• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Materská, rodičovská, opät materská?

17. marca 2017 
rovni,
ak napr. nastupuješ 2.11.09 na druhú MD, tak za 11/09 dostaneš vyplatený poslednýkrát rodič.príspevok v 12/09. Od 2.11.09 začneš poberať materské (tá sa ráta na kalend.dni, nie na mesiac). Takže oznámiť nástup na MD treba skôr na UP.

Zamestnávatelovi dávaš žiadosť o materské.
13. sep 2009 o 12:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte!
tak ja uz zacinam mat ak trocha gulas z tohot,tiez som pripad materska-rodicovska-materska
podla toho co sa pise,tak by som mala mat vyratanu matersku z pravdepodobneho zarobku
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=681

ale z tohoto mi nie je jasne,ci mi to budu ratat podla ostatnych zamestnancov,alebo vyslovene podla toho,co mi napise zamestanavatel-ze aky konkretny plat by som prave ja mala?vie o tom niekto daco?dakujem vopred
15. sep 2009 o 14:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dobry den, tak po case som tu zas, chcela by som sa opytat jednu otazku. Od 23.7.09 som na RD,predtym som poberala materske od 7.1.09,moj TPP trva od roku 2007. Od. 1.10.09 som sa prihlasila na DNP. Kedy najskor budem mat narok na vyplatenie nemocenskej davky z DNP v pripade PN? Berie socialna poistovna v uvahu ze do obdobia 270 dni v poslednych dvoch rokoch zaratava aj zaniknute NP zo zamestnania? Uz som to raz pisala ako podotazku a vdaka, Gape, za kladnu odpoved, ja by som skor chcela vediet ci uz to niekto aj realne odskusal, ci to socialna poistovna berie v uvahu. Lebo tie tety na socialke boli dost nevrle a povedali mi len ze narok na nemocensku davku mam az po 9 mesiacoch platenia... este raz dik za odpovede.
30. sep 2009 o 23:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
caute,

chcela by som len poprosit o overenie gapu. s prvou dcerou som ostala na materskej od maja 2007, potom som presla na rodicovsky. od oktobra budem na materskej znova. predtym som pracovala asi 6 rokov. zmluva so zamestnavatelom na dobu neurcitu, cize pracovny pomer stale trva. t.z., ze by mi mali vyratat vysku materskej podla pravdepodobneho zarobku. aky paragraf toto v zakonniku to upravuje?

dakujem
1. okt 2009 o 07:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nelav,

§ 57 ods. 1 písm.b (možno a)) + ods.2 + § 49a zákona o sociálnom poistení + príp § 54 ods.1

predpokladám, akoby ti nem.poistnie vzniklo nástupom na MD.
1. okt 2009 o 10:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak ja som teraz znova na materskej a presla som z rodicovskeho. cize rodicovsky prispevok mi mal koncit vo februari 2010 ale teraz v auguste 2009 som isla s druhym babom na matersku, pred prvou materskou som pracovala cize prvy pol rok som dostava vyssiu matersku, ale teraz mi uznali len tu zakladnu matersku lebo som vraj medzi materskymi nepracovala.
1. okt 2009 o 11:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dik gapa, som zvedava co mi teda v socialnej poistovni vyrubia.

rose86, ty si mala pracovnu zmluvu u zamestnavatela na dobu urcitu alebo neurcitu?
1. okt 2009 o 11:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nela.v. na dobu neurcitu a este stale som u nich zamestnana. aj matersku mi vyplnali oni. teda myslim ten papier co mi dal lekar ked som isla na matersku. v praci mi to vyplnili a odniesla som to na socialku.
1. okt 2009 o 11:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rose86 a ake vymeriavacie zaklady ti tam uviedli?
1. okt 2009 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
alusha tak to neviem :unamused:
1. okt 2009 o 11:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rose86, presne pre toto som chcela vediet, ktore paragrafy upravuju vypocet materskej. po vyneseni rozhodnutia mas totiz 30 dni na odvolanie. chybu kludne moze spravit aj pracovnicka na socialke. skoda, ze si sa nepozrela co ti na tlacivo napisal zamestnavatel.

baby, ktorym vam prislo uz rozhodnutie zo socialky, mohli by ste napisat ako ste dopadli.
1. okt 2009 o 13:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Kamaratka potrebuje radu. Vedel by jej nieto poradit?

Dcéra dovrši 7.10. tri roky.Mala by som nastúpiť do práce ale som znova tehotná a práce neschopná.Mám nárok za obdobie ked som bola s dcérou na materskej na dovolenku?
Druhé dieta sa má narodit 9.1.2010 a ja by som chcela na dobu od ukončenia rodičovskej a začatia materskej čerpat dovolenku(ak mi za matersku prináleží) a na zbytok týždnov PN-ku.
Vznikne mi nárok na materské, teda na tých 55% z den.vymeriavacieho základu? A ako je to so zvysenym rodicovskam, budem mat narok aj na ten?
1. okt 2009 o 13:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rose86,
ma zaujalo, že píšeš o nejakej "základnej materskej". čo tým myslíš? Akú materskú si mala na 1kalend.den v rozhodnutí? A aký máš plat uvedený v pracovnej zmluve?

petrulla,
obdobie čerpania MD sa považuje za výkon práce=odpracované obdobie, t.j. vzniká zan aj nárok na dovolenku. Za obdobie čerpania RD už nie.
Vzhladom na to, že nastúpiš na MD ešte v r.2009 a predpokladám, že v r.2008 si nemala žiadny vymeriavací základ, tak sa ti bude rátať materské z pravdepodobného vym.základu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD. Daj si bacha, aby ti mzdárka uviedla celomesačnú mzdu a nie len za časť mesiaca (lebo budeš na PN). Pri PTP 9.1.10 by si mala nastúpiť na MD v rozmedzí 14*-28.11.09 (ak dobre rátam). Porad sa s mzdárkou popredu, ak by si nastupovala na MD napr. 28.11.09 a do 27.11.09 budeš PN, čo ti uvedie ako VZ z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. LEbo počas PN sa nem.poistenie neplatí, tak aby ti tam nenapísala mzdu len za obdobie 28-30.11.09. V takom prípade by som radšej nastúpila na MD 14.11.09 (8týž.pred) a tesne predtým čerpala dovolenku (t.j. najprv PN so začiatkom 6.10.09 a až potom dovolenku snád najneskôr od zač. 11/09). No ozaj sa porozprávaj so mzdárkou popredu, t.j. hned pri nástupe, resp. pred ním, aby si vedela prípadnú PN hend od začiatku vybaviť.. Nikde k tomu nie je presne uvedené, ako to má vyplniť, no aj ja by som sa s tebou asi vadila, že len za tých pár dní.
Totiž čo uvedie do papierov ako pravd.VZ, tak táto suma sa VžDY!!! delí číslom 30, aj keby išlo o mzdu len za pár dní!!!
1. okt 2009 o 14:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Gapa, a ked budem na PN (pocas PN sa nemocenske poistenie neplati)
tak sa vlastne prerusi platenie nemocenskeho poistenia a uz nesplnam tych 270 dni, nie?
Aj tam mam narok na druhe materske i na zvyseny rodicovsky?
1. okt 2009 o 14:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
počas PN sa neplatí, lebo je to obdobie bez povinnosti platiť, no dni NP plynú.
1. okt 2009 o 15:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
okrem toho podmienku 270máš bohate splnenú, ak si stále zamestnaná tak si "pre nárok na materské" súvisle nem.poistená počas Rd.
1. okt 2009 o 15:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, mam jednu otazocku...
Ak som zamestnana od 1.10.2008 a od 29.6:2009 som PN, mam splnenu podmienku tych 270 dni?
A ked mam este 10 dni dovolenky, mam si ju vycerpat tesne pred nastupom na matersku, ale si to mam dat preplatit?
DAKUJEM
1. okt 2009 o 15:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem
1. okt 2009 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nedočkavá a to myslíš že s tvojich údajov viem, čo si robila 2roky pred pôrodom??? Neovládam nárok na zvýšený RP. Odpovedám len na materské. Preplatiť si 10dní nemôžeš dať, len pri ukončení PP alebo ... možno po druhej MD,Rd
1. okt 2009 o 15:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale predsa, ak teda pracuješ, nemáš nepl.volno, tak máš :slight_smile: Už musím končiť, lebo som slepá a unavená a neodpisujem pozorne a asi budem aj zlá, brrrr :frowning2: :cry: :grinning:
1. okt 2009 o 15:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
DAKUJEM...ospravedlnujem sa
1. okt 2009 o 15:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aj ja :slight_smile:
1. okt 2009 o 15:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte,potrebovala by som poradit ohladne materskej. Planujeme babo na buduci rok, s tym ze by som chcela otehotniet k novembri. Je ptorebne, aby som platila DNP uz teraz- aby som dostala max matersku? Zamestnavatel za mna teraz odvadza poistenie z minimalnej mzdy (pracujem uz cca 3 roky). Treba od maxima odpocitat to co plati zamestnavatel alebo uhradzat stale celu vysku DNP teda 47,70 EUR?
Docitala som sa, ze materska sa vypocitava za predchadzajuci rok, teda mne by sa mala vypocitavat z roku 2009 od kedy som otehotnela. Je mozne, aby som teda od januara platila len minimum DNP?

Dakujem za odpoved :slight_smile:
1. okt 2009 o 16:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa no myslim to tak ze pri prvom dietati mi vypocitali matersku okolo 8,5 tis slovenskych korun na prvy pol rok, potom som dostavala rodicovsky prispevok, potom som z rodicovskeho presla znova na matersku bez pauzy a zrazu mi ju vypocitali nanejakych tych 5 tisic korun ci kolko je to. a to som stale zamestnana.
1. okt 2009 o 21:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Sislo - zmeniť VZ si môžeš až po 6 mesiacoch
1. okt 2009 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
cau baby mam otazku v januari 2007 som nastupila na matersku po siestich mesiacoch na rodicovsku potom som znova otehotnela a auguste 2008 som zasa poberala matersku teraz mam rodicak zaujmalo by ma ci mi pridaju od noveho roku ked som v podstate naposledy pracovala do januara 2007od vtedz som na MD a RD vypoved nemam som stale zamestnana.Tak vobec neviem ako to je s tym zvisenim.dik cavte
2. okt 2009 o 01:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rose, nemala si nahodou plat postaveny na min. mzde + premie alebo nejake ine osobne ohodnotenie a teraz ti mzdarka uviedla ako pravdepodobny zaklad len tu minimalnu mzdu? tak by mi to asi sedelo.

samkoaemmka, este to nie je uplne schvalene, lebo prezident to tusim musi podpisat. ty si dostavala druhu matersku priblizne vo vyske tej prvej?
2. okt 2009 o 07:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rose,nestras,ja sa tiez spolieham ze budem mat taku ako som mala aj prvu,a aky pravdepodobny plat ti napisali v praci na to tlacivo? ci nevidela si to?
ja si tiez prave v pondelok idem zaniest papiere na socialnu poistovnu,dali mi tam k tomu vypisat od zamestnavatela aky plat by som mala tento mesiac mat keby pracujem,tak mi tam zamestnavatel napisal este vyssi ako som mala pred dvomi rokmi,tak snad nedostanem menej...nestraste... :unamused:
2. okt 2009 o 11:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sakura - nestrasim, ale pocas mojej MD a RD u nas zvysovali 2x plat a moja druha materska bola na zaplakanie. tych 200sk medzi RD a mojou druhou MD mi nestalo za to, aby som lietala po uradoch. takto som dopadla. zial, kazdy si vysvetli zakon po svojom. viem,ze mi zle vyratali druhu matersku,mam to cez mail potvrdene od viacerych ludi ,ktori do toho vidia a nezmozem vobec nic. :confounded:
2. okt 2009 o 21:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sakura,
tak v tom prípade si materské velmi lahko vyrátaš. Ak tá suma nie je vyššia ako 1084,55eur, tak tvoja materská na 1kalend.den bude suma určená mzdrákou deleno 30 x 55%. Potom to vynásobíš počtom dní podla konkrétneho mesiaca, t.j. bud 30,31 alebo 28, príp. za prvý mesiac len podla nástupu na MD.

ten zákon ešte musia prerokovať v parlamente,
2. okt 2009 o 22:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok