Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
11. júl 2014

@mexexe84 z predpokladaného tj. čo ti napíše mzdárka to je dané ...

mimiky26
11. júl 2014

Dobrý den,
aj ja by som sa chcela opytat...som v podobnej situacii ako klimovalucka. V maji 2015 bude mat moj syn 3 roky,momentalne uvazujeme nad druhym dietatom, pochopila som,ze ak sa dieta narodi do tych 3 rokov,tak sa mi bude MD pocitat zo zamestnania (TPP stale trva). No co ak sa nam to takto nepodari a porodila by som napr. v septembri 2015, z coho mi budu pocitat MD? Dakujem za odpoved

mimiky26
11. júl 2014

@zalka Dobrý den,
aj ja by som sa chcela opytat...som v podobnej situacii ako klimovalucka. V maji 2015 bude mat moj syn 3 roky,momentalne uvazujeme nad druhym dietatom, pochopila som,ze ak sa dieta narodi do tych 3 rokov,tak sa mi bude MD pocitat zo zamestnania (TPP stale trva). No co ak sa nam to takto nepodari a porodila by som napr. v septembri 2015, z coho mi budu pocitat MD? Dakujem za odpoved

mexexe84
12. júl 2014

@zalka uz som si to prezistila aj u mzdarky,dakujem..beru len fixny plat, trosku nespravodlive,aleco uz..

lucika66
12. júl 2014

Pozdravujem vás milé dámy, mám obrovitánsku prosbu. Vidím, že ste tu veľmi dobre zorientované v problematike, dovolím si požiadať o radu-pomoc aj ja. Od roku 1997 som v TPP, v roku 2012 som otehotnela a v októbri šla na PN. Na materské dovolenku som nastúpila 22.3.2013- trvala do 14.11.2013. Následne som na rodičovskej dovolenke. Otehotnela som druhý krát a bábo očakávame 10.11.2014. Prosím vás pekne, mám nárok znova na MD alebo len RD (rodičovský príspevok)? Jedna pani mi vravela, že sa bola informovať na soc. a je potrebné niečo ako obnovenie pracovného pomeru, aby vznikol nárok na MD...ona nakoľko pracuje v školstve to vraj riešila tak, že sa dohodla na nástupe do práce a následnom čerpaní dovolenky (mala jej asi 90 dni) a potom hned na MD. Nakoľko ja som pracoval v súkromnej sfére a môj šéf ani nedokázal pochopiť, že som ešte mala nárok na dovolenku aj po nástupe na PN - teda od októbra do konca roka. Myslel si, že som to prečerpala, vybrala dovol. a neodpacovala celý rok. Veľmi pekne vás chcem poprosiť, keby ste mi danú situáciu vysvetlili aj z pohľadu nie len zamestnakyne ale aj mzdárky(nakoľko som mala v práci aj mzdy, no len svoju, a podobné situácie som doposiaľ neriešila, šéf mi školenia nezabezpečoval a na úradoch ochotu ako som sa presvedčila niečo vysvetliť veľmi nemajú...) Napr. šéf mi povedal, že pokiaľ nebudem riešiť mzdové veci aj počas Pn, MD, či RD on to robiť nebude, radšej ma prepustí. Tak sme sa dohodli a potrebné hlásenia si posielam sama. On chce mat čistú hlavu. Ak chcem niečo riešiť a predložiť to šéfovi, či to vôbec bude akceptovať potrebujem mať naozaj potrebné veľmi presné a zákonom stanovené informácie. Až tak môžem za ním ísť a čakať, či to pochopí, akceptuje, či bude dohoda možná. A sama sa musím rozmyslieť si či mi to za to stojí. Reálne nastúpiť na pár mesiacov by som veľmi nechcela, pretože môj syn má len 14 mesiacov. Neviem aké sú v dnešnej dobe podmienky na to, aby som mala právo uplatniť si MD. Ešte sestra mi vravela, že ona mala MD-RD a znova MD bez prerušenia a automaticky, no to je pár rokov dozadu. Vopred vám všetkým VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ CENNÚ RADU.

