Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
14. jan 2014

@andreadu8 už to DNP nevieš využiť prešlo viac ako 15 mesiacov od skončenia poistenia ... :(

andreadu8
14. jan 2014

@zalka a ak porodím skôr ako 30.03.2014 tak budem mať nárok na Materskú? alebo je to všetko len o tom že nie som zamestnaná a nespĺňam tu lehotu 270 dní byť poistená? Ďakujem za odpoveď .

zalka
14. jan 2014

@andreadu8 je to jedno... DNP ti zaniklo 31.1.12 takže posledné DNP si si mohla založiť 30.4.2013 aby si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch ... proste už nič neurobíš je neskoro

andreadu8
14. jan 2014

@zalka ale RP dostanem hneď po narodení a budem ho dostávať do 3 rokov dieťaťa?

zalka
14. jan 2014

@andreadu8 áno presne tak ... na RP máš nárok

tehuli
14. jan 2014

holky chci se zeptat je možné si na rodičáku platit nějak sám soc a zdrav. pojištění abych pak měla po prvním rodičáku nárok jín na mateřskou s druhým dítětem nebo to nejde a musím si zažádat přes přítele o tříletou variantu. Smlouvu už nemám zaměstnavatel ukoncil v červnu 2013 činnost. Malý má 2roky a něco a v srpnu bude mít tři takže bych měla od září nastoupit do práce.. chcem na jaře zkusit druhé, ale budu mít asi jen brigádu na "černo" je možné si to platit nějak sama těch 270 dní než porodím druhé dítě a než na tu chvíli nastoupím na brigádu .díky

tehuli
14. jan 2014

resp. jaké jsou podmínky Dobrovnolného nem.pojištění. musím mít živnosták asi že?nejde to jen tak si to platit

andreadu8
14. jan 2014

@zalka Ďakujem za ujasnenie , prajem pekný deň.

zalka
14. jan 2014

@andreadu8 rado sa stalo pekný den prajem

leelyanah
14. jan 2014

@zalka dakujem, uz mam v tom jasnejsie. Este pre upresnenie, ci som vsetko pochopila spravne:
1) MD sa mi bude pocitat zo zamestnania, cize ak nastupim na MD v 2015, tak rozhodujuce obdobie bude tento rok - cize moje prijmy zo zamestnania, kam sa mienim vratit. Ale ak nastupim na MD este v tomto roku, tak rozhodujuce obdobie je 2013, kedy som bola plne na RD, cize v tom pripade plati predpokladana vyska hrubej mzdy, co urci mzdarka.
2) ok
3) PN a OCR vazne neovplyvnia vysku MD? Ten vymeriavaci zaklad pre urcenie vysky MD sa nepocita ako priemer vsetkych prijmov za rozhodujuce obdobie? Ja som bola doteraz v tom, ze to ovyplyvni. 😕

vdaka este raz.

zalka
15. jan 2014

@leelyanah
1) áno
3) PN a OCR sú vylučiteľné obdobia... teda neovplyvní to prípadnú MD ...

daniella_c
15. jan 2014

Ahojte dievcata, chcem sa opytat. Momentalne som s druhym dietatom na materskej dovolenke, ktora mi konci. Nastupila som na nu 14. juna 2013, den predtym sa mi skoncil pracovny pomer, bola som zamestnana na dobu urcitu. Komu mam teraz hlasit nastup na rodicovsku dovolenku, ak som som momentalne nezamestnana, staci len na Socialnu poistovnu a neskor na Urad prace so ziadostou ???? 😒 Dakujem pekne 😉

dena1973
15. jan 2014

@daniella_c Ak poberáš materské zo soc. poisťovne, tak máš nárok do 6.2.2014. Po tomto dátume zájdeš resp. zavoláš na pob. SP a požiadaš o vydanie potvrdenia o poberaní materského pre ďalšie vyplácanie rodičovského príspevku. Toto tlačivo zanesieš na ÚP a na základe toho ti budú vyplácať rodičovský príspevok do 3 rokov veku dieťaťa. Na soc. poisťovni za nahlás na dôchodkové poistenie ako osoba na materskej (vyplníš registračný list, ktorý ti dajú na pob. SP). Tiež sa zastav na zdravotnej poisťovni kde nahlásiš, že si na materskej.

daniella_c
16. jan 2014

@dena1973 Tak to bola vycerpavajuca odpoved, si strasne zlata 🙂 Dakujem velmi pekne.

