Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

ivanka85
10. máj 2013

Ahojte kocky,idem sa aj ja poradit,pred prvym tehu som bola zamestnana na dohodu,teraz poberam RP ktory konci 8.6.,ale 17.5. nastupujem opat na matersku s druhym babom..kam ist s papierom od dr?

gapa
10. máj 2013

@ivanka85
aha som si tie dátumy prehodila (neodpovedala som ti už?)
nárok na matesrké predpokladám nemáš
Zájdi na upsvar odbor soc.vecí a rodiny, kde sa vybavuje rodič.príspevok, vybav si to potvrdenie o dobe poberania RPj. spýtaj sa ich, odkedy máš žiadsť o RP, ak nárok na materské nemáš, tiež, či budú od teba chcieť aj doklad zo soc.poistovne, že nemáš nárok na materské. Ak budú ho potrebovať, tak si daj žiadosť na soc.poistosvnu podla tvojho bydliska. s potvrdením o tom, že nemáš nárok (asi aj to potvrdenie treba potom v soc.poistovni žiadať, asi nebode stačiť rozhodnutie zo soc.poistovne, sa spýtaj na upsvar) budeš potom žiadať o rodič.príspevok.
Over si aj zdr.poistovnu, povedz im svoju situáciu (že prechádzaš s poberania RP z prvého dieeťaťa na poberanie RP na druhé dieťa) a či treba doklad o poberaní RP na prvé dieťa a potom zvlášť na druhé alebo až po ukončení hlásiť (asi to druhé??)

ivanka85
10. máj 2013

dost zlozite🙂 @gapa

gapa
10. máj 2013

@ivanka85
som sa pomýlila, tak som to rýchlo opravovala, tak je to velmi kostrbaté. NO ak nemáš nárok na materské, tak si zisti to na upsvar, či budeš do 3rokov pboerať RP na prvé dieťa a až potom na druhé alebo opačne, že ukončíš poberanie na 1dieťa a začneš poberať na druhé. Oni ti najlepšie povedia a či treba to podať na soc.poistovni.j

tá zdr.poistovna, to len pre istotu, často tam býva totiž bordel a aspon si overíš, či tam máš všetko ok (aj ked možno záleží na koho natrafíš? nemám ale zlú skúsensť s nimi, len viem, že radšej si to treba overovať a potvrdenia mať založené)

ivanka85
10. máj 2013

@gapa no to je pravda o tom bordeli v zdr.poistovniach:))je mi jasne ze na matersku narok nemam, len mi nebolo jasne kam sa najskor obratit..myslela som ze ist do SP, kde mi potvrdia, ze nemam narok na matersku a potom na UPSVaR poriesit rodicovsky..cize jeden prispevok musi byt zruseny, nemoze mi v juni prist RP na obe deti?

gapa
10. máj 2013

@ivanka85
nie nemôže. POčula som, že niekedy netreba ani žiadosť dávať, ale myslím, že budeš musieť si ju podať, ako píšeš. To je asi skôr prípad, ak je niekto dlhodobo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie, tak to asi nežiadali. Vidíš a asi ani to teraz nemusí už platiť, bo aj uchádzači môžu pracovať na dohodu s nem.poistením. No to už len "nahlas na papieri" rozmýšlam. 🙂

ivanka85
10. máj 2013

dakujem,pojdem sa informovat🙂 @gapa

nesco1
11. máj 2013
helenka333
13. máj 2013

Ahojte 🙂

chcem sa vás opýtať, mám pomaly ročnú dcérku 😀 v sobotu bude mať rôčik, beriem už RD a teraz som v 8 tt. viem že dostanem materskú, len neviem či sa o ešte raz prepočítava z nejakého predpokladaného priemeru alebo budem dostávať od konca roka presne tolko kolko som na malú dostavala? poradíte? Ďakujem 🙂

chvostulka
13. máj 2013

@helenka333 bude sa to ratat z predpokladaneho prijmu, lebo ide o retazovy porod.
Preposielam "vycuc" z listu zo soc.poist.:

Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského je spravidla predchádzajúci kalendárny rok, t. zn. rozhodujúce obdobie v prípade nároku na materské, ktoré si uplatníte z nemocenského poistenia zamestnanca bude rok 2012 (ak nastúpite na materskú v roku 2013 ). Keďže ste však po celý rok 2012 boli na materskej a rodičovskej dovolenke, t. j. nemali ste žiadny vymeriavací základ zo zamestnania, výška materského sa Vám určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

zalka
13. máj 2013

@helenka333 ak si zamestnancom tak MD bude rátaná z pri nástupe na MD v roku 2013 z príjmu roku 2012 ... podla toho čoo píšeš tak príjem v roku 2012 si mala takže sa bude brať ten na výpočet MD ...

helenka333
13. máj 2013

@chvostulka @zalka ĎAKUJEM 🙂

adrianai
13. máj 2013

Ahojte,
len pre istotu sa schcem spýtať, či mám správne info 🙂
momentálne som na rd, končí mi v septembri, čakáme baby, narodiť by sa malo koncom decembra...aby som mala nárok opäť na md, musím asi naspäť nastúpiť do pôvodnej práce - čo ale takmer úplne vylučujem, je možnosť, že na dobu 1-2 mesiacov, neviem koľko to bude presne vychádzať, budem vypísaná na pn a tým pádom potom dostanem aj md? a mala by byť približne rovnaká ako prvá? alebo dostanem iba rd?
Vopred veľká vďaka 🙂

zalka
14. máj 2013

@adrianai oznám písomne zamestnávateľovi nové tehu ... po skončení RD môžeš čerpať dovolenku, alebo ísť na PN ... nárok na MD mať budeš tzv. reťazový pôrodu ...

adrianai
14. máj 2013

@zalka a to musím oznámiť písomne? ja som myslela, že stačí zbehnúť do práce a povedať ... každopádne ešte pár týždňov počkám, keby sa náhodou niečo zmenilo, čo dúfam, že nie ...

zalka
14. máj 2013

@adrianai no treba písomne ... aby si mala aj ty dôkaz že prevzali tvoje oznámenie o tehu , že to neodtaja .. takže prefotenú tehu knižku dať v zamestnaní a na druhú kopiu dať potvrdiť prevzatie zamestnávateľom

katalin33
15. máj 2013

chcem sa poradit, zvazujeme druhe babo. mala ma teraz 10mesiacov. od maja 2012 som na MD, keby som otehotnela nech do mesiaca 🙂 a teoreticky isla na MD zase v marci 2013, dostavala by som prispevok MD ako predtym v max. vyske? stale som "zamestnana" lebo som z toho jelen, aj z nejakeho dobrovolneho poistenia....
daaaakujem za info moooc...
🙂

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
23. máj 2013

@em_ka za mesiac jún dostaneš normálne celý RP ... a od 24.6. dostaneš MD ...

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
23. máj 2013

@em_ka za mesiac jún dostaneš v júli RP 199,60 eur .. nakoľko si bola na RP minimálne 1 den v mesiaci patrí Ti RP za celý mesiac ... neviem čo riešiš...

zalka
23. máj 2013

@em_ka http://www.employment.gov.sk/rodicovsky-prispev...
citácia ...
"Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca."

em_ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
23. máj 2013

@em_ka tak potom si moje príspevky nevšímaj ... nakoľko som to z tvojho prvého príspevku nevydedukovala, že žiješ v čr.

ivka_marek
4. jún 2013

Ahojte, čítam čo tu píšete ale mám stále guláš z toho, prosím napíšte mi niekto ako to budem mať:

V decembru bude mať dcérka 2 roky, teda stále budem na RČ a začiatkom februára 2014 sa mi má narodiť druhé dieťatko. Pred prvou MD som bola dobrovoľne poistená a aj SZČO takže mi vychádzalo 60 % percent (potom to zmenili na 65 % ale na mna to už neplatilo). Teraz poberám rodičovský príspevok a prídavok na dieťa.
Keď nastane čas, že budem 6 týždňov pred pôrodom, zrušia mi rodičovský príspevok a budem mať materskú?? na základe čoho ju vypočítaju? tak ako predtým pred prvou materskou? Pre upresnenie, na prvú matersku som nastupila 11/2011 a teraz nastupim 01/2014.
A ďalsia otazka: ak budem na materskej a budem chcieť dať dcerku do školky - sukromnych jasličiek (ja som SZČO), dostanem príspevok na jasličky v hodnote 230 eur ale popritom budem mať aj matersku?? Teraz mam živnosť pozastavenu kvoli odvodom, ale cez matersku sa neplatia odvody tak by som ju zase zpojazdnila..
Ďakujem Vám za odpoveď. Potrebujem vedieť s čím možem kalkulovať... 😖

mirip
4. jún 2013

@ivka_marek áno rodičovskú ti zrušia a máš materskú a na staršie dieťa dostaneš už len prídavky ale vieš si vybaviť na staršie dieťa na 3mesiace ešte príplatok cca 40e kedže sa staráš o dve malé deti do 3rokov

ivka_marek
4. jún 2013

@mirip aha, dakujem za odpoveď, a nevieš z čoho sa počíta?

mirip
4. jún 2013

@ivka_marek čo z čoho sa počíta, tých 40e ? to dostane každý kto si o to požiada že má dve deti v starostlivosti do 3rokov doma

ivka_marek
4. jún 2013

@mirip nie, z čoho sa počíta materská

mirip
4. jún 2013

@ivka_marek materská z platu aký si mala pred materskou ale ty ked si mala živnosť tak neviem