Materská a návrat do práce

stojkamarcel1
10. jan 2018

Ahojte, ako ste riešili návrat z materskej späť do ,,života‘‘? Pracovala som ako osobná asistentka v jednej firme a neviem si teraz predstaviť, že by som mala zvládať celý deň plný povinností, telefonátov ,behania sem a tam, chodenia neskoro domov a ešte sa stíhať starať o syna. Muž je tiež celý deň práci tak si neviem predstaviť ako to budeme zvládať. Riešili ste podobný problém? Existujú nejaké poobedňajšie škôlky v BA alebo niečo podobné? Celkom zaujímavý pohľad je v http://www.activebeauty.sk/sk/multitalent-mama/ čo si o tom myslíte? Viem že rodina je prvoradá a syn je moje všetko, ale mám naozaj dobré pracovné miesto a v dnešnej dobe je ťažko vyberať si čo sa týka práce. Za každú názor ďakujem.

miku1
10. jan 2018

Ja som to riešila pred 3 r., našťastie som mala pracovnú dobu len do 15:30 hod, teraz do 15:00 hod., takže sme to zvládali celkom v pohode. Čo sa týka práce, tak som za 3 dni, mala pocit, že som chýbala 2 týždne, a nie 5 rokov a 4 mesiace 🙂

alicka850
10. jan 2018

No je to tazke. Ja mam deti dve a moja praca zahrnala aj nocne a vikendove sluzby a sviatky plus pracovna doba denne 8,5 hodiny. Riesila som to zmenou zamestnavatela, kde som si finacne pohorsila, ale mozem robit na 0,8 uvazok a toleruju mi obcasne ocr. Je to niekedy na nervy, neda sa mi ist na ziadne vzdelavacie aktivity, seminare, kurzy, postgradual sa uz rok nehybe, lebo vsetky volna a absencie v praci minam na deti, prazdniny, choroby. Muz ma sukromnu firmu, teda deti ostaravam ja a financie on.Zial clovek si musi vybrat, bud budes makat naplno a budes mat karieru, alebo si budes vychovavat deti podla seba. Hoci sa tu konik hemzi supermatkami ja si dovolim tvrdit, ze bez pomoci manzela, mamy a svokry sa kariera s detmi robit neda.

erikapeter
10. jan 2018

Ani jedna z tých dám, ktoré napísali ten príspevok - http://www.activebeauty.sk/sk/multitalent-mama/ nemá deti! Ćo si predstavuješ pod pojmom "poobedňajšia školka"? Veď MŠ je štandardne odtvorená do 16.30 až 17 tej.

siska53
10. jan 2018

Asi myslis skuromnu skolku otvorenu dlhsie ako do 17tej.. Su aj take do 17:30 ci 18 a ponukaju aj opatrovanie v neskorsich hodinach za priplatok.
No a celkovo-je to o hubu a to ja mam este relativne fajn pracovn dobu,ze len raz,obcas dvakrat do tyzdna mam neskorsiu smenu,inak koncim do 16tej. Lenze nez vyzdvihnem deti..a prideme domov,je aj 17:30-18pomaly... Este ked su deti skolkari,tak sa to da,pri skolakoch uz musis riesit ulohy.. Tak si vyber,prip.zvaz dohodu so zamestnavatelom na kratsi uvazok,niekde sa to da inde nie,len zas pri kratsom uvazku aj menej zarobis. Ja som rada,ze som mohal byt aspon do 3rokov s detmi,ale kebyze mam na vyber,ze teda muz skvele zaraba,cize aspon 2-2,5tisic,tak ostavam doma aspon do 5-5,5r.mladsejlebo tej skolka velmi nerobi dobre,chodi 3.rok a nie je stale adaptovana to ma fakt vzdy dobre ucitelky..

sedmookraska
11. jan 2018

Všetko sa dá zvládnuť, keď sa chce, treba sa tak nastaviť, no stojí to však veľa vlastného času keďže po návrate do práce je ho ešte menej.Ja som sama s dvojkami, majú 2,5 roka, do škôlky po nich chodím o 5. Inak keď dom sa vracala, mala som pocit akoby som bola preč týždeň, čiže to bude v pohode;)

nikoletah
11. jan 2018

No ja som vracala do prace po 2 rokoch na polovicny uvazok,a mala som pocit ze v tej firme nikdy ani som nepracovala-bolo to narocne. Od septembra mala isla do slolky a ja na 35hod uvazok. Mam velke stastie ze v robote mi vyhoveli a davaju smeny od 8ej a stiham malu odviest a ist prenu, potom pride kazdodenne varenie kedze mala ma alergiu a do skolky nosim jej jedlo kazdy den. Zarobok sice mam mensii nez kolegine ktore tahaju aj poobedne aj ranne, ale uplne nam staci na zivot -poplatim vsetko a nieco aj ostane.

