Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
12. sep 2014

@canama ak sa zvyšovali platy tak by sa mali aj tebe zvýšiť a tým pádom môže napísať vyšší predpokladaný príjem ako bol predtým.

canama
12. sep 2014

@zalka v takyto uprsany den prijemna sprava potesi. 🙂 dakujem.

zalka
12. sep 2014

@canama len záleží na tom ako sa mzdárka k tomu postaví

canama
12. sep 2014

@zalka myslim, ze dolezite je ako sa k tomu sef postavi. mzdarka napise, co sef rozkaze. 🙂

zalka
12. sep 2014

@canama resp. tak ... ako píšeš ..

keischa
23. sep 2014

Dobry vecer prajem vedel by mi niekto prosim poradit? Chceli by sme druhe dietatko. Po VS som 2 m bola na absolventskej praxi a potom som odisla do zahranicia konkretne do rakuska ako opatrovatelka mala som zivnost otehotnela som a ked mala dcerka 4 mesiace pozastavila som zivnost. Teraz som na rodicovskej. Z coho by sa mi vypocitala materska ? A co by som mohla spravit aby som ju mala vyssiu? Zatial tehotna nie som

zalka
23. sep 2014

@keischa nemáš nárok na MD, len na RP po narodení dieťaťa.
Ak chceš MD môžeš sa prihlásiť na dobrovolné poistenie, ale platiť musíš 270 dní , na max. MD potrebuješ vymeriavací základ VZ 1207,50 eur a platí sa 33,15% resp. 35,15% z VZ mesačne.
A MD bude cca 780e

keischa
23. sep 2014

@zalka a ak by som sa zamestnala teraz popri RD?

zalka
23. sep 2014

@keischa samozrejme že môžeš , musíš získať do pôrodu 270 dní poistenia ...

keischa
23. sep 2014

@zalka prepac ale kolko by som mala zarobit aby som mala aspon 500 eur? A kolko by platil zamestnavatel za mna?

zalka
23. sep 2014

@keischa 770 e v hrubom , z toho 65% je MD 500
a koľko by platil si vyrátaj tu http://openiazoch.zoznam.sk/kalkulacky/vypocet-...

keischa
23. sep 2014

@zalka a ako je to ak by za mna zamestnavatel nezaplatil odvody?.mam ponuku prace v jednej firme ale pocula som ze sa uz stalo ze nezaplatila odvody za zamestnancov.malo by to dopad na mna?

zalka
23. sep 2014

@keischa zamestnávateľ dostane pokutu vplyv na teba to nemá žiaden .. ak ovšem nebudeš robiť načierno bez zmluvy ale budeš riadne na hlásená v SP a ZP.

keischa
23. sep 2014

@zalka to je normalne na TPP ponukali mi to uz pred pol rokom ale som este nechcela malu necht a aj som pocula od zamestnancov ze sa stalo ze nezaplatili ale praca je dobre platena ... A pridem o rodicak ak budem v praci?

zalka
23. sep 2014

@keischa nie neprídeš o RP

keischa
23. sep 2014

@zalka ĎAKUJEM

zalka
23. sep 2014

@keischa rado sa stalo

silviettaa
23. sep 2014

@kadan ahoj, čítala som, že si si vybavovala nedávno prechod z RD opäť na materskú...chcem sa Ťa spýtať, či si na ÚPSVR kvôli odhláseniu rodičovského príspevku musela doniesť originál žiadosť o materské od lekárky alebo stačilo fotokópiu...pretože ja som originál poslala do zamestnania...a ďalšia vec...vybavila si tam aj na počkanie príspevok na starostlivosť o dieťa ( staršie), ten, čo sa dostáva do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa...ďakujem za odpoveď

keischa
24. sep 2014

@zalka ahoj prosim ta este ma napadlo nastupny plat je 650 ale moze sa zvysovat z coho sa mi potom bude pocitat vyska materskej? Dakujem

gallja
24. sep 2014

@zalka dakujem za odpoved, do prace som nastupila od septembra 2014, cize ak by babo bolo v roku 2015 tak by sa mi do prijmu nezapocitaval rodicovsky prispevok ale iba prijem za mesiace 9-12?

zalka
24. sep 2014

@keischa z platov z roku 2014 ak nastúpiš na MD v roku 2015, z platov roku 2015 ak nastúpiš na MD v roku 2016
@gallja nikdy sa nezapočítava RP , MD a PN sa rátajú z hrubej mzdy zo zdaniteľného príjmu.

keischa
24. sep 2014

@zalka cize ak nastupim na MD v roku 2015 je dolezite mat vyssi prijem v roku 2014? Cize ak nastupim od 1.10.14 tak by bolo dobre mat prijem vyssi za oktober, november a december 2014 ako v roku 2015? Ak budem mat tieti 3 mesiace plat 1200 a buduci rok od januara len 450 tak mi budu ratat ako?

zalka
24. sep 2014

@keischa tak ako som napísala ... rok kedy nastupuješ na MD sa nepočíta do výpočtu MD ani PN .. vždy predošlí
a ak budeš mať teraz príjem 1200 a od januára 450 tak bude celý budúci rok PN a MD rátaná z platu roku 2014 opakujem sa ..... 😖

kadan
24. sep 2014

@silviettaa
ahoj prepáč že som skôr neodpísala, od včera mám zimnicu
išla som doktorovi, zamestnávateľovi aby mi dal potvrdenie predpokladaného príjmu, potom na sociálku, a s potvrdením zo sociálky som išla na úrad práce
na ďaľšiu otázku neviem odpoved, nič iné som nevyybavovala

katuska111
25. sep 2014

Dobrý den, prepáčte, tému som nečítala z nedostatku času, a myslím, že každá tu je individuálny prípad. Chcela by som len poradiť, mam 19 mesačného chlapca. Pred nastupom na matersku som bola riadne zamestnana 4 roky v štátnej správe, potom som nastupila a poberala matersku, teraz poberám rodičovský príspevok. Som druhýkrát tehotná, takže som chcela poradiť, či z rodičovského príspevku, nabehnem zas na poberianie materskej, alebo budem len pokračovať v rodičovskom príspevku. ??? dakujem za odpoved.

liz_lemon
25. sep 2014

@katuska111 budes poberat materske, a po jeho skonceni, uz budes mat zase RP, ale len jeden

nastasja25
25. sep 2014

ahojte,aj ja by som sa chcela spýtať..od januára 2011som bola na rizikovom Pn,nasledovne materká,potom RD až do 29.9..30.9 nastupujem do práce ,kde som bola aj pred otehotnením...
chceli by sme však dalšie dieťatko...kedže som mala v predošlých tehu zdrav.problémy,chcem sa spýtať ,či by som mala nárok na Pn alebo z čoho by ju vypočítali...dakujem

gapa
25. sep 2014

@nastasja25 ak má dieťa 3roky 29.9., ty 30.9. nastupuješ a na dalšiu pn či materskú nastúpiš v r.2015, tak sa ti vyráta z obdobia roku 2014, s tým, že sa vylúčia dni, kedy nemusíš platiť, teda dni RD, pn, príp. očr, tj. pozor, ak budeš mať len krátkodobo platený vym.základ (budeš pracovať, či čerpať riadnu dovolenku), kolko kalendárnych dní tam bude (hlavne víkendov, kedy nemáš vym.základ), lebo vymeriavací základ sa vydelí počtom kalendárnych dní (tj. napr.v utorok 30.9. nastúpiš a je rozdiel, či na pn by si išla v piatok alebo v pondelok, lebo ak hned v piatok, tak mzda za 3dni sa vydelí počtom 3, ak by si išla na pn v pondelok, tak mzda za 4dni sa vydelí číslom 6 (aj sobota a nedela)., tj. dosť by to znížilo denny vym.základ aj materské (ak nemáš vysoký plat vyšší ako cca 1200eur). Ak by si hned išla na pn a bola na pn až do konca kalend.roku príp. dlhšie, tak podla mna by si mala minimálne mataerské (ak sa zákon nezmení)
pn, teda nemocnské na ktoré nastúpiš ešte v r.2014 sa v prípade, že máš v r.2013 len RD sa vyráta z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie za mesiac nástupu na pn.

kadan
26. sep 2014

@katuska111
rodičovskú na 1 dieťa zrušíš a požiadaš o materskú na 2 dieťa, nemôžeš poberať oba príspevky

dena1973
26. sep 2014

@katuska111 Ak požiadaš o materské na 2. dieťa, tak ti SP zašle rozhodnutie o priznaní nároku na materské. Na základe tohto rozhodnutia, ktoré zanesieš na ÚPSVaR ti bude nárok na rodičovský príspevok na 1. dieťa pozastavený.