, ze je to tak ako mi poradili na socialke inak ma porazi. Ku koncu februaru som dala vypoved, ale to uz som bola cca v 4 tt tehotenstva to znamena ze som otehotnela este v PP, ktory mi trval skoro 5 rokov. Povedali mi , ze som v ochrannej dobe a ze narok na matersku budem mat, aj ked budem pol roka poberat podporu v nezamest, kedze som sa bola potom zaevidovat na UP. Poslednu davku mam dostat v sep. 15 a od 19 ma doktorka chce vypisat na matersku. Chcem sa spytat teda, ci mi poradili spravne dakujeeeem

gapa
10. sep 2013

súhlasím so zalka, aj ked sa zamestnáš,nesplníš už podmienku 270dní nem.poistenia dva roky pred pôrodom. Ak by si to riešila pred mesiacom a vzniklo ti nové nem.poistenie cca najneskôr 19.8.2013, tak si podmienku mohla splniť. Ak by si nestihla tých 90dní, tak pri nástupe na md v r.2013 by sa ti rátala materská zo zamestnania z vym.základu roku 2012 (ak by išlo o iného zamestnávatela a bolo u neho platené poistné aspon 90dní v danom roku, teda u teba v obd. 1.1.-15.5.2012), ak by to splnené nebolo, tak z minima. Tiež sa dalo prihlásiť na dobrov.poistenie. Ale to už je pasé. Ale z minima by bolo materské cca 255 od nástupu na md, takto rodič.príspevok bude cca 200eur od mesiaca narodenia dieťaťa.

novazienka
25. mar 2014

Kolko je teda rodicovsky prispevok na dieta, ktory by vyplacal urad prace?

marian86
25. mar 2014

@novazienka rodičak nevyplaca urad ale štat, je to 220 eur + nejake drobne

sednaja
14. apr 2014

marian86 @novazienka Rodičovský príspevok je niečo málo okolo 200€. To, čo píšeš navyše sú prídavky na dieťa (to je iné).

zuzanajs
4. jún 2014

ahojte, chcem sa poradit, momentalne som na rd, konci mi teraz v juni dohodou s tym, ze po ukonceni rd si vycerpam den dovolenky, potom by som sla na urad prace a ked by som otehotnela, zamestnala by som sa, odrobila 90 dni a isla na pn, je pravda, ze by som mala narok na materske?bola by tam splnena podmienka 270 dni?lebo ak by sa ratalo len 270 dni pred nastupom na matersku, tak by som to nestihla, kedze by sme zistili, ze som tehotna az v nejakom 6 tyzdni a na matersku sa odchadza tiez 6 tyzdnov pred, tak by som nestihala u toho noveho zamestnavatela 270 dni

dakujem velmi pekne za pomoc

loriana2015
23. aug 2014

Ahojte,som tu uplne nova. Mam otazku: do konca juna 2013 som bola zamestnana v jednej spolocnosti od r 2011, teraz som evidovana na urade prace. Budem mat narok na matersku dovolenku, ak termin porodu mam cca na april r 2015? Dakujem

elanor
23. aug 2014

@loriana2015
ak si od toho juna 2013 na urade prace, tak nebudes mat narok na matersku, bo aj keby ti este vyslo za posledne 2 roky tych 270 dni, jak sa vsade spomina, ze musis mat, LENZE, v dobe ked nastupujes na matersku musis si platit nemocenske (zice byt zamestnana), cos ti ale ako nezamestnanej nikto neplati - takze dovidenia dopocutia. Dobrovolne ti nepomoze, pretoze to bys musela same o sebe stihnut tych 270 dni a to uz nestihnes, takze mas proste smolu. Jedine si mozes po porode poziadat na urade prace o vyplacanie rodicaku, hned nie az po tych xy tyzdnoch kedy konci materska.

pepka123
27. aug 2014

elanor ahoj a mne by si vedela poradiť? Ja som momentálne na úrade práce od 31.1.2014 dovtedy som bola zamestnaná presne 4 roky, ale musela som dať výpoveď...do augusta som dostávala podporu v nezamestnanosti. Termín pôrodu mám v decembri. Mám ja nárok na materskú? Ďakujem za odpoveď.

havana_frost
27. aug 2014

@pepka123 Ak si od februára 2014 nezamestnaná a nemáš ani dobrovoľné poistenie, nárok na materskú nemáš. Nárok na materskú dávku z povinného poistenia (zamestnanie) zaniká 8 mesiacov po zániku poistenia, čiže porodiť musíš 8 mesiacov po skončení zamestnania, čiže tehotná musíš byť ešte v čase, keď si zamestnaná. Takto to funguje.

@loriana2015 Nárok na materské máš 8 mesiacov po zániku poistenia, čiže v tvojom prípade by si musela porodiť do konca februára 2014! Nemocenské poistenie nie je navždy. Ochranná lehota slúži na udalosti, ktoré sa stali ešte počas zamestnaneckého pomeru. Nárok na materské nemáš a musela by si sa zamestnať aspoň na 7 mesiacov (do pôrodu), aby si nárok získala z nového zamestnania. Máj-jún 2013 by sa ti rátali zo starého zamestnania. Hovoríme teraz o podmienke času, nie o tom, z čoho by sa materské rátalo.

Baby toto je OTÁZKA, píšte do diskusií ak chcete odpovede na svoje dotazy. V otázke sa predpokladá, že bude jedna osoba len raz reagovať na tému zakladateľky.

toshibamary6
13. okt 2014

ahojte. prosim vas poradte mi niekto.. ak som bola v roku 2013 cely rok zamestnana v anglicku na pracovny pomer a po prichode v roku 2014 januar som isla na podporu ktora trvala do augusta, a momentalne mam asi 3. pracu cize v kazdej som odrobila cca 10 dni nakolko ide o agentury / nemam na ne nervy / budem mat narok na matersku dovolenku a prispevok po narodeni? rata sa do tych 270 dni aj to ak som bola na podpore? chcela by som otehotniet niekedy po novom roku a ak ratam ze podpora trvala pol roka to je 180 dni plus nejaky mesiac ´=30 dni, zostava mi odrobit zhruba dva mesiace a vyrata sa mi ten matersky prispevok? dakujem a prepacte ze pisem ako hotentot som z toho jelen 🙂 ☹

draik
13. okt 2014

Počas evidencie na úrade práce štát za nezamestnaného neplatí nemocenské poistenie, teda táto doba sa nezapočítava do 270 dní.

evkaivanicova
18. okt 2014

Ahojte poradite mi ja som bola na materskej do aprila teraz 2014 potom teraz do novembra 2014 mam podporu nezamestnanecku a teraz som zistila ze cakam babo ako je to mam narok na matersku? Dakujem za odpoved

roventa
18. feb 2015

Ahojte...prosim vas poradte mi...ak som pracovala dva a pol roka v jednej firme..a vypoved som dala v septembri 2014....a termin porodu mam na jul 2015.mam narok na matersku? Dakujem za odpovede 🙂

tedea222
12. jún 2015

Ahojte dievčetá, prosím poradte mi, momentálne som na úrade práce a nemám nárok na podporu. K 1 . 2.2014 som dostala výpoved v práci kde som bola skoro 4 roky, po vybratí pol ročnej podpory som si našla prácu na dohodu, kde som robila od septembra do decembra, v decembri som odišla robiť na sezonu do Rakúska a zmluvu som mala do 22. marca , teraz som na úrade a zistila som že som tehotná a mala by som zostať na rizikovom nakoľko som pred istým časom potratila . Chcem sa spýtať či budem mať nárok na materskú a či sa tam zarátava aj zahraničie ? Som v 7 týždni, tak neviem čo a ako ...a ak by mi chýbalo niekoľko dní tak som premýšlala že by som išla aspon na mesiac do práce na dohodu , a keby bolo najhoršie tak by som zostala na PN , nakoľko na úrade práce ma len odbili tým že nemám na nič nárok a mám si podať na príspevok v hmotnej núdzi a viac nič.A ešte by ma zaujímalo či by som niečo dostávala nemocenské ak by som robila na dohodu?

gabulik22
14. nov 2015

Ahojte mam taku haluz ze rok som sa starala o babku ci aj to sa mi rata do materskej

evittam
14. nov 2015

@gabulik22 No, ak si to mala ako pracovný pomer alebo živnosť a odvádzali sa z tvojho príjmu odvody do SP tak áno - ale o tom pochybujem. 🙂

patusa01
5. jan 2016

ahojte. vedeli by ste mi prosim poradit? Som na urade prace evidovana od 1.6.2015. V tomto mesiaci som aj otehotnela. Dna 31.5.2015 som ukoncila pracovny pomer trvajúci od 12/2013. Volala som na socialku ze ako mam postupovat pri vybavovani materskej a tam mi oznamili ze nemam na nu narok, ze zbytocne mam odvedené nemocenske za 270 dni v poslednych 2rokoch, ze nesplnam nejaku druhu podmienku, že v termine neviem ci nastupu na MD alebo porodu neodvadzam nemocenske. Zacala volaco s dobrovolnym poistenim no to som sa uplne stratila. Vedeli by ste mi to vysvetlit niektora, pripadne poradit ci sa mi oplati dobrovolne pripoistit, a na ako dlho lebo nastup na MD mam uz teraz 28.1.2016.

kristinkaatonik
2. sep 2016

Ahojte chcem sa aj ja opytat...dufam ze mi niekto poradi......v auguste mi koncila skola mala som sa ist nahlasit na urad prace ale z dovodu ze cestujem na mesiac prec nemohli ma evidovat a tak.si platim mesiac sama.......budem.mat aj v yakom pripade natok na rodicovsky prispevok??

majusqa77
2. sep 2016

@kristinkaatonik na rodicak ano

ana10
6. sep 2016

Ahojte chcem sa spytat

ana10
6. sep 2016

Ahojte chcem sa spýtať ako to je pred1 pôrodom som pracovala poberala som aj materskú ale počas materskej mi zaniklo pracovný pomer po troch rokov som si predĺžila a ostala doma s dcerkou a teraz po roku som tehotná ci budem mať nárok na materskú ci ako to je

draik
6. sep 2016

@ana10
Nie.

moni244
6. sep 2016

@ana10 nebudes mat narok

ana10
6. sep 2016

@moni244 len na rodicovsky prispevok budem poberat

nikolkachloe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz