Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mikca
15. okt 2007

andulky to je fakt diovný, já měla taky na malou něco kolem 11000 a na malého to bylo sice mín, ale něco kolem 9500kč...a s tou sicálkou je to taky divné, vždyt ta s peněžitou pomocí v mateřství nemá nic společného...mě nic nedoplácela

andulky
15. okt 2007

kamarádka od jiné firmy má děti od sebe 16měsíců a dostává stejnou mateřskou jako u první...musím skočit do práce,na sociálce mi dnes řekli že jim poslali takový výměr z mé práce a oni budou doplácet abych nebyla škodná... 😒

domeenika
16. okt 2007

dobre ranko baby... dneska idem na socialku,zistit ci mam narok na matersku.. ale nevidim to ruzovo.. z tych 270 dni mam 254,cize este minimalne 16 mi chyba... ked som mala brigadnicku zmluvu tak sa to nemoze ratat?

alex21
17. okt 2007

domeenika zaratava sa to z čoho si platila odvod na nemocenske poistenie. Z brigadnickych zmluv sa vačšinou odvody neplatia.

sybimbo
17. okt 2007

ahoj,můžu se zeptat?
jsem na rodičovské dovolené a čekáme druhé,problém je,že nevím,jak to je,když mi v práci neprodloužili smlouvu,jak mi budou vypočítávat mateřskou dovolenou na druhé?a kam mám jít žádat o peněžitou pomoc v mateřství.dík 😒

maryem
6. nov 2007

alex alebo niekto iny🙂 mam to chapat teda tak ze ak som zamestnana, ale na MD; stale za mna plati do nemoc.poistovne zamestnavatel odvody? Kedze poziadavka na vyplacanie mateskej bolo odpracovanych 270 dni..a este jedna otazka..keby som si chcela dobrovolne platit nemocenske, kolko to asi vychadza na mesiac, da sa to doplatit aj spätne? dik

kuliskaa
6. nov 2007

Sybimbo-v práci je to ukončené,mateřskou budeš mít státní jako máme skoro všichni 7500kč a žádej na městském úřadě v Brně 😉 odbor socialni dávky-tam jí povíš svůj problém.
Já se chci holky z čr zeptat na to jak to vypadá stou novelou-změnou od ledna 2008??-viz.dávka mateřské......??Bude to teda??

andrys
7. nov 2007

ahojky o státní sociální podporu (rodičovák, přídavky aj.) se žádá na úřadě práce ne na městském úřadě.

kuliskaa
7. nov 2007

Určitě je to všude stejné.Vyplácí to úřad práce ,ale žádá se na magistru...odbor.sociálních věcí..dělá to moje mamka takže jistý zdroj! 😉

irenan
20. nov 2007

Ahoj holky. Taky bych se chtela na neco zeptat. Dceri budou v cervnu 4 roky, Takze se mi od ledna snizuje rodic.dov. na 3800 kc. V kvetnu cekame dalsi miminko a zajima me jak je to s nastupem na novou materskou dov. Jestli ukoncim 6 tydnu pred porodem rodic.dov. a nastoupim na novou mater. dov. Nebo jak to je. Dceri budou 4 roky 2.6.2008 a ja mam termin porodu 23.5.2008

olianko
20. nov 2007

ahojky
takze uz to nie je tak , ze ked som na materskej s jednym dietatom a zasa cakam druhe tak aspon tych prvych 6mesiacov dostavam metersku+rodicovsky? lebo moja kamoska to takto mala / siec to bolo pred dvoma rokmi/ a potom po pol roku dostavala uz len rodicovsky/ medzitym samozrejme nerobila ani nebrigadovala /

geegee
20. nov 2007

olianko, tusim budes poberat len matersku, mozes dostavat len 1 formu podpory

mikca
21. nov 2007

iren a co zaměstnavatel...drží ti stále príci?? jestli ano, tak máš nárok na mateřskou..ale pokud ne, tak máš nejspíš smůlu..a nárok ti nevznikne na PPM..půjdeš rovnou na rodičák s druhým..ale na ten sníženej

irenan
21. nov 2007

Ne, zamestnavatel uz mi misto nedrzi, takze pujdu na rodic.dov. za tech 7800 kc?

mikca
22. nov 2007

iren pokud ti nevznikne náron na PPM (což nejspíš nevznikne když nemáš zaměstanvatele)..tak bez možnosti výběru spadáš do pomalejšího čerpání což je od narození do 21 měsíců7800 apak do 4 let věku 3800..

