• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Materská, rodičovská, opät materská?

17. marca 2017 
@amelian Ak ti trval pracovny pomer aj pocas MD (pred 7,5 mes.), tak podmienku 270 dni budes mat splnenu.... Narok vznikne.
4. okt 2015 o 08:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@dena1973
Ja som uz 7r zamestnaná na jednom mieste na dobu neurčitú
Len teraz mi to vyšlo tak ze som šla skôr do prace a následne na to som otehotnela.
Doteraz som bola na RD, nie na MD, to nevadí?
4. okt 2015 o 13:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@amelian je to ok. Aj dni čerpania RD v zamestnaní sa pre účely nároku na matesrké rátajú do potrebných 270dní (vid § 49a Zákon o soc.poistení)
4. okt 2015 o 17:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@amelian Súhlasím s gapa. Máš to v poriadku. Nárok ti vznikne....
4. okt 2015 o 17:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@gapa
@dena1973 a ostatné šikovné baby :slight_smile:
Ahojte, prosím o radu aj ja. Som zamestnanec, teraz som nastúpila na druhú materskú po rodičovskej a čakám momentálne na rozhodnutie zo SP o výške materskej. Mám však taký "problém" - prvá materská sa mi počítala z mzdy za rok 2012 (nástup na MD bol v marci 2013), pričom v roku 2013 som odpracovala len pár dní v januári a potom som nastúpila na PN až do nástupu na MD. Chcem sa preto spýtať, z čoho sa mi bude vlastne počítať vymeriavací základ pre túto materskú - z tých pár dní alebo z 2012 alebo úplne z niečoho iného? Ďakujem :slight_smile:
24. okt 2015 o 17:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@danulicek z predpokladaneho prijmu, ktory ti potvrdi zamestnavatel. Inak by sa ratala z prijmu roku 2014
24. okt 2015 o 18:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@majusqa77 ďakujem veľmi pekne :slight_smile: Takže je to na mzdárke v konečnom dôsledku, aký príjem by mi predpokladala, však?
24. okt 2015 o 18:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@danulicek v podstate ano. Standardne sa dava zakladna mzda plus ak su nejake narokovatelne bonusy (nezavisle napr.od vysledkov firmy). Ak sa zvysovali napr.platy, mali by aj tvoj... ..zalezi sice na nej, ale zase maloktora sa odvazi potvrdit omnoho viac, ako je real - v pripade velkeho rozdielu mozu prist na kontrolu
24. okt 2015 o 18:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@majusqa77 Ďakujem ešte raz. Ja som mala len obavu, aby to nebolo z tých pár januárových dní. Takže teoreticky by mala byť výška tejto materskej rovnaká alebo podobná tej predchádzajúcej. To budem veľmi rada.
24. okt 2015 o 18:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@danulicek ak si nemala vtedy nejake extra premie/bonusy, tak ano, mala by vyjst cca rovnaka
24. okt 2015 o 18:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte maminky, urcite sa to tu rozoberalo, ale ak sa nenahnevate a mate chvilu, tak mi napisete, ze asi aki to bude v nasom pripade? Som zamestnana na dobu neurcitu, na papieri za minimalnu mzdu (kym som odchadzala na matersku v roku 2013 bola min.mzda 340€, medzitym sa myslim zvysila uz a od januara sa ma vraj opät zvysit). Rodicovska so syncekom mi konci az v septembri 2016, ale teraz v januari sa nam narodi druhe babätko. Cize v decembri by som mala nastupit na matersku.

Cize rodicovsky s prvym dietatkom mi zanika, ak dobre viem.
A materska sa mi bude vypocitavat z coho, z akej sumy?
Necakam zazraky, kedze matersku som pri malom mala o nejakych 15€ vyssiu nez rodicovsky, takze my sme zvyknuti "gazdovat" s malym obnosom, ale aby som sa vedela cca pripravit.
Dakujem velmi za ochotu.
29. okt 2015 o 10:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bambinka123 no kedže minimálna mzda tento rok je 380 eur a u teba mzdárka potvrdí predpokladaný príjem pre SP .. tak si ustriehni aby ti tam dala aspoň túto minimálnu mzdu ... aby ti nedávala 340 ale normálne aspon tých 380 eur .. a tuším od januára ide minimálna na 400 e aj túto sumu by mohla potvrdiť ak by chcela ... a MD je teraz 65% z platu.
29. okt 2015 o 10:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zalka dakujem krasne. Takze pojdem asi priamo za mzdarkami a budem sa pytat. Za to nic nedam, ale kazde euro navyse pomoze. :slight_smile:
29. okt 2015 o 11:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bambinka123 určite od nich záleží výška tvojej MD ... podla toho čo napíšu do potvrdenia
29. okt 2015 o 11:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
dievcata, nastupujem po RD na MD. dieta 2,5 davam do skolky. dnes mi slecna na UPSVaR povedala, ze nemam narok na prispevok na starostlivost o dieta do 3rokov, kedze sa nemozu poberat 2 davky (aj materska, aj tento prispevok)
je to pravda? ani mm nemoze poziadat?
a ked by som nastupila do zamestnania, prispevok mi daju. to je fakt na hlavu postavene.
10. nov 2015 o 21:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@azalka22 požiadaj až po pôrode.
--- Nemôže sa poberať rodičovský príspevok +materské za celý mesiac
tj. variant A aj je nástup na md 2.11.2015 alebo neskôr v novembri, tak za november máš nárok na RP,
variant B, ak by bol nástup na md 1.11., nárok na RP za november už nemáš).
--- Nemôže sa poberať materské a príspoevok na starostlivost o dieťa na TO ISTé!!! dieťa, tj. materské na novonarodené a aj prísp. na starostl. na novonarodené
ALE
--- môže sa poberať materské na jedno dieťa (novonarodené) + príspevok na starost.. na druhé dieťa (staršiedo 3rokov), a to od mesiaca, kedy už nepoberáš rodič.príspevok na toto dieťa, tj. VARIANT A od 1.12.2015, VARIANT B od 1.11.2015 a poberá sa do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dosiahne 6týždnov jeho veku.
------------------------------
nedaj sa, ak ti prac.pomer trvá a poberáš materské, tak počas tej doby čo som písala nárok máš, aj ked podla terajších zákonov vo výške preukázaných nákladov (ak chodí do škôlky), no toto možno zmenia v novom roku.

tu je zákon na stránkach Ministerstva a kopírujem z neho:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2008/561/20140101

§ 4 Podmienky nároku na príspevok
(1)
Oprávnená osoba má nárok na príspevok, ak
a)
vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
b)
sa poskytuje starostlivosť dieťaťu poskytovateľom na území Slovenskej republiky,
c)
má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky a
d)
dieťa má trvalý pobyt6) alebo prechodný pobyt6) na území Slovenskej republiky.
(2)
Zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť oprávnenej osoby, ktorá
a)
je z tejto činnosti povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec podľa osobitného predpisu7) alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa osobitného predpisu,8)
b)
z tejto činnosti podlieha výsluhovému zabezpečeniu podľa osobitného predpisu,9) alebo
c)
z tejto činnosti podlieha dôchodkovému systému v cudzine.
(3)
Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského10) alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.
(4)
Nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské10) alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa alebo rodičovský príspevok11) alebo obdobná dávka v cudzine.
(5)
Nárok na príspevok nevzniká na dieťa,
a)
pri starostlivosti o ktoré sa poskytuje materské alebo
b)
na ktoré sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi (manželke) oprávnenej osoby príspevok na služby pre rodinu s deťmi podľa osobitného predpisu.1
10. nov 2015 o 22:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@gapa dakujem a este to upresnim. mam dieta 2.5r, od novembra je v skolke, ja som od 12.11. na MD. cize som chcela prispevok na starostlivost o dieta do 3r /starsie/ a s mladsim som na MD /este nenarodene/
a manzel nemoze toto poberat?
11. nov 2015 o 17:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@azalka22 myslím, že v podstate môže, no priznávam, nechce sa mi velmi nad tým rozmýšlať, či tam nie je zádrhel, no aj tak by si musela tie potvrdenia o sebe dať, lebo aj u neho platí, že podla toho, odkedy poberáš mateské. Jednoduchšie je to na teba.
Takže aj tak ide až o dec., tj. po pôrode vybavíte.
11. nov 2015 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte,mozem tiez poprosit radu, momentalne som na RD, s 11mes. Matersku som poberala riadne 34tt ci tak...teraz v novembri mi skoncil prac. pomer - doba urcita, ak by som otehotnela, ale uz do porodu nepracovala,budem mat narok na matersku? A ratala by sa z posledneho platu? Ci ked skoncil PP musim zas odpracovat tych 270 dni? Ďakujem
13. nov 2015 o 17:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@corralline Musela by si sa znova zamestnať a splniť podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
13. nov 2015 o 17:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@dena1973 tak to je dost na figu :grinning: myslela som ze staci splnit podmienku platenych 270 dni za 2 roky....
13. nov 2015 o 18:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@corralline No, musíš mať okrem splnenej podmienky 270 dní NP v posl. 2 r. pred pôrodom aj nemocenské poistenie, inak nárok na materské nevznikne.
13. nov 2015 o 19:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ahojte, môžem aj ja poprosiť o radu, nejakú múdru hlavičku??? :slight_smile:
momentálne som na RD do júla 2016 pracovný pomer mi trvá
prišla mi však pracovná ponuka od iného zamestnávateľa na polovičný úväzok, takže plat nebude nič moc, lenže plánujeme aj druhé bábo a teraz by som sa chcela spýtať či by mi táto robotka na polovičný úväzok nepokazila prípadnú materskú z môjho normálneho zamestnania, tam by mi vyšla celkom slušná materská, len sa bojím, aby sa mi potom nerátala len z tohto polovičného príjmu. Dakujem za každú odpoved :slight_smile:
24. nov 2015 o 13:31  •  2 deti - čaká bábätko, termín má v januári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@timica a nemôžeš tú prácu u druhého zamestnávateľa robiť na živnosť, to by bolo ideálne ohľadne prípadnej podpory v nezamestnanosti .
24. nov 2015 o 13:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@zalka a vieš mi prosím povedať aj aký by to malo vplyv na výšku dalšej materskej? ešte teoreticky stíham aj reťazový porod, počítala by sa mi aj z pravdepodobného VZ od pôvodného zamestnávateľa? nad tou živnosťou som ani neuvažovala, skúsim popozerať čo všetko to obnáša :slight_smile: dakujem za radu
24. nov 2015 o 13:45  •  2 deti - čaká bábätko, termín má v januári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@timica no ak by si z 2 zamestnania mala 270 dní tak by si mala nárok na MD zo zamestnania prvého pôvodného a aj na MD z nového zamestnania
24. nov 2015 o 13:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zalka tak to by bolo super, len stále mám nejaký strach, že mi to budú počítať, len z tohto druhého zamestnania :slight_smile: to by som si teda moc nepomohla no tak asi to risknem však ktovie kedy sa to druhé fakt podarí :slight_smile: dakujem ešte raz za pomoc :slight_smile::slight_smile:
24. nov 2015 o 13:51  •  2 deti - čaká bábätko, termín má v januári 2017  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@timica rado sa stalo ..
24. nov 2015 o 13:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zalka ahoj, spytam sa aj teba, lebo mam dojem, ze sa vyznas. Vedla v inej teme mi vravia nieco co sa mi nezda, tak som zvedava co napises ty.
Maly ma 6.7.2016 3 roky. Ak by som mala tp druheho dieta 8 al 9 tyzdnov po jeho narodeninach mam pravo na md? Ja si myslim, ze nie, ze moze byt len do 6t.
Ale vedla pisu, ze md aj tak dostali.
Zamestnanecky pomer trva, pri prvom som md mala, dovolenku neminutu este mam. Dakujem za odpived
24. nov 2015 o 15:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dejna20 Určite ti odpíše aj zalka, no nedá ani mne. Prečo si myslíš že by si nemala nárok na materské? Keďže tvoj zamestnanecký pomer trvá, tak nárok na materské budeš mať už nech sa narodí dieťa pred alebo po 3. narodeninách staršieho.
24. nov 2015 o 16:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok