Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

fogpi
8. jan 2010

gapa,
ja som bola na soc.poisťovni s tlačivom , ktoré mi dali na UPSVAR /ak je to tá žiadosť,tak s tým som bola / , na soc.poisťovni mi to len potvrdila, vyhladala v počítači , napísala , nemá nárok buchla razítko a to bolo všetko. Trvalo to asi 10 min.aj s tým že som tam chvílku čakala. Vrátila som sa na UPSVAR a tam tá pani si to pozrela , a povedala OK , tak vy nemáte nárok tak počkáme kým Vám uplynie RP na Filipka a potom vybavíme RP na Hanku. Ja som to akosi ani neriešila , ved sú tam na to aby vedeli čo robia. Kedže som bola zamestnaná na pol úvezka, finančne som to mala za jedno ale ani ma len nenapadlo , že by som mohla mať nárok. Až teraz ked som sa bola informovať na zvýšený RP , ked mi pani povedala , vy ste ale nepoberali MD na druhé dieťa a na zvýšeny RP preto nemáte... až vtedy som sa o to vlastne začala zaujímať, že prečo vlastne som nemala MD ked ešte stále som v PP

martinka123
8. jan 2010

Ahojte,
ja by som sa chcela opytat ci mi niekto vie poradit, ci v pripade, ked dam dcerku od septembra 2010 do statnej skolky(2,5 roka) pridem o moznost ostat na rodicovskej dovolenky. To ze o RP pridem je mi jasne,ale ako to je s rodicovskou dovolenkou

.Planujeme totiz v tom case druhe a preto by som nechcela nastupit spat do prace ale plynulo pokracovat na dalsiu matersku...aby som opat potom dostavala materske.

Dakujem Vam za rady.

gapa
8. jan 2010

fogpi,
vystavoval ti gynekolog pri druhom tehotenstve žiadosť o materské???

gapa
8. jan 2010

a ak áno dála si ho mzdárke pre SP???

fogpi
8. jan 2010

gynekolog mi vystavil žiadosť a aj som ho odovzdala mzdárke. včera so s ňou volala a hovorila, že papiere mám Ok

gapa
8. jan 2010

fogpi,
čo znamená, že papiere máš ok?
ako vypísala potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účel uplatnenia nároku na nem.dávku?
1. V ktorej časti tohto potvrdenia (potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účel uplatnenia nároku na nem.dávku) vypísala sumy vym.základu?? v tabulke č.9 alebo vypísala pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na MD???
2. Akú výsku uviedla ako pravdep. VZ, z ktorého by platil zamestnávatel nem.poistenia v mesiaci nástupu na MD???
3. nahlásila v SP ukončenie RD a aj ukončenie prerušenia poistnia a nástup na MD?

fogpi
8. jan 2010

gapa, tak toto už fakt netuším, večer jej zavolám poprípade za ňou zájdem a zistím čo a ako . som asi dosť otravná ,že ?

kisska
8. jan 2010

Ahojte, od zajtra nastupujem na druhu MD, dnes som bola zaniest ziadost o materske na UP a SP. Doteraz som bola na RD bez PP (PP na dobu urcitu mi skoncil 2 tyzdne po nastupe na prvu MD a som evidovana na UP), aj DNPO od 10/2008.
Akurat som zostala prekvapena, ze pri odovzdavani ziadosti o materske nikto odo mna nechcel podpisat, vyplnit ziadny dalsi papier. Okrem suhlasu s odnatim RP od 1.2.2010 na UP. Vsade som sa pytala, ci je to vsetko, jedine na SP chcu kopiu rodneho listu po narodeni malej. Ale nie som si ista, ci nepotrebujem odovzdat/podpisat nejaky papier vo vedlajsich dverach.
Viete mi prosim povedat, ake papiere by som mala mat odovzdane a ake musim odovzdat po porode? Ak mam odovzdanu prihlasku na dochodkove poistenie a aj II. pilier od prvej materskej, plati mi to aj nadalej? Na ine si neviem spomenut... Dakujeeeeem 😅

luckam77
12. jan 2010

ahojte baby...chcem sa opytat...aj ja som na rodicovskom prispevku....stale som evidovana u zamestnavatela cize som stale zamestnancom...planujeme druhe dieta a ak sa podari....mam opet narok na matersku alebo budem dostavat stale iba rodicovsky prispevok????a kde si to mam potom vybavit????a odkial mam pytat papiere???

delina1
12. jan 2010

Neviem ci moja otazka patri celkom do tejto temy, ale mozno mate niektora skusenost.... 🙂
Cakame kazdym dnom druhe babatko pricom starsie dieta ma rok a 8 mesiacov... chcem sa opytat, ci ma manzel narok na nejake pracovne volno ci uz platene alebo neplatene, aby mohol byt s dietatom doma, kym ja budem v porodnici s druhym babom, ale musi zobrat dovolenku?
Dakujem a budem velmi rada ak niekto poradi! 😉

danu
12. jan 2010

gabinna1 • Dnes o 19:55
Dobrý deň
Potrebovala by som radu lebo už neviem na koho sa obrátiť . Môj prípad je dosť špecifický preto sa ho tu pokúsim opísať celý. 14 marca mi končí rodičovská dovolenka s mojou dcérkou ktorá dosiahne 3 roky a som zároveň tehotná. 14 mája by som mala nastúpiť na druhú materskú dovolenku no a medzi tým by som mala odrobiť 2 mesiace/t.j. do práce mám nastupiť 14. marca/. Moja otázka znie mám nárok na materský príspevok tj.55% z môjho platu po dobu 6 mesiacov? vraj ženy ktoré idú plynulo z jednej materskej do druhej tak opäť poberajú materskú 6 mesiacov , ale ja mám hluché obdobie 2 mesiace a podľa zákona nemám nárok na materskú, lebo som pred pôrodom nerobila, alebo inak neplatila nemocenské poistenie min. 270 dní počas dvoch rokov dozadu. A druhá otázka znie, že po uplynutí materskej dovolenky 6 mesiacov nastúpim na rodičovskú dovolenku , a zas je tu ten problém s tým nemocenským poistením 270 dní pred pôrodom / vraj si to trebalo platiť dobrovolne, mna na to nikto neupozornil, čo nie je ospravedlnenie, nakoľko neznalosť zákona neospravedlnuje ::::((((/ mám alebo nemám nárok na zvýšený rodičovský príspevok? Je nejaký spôsob, možnosť akým by sa to dalo dosiahnuť? Berie sa prosím rizikové tehotenstvo ako plynulý prechod z jednej materskej do druhej/ myslím, ak by ma lekárka vypísala na rizikové tehotenstvo pred povinným nástupom do práce toho 14. marca/?? Bola by možnosť riešiť to takto? Poraďte mi prosím nejakú fintu ako sa v tomto legislatívnom zmätku vyznať? Mám sa hodiť na rizikové tehotenstvo, aby som mohla ísť plynulo z rodičovskej do materskej dovolenky? Alebo ak by som sa rozhodla nemocensky sa pripoistiť/viem, že spätne sa nedá/ale čo v prípade, že sa pripoistím teraz v januári 270 dní uplynie zhruba v oktobri a aj napriek tomu, že sa dieťatko narodí už v juni mohla by som od oktobra požiadať o zvýšený rodičovský príspevok do dvoch rokov dieťaťa,čo v takom prípade, ako to posudzuje sociálna poistovna? kto by mi vedel poradiť?

gapa
12. jan 2010

delina,
má nárok na očr a myslím vystavia mu ho v pôrodnici, ked počas pobytu v nemocnici sa nemôžeš o dieťa starať.

gapa
12. jan 2010

luckam,
ak počas MD, RD trvá PP a v čase RD by si nastúpila na druhú MD, tak máš nárok na materské, lebo pre nárok na materské sa aj doba čerpania RD v zamestnaní ráta ako nem.poistenie.

gapa
12. jan 2010

gabinna1,
nie si vôbec špecifický prípad. Je tu takých popísaných ...

ako som písala vyššie pre luckam, pre nárok na materské sa ráta aj doba čerpania RD ako trvanie nem.poistenia (pozri si zákon o sociálnom poistení § 49a ), a ak nastúpiš na MD v máji 2010, tak rozhodujúcim obdobím pre výpočet mateského je r.2009. PRedpokladám, v roku 2009 si v zamestnaní neodrobila ani jeden den a ani si nečerpala riadnu dovolenku, takže nebudeš mať v nom žiadny vym.základ. V takom prípade sa ti materské na 1 kalend.den bude rátať ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa ti platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD ti musí uviesť mzdárka v potvrdení pre SP. Môže napr. zohladniť aj odmeny, prémie ...

táto suma sa vždy delí číslom 30, t.j. nech uvedie celomesačnú mzdu!!! na to si daj bacha a spýtaj sa jej popredu, čo ti uvedie.
To čo som písala vyššie nájdeš v
§ 54 ods.1 (čo je tvoje RO)
§ 57 ods.1 písm. myslím a) (ak nemáš VZ v RO, že sa použije pravdep. VZ)
§ 57 ods.2 myslím (ako sa zistí pravdepodobný VZ)

no a ten § 49a - že aj dni čerpania RD zamestnanca sa rátajú ako dni NP

budeš mať nárok na materké = budeš mať nárok na zvýšený rodič.príspevok.

mizulienka
13. jan 2010

ahojte viete mi poradit?
ja mam rok a pol stareho syna a teraz od februara by som mala nastupit znova na matersku...uz som si bola podat ziadost o zvyseny rodicovsky prispevok, takze to uz mam vybavene...
ale co mi robi starosti je prechod z rodicovskej znova na matersku dovolenku....co vsetko treba vybavit a v akom casovom slede?
najprv pojdem na UPSVaR, vyplnim Ziadost o materske, dam potvrdit zamestnavatelovi a tak s tym pojdem do socialnej poistovne? alebo je to inac? prosim poradte mi

annie13
13. jan 2010

ahojte presne to co mizulienku zaujima aj mna
na matersku nastupujem 8.2 s tym papierom mam ist na UP, socialku ci do prace?
ako to je
co vsetko je nutne pri prechode z rodicaku na matersku aby som nezabudla na nieco

mizulienka nezabudni i potom este vybavit ten skryty prispevok na Miska ktory dostanes len ked si poziadas

simonkamoja
13. jan 2010

ahojte,chcela by som poziadat o radu.Som doma s malou,v marci bude mat 2 roky a koncom januara nastupujem na druhu matersku,a chcela by som vediet ci budem mat matersku a kolko asi?Pred tym som mala dost vysoku lebo som si platila aj dobrovolne nemocenske poistenie.Nadalej som este zamestnana,ale cely rok som poberala len rodicovsky prispevok a dobrovolne si uz neplatim.

standa82
13. jan 2010

Simonkamoja, keďže ti trvá prac.pomer, mala by si mať nárok aj na druhú materskú. No zrejme už nebude vysoká, pretože ti zamestnávateľ(mzdárka) určí pravdepodobný VZ, aký by si mohla mať pri nástupe do práce a z toho ti vypočítajú materskú.

luckam77
13. jan 2010

tak dakujem este sa chcem opytat chcem si priplacat to nemocenske poistenie aby som mala vyssiu matersku...neviem vsak kolko musim platit...viem ze to musim platit 270dni pred nastupom na matersku...tak teda môzem to platit uz teraz ked este niesom tehotna????a ked nezostanem tehu do tych 270dni tak budem mat narok na tu zvysenu matersku ked to budem mat platene tych 270dni???a ked zostanem tehu presne pred ukoncenim rodicovskej dovolenky a lekar mi da papier ze mam rizikove tehu mam tiez narok na tu matersku ked budem mat vyplatene aj to nemocenske???

telepjanka
13. jan 2010

Ahojte. Od 01/2009 som na RD, predtým som poberala maxim. materskú . Môj pracovný pomer trvá. Plánujeme druhé bábo. V súčasnosti je môj rodičovský príspevok náš jediný príjem v domácnosti. Keďže ja nemám prolém s prácou, uvažujeme, že na pár mesiacov by som šla pracovať na dohodu. Dnes som bola na socialke ale neviem sa dopátrať informácie, lebo pani socialková neodpovedá na ,,hypotetické´´ otázky. Ohrozill by príjem z dohody výšku mojej predpokladám opäť maximálnej materskej? Záležalo by aj na tom, či porodím tento rok alebo až budúci?
Ďakujem Vám.

