Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

veronika56
29. aug 2013

Ahojte baby...

Chcem Vás poprosiť o radu, v januári 2014 mám termín pôorodu. Materská sa mi bude rátať pokiaľ mám dobré informácie z roku 2013. Chcem sa opýtať či mi bude nejako krátená materská, pokiaľ som do 23. mája 2013 , pracovala na hlavný pracovný pomer ( cez pracovnú agentúru , nevime či to má nejaký vplyv), a od 24. mája ma vypísal doktor na pn (rizikové tehotenstvo, aby ma neprepustili z práce), napriek tomu som bola 24. mája prepustená, a odvtedy poberám sociálku. Pred rokom 2013 som pracovali vkuse cez 4 roky. Viete mi poradiť ako sa to bude rátať ?.. ďakujem veľmi pekne ....

zalka
29. aug 2013

@veronika56 nie nebude nijako krátená.... MD sa vypočíta z príjmov od 1.1.13 do 23.5.13 ... za predpokladu, že ti nevznikne do nástpu na MD žiadne poistenie ...

veronika56
29. aug 2013

Ďakujem pekne za odpoved, nevyznam sa v tom poriadne este, tak mozno troska blba otazka 🙂, co to znamena ze ak mi nevznikne do nastupu na MD, ziadne poistenie ?.... a este Ťa poprosim jednu vec, na socialke mi povedali, ze budem potrebovat nejaky papier od mojho lekára, ze ma prepustili z dovodu tehotenstva .., mas s tym skusenost ?... , lebo to som este nepocula ...

zalka
29. aug 2013

@veronika56 no nesmieš nikoho počúvnuť a založiť si napr. DNP ... lebo by si prišla o ochrannú lehotu ..
a áno na SP potrebuješ odniesť papier potvrdenie že v čase skončenia PP si bola už tehotná, len tak budeš mať nárok na MD zo zamestnania ...

dena1973
29. aug 2013

@veronika56 Chcem sa spýtať, či aj v roku 2012 si pracovala v tej istej firme ako v roku 2013? Ak áno, či si mala vkuse pracovný pomer (na jednu prac. zmluvu) v tej istej firme až do 23.5.2013? Ak by to tak bolo, vtedy by sa počítal príjem z roku 2012 za predpokladu, že na materské by si nastúpila v roku 2013. Všetko sa odvíja od nástupu na materské a od dĺžky PP(t.j. či si pracovala vkuse v tej istej firme, alebo sa ti zamestnávateľ v r. 2013 zmenil).

veronika56
29. aug 2013

v roku 2012 v maji som menila zamestnavatela u ktoreho som bola az do maja 2013 ano na jednu pracovnu zmluvu ktora sa mi nemenila. inak termin mam na 23 januar 2014 . ale ja by som nastupila na matersku uz v decembri a tym padom by sa mi ratala materska z 2012 nie ? a v roku 2012 cely som bola u jedneho zamestnavatela

veronika56
29. aug 2013

v roku 2012 som mala zmenu zamestnavatela do 31.5.2012 jeden a od 1.6.2012 do konca roka druhy a tam neviem ako by to vplyvalo na matersku lebo pravdepodobne nastupim na matersku v decembri tohto roka a to by sa mi ratalo z 2012

veronika56
29. aug 2013

v roku 2012 v maji som menila zamestnavatela u ktoreho som bola az do maja 2013 ano na jednu pracovnu zmluvu ktora sa mi nemenila. inak termin mam na 23 januar 2014 . ale ja by som nastupila na matersku uz v decembri a tym padom by sa mi ratala materska z 2012 nie ?

veronika56
29. aug 2013

ospravedlnujem sa za predchadzajuci email kde som sa pomylila a som napisala ze v roku 2012 sa mi nemenil zamestnavatel potom v dalsom som to uz opravila

dena1973
30. aug 2013

@veronika56 Nástup na materské máš 12.12.2013 (6 týždňov pred prav. pôrodom - to musíš dodržať, lebo si v ochrannej lehote). Podľa toho čo si napísala podmienku 270 dní pred pôrodom splňaš. Ak nastupuješ na materské v roku 2013, tak sa ti bude výška materského počítať z roku 2012. Ak potrebujú papier od gynekológa, že si bola včase ukončenia PP tehotná, tak to musíš doniesť do SP, pretože bez toho by si nárok na materské namala. Tam sa sleduje, či si bola ešte v dobe ukončenia PP tehotná, pretože ochranná lehota pre tehotné po ukončení PP je 8 mesiacov.

