Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jamila
20. jún 2014

@zalka áno stále je zamestnaná ... len je momentálne na MD ... naposledy pracovala v roku 2012 (december) Od januára 2013 bola PN a potom poberala materskú. Dcérka sa jej narodila v auguste 2013 ... no momentálne poberá rodičovský. Ďakujem za radu.

zalka
20. jún 2014

@jamila a dátum nástupu na MD má kedy? v roku 2015? ak áno tak platí to čo som napísala,
ak má dátum nástupu na MD v roku 2014 tak dostane podľa mňa minimálnu materskú.

martina646
24. jún 2014

Ahojte dievcence 🙂 je tu prosim niekto priamo zo Soc.poist., kto by mi vedel poradit ohladom toho, z coho sa vypocitavaju davky - PN, materska pri situacii MD - RD - MD a ci ma na financne "prilepsenie si" vplyv nastupit do prace, aj keby len na 1 alebo par dni. Planujeme druhe dietatko a ak by sa dalo, rada by som vyuzila vsetky zakonne moznosti. Neviem, ci som zrozumitelna, ale ak mate niektora naozaj spolahlive info, rada by som podrobnosti pisala cez IP. Dakujem.

veronikaniki
26. jún 2014

ahojte, chcela by som poradiť....už som sa tu veľa dočítala, čo aj veľmi pomohlo...ale predsa mám ešte otázku...
v roku 07/2011 som nastúpila na materskú, rodičovskú...vyšla mi vysoká materská, pretože som bola predtým zamestnaná a oplácaná z vysokej sumu.. momentálne som tehotná, som v 5.mesiaci a rodičovský mi končí 1.7.2014, termín pôrodu mám 11/2014, čiže nástup na materskú niekedy koncom septembra...potrebujem vykryť cca 2,5 mesiaca...už som sa dočítala, že je dobré ísť na pn...na sociálke mi poradili jeden deň, čiže 2.7.2014 ísť na paragraf, a následne na pn...môj problém ale je, že môj zamestnávateľ počas doby, čo som bola na rodičovskom, prešiel na novú firmu (zo živnostníka na sro) 07/2013...materská sa mi bude počítať z roku 2013, a teda neviem či to nejako ovplyvňuje zmena právnej formy zamestnávateľa? keďže v tej novej firme ešte nemám ani jeden deň odrobený...a zamestnanec si musí ísť odhlásiť rodičovský aj sám? ďakujem..

lenocka22
26. jún 2014

ahojte aj ja by som potrebovala poradit. Zamestnana som od 1.6.2011 na TPP. Na matersku dovolenku som nastupila 8. 9. 2012 a nasledne 8.5.2013 na rodicovsku dovolenku na ktorej som dodnes. momentalne som tehotna a 30.11.2014 budem nastupovat na druhu matersku. Samozrejme moj TPP stale trva a teda predpokladam ze materska mi bude pocitana z neho.
Teraz sa mi naskytla prilezitost privyrobit si na dohodu, jedna sa len o par vikendov a potrebovala by som poradit ci mi moze dohoda nejako negativne ovplyvnit vysku materskej?
A druha otazka, pracujem vo verejnom sektore a k 1.10.2014 ( cize este pred mojim nastupom na MD) by sme mali prestupit pod iny utvar, cize budu sa pravdepodobne spisovat nove pracovne zmluvy, moze to ovplyvnit moju matersku ? dakujem za odpoved

gapa
30. jún 2014

čo som našla v časopise Sociálne poistenie 6/2014 - poradna
zdroj: http://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/54231s

Rodičovská dovolenka a poistné

Z pracovného pomeru som na rodičovskej dovolenke s dieťaťom, ktoré sa narodilo 13. marca 2012.
Od 5. júna tohto roka nastupujem na materskú dovolenku s plánovaným pôrodom druhého
dieťaťa. Aké sú moje povinnosti, aby štát za mňa platil aj naďalej poistné?

V súvislosti s čerpaním rodičovskej dovolenky sa povinné sociálne poistenie zamestnanca, t.j.
povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie
v nezamestnanosti prerušuje. Predpokladáme, že v Sociálnej poisťovni ste prihlásená ako povinne
dôchodkovo poistená osoba z dôvodu riadnej starostlivosti o prvé dieťa do 6 rokov jeho veku a štát
za Vás platí poistné na dôchodkové poistenie. Čerpanie materskej dovolenky nie je obdobím, počas ktorého by sa Vám povinné poistenie zamestnanca prerušovalo, čiže opätovne budete povinne
nemocensky, povinne dôchodkovo a povinne poistená v nezamestnanosti. K tomu, aby štát za Vás
platil poistné na dôchodkové poistenie v tomto období, je potrebné splnenie podmienky poberania
materského (dávka nemocenského poistenia), nestačí čerpanie materskej dovolenky. Údaj
o poberaní materského čerpá Sociálna poisťovňa zo svojho informačného systému. Vaše povinnosti
sú v týchto súvislostiach nasledovné:
Prechodom z rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom na materskú dovolenku s plánovaným
pôrodom druhého dieťaťa máte povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej
starostlivosti o dieťa, pretože nemôžete byť súčasne dôchodkovo poistená ako zamestnanec a aj ako
poistenec štátu. Splnenie tejto povinnosti je stanovené do 8 dní od nástupu na materskú dovolenku.
Po skončení poberania materského a v období následnej rodičovskej dovolenky bude štát za
Vás platiť poistné na dôchodkové poistenie len za predpokladu, že sa opätovne prihlásite na povinné
dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Toto poistenie však vzniká najskôr
dňom podania prihlášky (spätne nie). Za predpokladu, že materské budete poberať napr. od 5. júna
2014 do 28. januára 2015 a od 29. januára 2015 budete čerpať rodičovskú dovolenku, povinné
dôchodkové poistenie môže vzniknúť najskôr dňom 29. januára 2015. Prihláška však musí byť podaná
najneskôr 29. januára 2015, inak vzniká toto poistenie až dňom podania prihlášky.
Ing. Eva Hamranová,
odbor výberu poistného,
Sociálna poisťovňa, ústredie

---------------------------------

o tomto postupe som zatial nepočula, aj ked podla zákona to sedí, je to dost komplikované pre mamičky a čo viem

majinka851
7. júl 2014

ahojte, je tu už toho veľa popísané, ale na svoj problém som nenašla odpoveď. Nevedel by mi niekto poradiť ako mám postupovať, ak mi RD končí 26.07.2014 to je v sobotu, ale som tehotná, no mám rizikové tehotenstvo, chodím na pozorovanie, lebo sa nám predtým nepošťastilo. Som eštelen v druhom mesiaci a teraz neviem, či musím nastúpiť aspoň na pár dní akože do práce (nechodila by som, len fiktívne) a potom na pn, alebo hneď nastúpiť na pn. A neviem z čoho sa vypočíta PN, čítala som že z pravdepodobného vymeriavaceho zakladu. ďakujem za radu

zalka
7. júl 2014

@majinka851 kedy máš nástup na MD v roku 2014 či až v roku 2015?

majinka851
7. júl 2014

termín pôrodu mám 17.02.2015, tak asi až v roku 2015

zalka
7. júl 2014

@majinka851 tak pár dní čerpaj po RD dovolenku aby si mala VZ a aby sa ti MD rátala z tej zaplatenej dovolenky,
ak by si nečerpala dovolenku a šla hned na PN tak by tvoja MD bola z minima.

majinka851
7. júl 2014

ďakujem pekne za radu. A tá dovolenka bude rátaná z akého vymeriavacieho základu? Som v kontakte s ekonómkou, ale tá mi nevie poradiť, vraj si to mám zistiť sama a spolu to urobíme.

zalka
7. júl 2014

@majinka851 no z hrubej mzdy na páske ak ti nedvihnú plat ...

majinka851
7. júl 2014

ešte raz ďakujem, už mi to je jasnejšie. A koľko dní by som mala min. čerpať dovolenku. Mám veľa otázok, ale už sa mi to blíži, tak si chcem všetko povybavovať 🙂, no a neviem či by boli ochotní mi platiť celú dovolenku ☹

zalka
7. júl 2014

@majinka851 maximálne od pondelka do štvrtka a piatok chod na PN už .... aby si nemala víkend medzi dnami dovolenky

majinka851
7. júl 2014

@zalka ĎAKUJEM 🙂, veľmi si mi pomohla. Sú to cenné rady, keďže nemám vôbec prehľad.

zalka
7. júl 2014

@majinka851 rado sa stalo ... ak by ti tam dali dáku odmenu tak budeš môcť mať aj vyššiu MD ...

majinka851
7. júl 2014

@zalka teda mohli by mi aj zvýšiť mzdu, z toho by mi šla dovolenka a materská, ale z čoho pôjde pn?

zalka
7. júl 2014

@majinka851 PN z predpokladaného príjmu, a áno môžu ti po nástupe do práce zvýšiť mzdu a podla nového ti vyrátať dovolenku ...