macacka
14. jan 2010

Môžete mi poradiť
Som na RD do 24.6.2010 kedy dcérka bude mať tri roky, PP mi trvá a je na dobu neurčitú.
Plánujeme druhé dieťa, takže sa chcem prihlásiť na DNP(platiť z maximálneho VZ, alebo rozdielu 1084,55-319,58 ) najlepšie by bolo ešte pred otehotnením, aby som splnila podmienku 270dní , k nároku na materskú.
Moja otázka znie, ak by som sa prihlásila na DNP do 6tt alebo najneskôr do 8tt,do nástupu na MD uplynie 26 týždňov , ale podmienku platenia DNP v trvaní 270 nespĺňam ,
ale nezapočítava sa tá doba platenia poistného aj od zamestnávateľa , keďže počas RD mi PP trvá ? Ak áno, mala by som aj vtedy maximálnu materskú ?
A ak by mi zamestnávateľ, napr. 2 mesiace pred nástupom na MD dal výpoveď, a môže (terajšia RD sa mi skončí 24.6.2010 a 25.6.2010 ukončí so mnou zamestnávateľ PP bola by som v 5 mesiaci tehotnosti) ako to ovplyvní výšku mojej materskej ? Ako vyplniť tie 2 mesiace pred MD vypísať sa na PN ?
Ďakujem

mima595
14. jan 2010

macacka- moja rada - nespekuluj s prerusenim PP, ak budes tehu, tak ti nemože dat vypoved
zacni si platit DNP z rozdielu medzi maximom a tvojim VZ v praci... tak ,aby si splnila podmienku 270 dni kzu dnu porodu, ale este lepsie ku dnu nastupu na matersku.
po skonceni RD nastup do prace, a bud si hned zacni cerpat dovolenku /ak ti nejaka ostala/, alebo chod na PN / až do nastupu na MD
ak ti bude PP trvat, tak možeš nastupiť aj po 2. rodicaku na podporu

macacka
14. jan 2010

mima
a nestačí sa mi prihlásiť do DNP do 6tt ,veď podmienku 270 dní by som mala od zamestnávateľa či sa to posudzuje zvlášť ,poistenie od zamestnávateľa a poistenie kt. by som si platila sama A ešte, keď sa dám vypísať na PN po RD ovplyvní to výšku materskej

enika
14. jan 2010

už tu tento článok bol určite viackrát, ale keďže sa niektoré otázky opakujú, tak ho hodím sem ešte raz:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

tých 270 dní platí aj počas RD až do dovŕšenia 3. roku života dieťaťa, ak si stále zamestnaná. Takže ak otehotnieš ešte počas RD, tak ti stačí sa prihlásiť až ku koncu RD a stále budeš poistená. No ale ak budeš potom PN, tak to som si nie istá ako to presne je, tak nebudem zavádzať.

standa82
14. jan 2010

Macacka, keď ti trvá PP, musíš potom aj v DNP splniť 270 dní do pôrodu.Nestačí do 6 t.t. Prihlás sa ešte pred otehotnením. PN neovplyvní výšku materskej.

enika
14. jan 2010

aha pardon, nevedela som, že musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia samostatne buď z dobrovoľného nemocenského poistenia alebo zo zamestnaneckého pomeru, ale neplynie to súbežne.

macacka
14. jan 2010

standa82

Ďakujem

Takže môžem postupovať ako mi radila mima595(ktorej tiež ďakujem) a aj keď pôjdem na PN, materskú budem mať maximálnu.

simonkamoja
14. jan 2010

Ahoj standa82
Prosím ťa čo je to VZ,nejaký predpokladaný nástupný plat?Písal si mi,že mi to vypočíta zamestnávateľ(mzdárka). Dá sa to nejak ovplyvniť?napr.ak sme so šéfom v príbuzenskom vzťahu?

simonkamoja
14. jan 2010

ahojte!
Ja som si myslela,že to s dobrovoľným nemocenským poistením už zrušili,lebo to vraj veľa dôchodcov a snažiliek zneužívalo,nie je to tak?

standa82
14. jan 2010

Simonkamoja, VZ je vymeriavaci základ (cca.hrubá mzda). Samozrejme, že sa to dá ovplyvniť, veď on ti materskú vyplácať zo svojho nebude, ale SP. 🙂
Nič sa nezrušilo. DNP stále je. 😉