Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
24. jún 2013

@erika3011 pri MD kedže nemáš VZ ju SP vyzve aby napísala sumu.

erika3011
24. jún 2013

@zalka smiem sa spýtať ešte čo je to VZ? 😅 a dakujem za odpovede, moc si ma potešila, tretie sme neplanovali a teraz som ostala v šoku ked som s nou volala..

zalka
24. jún 2013

@erika3011 VZ je vymeriavací základ teda to z čoho sa MD počíta.

fkristina
2. júl 2013

Ahojte. vie mi niekto poradiť? Som na rodičovskej dovolenke. Ale už od 8/2013 nastupujem na ďalšiu materskú. Zamestnanecký pomer nemám. Teraz z čoho mi budú vypočítať materskú a koľko budem dostať?
Prvú materskú aj rizikovú PN vypočitali zo zamestnania + DNP. Dostala som skoro maximum. Ale skončila sa mi zmluva, tak pri ďalšej materskej neviem.... 😒 DNP som zrušila, keď som nastúpila na rodičovskú dov.

zalka
2. júl 2013

@fkristina no dostaneš aj nadalej len RP ... nárok na MD by si mala len vtedy ak by si mala aktívne poistenie .. tj. zamestnanie alebo DNP .. a to nemáš ..
alebo ak by si bola v ochrannej lehote 8m od skončenia poistenia ... nepíšeš nič viac, dátumy kedy Ti zanikol PP, kedy ti skončilo DNP .. tak sa lepšie poradiť nedá

fkristina
2. júl 2013

@zalka ďakujem. PP mi skončil v 8/2010 lebo som mala na dobu určitú, vtedy som už bola na rizikovom PN. Od 1/2011 do 8/2011 som bola na materskej. Od 9/2011 som na rodičovskej, vtedy som zrušila DNP. Tak podľa toho ja budem mať nárok len na rodičovskú dovolenku do 3 rokov dieťaťa cca. 200 eur, že? Inak, aj keď by som mala nárok na materskú, to by bolo cca. taká istá suma, lebo som mala nízky plat, a DNP už nemám... dobre som pochopila 😉 A rodičovské mám vybaviť až po narodení dieťaťa, alebo ako to je? Takže s nástupom na MD -z tehotenskej knižky- u mňa sa nezmení nič, že?

dena1973
2. júl 2013

@fkristina Tým, že Vám skončil PP 8/2010, tak nárok na materské nemáte. Vniká Vám nárok iba na RP z ÚP. Na ÚP predložíte rodný list po narodení dieťaťa a budete poberať RP do 3 rokov veku dieťaťa, tak ako ste to uviedli. Nárok na materské vzniká ak máte splnenú podmienku 270 dní poistenia, čo vy nemáte.

jujlucka
3. júl 2013

dobry den
mam TPP, 03/2010 som nastupila na PN, 06/2010 na MD....na rodicovskej som dodnes....ale znova nastupujem na MD...RD s prvym dietatom mi konci 25.07 a na druhu MD nastupujem 28.07. tie tri dni bude PN....chcem sa len opytat, ci mam narok na matersku, alebo budem dostavat rodicovky???odpravocane 270 dni som mala pred nastupom na prvu PN a nasledne na MD.....Ďakujem za odpovede....

ratatooy
3. júl 2013

@jujlucka tak maš narok na normalni mateřskou i rodičák,počita se to z toho zamestnani kde jsi,že budeš na PN nevadi

jujlucka
3. júl 2013

@ratatooy dakujem...aj som si to myslela, ale vies, istota je istota....

