Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

sander
31. jan 2014

@zalka nerozumieim, ako to myslis... este v povodnom PP alebo ak by som sa nanovo zamestnala? tj, ak teraz ukoncim povodny PP a zamestnam sa nanovo, napr aj vo firme kamarata, tak budem mat narok na materske aj ked neodpracujem 270dni?

zalka
31. jan 2014

@sander ešte v pôvodom PP odpracuj 1 deň po skončení RD ...

sander
31. jan 2014

@zalka aha, tak uvidim, skusim sa tak dohodnut... zatial hovorili, ze pracovny pomer by skoncil dnom, ked nastupim... tak ich skusim poprosit. a potom tym dosiahnem to, aby som mala 8 mesiacov ochrannu lehotu?

zalka
31. jan 2014

@sander no hej ani nejde o OL 8 mesiacov ale i o to, že ak by si sa potom zamestnala na 90 dní mala by si nárok na MD ... ináč by si potrebovala 270 dní poistenia ... takže den odpracovať treba v pôvodom zamestnaní

sander
31. jan 2014

Vazne? tak to je dobra sprava, to som nevedela. tak dufam, ze najdem "paku" na zamestnavatela, aby ma nechal zamestnanu este jeden den, aby som to mohla spravit takto... Zalka, dakujem velmi pekne za vsetky tipy! uvidim o 2-3 mesiace, ako to cele dopadne!

sander
31. jan 2014

@sander Prepac este jedna otazka...cize na to, aby som potom zase dostala matersku, ked jeden den este odpracujem v povodnom PP a potom odidem na dohodu, tych 90 dni mam odpracovat hned po ukonceni tohto PP alebo medzi tym moze byt aj pauza, pocas ktrej budem poberat podporu v nezamestnanosti ? prepac, ze ta takto zavalujem otazkami... ale si viac kompetentna ako uradnicky, ktore pracuju v SP... velmi pekne dakujem 🙂

zalka
31. jan 2014

@sander no od toho dátumu budeš mať 15 mesiacov na to aby ti vzniklo to zamestnanie ... takže kludne i vyčerpať podporu, a potom po otehotnení ak to stihneš do 15 mesiacov si nájsť ten PP na tých 90 dní .. ale ak otehotnieš na konci lehoty tak PP musí trvať aspon do dna pôrodu.

sander
31. jan 2014

@zalka tak to je vyborne, velmi pekne dakujem za tuto super spravu... to je lepsie ako platit cely cas dobrovolne poistenie. tak len sa musim zamerat na to, aby ma zamestnavatel zobral na ten jeden den..
dakujem este raz, si velmi zlata! 🙂

zalka
31. jan 2014

@sander rado sa stalo ... a držím palec

miku1
31. jan 2014

@alien2603 Neviem, či som dobre porozumela, ale ak nastúpiš na MD ešte počas prvej RD, tak mzdárka si určite nemôže napísať predpokladaný príjem len tak zbrucha....Na sociálke ti to takto povedia, ale skutočnosť je iná. V zákone je presne uvedené z čoho ti budú vyrátavať druhú materskú. Konkrétne ti mzdárka do potvrdenia uvedie poslednú výšku mzdy akú si mala, a z tej sa ti bude rátať druhá materská.

sander
31. jan 2014

@zalka fakt vdaka este raz 🙂

trulka999
3. feb 2014

ahojte, viete mi niekto poradiť ako to bude so mnou? ja už zamestnaná nie som, ale pri prvom dieťatku som poberala materské. Pretože som mala odpracované za posledné dva roky a mali mi to z čoho vyrátať. teraz som znova tehotná na rodičovskej dovolenke, malý ma teraz 2 roky. Budem mat znova nárok na materské, kedze pojdem na novu MD este pocas trvania tej predchádzajúcej?

dena1973
3. feb 2014

@trulka999 Ak už nie si zamestnaná, tak nárok na materské zo zamestnania nevzniká. Nárok je iba na RP z ÚP.

trulka999
3. feb 2014

@dena1973 myslela som si 🙂 len som potrebovala to potvrdiť od niekoho 🙂 ďakujem

lucinka311
4. feb 2014

Ahojte maminky, vedeli by ste mi prosím poradiť, či mám nárok na MD alebo len ten smiešny rodičák? 😠 PO skončení VŠ som od 1.9. 2010 do 12.9. 2011 bola zamestnaná - doba určitá(od 11.9. 2011 som bola PN az do nástupu na MD 6.11.2011). MD trvala do 30.6.2012 ,prešla som na RD a potom som sa 1.8. 2013 opäť zamestnala na dobu určitú do 31.7. 2014. Kedže čakáme druhé bábo,od dnes, som na MD- odpracovala som teda len 6 mesiacov 😖, čo je podľa mojich laických výpočtov málo na to, aby mi MD vyrátali z platu...alebo nie? ja už som z toho jeleň 😕 😅 Vopred ďakujem za každú zrozumiteľnú odpoveĎ v ľudskej reči 😵

dena1973
4. feb 2014

@trulka999 Nie je začo.... 🙂

dena1973
4. feb 2014

@lucinka311 Ako už zrejme vieš musíš spĺňať podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch do dňa pôrodu. Ty túto podmienku bohužiaľ splnenú mať nebudeš, preto nárok na materské ti nevznikne. Od 1.8.2013 zrejme do pôrodu nenazbieraš 270 dní keď už od dnes (4.2.2014) máš vystavenú žiadosť o materské....
Zrejme pravdepodobný pôrod máš určený na 18.3.2014 a dva roky dozadu je 18.3.2012 a od tohto dátumu si nebola už zamestnaná aj tvoj ďalší PP ti vznikol 1.8.2013....t.j. doba postenia sa počíta iba od tohto dátumu (1.8.2013) do dňa pôrodu....

petruslienka
7. feb 2014

chcela by som sa spytat,materska mi konci 3.marca 2014,pred materskou som bola nezamestnana 3 mesiace,dostanem poslednu matersku vo februari alebo mam narok este v marci,dakujem

motylek17
13. feb 2014

ahojte.... som momentalne na rodicovskej dovolenke ktora mi konci 17.8. 2014 ked maly dovrsi 3 roky... chceli by sme zacat pracovat na dalsom miminku a preto by som chcela vediet, ci mi vznikne narok na matersku ked sa mi druhe dieta narodi napr. pol roka po prvej rodicovskej... prve tehu som mala rizikove a bola som cely cas na pn-ke, ak by sa to opakovalo aj tento raz, mam pravo na riadnu matersku??? dakujem

zalka
13. feb 2014

@motylek17 áno máš ak si zamestnancom ... bezohladu na to kedy sa druhé dieťa narodí ... akurát ak by bol nástup na MD v roku 2015 tak v roku 2014 musíš aspon pár dní robiť alebo čerpať dovolenku ...

motylek17
13. feb 2014

@zalka jeeeeeej, si ma potesila... cize keby som teraz otehotnela, po rodicovskej by som sla na pn-ku do porodu a normalne sa mi rata materska vypocita zo 60 % zakladu platu, tak???

zalka
13. feb 2014

@motylek17 áíno presne tak ... ale nie z platu ale z predpokladaného príjmu tj. z toho čo ti napíše mzdárka do papierov

motylek17
13. feb 2014

@zalka si zlato, dakujem...

zalka
13. feb 2014

@motylek17 rado sa stalo

jajabax
14. feb 2014

ahoj, mam otazku, som na rodicovskej dovolenke a od 1.2.2014 som vypisana na matersku, cize o chvilu porodim dalsie dieta. na socialku mam poslat okrem ziadosti o materske aj doklad v ktorom sa pise, ze kolko by som zarabala, keby som pracovala, cize predpokladany vymeriavaci zaklad za mesiac { som stale zamestnana}, mozem si tam napisat maximalny vymeriavaci zaklad ? :} to znamena, ze mi akoze zamestnavatel zvysil mzdu pocat trvania mojej rodicovskej dovolenky. skumaju to nejak na socialke? staci, ked mi zamestnavatel napise dodatok k zmluve, ze mi zvysil plat? a teda sa mi zvysi aj vymeriavaci zaklad. neviem , ci som to napisala zrozumitelne, dufam, ze ano a dakujem vopred za odpoved

jajabax
17. feb 2014

nikto neodpovie, ja uz to musim ist odovzdat

zalka
17. feb 2014

@jajabax no môže tak urobiť .. ale ty si nevypisuješ predpokladanú mzdu do MD to ti musí urobiť mzdárka

jajabax
17. feb 2014

@zalka ved jasne, ale sme mala firma, tak sa o tom s mzdarkou dohadujeme :}, ze co tam ona napise, aby som to mala dobre ... vsetci platime dane, tak nech aj nam da nieco stat

zalka
17. feb 2014

@jajabax to je pravda ... 🙂

ivushka19
17. feb 2014

@petruslienka mate este narok na matersku aj v marci.... vypocitaju vam pomernu cast za tri dni, co bude par drobnych, ale urcite ich dostanete....