Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

dejna20
1. júl 2016

@zalka ahoj nevies mi nahodou poradit v trosku inej veci. 6.7. Mi konci md, maly ma 3 roky. Chcela som pokracovat v skratenom uvazku ale ze ma vedia dat len na plny, co mi nevyhovuje. Zaroven vsak mi zrusili prac miesto a teda ponukaju mi nieco ine. Ked nebudem suhlasit mam narok na odstupne alebo nie. Lebo prac miesto mi zrusili ale teoreticky ze mi ponnuknu daco ine. Mam narok na upravu prac casu? Mozem vobec ziadat skrateny alebo to je ich dobra vola ak mi ho daju.

zalka
1. júl 2016

@dejna20 fúha .. a teraz pracuješ? máš upravenú zmluvu dodatkom alebo novú zmluvu?

dejna20
1. júl 2016

@zalka teraz som este na md tak nepracujem. 6.7. Ma maly 3 roky.
Mam prac zmluvu na funkciu uctovnicka 40h uvazok

lucynka44
2. júl 2016

baby prosim.vas dnes som.nastupila na MD a nedoslo mi stale potvrdenie z socialky a musim saist odhlasit z rodicakuuuu do kedy to treba?

dena1973
3. júl 2016

@lucynka44 Na vystavenie rozhodnutia o materskom ma SP podla zakona 60 kal.dni od podania ziadosti o materske.

zalka
3. júl 2016

@dejna20 vieš všetko je o dohode, ak nebudeš súhlasiť s novou prácou, kedže tvoju funkciu zrušili tak ťa môžu prepustiť ale s odstupným to vieš.
A zase nemusia ti vyhovieť čo sa týka kratšieho úväzku ...

dejna20
3. júl 2016

@zalka takze ked nebudem suhlasit s novou pracou tak mozem ja odmietnut a aj tak mi daju odstupne?

zalka
3. júl 2016

@dejna20 áno presne tak ... ak ti nedajú pôvodné miesto, pôvodné podmienky môžeš odmietnuť a musia ťa prepustiť s odstupným

dejna20
3. júl 2016

@zalka dakujem 😘

mima1331
6. júl 2016

@zalka ahoj prosim Vas potrebovala by som poradit pre kamosku. Od júla 2013 bola na MD, potom na rodicaku a teraz v auguste bude mat mala 3 roky, je znovu tehotna a az koncom augusta nastupuje na MD, je v trvalom pracivnom pomere. Co by bolo najlepsie urobit aby dostala normalnu matersku?
Dakujem za pomoc.

zalka
6. júl 2016

@mima1331 nič ... po skončení RD ísť na PN ak je tam rozdiel
a dohodnúť sa zo mzdárkou naj napíše normálny predpokladaný príjem

mima1331
6. júl 2016

@zalka z čoho jej vypočítajú materskú? Má ešte aj starú dovolenku, môže to riešiť aj tou? Lebo jej povedali, že by mala aspoň na jeden deň nastúpiť do prace a potom ísť pn, alebo dovolenka... aby mala zase nárok na materskú a nie len na rodičák...

zalka
6. júl 2016

@mima1331 na MD nastupuje v roku 2016 RD jej končí v roku 2016 nemusí čerpať dovolenku
nárok na MD má z predpokladaného VZ
ak by RD končilo 2016 a MD začalo 2017 tak vtedy by bolo vhodné čerpať dovolenku pár dní ... aby bolo MD z platu nie z minima ..

zalka
6. júl 2016

@mima1331 Výška dávky

Denný vymeriavací základ, pravdepodobný denný vymeriavací základ, rozhodujúce obdobie a výška materského od 1. januára 2016.

Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)

PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.

výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

http://www.socpoist.sk/vyska-davky--lew/1293s#05

mima1331
6. júl 2016

@zalka Dakujem ste velmi zlata! Pomohli ste nam. Cize chápem dobre, ze jej vypocitaju matersku z predpokladaneho primu co by akoze mala dostat(laicky povedane 😉) a nie z minima. Povedali jej, ze kedže nejde retazovo na MD-Rd-MD tak nemá na normalnu MD narok, lebo je tam prerušenie tou pn-komu, dufam, ze chapete co pisem, je to trosku zlozito,ale zlakla sa, ze nema narok na MD, ale znovu na Rd.

zalka
6. júl 2016

@mima1331 áno z predpokladaného nie z minima

mima1331
6. júl 2016

@zalka Dakujem a pekny den zelam 😃

ivet01
6. júl 2016

@zalka dobry den, zas otravujem 🙂 chcem sa opytat ako ke to a materakou ked mi v praci daju neplatene volno po RD aby sa vykrilo obdobie medzi RD a druhou materskou. To bude znamenat, za neplatene volno nieje prijem cize materska bude minimalna, ze?

miamoja2012
6. júl 2016

@ivet01 podla mna Mayetska bude 0 keďže sa bude pocitat z O. Teda taká minimalna ako sa len dá

zalka
6. júl 2016

@ivet01 ako nepochopím čo špekulujete poniektoré holky,
tak čerpaj riadnu dovolenku, a PN ...

ivet01
6. júl 2016

@zalka ale ja dovolenku nemam. Ak by som ju mala tak to neriesim 🙂 preto hladam ine moznosti, respektive co pre mna znamenaju niektore riesenia, ktore mi navrhne zamestnavatel

zalka
6. júl 2016

@ivet01 prečo nemáš dovolenku?
tak v podstate pracovať jeden den .. a ísť na PN

ivet01
6. júl 2016

@zalka dovolenku mi preplatili po materskej. nariadenia z hora 🙂 zatial mi povedali ,ze to chcu riesit neplatenym volnom. To ale pre mna nieje dobre riesenie si myslim. Skusim im navrhnut odpracovat par dni a potom PN ale to by mi tu PNku museli platit tak uvidim ci sa im so toho bide xhciet.
Co v pripade, ze si preslIm RD a pocas roho pojdem na MD ako bude vyska materskej? Taka ako pri prvom, alebo sa to opat inak vypocitava?

zalka
6. júl 2016

@ivet01 kedy máš nástup na MD ... ja si nepamätám všetky prípady takže treba bajočkom písať .. moc babám radím ..

ivet01
6. júl 2016

@zalka jasne. Koniec RD 19.11.2016 nova MD februar 2017. 0 dovolenky. Uz viem od teba, ze ak odrobit par sni tak pozor aby tam nebol vikend. Hladam riesenie ak mi nedovolia odrobit ten 1 den.

zalka
6. júl 2016

@ivet01 nemôžu ti zabrániť nastúpiť do práce, oznámiš písomne kedy končí RD, kedy má dieťa tri roky, a kedy nastupuješ do zamestnania ... musia to akceptovať
a tiež aj PN ...
ty nemôžeš ísť na neplatenú môj názor, nemala by si MD v takej istej výške ..
ale skús napísať na soc. poisťovňu možno sa mýlim , v prípade neplatenej predlženej RP ... ale osobne mám rada istotu, a istota v tvojom prípade je práca a PN ...

miamoja2012
7. júl 2016

@zalka zakon podla mna hovori tak ze poistenie je prerusene pocas RD, nerozlišuje platenua neplatenu...aj.ked.som.este v zakone neplatenu ani nevidela... Nevies nejaky paragraf na to, alebo ako.sa.to presne vola? Podmienky?

zalka
7. júl 2016

@miamoja2012 to je pravda ale ja som to v pár témach spomínala ja by som šla na istotu, a nie na niečo čo sa môže obrátiť proti mne .

dejna20
21. júl 2016

@zalka ahoj mam jednu zatial teoreticku otazku. 6.7. Mi skoncila rd.
Cerpala som si dovolenku a 8.7 ukoncila pp, pojdem na up. Keby som otehotnela a mala termin porodu v r 2017 da sa to dako ofajcit, ze zamestnam sa u muza na 3 mes alebo tak, ze by mi vysla md. Ci no way? Dakovala 😘

zalka
21. júl 2016

@dejna20 áno môžeš s a zamestnať a po 90 d noch bez OCR a PN môžeš í sť na PN a MD ...