majinka851
7. júl 2014

@zalka ok ďakujem, už mi to je všetko jasné. si veľmi zlatá a trpezlivá 🙂

zalka
7. júl 2014

@majinka851 rado sa stalo

klimovalucka
9. júl 2014

@zalka Ahoj zalka, mohla by som Ťa poprosiť o info? Študujem už túto tému dosť dlho ale keďže vidím, že tu ide o drobnosti alebo presné dátumy radšej sa priamo opýtam fundovanej osoby aby som si bola istá 🙂
V 4/2012 som nastúpila na MD, 30.5.2012 sa nám narodil syn, a od 12/2012 som na RD ktorá stále trvá. Rovnako stále trvá môj TPP ibaže som na rodičovskej dovolenke.Snažíme sa o druhé bábo a chceli by sme to stihnúť aby to bol reťazový pôrod (vtedy ak som si to dobre naštudovala by som mala materskú z hrubej mzdy, že???).
Ibaže čas sa nám kráti a tehotná stále nie som a chcem sa opýtať ako by sa mi rátala materská ak by sme to nestihli do 3 rokov nášho syna...hypoteticky že by som otehotnela, ale musela by som na istý čas nastúpiť do práce kým by mi vyšiel nástup na materskú. Je rozdiel aj v tom či by mi návrat do práce vyšiel už po 3 rokoch môjho syna ale zároveň pred dátumom nástupu na druhú materskú alebo počas už počas materskej? Neviem, či som to zrozumiteľne napísala hihi.
Alebo ak sa nám to nepodarí na reťazový pôrod máme sa radšej prestať na istý čas snažiť, nastúpiť do práce a potom zase začať na dieťati pracovať? 🙂
Ďakujem krásne 🙂

zalka
9. júl 2014

@klimovalucka je to jedno či stihneš porodiť do 3 rokov alebo len budeš vtedy tehotná a vrátiš sa do práce a pôjdeš na novú MD neskôr ...
len dôležitý je nástup na dalšiu MD ... ak je v tom roku ako malo prvé dieťa 3 roky tak MD bude z predpokladaného príjmu
ak bude nástup na MD v nasledujúcom roku ako malo dieťa 3 roky tak MD sa vypočíta už z platov dosiahnutých v roku kedy malo dieťa 3 roky
ak by sa hned šlo na PN po skončení RD .. a nastup na MD by bol až v nasledujúcom roku, tak MD by bola minimálna

klimovalucka
9. júl 2014

zalka ďakujem Ti veľmi pekne...takže sa budem snažiť vyvarovať tej poslednej situácie, ktorú si písala a malo by to byť OK...a vlastne keď som mala príjem pred prvou materskou a teraz keby som nastúpila do práce rovnaký, tak eventuálne aj materská by mala byť rovnaká? či? rozhoduje tam aj nejaký počet odrobených dní?

zalka
9. júl 2014

@klimovalucka no bajočko rovnaké by to malo byť .. ak tam nie je priveľa voľna ( víkendov ) teda, že RD končí v piatok .. ide víkend potom dovolenka a potom víkend a od pondelka PN .. to by bola MD nižšia lebo je tam z 9 dní 4 dni víkendu ... 🙂

perlaoceanu
9. júl 2014

@zalka ahoj, potrebovala som poradit, co je pre mna vyhodnejsie.
6.11. mi konci rodicovska dovolenka, t.j. vo stvrtok, cize v piatok 7.11.2014 by som mala nastupit do prace. Teraz som uz tehotna, pricom termin porodu je 15.1., cize nastup na matersku by mal byt 4.12.2014. Mozem za ten mesiac /od 7.11.do3.12./ cerpat dovolenku alebo radsej nastupit do prace, ci cerpat PN. Ovplyvni to vysku mojej materskej?

zalka
9. júl 2014

@perlaoceanu je jedno čo urobíš , výšku MD ti to neovplyvní, lebo bude rátaná z predpokladaného príjmu

klimovalucka
10. júl 2014

@klimovalucka si zlatá, ďakujem za info a ochotu 🙂

klimovalucka
10. júl 2014

@zalka nie sebe ale samozrejme tebe ďakujem heh 🙂 🙂 🙂

zalka
10. júl 2014

@klimovalucka rado sa stalo 🙂

mexexe84
11. júl 2014

@zalka vidim,ze si sikulka;) mam len kratku otazku, ak sa mi druhe babo ma narodit,ked prve bude mat 22mesiacov, materska sa pocita z predchadzajuceho hrubeho prijmu, co vsak v pripade,ak moj hruby prihem, z kt. sa ratala predchadzajuca materska, bol kombinaciou fixnej a variabilnej zlozky,teda odmien?teraz sa bude ratat len z fixnej hrubej mzdy alebo taktiez z predpokladaneho prijmu zaratajuceho aj odmeny?dakujeem