irenan
22. nov 2007

A kdyz bych chtela byt doma jen ty 3 roky, a brat celou dobu tech 7800 kc, tak si to proste vybrat nemuzu. Hm, to je teda pekny. ☹

mikca
22. nov 2007

bohužel nemůžeš..je rozhodující ten nárok na PPM..kdyby vznikl, tak si ty tři roky vybrat budeš moct,...jinak bohužel ☹

georgine
22. nov 2007

holky muj malý má v breznu 3 roky, a v lednu se mi má narodit 2.mimi pobírám RP a od 17.11 jsem ofic na MD zatim nic neberu, ale urednice mi rekla , ze budu brát rodicák + 28týdnu mateřskou a pak uz jenom jednu dávku, a to uz muzu zrusit malemu rodicák at pujde na celý den do skolky a hnedka nastoupit na rd s druhým dtikem.. takhle mito rekla

mikca
22. nov 2007

georgine a kdo ti bude platit těch 28 týdnů mateřskou..(podle nového zakona má být mateřská 22týdnů) a jak můžeš brát mateřskou a rodičák najednou to nejde ani ted..bud jedno nebo druhé

georgine
22. nov 2007

aha tak podle noveho zákona 22 ale ta urednice mi to fakt takhle rikala, tak je blbá nebo co 😒

mikca
22. nov 2007

no a máš zaměstnavatele??....

georgine
22. nov 2007

byla jsem mesic pred nástupem na MD s 1.ditkem a od te doby nic..to se tedka uz asi nepocítá, ze jinak minule se mi to pocitalo

mikca
22. nov 2007

takže jsi zaměstnanec pořád výpověd jsi nedostala??--jestli ti platila práce PPM u prvního tak se to vztahuje i na ndruhé ..takže by ti měla práce platit těch 22 týdnů apak se rozhodněš jak dál jestli ty tři roky nebo 4 roky

mikca
22. nov 2007

ted čtu že jsem to napsala blbě..mateřská je 28 týdnů...kdyby nebyl nárok na ateřskou tak se bere 21 měsíců jakoby ten rodičák

julka
18. dec 2007

maryem: skusim ti odpovedat na tvoje otazky
pocas materskej dovolenky plati stat za teba zdravotne poistenie a dochodkove poistenie.
nemocenske poistenie si mozes platit dobrovolne ale spatne sa neda doplatit, prihlasit sa musis den dopredu, najlepsie este tento rok a platit z najvyssieho vymeriavaceho zakladu cca 28 000 a od januara si zmenit na minimalny vymer. zaklad co je 81OO Sk, sadzba je 4,4 % pre dobrovolne poistenu osobu z vymeriavacich zakladov

zuz11
9. nov 2008

cafte, tiez ma caka nastup na matersku z rodicovskej, na matersku viem ze dostanem papier od DR co odnesiem zamestnavatelovi a ten vsetko vybavi ale ako a co treba oznamit uradu prace ze mi nemaju posielat rodicak? je na to neake tlacivo kde ho zozeniem ( iba na urade alebo aj na nete) a kto mi ho musi potvrdit? dakujem,
zuz

gapa
10. nov 2008

zuz,
síce nemám skúsenosť, no skúsila by som to s kopiou "žiadosti o materské" (máš tam dátum nástupu na MD), lebo predpokladám, že ešte rozhodnutie o priznaní materského so SP nemáš.

zuz11
10. nov 2008

no ako vidim stacilo to riesit IP Tebe 😀
len mam pocit ze na to maju tlacivo urad prace, len akosi dnes som tam nestihla volat 🤐 tak ma zaujima asi hlavne to ci sa da niekde na nete zohnat lebo na ich sranke nemaju ziadne veci na stiahnutie, viem ze ziadost na RD som mala neako cez net resp cez email 😀 lebo sa mi nechce mi nechce ak mam byt uprimna moc trepat na UP ( nie je am moc ke parkovat a este aj s hankou 😀 )

jaduska
10. nov 2008

Zuz, ja keď som končila rodičovskú, malá mala 2,5 roka, tak som iba došla na ÚPSVaR a tetuške to povedala. Ona si iba poznačila meno. Žiadne tlačivo som nevpĺňala. Ale to bolo pred 3 rokmi, tak sa možno niečo zmenilo. V tom prípade by podľa mňa stačilo napísať mail a priložiť oscanované oznámenie od doktora. Zároveň ich popros, aby ti oznámili ,či to stačí. V dnešnej dobe sa už dosť vecí dá vybaviť mailom....

alexandra
10. nov 2008

Je to presne ako napisala Alex21 na prvej strane, ak trva Tvoje zamestnanie, vypisanu ziadost o matersku das zamestnavatelovi a on zariadi vsetko potrebne 🙂