Materská dovolenka. Ako je to vo svete?

kili
7. jan 2009

nedávno mi v jednej téme jedna budúca mamina napísala, že v Španielsku je materská len 10 dni, čo ma fakt šokovalo. To už že nechcú, aby porodila cez obednú prestávku 🙄 😠
Ako je to presne inde vo svete? stále nadávame na Slovensko, tak nech vieme presné informácie. Ste tu všade možne po svete, tak sem vaše zistenia, skúsenosti... 🙂

etuska
8. jan 2009

my pracujeme tiez s muzom na striedacku-ja rano,on poobede

kitty68
8. jan 2009

ja js sla 4 tydny ale to jen kvuli toho ze byly vanoce nastoupila js 23.12. 🙂 jinak bych tam asi taky byla dyl, ke konci tehotenstvi clovek stejne nema spani, tak proc sedet doma zadarmo

etuska
8. jan 2009

no my uvazujeme kedy naplanovat druhe babo,kedze chceme este v UK pobudnut.Dcerka uz chodi do skoly od 9-12:00 tak ja vtedy pracujem a poobede sa jej venujem kym je manzel v praci.
Tieto part-time joby v UK su fakt super vec

kitty68
8. jan 2009

my delame oba nocni, ale ted kdyz js nastoupila zpet do prace, tak zjistuju, ze spolu travime mnohem vic casu nez kdyz delal jen on, to si vychrapaval cely den a kdyz mel offa tak vetsinu dne prospal a v noci pak velice uklizel v kuchyni a cucel na tv a tim me budil, ted vi ze je s malou tak musi spat v noci 🙂

kitty68
8. jan 2009

no treba na trajektech tam maji pro matky s deckem upravenou prac. dobu, ze delaji jen jeden den v tydnu

etuska
8. jan 2009

..takze mi to vychadza tak,ze vyska materskej ani nezavisi od platu-akurat tych prvych 6.tyzdnov,potom dostava kazda zena 117 libier,ze?

kitty68
8. jan 2009

jo 😎

etuska
8. jan 2009

..aj tak asi s 2-hym mimcom pockame,lebo buduci rok bude dcerka v skole do 2p.m,takze by som mohla aj ja o 2 hodinky viac pracovat ,no a kedze sa mi crta aj lepsia praca,tak asi pockame 🙂

kitty68
8. jan 2009

no a tech prvnich 6 tydnu co zavisi od platu je prumer z 8 tydnu pred 15 tydnem tehotenstvi 😝

etuska
8. jan 2009

kitty 😀 😝

adoracion
8. jan 2009

dievcatga preco este nespite?

etuska
8. jan 2009

idem ja zienky spat,lebo zajtra opat do prace 😝 😝 😀 ,no uz mam v tom jasnejsie. 😉 Este sa chcem opytat-existuje nieco ako jednorazovy prispevok pri narodeni dietata aj v UK?-lebo som nasla akurat infosku,ze mozes dostat "Sure Start Maternity Grant" 500 libier na kazde dieta,ale musis mat nizky prijem.(+ boli tam citovane vsetky mozne podpory,kt. mozes dostavat,aby si dostal ten jednorazovy prispevok)-predpokladam,ze vy ste nedostali 😕

etuska
8. jan 2009

Adoracion-uz ideeeem 🙂 a ty?

adoracion
8. jan 2009

No ja nie mozno by to aj vyslo keby som poberala ten child tax kredit s elementom vyssim ako nejaka suma teraz uz neviem aka ale kedze na ten child tax kredit este stale cakam tak nic z toho ale urcite poziadam doma o 25 000 ked stihnem aj to lebo samozrejme aj na rodny list pre hani este stale cakam.

kitty68
8. jan 2009

no kvuli vam nespim 😀 😀 😀

ja teda dostala kulove hovinko a ne £500

taky uz valim chrapat

adoracion
8. jan 2009

a vobec uz 2 a pol roka co som tu furt na nieco cakam aspon ze som sa dockala mojej krasnej Hani a super muza tak dobru noc dobra tema zajtra pokracujeme ak nas nezamknu 🙂

etuska
8. jan 2009

Takze,ak by si aj ostatne prispevky-Benefits,CHTC + WTC poberala v UK, o ten jednorazovy prispevok si mozes poziadat na Slovensku?

kitty68
8. jan 2009

no ja js taky dostala porodne v cr a ted mam rodicak

kitty68
8. jan 2009

muzes ale nikomu to nerikej 🤐 😀

etuska
8. jan 2009

hmm,tak ste ma celkom potesili 🙂 Bru nocku 😵

etuska
8. jan 2009

a nebude na Slovensku vadit,ze pracujem a zijem v UK?Nie je to protipravne?-to vies,aby ma potom nepytali vratit spat aj s urokmi 😀

lienocka235
8. jan 2009

etuska ano je to trestne. dnes uz ziadaju potvrdenie ze ti nebolo poskytnute porodne v UK .. ak pridu na to ze bola rovnaka davka duplicitne vyplacana v dvoch statoch Unie tak ziadaju jej vratenie a mozu sihanut k exekucii uctu a pod

lienocka235
8. jan 2009

neviem presne kolko je doba premlcania.. treba pozriet na ich stranke socpoist

prasiatko30
8. jan 2009

v spanielsku - je to 16 tyzdnov - s tym ze vacsina zien pokial nema problemy tak prakticky vydrzi az kym nerodi - aby bola viac casu pri dietati a potom este maju narok na nejake volne na laktaciu - neviem kolko je to presne asi 2hodiny denne - a mnohe to robia tak ze to zoberu naraz takze im vyjde este na nejaky mesiac naviac no a potom uz hajde do roboty 😖

kitty68
8. jan 2009

lienocka, ale v uk porodne neexistuje 😉

proto si o ten rodicak musis zadat az po skonceni te 39 tydenni materske tady

janulka7
8. jan 2009

prasiatko aj som v spanielsku ale na severe a tu im daju 3 mesiace a co poznam ziadna firma nedava poveolenie na laktanciu. takze skoro vsetky co poznam a mali deti prestali kojit po troch mesich co je dost skoda. Ja kedze robim v domacnosti tak ani to nemam a po 10 dnoch hajde do prace aj s malym. 😖 no ale co uz . tak to je a neda sa nic robit.
inak chcela som vediet ci budemmat narok na rodicovsky prispevok ked uz 7 rokov zijem v spanielsku.?viete mi niektora poradit?

prasiatko30
8. jan 2009

jedna vec je na to na co mas narok a druha k comu ta donuti firma - hlavne v sukromnom sektore je to na zaplakanie, omnoho lepsie je to en el sector publico - tam to dodrzuju lebo tam to plati stat - cize nase dane - baby co poznam tak vaacsinou pracuju en sanidad alebo en educacion - a tak to si vies predstavit ucitelky si snazia naplanovat matersku tak aby im to vyslo aj s letnymi prazdninami navrch 😀

kitty68
8. jan 2009

janulka budes mit narok i na porodne, po skonceni te 3mesicni materske na spanelsku si zazadej o rodicovak v cr, o porodne muzes hned co se narodi

aponchie
8. jan 2009

posilam vam prelozenou stranku co odkazovala etuska..treba nekdo neumi anglicky 😉

http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=e...

janulka7
8. jan 2009

kitty ale ja nemam narok na tu tro mesacnu matersku v spnaielsku. no ale ak budem mat narok na rodicovsky prospevok na sk tak aspon nieco. dakujem. hned zavolam mamine nech to pozistuje coa to treba abysom mala prorpavene ked sa narodi a poslala to na sk.