zalka
12. júl 2014

@mimiky26 tiež tak isto sa ti vyráta ako ked sa narodí do mája .. z predpokladaného príjmu ...
@lucika66 máš nárok aj na dalšiu MD ... pretože PP ti trvá ...

lucika66
13. júl 2014

@zalka Ďakujem veľmi pekne.

zalka
13. júl 2014

@lucika66 rado sa stalo

mimiky26
14. júl 2014

@zalka dakujem pekne, takze ak by som porodila do konca roka 2015 tak mi MD vypocitaju z predpokladaneho prijmu,vsak?
A este by som sa chcela opytat,ci je moznesi tu moju matersku este nejakym sposobom zvysit,kedze este nie som tehotna.

zalka
14. júl 2014

@mimiky26 no moc už nie

mimiky26
14. júl 2014

@zalka a ak by som sa zamestnala niekam na dohodu?Vsak na dohodu by som teoreticky mohla pracovat aj pocas tehotenstva. Prepac ze som taka otravna ale mam v tom dost chaoz....no napadlo mi,ze ja som pred nastupom na matersku (april 2012) bola PN od januara 2012,to by asi moju MD pri druhom dietati nemalo ovplyvnit,ci??Vdaka za odpoved

zalka
14. júl 2014

@mimiky26 no na dohodu môžeš pracovať ... samozrejme a ak z dohody bude 270 dní poistenia tak bude nárok na MD aj z tejto dohody, aj PN by si mohla mať z dohody ...

mondulka
15. júl 2014

Dievčence
@zalka
@mimiky26 ako to je som na rodičovskej malá bude mať 2 roky,som zamestnaná na tpp ale teraz som na rodičovskej keby mám druhé bábo skôr ako malá dovrši 3 roky tak materská sa mi bude rátať s predchádz.platu pred matrskou?DObre som to pochopila?A keď ho budem mať neskôr po 3 rokoch a viac a níhodou ma prepustia tak potom sa mi z čoho vyráta materská?

pupava12
15. júl 2014

@mondulka tak toto zaujíma aj mna 🙂 Malý bude mať 2 roky, a chceli by sme este jedno. Tiez som sa to snažila zistit ako to vlastne bude, ale zatial neúspešne

mimiky26
15. júl 2014

@mondulka Tak ja som to pochopila tak,ze ak by sa druhe babo narodilo po dovrseni 3 rokov toho prveho,ale v roku kedy to prve dovrsilo 3 roky,tak by sa MD pocitala z predpokladaneho prijmu,cize zo zamestnania. A ak mas TPP na dobu neurcitu,tak pokial si na MD a RD,tak ta prepustit nemozu.

mimiky26
15. júl 2014

@zalka dakujem za rady🙂

mimiky26
16. júl 2014

@zalka Vidim ze tomu velmi dobre rozumies, tak preto sa na teba obraciam🙂 Chcem sa este opytat,momentalne sa mi risuje praca na TPP ale len na 3-4 mesiace s lepsim prijmom ako som mala v povodnom zamestnani. Oplatilo by sa mi nastupit do konca roka alebo by sa mi z toho MD nepocitala,kedze by to nebolo tych 270 dni??

ellie222
16. júl 2014

@zalka ahoj ak by si bola ochotna poradila by si aj mne prosim? v roku 2011 som sa zamestnala na dobu určitú, od augusta 2012 som bola PN (rizikové tehotenstvo), 1.feb.2013som čerpala v práci dovolenku a od 15.feb 2013 som bola na materskej dovolenke. od oktobra 2013 na rodičovskej dovolenke. 31.8.2014 mi končí v práci zmluva na dobu určitú, no pred par dňami som zistila, že som opať tehotná. Ako mám postupovať aby som získala nárok na materské (nakoľko som sa dozvedela, že nato aby som mala nárok by mi zamestnávatel musel dovoliť čerpať aspon 1den dovolenky, no on nesúhlasí a dovolenku mi chce iba preplatiť) existuje možnosť-alebo vznikol by mi nárok na materské v prípade keby som si dala DNP?Taktiež mám nárok na podporu v nezamestnanosti, mala by som ukončiť v septembri RD a vyčerpať si nárok na podporu?

