Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
21. jan 2016

@jankastubka nie nebude lebo ty si bola zamestnaná dlhšie tam u teba sa to neberie . bralo by sa ak by si menila zamestnanie

jankastubka
21. jan 2016

@zalka aha, no tak. Super.
A tu dovolenku si musim cerpat?
Vyska materskej sa bude posudzovat podla coho predpokladany prijem za rok 2015?

zalka
21. jan 2016

@jankastubka áno predpokladaný, no poviem ti tak, ja by som čerpala ... a dalšia vec, po skončení RD by som skúsila aj toho lekára a PN ...

jankastubka
21. jan 2016

@zalka skusim urcite. Len uz teraz sa lekar vyjadril, ze ako si to predstavujem, ze on pnky nemoze davat len tak, ze tam ma kazdy mesiac posidkoveho lekara. A pri tom, ja uz mam za sebou 2 missed abort zial, tak som myslela ze by to nemal byt az taky problem. No uvidime. Aj ked radsej vsetky peniaze sveta dam za to, aby to tento krat bolo v poriadku.
Dakujem krasne za rady.

zalka
21. jan 2016

@jankastubka hm... blbé ale uvidíš

timka112
4. feb 2016

Ahoj @zalka chcela by som sa ta opýtať 28.2. my končí materská od 29.2. idem na rod. dos.tanem rodičovský príspevok za ten jeden deň. ďakujem za odpoveď

zalka
4. feb 2016

@timka112 áno presne tak, dostaneš RP za ten 1 den

timka112
4. feb 2016

@zalka ďakujem

zalka
4. feb 2016

@timka112 rado sa stalo

svetka_sb
10. feb 2016

Zdravím @zalka, mohla by som aj ja poprosiť o radu?
Som momentálne na RD s dcérou 18m. Keďže RD je taká aká je, dohodla som sa so svojím zamestnávateľom, že budem zatiaľ robiť u neho na polovičný úväzok. S manželom rozmýšľame o druhom dieťatku, len by ma zaujímalo, ak by sa to podarilo a išla by som na MD, z čoho sa mi bude počítať? Z toho nového príjmu? Ďakujem za odpoveď

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb áno z nového príjmu,
ideálne by bolo ak by si zo zamestnávateľom uzavrela novú PZ na pol úväzku
s tým, že ak by si otehu, tak na celý úväzok zmluvu si na RD,,...
a MD by si dostala z celého úväzku a aj z pol úväzku

ak spravíš len zmenu PZ na polúväzok .. tak aj MD bude len z toho rátaná,
takže ako píšem ideál je NOVY pracovný pomer

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka ďakujem za odpoveď...momentálne mám dodatok k pôvodnej zmluve - zmena na polúväzok, takže z pohľadu možnej novej MD dosť nevýhodné
...takže sa musím pokúsiť so zamestnávateľom nejako dohodnúť na novej zmluve

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb no to určite l... toto treba vystornovať .. lebo si len a len ublížiš

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka a ešte prosím ťa, ako dlho musí byť platná nová zmluva, aby sa z nej rátala MD? Lebo stornovať už nemôžem, na polúväzok pracujem už od 1.4.15

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb nová zmluva 270 dní
no fajne ... si to dokašlala a predpokladám že si tehotná .. teraz

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka práveže zatiaľ ešte nie som, tak dopredu zisťujem možnosti...

7rebeka11
10. feb 2016

@zalka Ahoj, môžem ťa poprosiť o info. Mám TPP, momentálne som na rodičovskej s 8-mesačnou dcérou, zamestnávateľ ma chce od septembra naspäť do práce na čiastočný úväzok, čo je pre mňa zaujímavé, vedia sa prispôsobiť, čo sa týka aj prac. času. Len čo keby som chcela ísť po roku, o dva opäť na materskú? Z čoho by mi bola vypočítaná? Len z toho čiastočného úväzku, čo by som platila odvody? Pretože ak by som bola doma, predpokladám, že by sa reťazila materská... Ak by to bolo ako myslím, veľmi by sa mi neoplatilo ísť do práce ☹

7rebeka11
10. feb 2016

@zalka už som si všimla hore vyššie podobný prípad, ale moc tomu nerozumiem... Mali by mi dať novú zmluvu? Pracujem v školstve, neviem, či budú teda ústretoví...

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb tak asi sa skús zamestnať niekde na dohodu aby si zbierala dni poistenia, a potom v prípade tehu ... aj dalšiu zmluvu u niekoho iného založiť ináč to nevidím
@7rebeka11 áno defakto sa ťa týkajú info čo sú vyššie .. jedine dalšia zmluva, iná alebo dohoda o pracovnej činnosti tam by si vedela robiť 10 h týždenne ...

7rebeka11
10. feb 2016

@zalka ty pracuješ na sp? Nevadí, že by druhá zmluva bola u toho istého zamestnávateľa? To už je jedno, či zmluva alebo dohoda?

zalka
10. feb 2016

@7rebeka11 nepracujem tam, nie to nevadí, no len treba mať na iné zmluvu, či to isté by si učila? to by bola lepšia asi dohoda

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka ok ďakujem za pomoc

7rebeka11
10. feb 2016

@zalka práveže by som nastúpila na svoje miesto, úplne to isté by som učila.

zalka
10. feb 2016

@7rebeka11 no poškodila by si si prípadnú dalšiu MD lebo by sa ti rátala z toho príjmu ... bolo by lepšie tú dohodu

@svetka_sb rado sa stalo dúfam, že to dáko poriešiš dákou dalšou dohodou napr.

7rebeka11
10. feb 2016

@zalka ďakujem moc za info, uvidím, či bude ochota z ich strany takto to poriešiť, moc tomu neverím ☹

zalka
10. feb 2016

@7rebeka11 tak to by ti bolo ozaj lepšie nenastúpiť ...

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka no skúsim sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by sme mohli upraviť zmluvu na celý úväzok s prácou z domu...aj tak už robím viac, ako mám teraz v zmluve, tak hádam sa to podarí
keď som riešila polúväzok, vtedy ma ani nenapadlo, čo mi to spraví, kebyže chceme ďalšie bábo, bola som sprostá, že som sa lepšie neporadila...

@7rebeka11 dobre si to premysli, aby si nedopadla ako ja, teraz mám polúväzok a keby sa mi mala z tohoto rátať MD, tak by to nebolo nič moc

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb no ak by si šla na MD v roku 2017 a tento rok mala normálny plat tak pohoda ale ak otehotnieš a pôjdeš na MD v roku 2016 tak ti budú rátať MD z roku 2015 a to zaplačeš asi poriadne ..
držím palec aby si to dobre poriešila

svetka_sb
10. feb 2016

@zalka ďakujem pekne 🙂

zalka
10. feb 2016

@svetka_sb rado sa stalo