Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
21. feb 2014

@nellie_ nie nemôžeš, lebo nástupom do zamestnania 1.3. sa ti zruší ochranná lehota z dohody ..
mala si na dohodu plat vyšší ako 402,50 eur? ak nie tak nemáš čo riešiť ... dostaneš viac.

nellie_
21. feb 2014

@zalka ja som mala plat 440 Eur na dohodu.. v tomto pripade to je teda ako? 😅

ale v podstate som stastna uz len za to ze sa mi materska bude pocitat z môjho hrubeho prijmu a nie z dohody.. to by som bola fakt o dost ukratena potom...
takze uz som aspon kludnejsia.. lebo prislo mi to velmi nefer aby sa ta materska pocitala tak ako mi tvrdila personalistka...

zalka
21. feb 2014

@nellie_ no tak to by ti musela dohoda skončiť najskôr 1.3. s tým že po RD by si nastúpila 1.3. do práce... tj. aby aspon 1 den bol súbeh oboch poistení ... potom by si mala nárok na MD zo zamestnania a na MD z dohody.

nellie_
21. feb 2014

@zalka aha, takze musim skusit si to vybavit a posunut o ten den.. dufam, ze to nebude problem.. asi rovno obidem uzasnu mzdarku a pôjdem rovno za sefom, ze to tak potrebujem urobit..
Ved 1 den hore/dole 😅
Lebo ja nastupujem este na tie 3 mesiace normalne do prace kym pôjdem na druhu matersku...
Takze staci teda, ked dohodu ukoncim toho 1.3. a nastupim normalne do prace a uz potom ziadne DNP riesit nemusim?

Strasne ti dakujem ze si ochotna to tu takto so mnou prebrat 😵 😵 😵

zalka
21. feb 2014

@nellie_ no len 1.3. je sobota .. takže dohoda by mala trvať aspon do 3.3. aby vznikol VZ za daný mesiac ... vyšší ako 0 eur ...
no a áno potom DNP riešiť nemusíš, dostaneš MD zo zamestnania a MD z OL z dohody.

nellie_
21. feb 2014

@zalka aha jasne uz to teraz uplne chapem...takze to musim dohodnut na toho 3.3... Jemine tak toto bude uplna parada ked mi to fakt tak priznaju...
Ked si predstavim ze ako som si to az odrevala v stredu ked mi to v robote oznamila.. a teda nakoniec to je uplne inak... 🙂 🙂 🙂
este raz ti ti krasne dakujem... 😵 😵 😵

zalka
21. feb 2014

@nellie_ určite ale mzdárku si vystriehni ked ti bude potvrdzovať príjem pre MD ... aby tam fakt nedala príjem z dohody ... ale zo mzdy .

nellie_
21. feb 2014

@zalka no tak na to si dam extra pozor... 🙄 🙄 🙄 ale tak ja vlastne si musim dat u gynekologicky vypisat 2 formulare na matersku a tym padom ona bude musiet vyplnit obidva nie? jemine toto tam zas s nou budu cirkusy... 🙄 🙄 🙄

zalka
21. feb 2014

@nellie_ áno presne tak 2 tlačivá na MD ... ako z dohody ti príjem potvrdzovať nebude, ale zo zamestnania áno lebo tam bude predpokladaný príjem ...

nellie_
21. feb 2014

@zalka aha takze takto to je.. no dnes som ju uz nestila, sla som jej skusit zavolat ohladom toho ukoncenia dohody, tak to necham teda na pondelok.. som zvedava co mi na to povie 😅 😅
kedze sa stale ohana tym ako je ona "skolena" 😒 😒

zalka
21. feb 2014

@nellie_ no uvidíš .. ako poriešiš

gallja
22. feb 2014

Ahojte,
chcela by som sa opýtať, ak niekto vie poradit ohladom druhej materskej. Som zamestnaná na dobu určitú do 31. 8. 2015. 1. 5. 2013 som nastúpila na MD, po jej ukoncení som si cerpala riadnu dovolenku v zamestnaní a teraz som na RD. Moja otázka znie:
1. Ak by som nastúpila na druhú materskú dovolenku do 31. 8. 2015 mala by som nárok na MD približne v rovnakej výške ako prvý krát?
2. Ako by to bolo ak by som na materskú dovolenku s druhým dietatom nastúpila po 31. 8. 2015 - v tom prípade by som asi nemala nárok na MD?
Ďakujem za odpoveď

zalka
23. feb 2014

@gallja
1) áno
2) presne tak nemala, mala by si z ochrannej lehoty ale len v prípade, že aspon 1 den by si odpracovala a obnovilo by sa ti nemocenské poistenie ... z dôvodu skončenia PP ...

nellie_
24. feb 2014

@zalka prepac ze sa stale daco vypytujem... 😅 len chcem dnes volat nasej "mudrej" personalnej a chcem mat uplne jasno v tom..
Lebo priznavam, nechapem to troska s tym cerpanim materskej z dohody... 😅 lebo vsade sa pise, ze musi byt splnena podmienka 270 dni a tym ze odvody z nej su od 1.1.2013 a ukoncit mi ju chce 28.2.2014 tak tym padom tam tych 270 dni je, nie? 😅
Preco vlastne musim posunut to ukoncenie dohody az na 3.3. ako si mi radila? Z toho som troska zmatena a chcem to vediet presne ked jej dnes budem volat.... 😅
Dakujem krasne ak by si si nasla cas mi to ozrejmit.... 😵

zalka
24. feb 2014

@nellie_ áno máš na dohode cca 14 mesiacov poistenia a stačí 9 mesiacov
a prečo ukončiť 3.3. aby bol chvílku súbeh dohoda a PP ... lebo ak ti skončí dohoda 28.2. tak ti vzniká ochranná lehota ... ale vznikom nového poistenia tj. 1.3. návrat do práce je nové poistenie ... tak ti zaniká ochranná lehota ..
a ak ukončíš dohodu 3.3. tak nové poistenie ti vznikne 1.3. takže budeš mať OL z dohody .. lebo ju nezruší nové poistenie kedže to vznikne skôr.

