Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

miamoja2012
10. okt 2017

@evittam nemam v dohode uvedené ze nepravidelny prijem. To by tam muselo byt uvedene. Viem ze ak nezarataju 6 mesiacov co som robila na dohodu,tak nesplnim 270 dní, preto dufam ze ked odvody platili,tak aj na NP.
TP mam 20.4.
Teda oni budu ratat DVZ z mojej novej mzdy, z 609€? Zatial som pn ani ocr nebola.len na dovolenke a paragrafe. Teda teoreticky ak sa zamestnam este teraz na 91 dni u frajera, kt.je szco, a da mi napr. 1500€ hrubu,tak mi mat.budu z toho vypocitavat??? Len z tych posledných 91 dní?? Musela by som v tom pripade dat výpoveď v terajsom zamestnani? Keby som nedala, pocitala by sa mat.z oboch platov?vies.mi poradit ako si zvysit? Neviem si predstavit z 250€ žiť... Dakujem

miamoja2012
10. okt 2017

@evittam este pre uplnost doplnim, ze dohodu aj zmluvu mam s tym istym zamestnavatelom, teda od 2.3. Pracujem na tom.istom mieste len dohoda sa zmenila na zmluvu na dobu urcitu, berie sa aj to ako nove NP,teda rata sa tych 90 dní s novou mzdou?

miamoja2012
10. okt 2017

Este by som ta poprosila § Ak vies

evittam
10. okt 2017

@miamoja2012 Treba si zistiť na SP alebo pozrieť výplatné pásky či tam máš uvedené odvody na NP. Nestačí len dúfať....To ti je na dve veci.... To je dôležité. Ak chceš mať MD počítanú zo mzdy "u frajera" tak musíš najskôr spĺňať hlavnú podmienku nároku na MD (vrátane zmluvy u "frajera") ale nesmie bežať iný PP. Čiže ukončiť ostatné PP a mať nový PP na 90 dní bez PN a OČR. Prepáč, ale naozaj nemám čas a ani dôvod hľadať ti paragrafy - môžeš sa realizovať sama.😉
A nie, pokiaľ pracuješ u toho istého zamestnávateľa neberie sa to ako nové NP. Musela by si zmeniť zamestnávateľa aby platilo tých 90 dní bez PN a OČR.

miamoja2012
10. okt 2017

@evittam
Dakuiem
V SP.mi zial.nic nepovedali dnes, 0 ochota, pasky.sme.nedostavali pocas dohody,
Zistim si to. Ale mala som mesacny - teda pravidelny príjem, NP malo byt platené.
Ak teda som zamestnavatela nemenila, tak bude rozh.obd. Od vniku NP 2.3. - Do 28.2., vsak?
Vdaka

evittam
11. okt 2017

@miamoja2012 Tu nejde o to aky si mala príjem z tvojho pohladu, t.j.,ze si dostavala peniaze mesacne. Tu ide o to ako si bola prihlasena na SP a ci platil NP. Prečo ste za dohodu nedostavali pásky? Si ich vyžiadaj.
A áno rozhodujece obdobie bude ako pises.

miamoja2012
11. okt 2017

@evittam jednu pasku mam, platila som NP, z hrubej mzdy 69€=VZ to bolo 0,96€. Takže sa ta dohoda bude pocitat do 270 dni

evittam
11. okt 2017

@miamoja2012 Tak super.

miamoja2012
11. okt 2017

@evittam apreco musim.dat výpoveď? nemozrm.mat 2 zamestnania. Súčasne? Doslova ukoncit PP (teda aj NP) musim s akt.zameatnavatelom alebo je aj ine riešenie? Napr.neplatene volno...alebo neviem.. A medzi 2 zamestnaniami, teda NP, musim nejaky den po kat, ist na UP! Apebo mozem jeden den skoncit a druhy nastupit? Dakujem

evittam
11. okt 2017

@miamoja2012 Pokial chces mat pocitanu MD z noveho zamestnania tak jedine v povodnom ukoncit PP a v novom mat minimalne 90rni bez PN a OCR ako som už písala.

katriona1
11. nov 2017

@evittam ahoj, chtěla bych tě poprosit o radu, kamarádka nastoupila na MD někdy v aprílu 2017, nástupem jí spončil pracovnípoměr, chtěla by ještě jedno dítě a zajímá se jaké ma možnosti kromě nového zaměstnání, mohla by si platit i DNP zatímco bude na RD? a ještě mohla by jít ted během RD na UP a brát dávku v nezaměstnanosti?

evittam
12. nov 2017

@katriona1 Pokial chce podporu nemoze poberat RP, cize ak ma na nu narok tak RP na otca dietata a nech požiada o podporu. Co sa tyka naroku na MD bud sa zamestnať alebo DNP.

miamoja2012
23. nov 2017

@evittam ahoj,chcela by som ta poprosiť o radu... Od 28.11. By sestra chcela podpisat s novym zamestnávateľom zmluvu. Hruby by mala 1700. So starym sa dohodla na skonc.pp.,tam mala hruby 600.
Nástup na MD ma v marci ., teda od 28.11.-28.2. By splnila 90 dni. - Z toho by sa rátala mat.
ale novy zamestnávatel ju " postrasil" ze je to prilis velky rozdiel a ze by si to SP všimla... Myslis ze riešia take nieco??
A ďalšia otazka, terajsi zamestnavatel by ju chcel aj nadalej aspon na dohodu na par hodin zamestnavat, popri druhej praci by to stihala. OTAZKA 2; MOZE U TERAJSIEHO ZAMESTNAVATELA PRACOVAT NAPR
NA DOHODU S NEPRAVIDELNYM PRÍJMOM, Neplatila by odvody na NP. Bolo by to prekazkou v tom aby sa jej materska vypocitavala z 90 dni u noveho zamestnavatela? Dá sa to nejako vymyslieť? chce totiz vyjst ústrety aj terajsiemu zamestnavatelovi. Alebo by mohla nejakou formou " dobrovolnej" práce tam pracovat na dohodu? Ide o to, aby bola kryta aj on aj zamestnavatel, ze na zaklade coho tam pracuje...kedze sa tam stretava s ludmi,klientmi,...aj ked oni nevidia do zmluv...
Dakujem ti za odpoved.

evittam
23. nov 2017
zalka
24. nov 2017

@miamoja2012 môže kludne pracovať u pôvodného aj na pol úväzok, a u nového na celý úväzok,
dôležité bude pred nástupom na MD ukončiť PP u pôvodného zamestnávateľa ..
a ked bude mať u pôvodného pol úväzok a plat stále rovnaký, tak to nebude okaté že u iného má vyšší úväzok s vyšším platom ... btw. každá oblasť a firma má svoju politiku odmien, takže pracujúci vykonávajúci tú istú prácu u dvoch rozdielnych zamestnávateľov môžu mať výrazne rozdielnu mzdu.

miamoja2012
24. nov 2017

@zalka
Ďakujem za odpoved.
Ale minule mi ti bolo vysvetlene, ze u povodneho zameanavatela musi pp skončiť, aby sa materská vypocitavala z noveho max.platu...a teda aby ziskala max.matersku z "90 dní"... Takže teda u povodneho moze byt na dohodu s nepravidelnym prijmom ( pre istotu) a u noveho na 160h pp???

Chapala som.tomu tak, ze ak by u pôvodného zostala nadalej pracovat, tak by sa materská vypocitavala z nemoc. Odvodov v predchadzajucom roka teda od 2.3.-31.12.2017, teda z nozkej mzdy...a nie z novej vyssej mzdy a tych 90 dni noveho NP....

Sestra totiz od 2.3.-30.8. Pracovala na dohodu a mala hruby 70€, az od 1.9. Mala 690, takze ak by sa mat.ratala z toho, vusla by jej menej ako je RP.

Preto si ti chcem radsej potvrdit 100x ako jej zle poradit.

Dakujem

zalka
24. nov 2017

@miamoja2012 môže pracovať ako som napísala vyššie , len som zabudla dopísať že pred nástupom na MD .. má ukončiť to pôvodné zamestnanie..TOTO JE DOLEŽITE.

Ona môže mať súbeh oboch zamestnaní ... to som tým chcela napísať, ak chce ostať ešte pracovať u pôvodného zamestnávateľa tak s kludom môže, a PP môže ukončiť až pár dní pred nástupom na MD ...

vieš čo napíš mi presnejšie aké PP mala tvoja sestra .. od kedy do kedy trvali .. a ak tak aj dohody napíš aké mala s nemocenským poistením ... dátumy.

miamoja2012
25. nov 2017

@zalka keby mala 2 pp, napr.v jednom hruby 600 - ten by ukoncila pred nástupom na.md, a druhy 1100, vypočítavala by sa.materska z oboch?? Alebo len z trvajúceho NP? Fakticky bu sa ale ako RO bralo od zac.NP,teda 3/2017 do nastupu na MD v 3/2018 a VZ by bol súčet platov z oboch pp delene pocet dni? Vysiel by nejaky priemer,

zalka
25. nov 2017

@miamoja2012 nie len z nového zo starého by nevylšo, lebo k novému by sa pripočítali dn i starého ...
to by musela mať 2x270 dní ... akedže o tri mesiace nastupuje na MD a pri jej rozložení prác neni šanca splniť túto podmienku ... ak ovšem nepracovala aj v roku 2016

miamoja2012
4. jan 2018

@zalka ahoj, poradis mi prosim ta...kamoske skoncila 2. RD 30.12., na 1.MD nastupila v 6/2013, pred tym bola szco a myslim ze aj zamestnana sucasne, ale PP je skoncil pocas MD. Teraz ma pozastavenu živnosť do 4/2018. Bola na UP sa hlasit, povedali je ze ZP nemusí platit, ked sa evidovala.
Ot: MA POCAS POZASTAVENIA ZIVNOSTI NAROK NA DAVKU V NEZAMESTNANOSTI AK SA ZAEVIDOVALA?? Lebo zivnost si skor pokracovat nemoze, a nema ziadny prijem? Alebo na co by mohla.ma narok? Je vydatá a ma 2 deti skolkarov.
Dakujem

zalka
5. jan 2018

@miamoja2012 záleží kedy jej PP skončil, ak pred viac ako dvoma rokmi tak nárok na podporu nemá ... a živnosť záleží na nej kedy obnoví.

miamoja2012
5. jan 2018

@zalka nemôže obnovit zivnost az po polroku, PP jej skoncil 2013, a pocas pozastavenia nemoze mat ako szco podporu?

zalka
5. jan 2018

@miamoja2012 na to aby dostala podporu musí byť poistená 730 dní za posledné 4 roky, ona nebola poistená ani den .... takže nárok na podporu nemá , a ako szčo si neplatí povinne odvody na poistenie v nezamestnanosti takže nárok na podporu by nemala ani tak.

miamoja2012
5. jan 2018

@zalka a ja ked som od 2/2013 doma s detmi, RD mi konci 3/2019, pted tym som pracovala od 2010 ale hrozi ze dostanem výpoveď po RD, budem mat narok, vsak?

zalka
5. jan 2018

@miamoja2012 ty si stále zamestnancom ty nárok na podporu mať budeš ..

17alisha
30. jan 2018

@evittam prosim ta o radu. mam dve zamestnania, prve od 1.1.2014 a druhe od 16.9.2015, oba na dobu neurcitu, stale trvaju. V decembri 2015 som nastupila na pn kvoli rizikovemu tehotenstvu a trvala mi az do dna porodu 9.4.2016. materska mi vysla len z prveho zamestnania, nakolko z druheho som nesplnila podmienku 270 dni poistenia. Po materskej som presla rovno na rodicovsky. Teraz som od 10.12.2017 znova na materskej. Vcera mi prislo rozhodnutie a vobec tomu vypoctu nerozumiem. Prva suma 404 eur je mzda zo zamestnania, v ktorom som pri prvej dcere narok na matersku nemala a druha cifra 675 eur je mzda, z ktorej mi bola pocitana aj prva materska. Preco mi teraz uznali aj to druhe zamestnanie a hlavne, preco sa mi nerata materska z tych 675 eur ako pri prvej, ale z tej sumy 441,50? Dakujem vopred za vysvetlenie.

majusqa77
30. jan 2018

@17alisha trva ti pp v oboch, takze uz mas aj u druheho splnenu podmienku 270dni.
a zamestnavatel ti potvrdil prijem 441,50

17alisha
30. jan 2018

@majusqa77 ale ved sa tam pise, ze udaje poskytnute zamestnavatelom 404 a 675, to znamena, ze mi potvrdil spravne...tych 441 je podla nejakeho zakona, ktoremu ja ale vobec nechapem a neviem, preco sa mi to rata z tej sumy. Preto sa pytam na vysvetlenie...lebo ak by mi teraz neschvalili matersku aj z toho druheho zamestnania, tak by som mala matersku nizsiu ako pri prvej dcere...a nikde sa neviem dopatrat preco. Vsade sa pise, ze pri retazovom porode je materska minimalne taka ista ako pri prvom.

majusqa77
30. jan 2018

@17alisha to nieje pravda, ze je materska taka ista, to by bola iba v pripade, ze by si na obe materske nastupovala v ten isty rok