nastenka80
4. júl 2013

@zalka, chcela by som ťa poprosiť o radu, v auguste 2013 nastupujem na matersku, za obdobie 9/2011 do 5/2012 som si platila dobrovolne nemoc. poistenie z maxima. Ale otehotnela som az teraz a babatko sa ma narodit koncom septembra 2013. Ak by som sa prihlásila a znovu na DNP z minima, mala by som nárok na materskú? - lebo DNP som zacala platit začiatkom septembra 2011 a pôrod bude koncom septembra 2013, nebude mi tam chýbať pár dní na splnenie podmienky 270 dní pred pôrodom? Alebo sa mi tam započítaju dni z tohto nového poistenia? A ak tak materská by sa počítala len z minima čo je nejakých 255 eur?
A mam ešte jednu otázočku, ak by som sa znovu neprihásila na DNP , tak by som nemala nárok na žiadnu matersku? Lebo mne skončil RP v apríli 2013. A pred prvou materskou som pracovala ale tesne pred nástupom na MD v decembri 2009 mi skončil pracovný pomer. Takže ak by mi nevypočítali materskú z DNP tak na ziadnu matersku nárok nemám, iba na RP?
Dakujem veľmi pekne za odpoved.

zalka
4. júl 2013

@nastenka80 no musíš sa prihlásiť na DNP ak chceš MD ... a samozrejme dni toho starého MD sa ti pripočítajú k novému ...
kedže ti DNP skončilo 5/2012 tak sa prihlásiť musíš skôr ... už teraz napr. prihlás sa , zaplať ... a chod na PN ... aj PN dostaneš 216 e ... a nebudeš musieť platiť odvody do SP ...

ak by si sa prihlásila tesne pred MD nárok by ti nevznikol ...
takže prihlás sa v pondelok na DNP z minima 393 eur a chod utorok na PN .. za 1 den zaplatíš odvody 4,50 eur ..

nastenka80
4. júl 2013

@zalka, dakujem ti velmi pekne, si super že takto mamičkám radíš. Nech sa ti darí

zalka
4. júl 2013

@nastenka80 rado sa stalo

magdalenka1302
6. júl 2013

ahojte.mam na vas jednu otazku 🙂 ked som teraz na rodicovskej a od 23,7, idem opat na matersku s druhym dietatom som zamestnana na TPP.ziadost o materske som uz zaslala zamestnavatelovi.len chcem vediet ci sa mam niekde odhlasit alebo to vsetko zariadi zamestnavatel.dufam ze som to aspon trosku zrozumitelne napisala 🙂 dakujem 😉

meo
6. júl 2013

@magdalenka1302 Ahojky, nedávno sem byla ve stejné situaci. Musíš na úřadě nahlásit, že jdeš opět na mateřskou, aby ti přestali vyplácet rodičák, jinak bys ho musela vracet. Tam řekneš k jakému datu nastupuješ na mateřskou a oni ti ho přestanou posílat a budeš dostávat zase tu mateřskou.

srdiecko9
8. júl 2013

Ahojte..potrebovala by som poradiť .. Keď by mi predĺžili RD zo zdravotných dôvodov s prvym dietatom a ja by som počas nej porodila porodila druhé, mám nárok na materskú? TPP mám stále.

dena1973
8. júl 2013

@srdiecko9 Ano rodičovský prispevok pozastavite na UPSVaR a riadne si požiadate o materské.

srdiecko9
8. júl 2013

@dena1973 ďakujem pekne 🙂

dorota23
8. júl 2013

ahojte, chcela by som sa opytat, aka je aktualna situacia - ak by som pracovala nejaky cas na dohodu, teraz poberam rodicovsky prispevok a nastupovala by som znova na matersku dovolenku, vypocitavala by sa mi materska stale z VZ od zamestnavatela a nie z novej dohody? Dakujem velmi pekne za odpoved.

dena1973
9. júl 2013

@srdiecko9 nie je zač 😉

ribana2
10. júl 2013

ahojte, chcem sa spýtať, v septembri nastupujem na materskú, teraz som na RP a inak mám TPP , chcela som dať malého do sukromnej škôlky na obdobie 6t. pred a po porode, na úrade mi však povedala, že mám nárok len na cca 41 Eur, niekde som čítala, že by mi mali preplatiť celých 230 na školku, tak ako to je? Dakujem za odpoved

fiorea
12. júl 2013

Ahojte, prosim o radu - rodicovsky prispevok mi konci v oktobri 2013, prave som zistila, ze cakam druhe babo. Ak vsetko bude podla planu, porodit by som mala v marci 2014. Dalsia materska by mi zacala niekedy zaciatkom februara, mozno uz v januari 2014. Ide mi o to, ako vykryt tie mesiace medzi rodicovskou a materskou. Stale mi trva pracovny pomer a este spred prvej materskej mi tam ostala nevycerpana velka cast dovolenky, takze aj s nou viem manipulovat. Len neviem, ako to co najlepsie urobit, aby som dostavala matersku vyratanu z povodneho prijmu zamestnankyne. Mam ist na PN? Mozem poziadat o nahradne volno z dovodu starostlivosti o dieta do 6 rokov? Nechcem spravit nejaku chybu a pripravit sa o peniaze, preto prosim skusenejsie o nazor 🙂

biene
12. júl 2013

Ahojte, prosim Vas o radu - 8.7.2014 mi konci rodicovsky prispevok. Chceli by sme druhe babo a samozrejme radi by sme vyuzili najvyssiu matersku. Pocas RD mi zrusili pracovne miesto, preto chcem stihnut otehotniet do konca RD, aby som nedostala vypoved. Ak sa mi to podari, MD mi budu ratat z predpokladaneho prijmu - niekde som citala, ze to je posledna hruba mzda, aku som mala pred nastupom na prvu MD. A zase inde mi bolo povedane, ze je to prijem, aky mi mzdarka potvrdi (cize ak sa s nou dohodnem, moze byt aj vyssi) Aka je teda pravda?
Ak predpokladany prijem nebudem mat dost vysoky, chcem si platit DNP a uz by bol najvyssi cas zacat s platenim..
Ako mam teda postupovat? Cim zacat?

petulka_
12. júl 2013

@fiorea toto aj mna zaujima, lebo som presne v takej istej situacii 🙂

fiorea
13. júl 2013

@petulka_ ahoj, tak ty si tiez povodne oktobrovka 2010? 🙂 mozno sa budeme stretavat aj ako marcovky 2014 🙂 Ak vsetko dobre pojde. Dufam, ze teraz nam uz niekto poradi, ked sa pytame dve 😀 Ak nieco zistis, budem rada, ak sa podelis o mudrosti...

karolinkat
16. júl 2013

@fiorea ja som v podobnej situacii, aj mna toto zaujima, mne konci RD v decembri 2013 a zistila som, ze som tehotna a predpokladany termin je koncom marca...

p4
22. júl 2013

ahojte kocky. potrebovala by som poradit. urcite to uz niekde padlo,ale 105 stran je na mna moc. Caka ma retazovy porod.1.1.2011 som nastupovala na prvu matersku. Pred tym som uplne normalne pracovala niekolko rokov. Zmluva mi stale trva a 12.2.2013 nastupujem na dalsiu matersku. Zaroven mi 12.2.2013 konci rodicovska s prvorodenim. Na aku matersku budem mat narok a ak len na tych 190€, co mozem spravit preto aby som ju mala vecsiu? Dakujem

mirip
23. júl 2013

@p4 úplne normálna materská ako pri prvom dieťati, na menšie dostaneš materskú + rodinné prídavky na staršie len rodinné prídavky, no môžeš si podať osobne žiadosť na priplatok, kedže v čase ked sa druhé narodí sa staráš a budeš mať dve deti do 3rokov, požiadaš o príplatok ktorý dostaneš 3 mesiace od nástupu na druhú materskú a bude to cca 40e mesačne a úpotom ti padá už aj to a na staršie dostaneš potom už len rodinné prídavky a nič viac

castania
23. júl 2013

Viete mi prosim poradit? som SZCO, a momentalne na rodicovskom. Matersku som poberala peknu, nakolko som bola dobrovolne poistena,,,, rozmyslame o druhom babatku,,,, neviete, ako to je , ked prejdem znova na matersku? ci mam na nu vobec narok a na zaklade coho ju budu pocitat? je moznost sa nejako este pripoistit? alebo sa mi oplati zivnost pozastavit? dakujem za kazdu radu