Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jitulkabj
25. sep 2010

@adka12 Ja som na tom istom. V januari idem na druhu matersku z RD. Maetrska sa bude vyratavat z tvojho hrubeho platu, zamestnavatel ti vystavi platovy dekret, kolko zarabas v hrubom. Z toho dostanes 55%.
Ja si priplacam DNP,aby som si navysila. Ale tam musis splnat urcite podmienky. Neviem, ci tebe sa to este opalti...
Cize odpoved pre teba - zhruba ta ista materska ako pri prvom dietati. 🙂

zucha
25. sep 2010

@adka12 o rodicovsky prides a dostanes zas matersku. A ostane tak, ako pise jitulkabj

adka12
26. sep 2010

@zucha Baby a nebude nižšia? Ja som počula niečo o 1/3 z VZ. To by ste ma potešili, ak by to bolo tak, lebo rozmýšľame, že nepôjdem do roboty ale rovno na druhú MD.
A vedeli ste o tom, že môžete požiadať aj o 25% z RD na druhé dieťa, ak ešte nemá 3 roky a vy máte materskú? Niekde som to čítala na fóre a samozrejme na úrade vám to nikto nepovie, takže
@jitulkabj to bude aj tvoj prípad. Tak to využi!

stvura
26. sep 2010

@adka12 mne vysla skoro taka materska ako pri prvom dietati, fakt rozdiel len nejakych 50 eur. Akurat mi to vyslo tak ze maly mal 17 augusta 2 roky a od 16 augusta som na druhej materskej. Inac to s tymi 25 percentami je super, kde o to mam poziadat? Take daco mi samozrejme nepovedali, i ked som sa pytala, ze ci na svoje starsie {dvojrocne dieta} budem dostavat len rodinne. Plati to pre akukolvek vysku materskej? Alebo je to nejako odstupnovane?

adka12
26. sep 2010

@stvura to ti povedať neviem, skús si to dať do googlu alebo prejdi nejaké diskusie, včera som to niekde čítala. Sa mi zdá, že treba na úrade práce, ale nie som si istá. A ak to nie je tajomstvo, koľko ti vyšla materská ked máš rozdiel 50€. Môžeš mi napísať aj do IP. Lebo ja som mala materskú cca 350€.

adka12
26. sep 2010

@stvura jéééj, a vy máte dnes termín, tak držím palce nech to máte čím skôr a hlavne bezbolestne za sebou, nech je všetko v poriadku a ste s maličkou zdravé 😵

tehulka4
27. sep 2010

ahojte koceny, mam taku otazocku, s malym som bola na materskej, teraz dostavam rodicovsky, maly ma 2 roky a v decembri budeme mat dalsie, cize to bude mat maly 2roky aj 3 mesiace...zamestnavatel kedze bol zahranicak, tak tu zrusil prevadzku kde som robila aisiel naspt domov...takze by som rada vedela,ak yb ste mi vedeli niektora poradit, co s tym, kedze mi asi nebude mat kto potvrdit ziadny papier, a kolko teda by som mohla dostavat..uz asi 2 tyzdne sa odhodlavam ist sa psytat na socialku ale sa priznam ze tam mae strasne ochotne tety uradnicky az no... 😉 za kazdu rada alebo postreh straaasne moc dakujem...

gapa
27. sep 2010

@tehulka4
tak bacha na to!!!
tebe skončil prac.pomer počas čerpania RD??? Ak áno a nič nespravíš, tak nárok na materské vôbec nemáš. Ak skončil tvoj PP najneskôr 14 (možno 15) mesiacov dozadu, najlepšie sa zaemstnať pred nástom na MD alebo aj teraz aspon na pár dní. Cez dobrovolné nem.poistenie by ti vyšla len minimálna materská, ktorú by ti dorovnávali od mesiaca narodenia do výšky rodič.príspevku.

Ale dôležité je odkedy dokedy ti trval pracov. pomer. A podla toho či si v čase ukončenia PP bola tehotná a či skončil počas RD aelbo si posledné dni trvania PP čerpala riadnu dovolenku ...

tehulka4
27. sep 2010

@gapa no ved prave, ze ja osm ziadny papier o ukonceni prac. pomeru nedostala...a nahodou som sa od byvalej kolegyne co som ju stretla dozvedela, ze on je uz prec, tak ja neviem..som z toho jasny jelen...ale tak cov iem pocasmaterskej ma nemozu vyhodit, nie? a mne stale materska trva...

gapa
27. sep 2010

@tehulka4
ak rušili pobočku, kde si pracovala, tak môže zaniknúť prac.pomer aj počas MD, RD.

na tvojom mieste si skúsim zistiť na svojej zdrav.poistovni a aj na soc. poistnovni, či ma odhlásil a či ma stále uvádza vo svojich mesačných výkazoch ako zamestnanca. Či vôbec nejaké mesačné výkazy posiela, t.j. či sa "neprepadol pod zem".

ajka0077
27. sep 2010

Ahojte baby. Potrebujem radu....Vie mi niektorá mamina napísať aký príspevok budem dostávať od štátu v prípade že: Som momentálne na RD a počas trvania RD budem mať druhé bábo. Pri prvom dieťati som dostávala materskú - avšak pracovný pomer bol somnou ukončený v čase keď somju poberala s prvým synom - (keďže som mala zmluvu na dobu určitú) , následne poberám RP...už znížený pretože malý mal 2 roky v januári keď schválili zvýšený RP(do 2 rokov dieťaťa)....takže by ma zaujímalo či po narodení budem dostávať klasika zase RP - vo výške ako ostatné maminy (od. januára 190e) alebo len nejakú ešte menšiu almužnu od štátu

jitulkabj
27. sep 2010

@ajka0077 Mozno ti ina odpovie presnejsie, ale nieco podobne cakalo aj mna..tak poradim, ako viem...
Ja som tiez na RD a v decembri 2010 prechadzam na druhu MD. V juni tohto roku som mala mat ukonceny prac. pomer (tiez na dobu urcitu), ale nakoniec mi ju predlzili. No pre istotu som sa bola infromovat aj u ekonomky mojho zamestnavatela aj u jednej dobrej tetusky na SP, aobidve ma ubezpecili, ze narok na matersku budem mat (ako pri prvom dietati) aj po ukonceni PP, lebo este budem v ochrannej lehote 6 mesiacov (po ukonceni PP).
A k rodic. prispevku.....podla mna, ak ti vznkne narok na matersku davku pri druhom dietati, rovnako ti vznikne narok aj na momentalny vyssi rodic. prispevok do 2 rkov.

jitulkabj
27. sep 2010

@adka12 dakujem za info. To som teda nevedela, musim si to pozistovat 🙂

tehulka4
27. sep 2010

@gapa no parada...tak to vyzera ze ma zajtra predsa len caka veeeeelmi prijeny den na socialke.. 😖 😠

tehulka4
27. sep 2010

@gapa tak predpokladam, ked mi neposlal ziadne papiere, ze rusi prevadzku tak asi sa nejak prepadol po zem...ty kokos, ti sukromnici, slak by cloveka z nich trafil...moja, co potom by ot pre mna znamenalo?

gapa
27. sep 2010

@tehulka4
to nechaj na potom. Teraz treba zistiť situáciu. Ja som bola v podobnej, aj ked predsalen trochu inej. Čo myslíš, odkial viem tak vela vecí? Som si všetko musela sama vybavovať miesto zaemstnávatela (správcu konkurz. podstaty). On sa tváril, že papierovanie s úradmi nie je jeho záležitosť. Ale aj tak odpovede na vela otázok s tým spojených neviem a netuším.
Preto treba hladať hlavne kontakt na mzdárku a kde sú všetky doklady z firmy (ak by končil svoju činnosť, tak má povinnosť oznámiť soc.poistovni a myslím aj dan. úradu, kde archivuje doklady)
Napr. aj v obchodnom registry na nete alebo v živnostenskom registry môžeš možno zistiť, či nezrušil firmu. Možno aj na danovom?? to neviem. Záleží o akú firmu ide, no so zahran. pobočkami nemám skúsenosť.

arrett
27. sep 2010

Ahojte baby. Som na RD s 10mesacnym syncekom. V januári sa nám narodí druhé a ja pôjdem na materskú. Z čoho sa bude počítať? Z vymeriavacieho základu kde som pred prvým dieťatko pracovala, alebo z priemernej mzdy, alebo z čoho? Môžem ísť na materskú znova 6tyzdnov pred pôrodom?

kaktusik007
28. sep 2010

@arrett pocita sa ti z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu, cize sa bude zistovat, co by si zarabala ak by si pracovala 🙂 - to by ti mali myslim na socialnej dat papierik pre zamestnavatela a ten ti tam potvrdi tvoju pravdepodobnu mzdu... a ano, na matersku mozes 6 tyzdnov pred porodom

a nezabudni si vybavit dnom nastupu na matersku prispevok na starostlivost o dieta, budes mat nan narok do 6 tyzdnov veku druheho dietatka 😉

arrett
28. sep 2010

@kaktusik007 Vsetko to vybavim na socialke? Ach jaj... Samé papierovacky. Už teraz mám z toho strach, radšej zacnem už teraz zhanat formulare🙂 Dakujemp

kaktusik007
28. sep 2010

@arrett formulare su na nete 🙂 teda.. ako ktore 😉 ten prispevok na starostlivost sa vybavuje na urade prace, soc veci a rodiny http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
tlaciva su tam tiez niekde.... pohladaj si 😉

kaktusik007
28. sep 2010

@stvura je to prispevok na starostlivost o dieta, vid moje prispevky arrett vyssie.... mas na ne narok ked nemas na starsie rodicovsky, plus to je do 6tich tyzdnov veku narodenia druheho dietatka.... ak teda to starsie nema este 3 roky 😉 ziadas na urade prace 😉 v podstate to je odhadom tak na 3 mesiace, ako ktorej to vyjde podla datumov, je to 41€/mesiac, cize asi 120€ 😉

kaktusik007
28. sep 2010

@ajka0077 nemas narok na materske, pretoze tvoj pracovny pomer skoncil (a tym aj zaniklo nemocenske poistenie) a v ramci ochrannej lehoty, ktora je 6 mesiacov, nastup na matersku nie je.... mas narok iba na rodicovsky prispevok aktualne vo vyske 164€, ci to schvalia a v akom zneni po 01.01.2011 to je este vo hviezdach...

stvura
28. sep 2010

@kaktusik007 dakujem, takze odprechadzam sa na UPSVaR poobede.....moj maly mal v auguste dva roky, den predtym som nastupila na matersku, takze by to malo vyjst.

tehulka4
28. sep 2010

no dievcence, tak som dnes bola na socialke..zistila som ze moj zamestnavatel k 26.5. skoncil svoju zivnost cim mne zanikol pracovny pomer pocas materskej, resp. poberania rodiacaku...dozvedela som sa tam od tetusky, ze mi datum nastupu na druhu matersku vychadza na 3.11. kedze mam TP 15.12. a vraj som este v nejakej ochrannej lehote, takze nic nemusim nosit, ziadne potvrdenia, ekdze moj zamestnavatel sa zbalil a odisiel nazad do svojej rodnej vlasti, len papier od dokiho ze nastupujem na matersku..vraj mam potom iba povedat, ze som na materskej z ochrannej lehoty. a co sa tyka tych papierov a potvrdeni, ze si to bude nahanat socialka...a navyse som schytala fakt po prvykrat ochotnu tetu uradnicku...len som sa tava zabudla spytat ze kolko budem dostavat, ale predpokladam, z toho co tu bolo pisane, ze iba tych smiesnych 164 eciek...

tehulka4
28. sep 2010

inak baby, a to vazne na toho prveho ked este nema 3 roky nebudem dostavat absolutne nic? ved to je voci nemu dost nefer, nie?

cicimon
28. sep 2010

@tehulka4 no ak to schvalia tak 190e....a na toho prve len pridavok na dieta 22e...

kaktusik007
28. sep 2010

@tehulka4 ako nastupis na matersku, mozes si poziadat o prispevok na starostlivost o dieta.... vid moje prispevky vyssie 😉 inak na prve nedostanes nic, len rodinne pridavky....
k tej ochrannej lehote - tak to mas stastie v nestasti.... a toho pol roka ochrannu lehotu si stihla len tak tak 😉 - nezabudni si potom ale od jedneho roka mladsieho platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, teda ak mihal tam nespravi este ake take skrty.... pretoze po 3 rokoch nemas narok na podporu potom, kedze ti poistenia skoncili toho 26.05. a samozrejme aj taky dost podstatny detail, ak by si znova ostala tehotna, narok na matersku nemas.... a musis odpracovat potom 270 dni, pretoze ani doba, pocas ktorej budes na materskej a neskor na rodicovskej dovolenke s mladsim, sa ti do tejto doby nezapocitava..... oki???

tehulka4
28. sep 2010

@kaktusik007 ak som to dobre pochopila, tak by soms i mala platiti dobrovolne poistenie, kvoli tomu aby som dostla po druhej materskej podporu ak budem na urade prace. Ale preco si to mam zacat platit az ked bude mat druhy rok?
a este otazocku, nemala by osm behnut aj na zdravotne sa popytat ako je to teraz s poistenim tam u nich, ked osm teda akoze nezamestnana na materskej?

kaktusik007
29. sep 2010

@tehulka4 k tej zdravotke - to si zisti, neviem, len tusim ze si teraz poistencom statu.... ale tam ti povedia co a ako...
k tomu pripoisteniu vnezamestnanosti - preto az ked maly bude mat rok, pretoze potrebujes byt poistena aspon 730 dni za posledne tri roky pred zaevidovanim sa na urade prace.... ak by si si to zacala platit hned, tak ono by si to v podstate nevyuzila, ale platit si to pochopitelne mozes..... si to proste vyrataj, k datumu co bude mat maly tri roky (dovtedy budes s nim na rodicovskej dovolenke, nie????) odrataj 730 dni no a pridaj si tak 5 dni rezervu, a mas..... takto proste usetris, tak preto 😉

aktak12
30. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat, ako je to v mojom pripade. Momentalne som na RD -od februara 2010 (mam ten zvyseny prispevok), predtym som mala matersku. Co sa tyka mojho zamestnania, tak som bola zamestnana asi 3 roky pred nastupom na MD, no ale pracovna zmluva mi skoncila 29.9, kedze bola len na dobu urcitu. Buduci rok na jar (zaciatok leta) planujeme ‘’zacat pracovat’’ na dalsom prirastku. Viete poradit, ako to bude s perspektivnou materskou/rodicovskou pri druhom babatku? Je potrebne, aby som si priplacala aj nejake pripoistenia. Vopred dakujem.