daniella_c
16. jan 2014

@dena1973 Prepac, este jedna otazocka, ak mam narok na matersku do 6.2.2014 to znamena, ze este na buduci mesic dostanem peniazky , alebo uz len tych 203e ? 😒 Dakujem

dena1973
16. jan 2014

@daniella_c Za február 2014 (6 dní) dostaneš ešte v marci. Materské sa vypláca mesiac dozadu....A nemáš začo ďakovať. Poradila som vďačne.... 😉

sanceza
16. jan 2014

Ahojte, potrebovala by som aj ja radu. S jedným dieťaťom som druhý rok na rodičovskej a teraz čakám dalšie bábo. Mám už vypísanú materskú a dnes mi prišlo rozhodnutie o výške materskej. Ostala som veľmi nemilo prekvapená. Pri prvom dieťati som dostávala mesačne okolo 390 Eur, teraz je to len niečo okolo 260 Eur. Myslela som, že by tá materská mala byť rovnaká. Dá sa s tým ešte niečo robiť? Ďakujem za každú odpoveď

dena1973
16. jan 2014

@sanceza Zrejme ti zamestnávateľ dal pravdepodobný príjem z minima a pred 1. materskou si mala viac. Mala by si sa informovať u zamestnávateľa, prečo ti dal taký malý vymeriavací základ.....Ak by z toho vyšlo, že sa zamestnávateľ (účtovníčka) pomýlil/a, tak je potrebné sa spojiť z pobočkou SP a dať to do poriadku....

sanceza
16. jan 2014

Ďakujem za odpoveď. Mne to vychádza, že mi zamestnávateľ dal vymeriavací základ len taký aký mám v zmluve, hoci som predtým dostávala kdejaké prémie, odmeny.... Môže to zamestnávateľ ešte zmeniť? Nemal by vypočítať vymeriavací základ podľa toho, aké príjmy som skutočne mala?

dena1973
16. jan 2014

@sanceza No práve preto by si mala zájsť za zamestnávateľom a spýtať sa na to.....nech ti to vysvetlí....

sanceza
16. jan 2014

Ďakujem veľmi pekne. Dúfam, že sa mi to nejako podarí vyriešiť v môj prospech....

dena1973
16. jan 2014

@sanceza Držím prsty..... 😉

zeminka29
19. jan 2014

@zalka
ahoj zalka, ty tu vies poradit kazdemu.prosim porad aj mne.
Materska mi konci 13.februara 2014, potom by som mala prejst na rodic. prispevok.
Poberam 2materske, 1zo zamestnania, druhu z DNP.
Prac. pomer mam na dobu urcitu do 29.januara 2014, neviem, ci teraz ked som na materskej, mam aj nejaku ochrannu dobu, ze ma nevyhodia, alebo ano?
Ale toto hlavne sa chcem spytat, chcela by som aj druhe babetko, no neviem, ci potom budem mat narok po porode aj na dalsiu matersku, resp. dve materske..
To by som musela byt poistena zase tych 270dni v DNP.? a od zamestnavatela,/ ak by ma nevyhodil / nazbierat tiez tych 270dni, tak?
alebo ako sa to rata?
dakujem

dena1973
19. jan 2014

@zeminka29 270 dní nemocenského poistenia musíš nazbierať 2 roky dozadu od pôrodu....

zalka
19. jan 2014

@zeminka29 kedže máš dobu určitú tak nemáš OL .. zamestnanie ti skončí v dohodnutý deň a tým dnom ti zanikne aj poistenie .. takže od 29.1.budeš mať 15 mesiacov na to aby si mohla využiť DNP prihlásením sa na maximum a na to mať dalšiu MD.

zeminka29
20. jan 2014

@zalka
takze zo zamestnania nic.
no a DNP som poistena od konca marca 2013 a trva to. ale to som prihlasena od toho mesiaca, a odvtedy som z DNP cerpala aj PN, aj matersku. zaplat som zaplatila DNP iba za par dni, lebo v PN a pocas materskej stat vtedy plati..mala som na to narok z predosleho poistenia este z roku 2012co som si platila 270dni.
no a spytat sa chcem, ci sa mi bude do druhej materskej zapocitavat aj to obdobie,co som prihlasena do DNP od marca 2013 a co za mna plati stat, alebo musim mat zaplatenych 270dni zo svojho vrecka?
dakujem

zeminka29
20. jan 2014

@zalka
a ako by som mohla vyuzit DNP a prihlasit sa na maximum?
prihlasena som ako DNP od marca 2013 na tych 130eur, trva to,kedze som stale na materskej,matersku mam az do 13.februara...?

zalka
20. jan 2014

@zeminka29 áno bude sa ti rátať tá doba poistenia čo si na MD. takže čo sa týka DNP ak sa odhllásiš 13.2. z DNP ... a otehotnieš v priebehu 15 mesiacov a prihlásiš sa nanovo na DNP a pôjdeš na PN tak áno bude MD dz DNP a aj maximálna ak splníš podmienky.

zeminka29
20. jan 2014

@zalka
takze teraz sa vlastne odhlasim k poslednemu dnu poberania materskej. otehotniem a prihlasim sa znova na DNP pred zaciatkom nastupu na druhu matersku, ale prihlasim sa uz z maxima,alebo ako?
ake musim splnit podmienky, aby som ziskala max. matersku?
dakujem zalka 🙂

vever111
20. jan 2014

Ahoj @zalka vedela by si poradiť aj mne?
momentalne poberám RP, na matersku som nastupovala 16.11 2012 vyšku materského som mala z DNP kedže som nebola zamestnana. Chcem sa ťa spytať či je ešte nejaka šanca využiť stare DNP keby otehotniem tento rok.....? z čoho by mi vlastne vyratali vyšku?