veronika56
30. aug 2013

Ďakujem Ti velmi pekne.,.... uz som konecne z časti doma v tejto veci.🙂, ak som to dobre pochopila, tak prakticky ta ochranna lehota zabezpečuje to, aby mali klasicky rátanú materskú, tých prvých 6 mesiacov tie baby ako napr. ja, čo prepustili ako aj tie čo normálne pracovali až do nástupu na materskú...

dena1973
30. aug 2013

@veronika56 Asi tak... 😉 Nemáš začo... 🙂

fiorea
2. sep 2013

@dena1973
@zalka
ahojte dievcata, dufam, ze mi prepacite, ze vas takto priamo oslovujem, ale uz 2x som tu polozila otazku a ostala bez reakcie. Vidim, ze vy ste tu tie, co odpovedaju, preto dufam, ze poradite aj mne a viacerym podobnym pripadom 🙂 V skratke ide o to, ze rodicovsky prispevok mi konci 10.10.2013, nastup na dalsiu matersku mam 31.1.2014. Pracovny pomer mi stale trva. Ist do prace na 3 mesiace a este cez Vianoce je nerealne. Prosim Vas, co je najlepsie riesenie, ako neprist o dalsiu matersku vypocitanu z povodneho platu? PN? Ak ano, ostalo mi este dost dovolenky, co s nou? Mam si ju vybrat pred PN, po nej, pocas nej alebo je to uplne jedno?
A druha alternativa - ak neprehovorim lekara na PN, mozem ist na neplatene volno z dovodu starostlivosti o dieta do 6 rokov alebo by to automaticky znamenalo, ze mi materska nebude vypocitana z platu?
Exisuje este ina moznost, co s tymi 3,5 mesiacmi?
Vdaka za kazdu radu! 🤐

dena1973
2. sep 2013

@fiorea Ahoj. Môj názor je asi takýto(neviem , či s tým bude súhlasiť aj zalka...): Ak sa rozhodneš mať PN do nástupu na materské, tak sa ti príjem bude rátať z pravdep. príjmu. V prípade, že budeš mať preplatenú dovolenku, tak sa bude brať príjem z tohto príjmu, nakoľko odvod sa robí aj z príjmu preplatenej dovolenky. Ak sa rozhodneš na neplatené voľno, vtedy to už nie je plynulý pred na ďalšiu materskú. Tam by sa podľa mňa bral príjem iba z minima.... Skús ešte počkať, čo na to @zalka....

fiorea
2. sep 2013

@dena1973 Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved. Vychadza to asi tak, ze svojho lekara musim nejako presvedcit, aby ma vypisal PN a s dovolenkou nebudem radsej spekulovat. Ved vybrat alebo preplatit si ju mozem dat aj po druhej rodicovskej, vsak? Preto sa pytam tu, lebo na socialke Ti tazko poradia, ako neprist o peniaze, ked staci mala finta. Dievcata ste naozaj zlate, ze takto pomahate nam - menej rozhladenym 🙂

dena1973
2. sep 2013

@fiorea Nemáš začo. Ale ako som napísala, počkaj ešte čo na to zalka.... 😉

zalka
2. sep 2013

@fiorea súhlasím s @dena1973 radšej ísť na PN a mať MD z predpokladaného príjmu ... ako čerpať dovolenkuj to by bola rátaná zo mzdy ... aj ked odmeny by mohli zvýšiť príjem ...

jana1975
3. sep 2013

Ahojte,mám podobný problém ako fiorea,len som si vymyslela iný scenár a neviem,či bude vôbec pre mňa výhodné to riešiť tak,ako som si to ja predstavovala a či je to vôbec možné.Som zamestnaná na dobu neurčitú.RD mi končí 29.10.2013,4.3.2014 mám termín ďalšieho pôrodu.Po skončení RD som si chcela čerpať dva dni dovolenky,do konca mesiaca,potom nejako prehovoriť doktora na PN a ostatnú dovolenku si vyčerpať pred nástupom na materskú,na ktorú by som chcela nastúpiť 7.1.2014 t.j.8 týždňov pred pôrodom.Tej dovolenky mám málo, len 8 dní,to za rok 2011,kedy mi do 15.5.trvala MD.Tak neviem,či by som to mohla aj takto riešiť,alebo radšej byť PN(ak vôbec prehovorím doktora)od ukončenia RD po MD? Ďakujem.