fuska
20. júl 2014

Ahojte, chcem sa opytat, ci v pripade retazoveho porodu a trvania TPP vznika pocas druhej materskej narok na dovolenku. Dakujem.

liviatn
20. júl 2014

@ellie222 pokial porodis do 8 mesiacov od ukoncenia pracovného pomwru si v zákonom.stanovenej ochrannej lehote. Takže nárok na materskú máš. Ja som to riešila tento rok. A nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš pretože ppberas RD. Rd ty zoberú až ked porodis druhé resp nastúpia na materskú.

liviatn
20. júl 2014

@mimiky26 ja by som si zavolala na sociálnu poistovnu.

yuyenka
25. júl 2014

Ahojte, chcem sa opytat ci mi vyjde tretia materska?! Som zamestnana na tpp. Na prvu matersku som nastupila 07/2011. Na druhu matersku 08/2012. Tretie babo sa ma narodit v novembri 2014. Deti budu mat vtedy 3r a 3m a 2r a 1m. Pani na urade prace mi povedala ze mi na 99% zamietnu matersku. ☹ Dakujem za kazdu radu.

dena1973
25. júl 2014

@yuyenka Ak ti trvá pracovný pomer, tak nárok na materské ti vznikne.....výpočet materského je z pravdepodobného príjmu, ktorý určí zamestnávateľ....

emachelsea
25. júl 2014

No ajojte babulky, dobre sme diskriminované, tak ja som sa už s druhou s materskou rozlúčila po čítaní Vašich príspevkou a rád....čo už narobím.. :/ :(

Pracovný pomer na dobu určitú od septembra 2009.......13.4. 2011 som isla na PN, hned som otehotnela, pracovny pomer na dobu urcitu mi skoncil 26.4.2011 ale bola som Pn až do 9.12.2011. Dna 10.12.2011 som nastupila ma MD...malá sa narodila 18.1.2012. Mala som peknu matersku... Teraz čakáme druhe babatko ... má sa narodit okolo 30.12.2014. Asi budeme mať len rodičák, žiadnu materskú však? :( Dakujem za odpovede. Janka

dena1973
26. júl 2014

@emachelsea Ak nie si zamestnaná, tak nárok je iba na rodič. príspevok od narodenia dieťaťa.....

zdenka301
26. júl 2014

@mexexe84 mne zabralo to ze som si sama vyziadala od nasej mzdarky potvrdenie o predpokladanom prijme, ona mi ho pekne spravila na oficialnom tlacive socialnej poistovne, a ziadost o matersku som si odniesla osobne spolu s tymto potvrdenim, aby som si bola ista ze tie papiere ostanu pohromade az do konca. Tento tyzden mi prislo vyrozumenie a matersku pocitali z toho co napisala mzdarka do toho tlaciva, a nie z toho co sa odvadzalo do poistovne pred mojim nastupom na prvu matersku, takze naozaj zobrali do uvahy predpokladany prijem a nie skutocny 🙂

mexexe84
26. júl 2014

@zdenka301 a mne mzdarka neda predpokladany,ale len hrubu mzdu, no skoda ..a dakujem 🙂

emachelsea
26. júl 2014

...moja firma v ktorej som pracovala už neexistuje... :/

gabriellka
30. júl 2014

@mexexe84 tak to sme na tom rovnako. podľa našej to je protizákonné ☹ včera som si aj porevala. mám tam rozdiel 4 € na deň oproti predošlej materskej. skúsim tam poslať ešte odvolanie, ved za to nič nedám. ale nepredpokladám že uspejem 😠

mexexe84
31. júl 2014

@gabriellka no prave ;/ mne to tiez vela urobi,aj som sa so mzdarkou natahovala,ona ze ako dokazem,ze by som tie odmeny mala a ja ako ona nie,ze by som ich nemala,ked pri spatnej kontrole som ich stale mala,tak predpoklad je,ze by aj boli..tak bohuzial,da mi len zaklad :( pritom SP ze predpokladany akceptuju aj s odmenami predpokladanymi,no proste chaos..sila,clovek si odrobi a nic z toho ..