Materská od dvoch zamestnávateľov

beja89
10. jan 2017

>Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či sa mi môže materská počítať z dvoch zamestnaní? v prípade ked som bola v jednej firme zamestnaná od februára 2015 ale v tomto roku sa zmenila firma no lepsie povedané museli sme dat výpoved a od 1.1.2017 sme zamestnaný v novej firme. Druhé zamestnanie mám od 15.11.2016 a trvá až do dnes. ale mala som aj vela dohod popri zamestnaniach kde za mna platili nemocenské pre to by som mala splnat u oboch zamestnavatelov 270 dní nemocensky poistenia. Nástup na materskú mám 20. 3.2016 a termín porodu 2.5.2017. Moja otázka je či môžem požiadat o materske od oboch zamestnávatelov? a ci mám na to nárok pretože u toho prvého nebudem splnat podmienku 90 dní?

janci05
10. jan 2017

Nástup na materskú hlásiš u posledného zamestnávateľa a výpočet materskej sa ti vypočíta z priemeru príjmov a nemocenského poistenia u zamestnávateľov u ktorých si pracovala najmenej tých 270 dní.

sandraku
12. jan 2017

Ahoj ... Toto som riešila koncom minulého roka so Sociálnou poisťovňou. Nemocenské poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie). V zmysle zákona o sociálnom postení sa nárok na materské posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia, tzn. že podmienku 270 dní nemocenského poistenia je potrebné splniť z oboch poistení zvlášť. Ak máš splnených tých 270, tak od gynekológa si vyžiadaj dve žiadosti na materské.
Spomínaš tých 90 dní, to nie je podmienkou, keby si mala 90 a viac dní tak to ovplyvní len výšku materskej. Vtedy by sa materská počítala z toho nové pracovného pomeru. Keďže 90 dní mať nebudeš, tak ti budú počítať materskú z predchádzajúceho zamestnania, príjem za rok 2016.

gapa
13. jan 2017

Pri PTP 2.5.2017 maš najneskorší nástup na MD 6týž. pred termínom 21.3.2017. Ako píše sandraku, podstatné je, aké nem.poistenia ti trvali v den nástupu na MD (požiadania o materské), príp. či trvá nejaká ochranná lehota z ukončeného nem.poistnia (čo nie je tvoj prípad). Tebe trvajú 2 poistenia súbežne.
Podla skutočného dna pôrodu (ked prinesieš kopiu rodného listu dieťaťa) zistia, kolko dní nem.poistenia máš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a k trvajúcim poisteniam môžu prirátať dni ukončených poistení. Takže ak by si napr. porodila 30.4.2017, tak sa budú rátať dni nem.poistenia v období 30.4.2015 až 29.4.2017.
Z pp "B", čo vznikol 15.11.16 predpokladám máš bez pn, očr, tj. platí sa poistné, splníš 90dní, tam sa ti materské, pri nástupe na md v marci 2017 vyráta z vym.základov v období 15.11.16-28.2.2017.
Z pp "C", čo začal 1.1.2017, kedže nesplníš 90dní pred nástupom na md, sa ti bude rátať materské z vym.základov v roku 2016, pričom pri výpočte materského sa neberú do úvahy vym.základy u posledného zamestnávatela (aj ked ti pp začal až v r.2017 neviem, či nejaká dohoda v r.2016 nebola u toho istého zamestnáatela). A to by bolo veru zaujímavé, ako to budú rátať, z ktorých nem.poistení. Či len z prac.pomeru "A", ktorý ti zanikol predpokladám 31.12.2016 (ak ten druhý začal 1.1.17) alebo (čo by som predpokladala) zo všetkých nem.poistení v roku 2016, tj. aj pp "B" čo vznikol 15.11.16??? a príp. nejaké dohody v r.2016. To by bolo ozaj zaujímavé vidieť, čo s tým spravia a ak by brali aj pp "B" a dohody, či vydelia len číslom 365 alebo iným. Iste budú mať v tom chaos, tak sa radšej priprav, že ti neskôr prijdú peniažky (aj ked možno len preháňam 🙂 )
Nech ti to dobre dopadne!

ivuska027
13. jan 2017

ja len tak laicky, ze pocita sa ti 270 dni platenie v soc.poist. Im je jedno, kolko prac si vystredala a po kolko dni. Kazdopadne by Ti matersku mali a asi aj budu (aspon este pred par rokmi to tak bolo)ratat z posledneho zamestnania a z toho prijmu. Takze ak splnas 270dni, co asi ano, tak pre socialnu poist bude zaujimavy tvoj prijem od 15.11.2016 a jeho priemer. Vyska prijmu v roku 2017 je pre nich bezpredmetna

beja89
autor
15. feb 2017

Dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂 ste uplne super ak zistím presne teda ked budem na materskej ako to budu positat tak Vám možem dat vediet ak to bude nejaku mamicku zaujímat rada budem napomocná kludne mi napiste aj do správy. Prajem pekný den 🙂

lucialacko
21. jún 2017

Dobry den,chcela by som sa poradit.Termin porodu mam 27.1.2018, zmluva v zamestnani mi konci 30.6.2017,mam moznost zamestnat sa este a prilepsit si k materskej.V zamestnani,v ktorom mi zmluva konci mam hrubu mzdu 560€.Chcem sa opytat,ak budem zamestnana v novej prace min.90 dni,z coho sa mi vlastne bude ratat materska?Oplati sa mi vobec do novej prace nastupit alebo ist na urad prace? Este jedna vec,pracovny pomer som mala od 1.7.2016 a predtym len polovicny uvazok.Velmi pekne dakujem za kazdu odpoved.

sandraku
21. jún 2017

@lucialacko No vlastne záleží to na tebe, mas dve možnosti. Buď sa uz nezamestnás a materská bude vypočítaná z tohoto zamestnania posledného, ktoré konci 30.06. Z tých 560€ v hrubom. (Ochranná lehota pre tehotné je 8 mes) ... Alebo sa este zamestnáš na min. 90 kal. dni u niekoho iného kde budeš mat vyššiu mzdu ako tých 560€.

lucialacko
21. jún 2017

Dakujem sandraku.Takze ten polovicny uvazok,ktory som mala do 30.6.2016,nebude sa ratat do vypoctov? Alebo este mi nie je jasne,ze ked sa zamestnam na tych 90dni,materska sa mi bude vypocitavat len z tohto zamestnania? Dakujem,mozno sa pytam tak chaoticky,no mam v tom nejasno a ten nastup na MD je tak na prelome roka tak aj preto.🙂

evittam
21. jún 2017

@lucialacko V prvom rade musis mat splnenu hlavnu podmienku naroku na MD a tou je 270dni NP za posledne dva roky pred porodom. Potom musi byt NP aktivne alebo musis byt v ochrannej lehote. Ak sa zamestnás na novú zmluvu na min.90dni bez PN a OCR tak ti bude MD pocitana z toho prijmu.

lucialacko
22. jún 2017

@evittam dakujem velmi pekne za objasnenie🙂

evittam
22. jún 2017

@lucialacko Rado sa stalo.☺

hatatitlape
6. aug 2017

Pekný deň.
Len pre uistenie sa a opis mojej situácie. Som zamestnaná na HPP od 1.4.2017 na dobu určitú do 30.9.2017, plánovaný termín pôrodu mám 3/2018. Rozumiem tomu správne, že ak "nazbieram" 270 dní platenia odvodov z akéhokoľvek, či už aktuálneho, ci iného zamestnania alebo dobrovoľného poistenia za posl. 48 mesiacov pred nástupom na MD, tak splním prvú podmienku získania MD? Alebo každé, či aspoň jedno zamestnanie musí byť nepretržite aspoň tých 270 dní? Zmiatla ma veta "...že podmienku 270 dní nemocenského poistenia je potrebné splniť z oboch poistení zvlášť." alebo to je len pre prípad dvoch žiadostí? Týka sa má tiež možnosť prilepšiť si na MD zamestnaním sa s vyšším príjmom na min 90dní bez PN a OCR pred vznikom nároku na MD, TJ. Napr. Po skončení zmluvy na dobu určitú? Platiť si dobrovoľne poistné sa ma už, ak som to správne pochopila, netýka, nakoľko 26+6 týždňov nestiham a MD by sa rátala z min. VZ.

Vopred Ďakujem za odpoveď či rady

sandraku
6. aug 2017

@hatatitlape Od 1.4.2017 do 30.09.2017 by si mala 183 dní nemoc. poistenia. Do splnenia podmienky 270 dní nemoc. poistenia chýba ešte 87 dní. Pracovala si aj predtým alebo toto máš prvé platené zamestnanie?
Ak by si sa zamestnala u iného zamestnávateľa na min. 90 kal. dní bez OCR a PN za 1766,- € v hrubom, tak by sa ti výška MD počítala z tohoto príjmu a dosiahla by si max. možú MD.

evittam
6. aug 2017

@hatatitlape Hlavnou podmienkou naroku na MD je 270dni NP za posledne 2roky prwd pôrodom - t.j.pre teba jw rozhodujuce obdobie 3/2016-3/2018. Dalsou podmienkou naroku je bud aktívne NP alebo ochranna lehota. No a dalsou otazkou je z akého VZ sa ti budw počítat MD.
A tiež súhlasím s

evittam
6. aug 2017
hatatitlape
6. aug 2017

Vďaka za odpovede!
Pracovať som pracovala, už ale dávnejšie v zahraničí, čo už nespadá do 48mesiacov od predpokladaneho termínu pôrodu a odvtedy už iba bez papierov. 😒 Na zmluvu pracujem až od toho 1.4.2017. Takže najrozumnejsie, čo spraviť je nechať plynúť zmluvu min do 30.9., potom ju nepredlzovat, ale "dostať" na inej zmluve 1766€ brutto, kde zotrvať bez PN či OCR min. 90dní, pre istotu radšej viac a potom sa hoci aj dať vypísať na PN, aby sme neplatili zbytočne odvody? Alebo sa môžem dať rovno "vyhodiť", keďže, ak to správne chápem, by som mala byť v ochrannej 8mes. lehote?

evittam
6. aug 2017

@hatatitlape Presne ako pises. A ten druhy PP moze trvat aj pocas MD a RD ak by to bolo mozne. Bolo by to len a len pre teba vyhodnejsie do budúcna.😉

sona1987
14. aug 2017

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Môj nástup na materskú dovolenku je 23.11.2017, aktuálne som zamestnaná na TPP v chránenej dielni ako ZTP do 70%. Beriem minimálnu mzdu. Spĺňam podmienku 270 dni. Otázka znie: Ak by som sa zamestnala ešte na druhý pracovný pomer u iného zamestnávateľa ovplyvnilo by to výšku mojej materskej? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

evittam
14. aug 2017

@sona1987 Nie, musela by si mať splnenú podmienku 270dni z oboch PP. Ak by si chcela vyssiu MD tak jedine ukončiť terajsi PP a zamestnat sa na novu prac.zmluvu u iného zamestnávateľa a odpracovat 90dni bez PN a OCR na vyssiu mzdu-vtedy by sa ti MD pocitala z noveho príjmu.

nivea777
14. aug 2017

@sona1987 nie neovplyvnilo,jedine keby si toto ukoncila a zamestnala by si sa na 90dni bez ocr pn za vyssi plat

sona1987
14. aug 2017

Ďakujem Vám za odpoveď.

martinka330
22. aug 2017

Dobry den, mozem mat 2 materske? ak mam prac.pomer od 2007 vo firme XYa na MD nastupujem 22.12.2017, do prace som sa po RD vratila 16.8.2016. Tu je VZ rok 2016. Ale budem mat aj dohodu od 1.9.2017 vo firme AB , teda do nastupu na MD mam 112 dni, a v pôvodnom XY som mala dohodu -ukoncenu k 9,8,2017 ( cize uz pri nástupe na MD budem mat 112+ 188 dni ´=300 dni)?

veriiik106
31. okt 2017

Ahojte. Mením zamestnávateľa. Chcem sa spýtať ak budem v novej práci napr dva mesiace a otehotniem,pôjdem na rizikové odkiaľ sa mi potom bude počítať materská? Od starého zamestnávateľa alebo nového?dakujem

sandraku
31. okt 2017

@veriiik106 Ak u nového zamestnávateľa odpracuješ menej ako 90 kalendárnych dni, tak sa bude počítať zo starého zamestnania. Ak viac 90 dni, tak z toho nového.

veriiik106
31. okt 2017

@sandraku ďakujem a aj keď budem.na rizikovom?

sandraku
31. okt 2017

@veriiik106 To je jedno čo by to bolo, aká nemocenská dávka, či PN, OČR alebo materská po 90tich dňoch všetko z tohoto nového vymeriavacieho základu.

veriiik106
31. okt 2017

@sandraku áno ale myslím že či mám nárok na materskú keď by som bola.od začiatku na rizikovom🙂

majusqa77
31. okt 2017

@veriiik106 ak su splnene obe ppdmienky, ano

korpiklaanka
10. nov 2017

Dievcata. 2 roky a 173 dni som pracovala u jedneho zamestnavatela. Od pondelka som nezamestnana. Ale rysuje sa mi praca. Snazime sa vsak o babo. Ked otehotniem v druhom zamestnani ma to nejaky vplyv na matersku? Je jedno kde je tych 270 dni poistenia zaplatenych, len aby boli? Dakujem dievcata za odpoved. Je mi blbe v skutocnosti hladat robotu ked chcem ist na matersku, ale uz mam za sebou potrat a od leta sa snazime a zatial nic. Tak to moze a nemusi vyjst.

sandraku
10. nov 2017

@korpiklaanka Tých 270 dni sa spočítava, môžu to byt aj ukončené pracovne pomery. Len aby bola splnená podmienka 270 dni za posledné 2 roky pred pôrodom.