zalka
3. sep 2013

@jana1975 potom by sa ti MD rátala z tých 2 dní čo by si bola na dovolenke, a dovolenka by ti bola zaplatená z hrubej mzdy, teda z predpokladaného dovolenkového priemeru ( čo by mohlo byť podstatne menej ako tvoj bežný plat ) a tým pádom by si si mohla pokaziť MD ...

jana1975
3. sep 2013

aha,ďakujem za vysvetlenie

luckala1980
3. sep 2013

Ahojky,mela bych dotaz..Ted v zari mi bude koncit rodicak,nastupuji na par tydnu na neschopenku a v pulce rijna na materskou dovolenou.Jsem zamestnanec na dobu neurcitou..A pri rodicaku jsem si privydelavala..Z ceho se mi bude pocitat materska dovolena a v jake bude vysi?V takove jako v roce 2010,kdyz jsem nastoupila na MD??Diky moc za odpovedi..

jankastubka
4. sep 2013

Ahojte, jedna znama koncila rodicak, a hned dalsi den aj pracovny pomer, nakolko sa nemohla vratit do prace. Zhodou okolnosti musela nastupit na pn, bola v nemocnici. Myslela si, ze na pn ma narok., nakolko je este v ochrannej lehote po strate zamestnania. Avsak na socialke jej az po mesiaci povedali, ze na pn nema narok, lebo z dovodu rd nebola poslednych 270 nemocensky poistena? Postupovali na socialke spravne? Bola som z toho velmi prekvapena.
Ak by jen pravovny pomer ostal trvat, mala by narok na pn?
Lebo podobne pripady ked mamicka ma druhy porod az po skonceni rodicaku a je tam kratka doba, uvadzate ze moze ist na pn aby neprisla o matersku, ja len ze ci to je iny pripad?
Tiez by som chcela ist na druhu matersku pred koncom rd, len clovek si to nevie presne vypocitat.

zalka
4. sep 2013

@jankastubka známa asi skončila PP bez toho aby sa jej obnovilo poistenie po skončení RD, asi nečerpala dovolenku. A preto nemá nárok na PN.
Ak by jej pracovný pomer trval nárok na PN by mala.
A čo sa týka MD , tak to je reťazový pôrod a nárok by bol v tvojom prípade ak bude trvať PP.

rybaanka
4. sep 2013

@zalka Ahoj, mohla by si mi prosim ta poradit, napisem v skratke:
som zamestnana od roku 2000, v marci 2008 som isla na prvu matersku, nasledne na rodicovsku, pocas rodicovskej som opat otehotnela a v maji 2010 som isla na matersku a opat na rodicovsku, ktora mi koncila teraz v juni 2013. Od 1.6.2013 som nastupila spat do prace, avsak som opat otehotnela a od 6.8.2013 som na PN rizikove a vyzera to tak, ze budem ko konca tehu na PN, chcela by som teda vediet, z coho sa mi bude ratat materska? Na matersku by som mala ist niekedy vo februari 2014.Dakujem

zalka
4. sep 2013

@rybaanka MD sa ti bude rátať z príjmu kt. si dosiahla v období od 1.6.13 do 5.8.13 za predpokladu, že budeš na PN do konca tehu. Ak by si PN ukončila a ešte pracovala tak sa MD bude rátať aj z tých dní čo budeš potom pracovať do 31.12.13

fiorea
4. sep 2013

@zalka
@dena1973
dievcata velmi pekne dakujem za rady, teraz uz aspon viem, ako si zbytocne neposkodit... Uz len ukecat lekara na tu PN... 😅 Predtym som skoro nikdy nemarodila a teraz by sa mi tie 3 mesiace dost hodili, tak som zvedava, ci aspon raz mozem byt ja ta, co statu nielen dava, ale aj berie 😒

zalka
4. sep 2013

@fiorea držím palec ... aby si sa s lekárom dohodla ...

grundia
4. sep 2013

@zalka ahoj.Ty sa nejak vyznas v tych vsetkych zakonoch a paragrafoch ohladne MD a tak?
Lebo mna by z cistej zvedavosti zaujimalo tiez nieco ohladne platenia MD a RD.🙂

rybaanka
4. sep 2013

@zalka ano pravdepodobne budem PN do konca tehu, cize ak som to spravne pochopila matersku mi vyrataju z normalnej poslednej mzdy? CIze nie z PNky?

zalka
4. sep 2013

@grundia no trošku sa vyznám skús sa opýtať možno budem aj na tvoje otázky vedieť odpovede. 🙂