alicka850
11. jan 2018

@sedmookraska vsetko sa da zvladnut ked sa chce a ked mas to stastie, ze byvas v meste, kde je skolka do 17:00, lebo vo vacsine je skolka do 15:45. Dalej zalezi aku mas pracu, ci mas moznost homeoffice, ci ti pomala s detmi niekto ked su napriklad chore, atd. Vsetko sa da zvladnut za cenu opatrovateliek a podobne. Nepisem to v zlom, ja sama som bola s dcerou sama ked mala dva a jednoducho sme museli, do jasli isla ked mala dva hned na cely den, ziadna adaptacia, do skolky hned ako to bolo mozne a chodila prva a odchadzala posledna. Ked bola chora strazila ju mama, robila som vikendy, sviatky. Cize sa to dalo, ale dodnes ma to mrzi, zial ina moznost nebola.

dai
11. jan 2018

Tak neviem... vacsina zien normalne robi, cize po rodicovskej sa do prace vrati - ci ma dieta 1 alebo 3... mas cas na rodicovskej hladat skolku , obhliadnut sa - my mame skolku aj skolu do 17:30 a teda su tam do toho casu deti mam pracujucich ako aj tych co su doma - deti travia cas poobede aktivne - su vonku, hraju sa s kamaratmi - kolkokrat som po ne prisla skor viac menej tolko som cakala pokial sa dohraju etc. ... mne to pride podobne ako ked ja som bola mala - sice sme isli domov skor ale vlastne od 4-5tich rokoch hned po prichode von a mamy nas az na veceru okolo 6-7 mej vecer zvolavali...
Ja mam pracovny cas do 17tej, skolu do 17:30, ulohy si robia deti v skole , doma len s prvakom citame a so starsou ked ma pisomky tak si opakujeme alebo ked chce nieco dovysvetlovat. Rano mame doma rodinne ranajky, vecer spolocnu veceru, vela sa rozpravame, deti maju cas sa aj zahrat. Kedze su vlastne vonku dokial nepridu domov tak uz doma sme doma😉
Nezdielam nazor byt s dietatom doma do aleluja - mozno ak mas chore alebo nejak psychicky problematicke dieta, toto pre mna vobec nie je otazka penazi - deti potrebuju ine deti v ich veku, bojovat si ich vlastne hry, hladat sami postavenie bez matky za zadkom - su potom samostatnejsie, sebavedomejsie a vyskumy dokazuju ze okrem par vynimiek aj sikovnejsie... my mame obaja s muzom narocnu pracu a starame sa o deti obaja - je to vec dohody a komunikacie doma... moj muz zarobi vela, ja tiez aj ked menej ako on, ale nepodriaduje sa u nas vsetko muzovej praci... aktualne cakame 3tie dieta a muz bude musiet na chvilu prevziat vsetko okolo 2och starsich - a ja viem ze to zvladne - a ak to teda zvladne super zarabajuci a busy chlap ( a teda v mojom okoli je takych chlapov kopu kedze aj rodin s viacerymi detmi je tu kopu), neviem si predstavit zeby to nezvladla mama s 1nym dietatom...

amadea3
11. jan 2018

pracovala som aj medzi materskymi, od oboch dcer som sa vratila do prace ked mali rok. mame uz s muzom zabehany system, on zacina v praci o 7. a 15.30 konci, takze ja rano na 8mu vodim deti skolka/jasle a cca 8.30 zapinam pocitac, muz pred 16tou vyzdvihuje deti. mam narocnejsiu pracu ako muz, aj viac zarobim... nastastie mam moznost homeoffice, ked nemam meetingy, takze vacsinou 2-3dni z tyzdna robim z domu. Obcas sa vyskytnu sluzobky, ze oridem domov vecer alebo az dalsi den... ale celkovo sa to da. Prace mam dost a priznam sa, cez den castokrat 8h neodrobim, aby som bola skor doma s babami, takze potom zapinam pc vecer a robim 2-3h kym neodpadnem do postele. ale celkovo sa to da... ale rovno poviem ze nemat muza, co konci v praci skor, flexi pracovny cas a svokru na dochodku, tak nemozem fungovat v praci tak efektivne ako teraz. Holt ano, je to narocnejsie ako “za bezdetna”, ale da sa to zorganizovat 🙂

stojkamarcel1
autor
11. jan 2018

Ďakujem za všetky rady... Ono problém mi robí hlavne to, že máme s mužom veľmi dynamický pracovný čas, teda často sa nám pretiahne práca kôli stretnutiam a podobne.
@alicka850 vidím sa vo veľmi podobnej situácii a asi je pravda že obe sa naraz nedá robiť naplno... uvidíme čo šéf no... Držte palce

libawet
11. jan 2018

@stojkamarcel1 ...ja som po materskej šla do práce len na polovičný úväzok, síce za menej peňazí, no uskromnili sme sa a neviem si ten čas vynachváliť, mohla som sa plne venovať synovi, nemusel v škôlke ani spávať, boli sme viac spolu a mala som aj dosť času na domácnosť a aj manžela, bol to veľmi krásny čas a vôbec nebanujem, pretože čas investovaný do vlastného dieťaťa sa vráti neskôr stonásobne a nedá sa ničím nahradiť. Uskromnite sa.

eeffka
11. jan 2018

@stojkamarcel1 co prene obnasa praca "osobnej asistentky" ? ze sa ti predlzuje praca kvoli stretnutiam? Celkom ma to zaujima lebo aj ja mam sefa co nevie co je normalna pracovna doba ale sekretarke da pokoj po 5