nellie_
24. feb 2014

@zalka - ahaaa uz chapem.. Dakujem krasne este raz, pojdem si to teda vo firme vybavit..
Si strasne zlata 😵 😵 😵 😵

zalka
24. feb 2014

@nellie_ rado sa stalo

alcahelca
24. feb 2014

@zalka ahoj, chcela by som sa čosi opýtať.... Teraz 18.februára mi skončila rodičovská dovolenka, od 19.februára čerpám dovolenku, som tehotná a na ďalšiu materskú nastupujem až 16.mája.
Od mzdárky som sa chcela dozvedieť výšku vymeriavaceho základu aby som vedela akú budem mať materskú a do telefonu mi povedala sumu "11,72 eura" - čo sa mi zdá príliš málo, keďže moja hrubá mzda je vyše 1000 eur !
prosím nemalo by sa to rátať z "predpokladaného platu" kedže som celý rok 2013 bola na rodičovskej? takto mi to vychádza, akoby mi to rátala z minimálnej mzdy za rok 2013.
Ďakujem veľmi pekne

fialka12
24. feb 2014

Ahojte dievčata. Mam otazočku. 18.2.2014 mi skončila RD s mojim synčekom. Od 19.2. som nastupila do prace. Ale som tehotna a termín mam v septembri. V praci som bez prerušenia od roku 2008 a som na dobu neurčitu. Ako to bude s mojou materskou? Budem ju mat taku ako bola ta prva, alebo ta sa už inač ráta?
VOpred vam dakujem za poradenie.
pekný den.

zalka
24. feb 2014

@alcahelca áno malo by sa to rátať z predpokladaného príjmu .. ak si v roku 2013 neodpracovala ani 1 den .. a bola si celý na RD ... ustriehni si to ...
@fialka12 platí to isté čo vyššie, MD bude rátaná z predpokladaného príjmu ...

alcahelca
24. feb 2014

@zalka Ďakujem krásne, bud.týždeň za ňou nabehnem nech si to vyjasníme. Ešte raz ďakujem

zalka
24. feb 2014

@alcahelca no hej treba ... držím päste

fialka12
25. feb 2014

@zalka dakujem za odpoved🙂

zalka
25. feb 2014

@fialka12 rado sa stalo

faberka23
25. feb 2014

Ahojte baby ja som tiež z toho jeleň , y tej materskej a rodičovského príspevku lebo na Slovensku to je inak. Predpokladám, že ak mám už odpracovaných viac ako 280 dní by som mala dostať materskú, vyratávajú ju tiež z hrubého platu ? Zmluvu mám ale na dobu určitú do konca 04. 2014. na materskú ale mozem nastupit až v juny, Ale kedže pracujem v nemocnici 12stky aj nočné nepredpokladám , že to do júna budem ešte zvládať, budem musieť isť na neschopenku, Viete mi povedať ma zamestnávateľ právo ma prepustiť , alebo tu platí nieaka ochrana pre tehotné a mal by mi predĺžiť zmluvu, predpokladám , že opať iba na rok. V práci mi kolegine hovoria že rodičovskú dostanem na 4 roky automaticky lebo som Slovenka. Ak mi viete niektora poradiť budem rada a kľudnejšia prajem pekný deň a dik Galca

velli1
3. mar 2014

Ahojte uz tu padla taka otazka ale aj tak skusim ;) aktualne som na RD do 10 novembra a som znova tehu predpokladany termin mam koncom septembra. Pred prvim tehu som bola zamestnana na DN. Mam narok znovu na MD alebo len RD? Alebo ako to funguje nevie tu niekto? Dakujem

erienka
3. mar 2014

Ahojte, docitala som sa, ze o reťazovom pôrode hovoríme, ak žena porodí druhé dieťa pred ukončením poberania rodičovského príspevku na prvé dieťa. Rodičovský príspevok sa vyplaca do troch rokov veku dieťaťa. Znamena to, ze ak sa moja dcera narodila 3.6.2013, tak teoreticky druhy porod musim stihnut do 3.6.2016, aby som opat dostavala matersku? Dakujem vopred za odpoved

zalka
3. mar 2014

@velli1 a stále si zamestnancom, ak áno máš nárok na MD. ak ti skončil PP počas RD, tak nárok na MD ti vznikne ťažko.

@erienka no v podstate nemusí sa 2 dieťa narodiť do toho termínu. Podstatné je či máš stále pracovný pomer, od toho závisí či budeš mať nárok na MD alebo nie.

velli1
3. mar 2014

@zalka stale som zamestnana tak teoreticky budem potom poberat matersku!? A pred porodom musim ukoncit RD? Dakujem

zalka
3. mar 2014

@velli1 nástup na MD musíš oznámiť na UP, a pozastavia ti RP. A MD budeš poberať nie teoreticky ale reálne.