Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kkiki
26. nov 2010

ahojte baby len tak som zhliadla teraz , mna sa tiez tyka retazovy , ja uz vazne prestavam vsetkemu rozumiet ... mam moznost nastupit na matersku este v starom roku alebo v novom ... to zeby nebola materska by platilo od 1.1 ?

zuzlina1
26. nov 2010

ahojte, trochu som neinformovana, uz sa ma to prestalo tykat ale dufam ze horsie ako to bolo uz to nemoze byt. mne sa deti narodili po 12 mes a kym nezvysili rodicovsku, asi 2 mesiace som na obe deti dostavala RP 4500sk. na mlieko ani plienky to nestacilo, mamicky, horsie to uz nemoze byt. alebo ano??zuzana

katka888
26. nov 2010

@gapa
to nie je nejaka blbost, ved v zakone paragraf 138 ods 5 zmnie takto: " (5) Vymeriavací základ doktoranda v dennej forme
doktorandského štúdia je štipendium podľa osobitného
predpisu;12) odsek 1 písm. b) a c) platí rovnako"

hovori sa tam o vymer zaklade doktorantov

katka888
26. nov 2010

@gapa
@kaktusik007
ved by top nqasu rodinu zrujnovalo. planovala som druhe babo tak skoro, aby som mohla úpoberat max matersku, kedze splacame uvery, a to by nam vykrilo to obdobie.

gapa
26. nov 2010

@katka888
nie, pozri § 138 ods.5 v návrhu zákona (pôvodnom znení návrhu predloženom parlamentu, lebo v tom pozmenovacom návrhu k pôvodnému návrhu myslím nič nemenia v § 138 ods.5) a nie v teraz účinnom zákone alebo odkial si to pozerala.

gapa
26. nov 2010

@katka888
ak by sa tak stalo, tak máš možnosť ešte v decembri čerpať aspon pár dní riadnu dovolenku (stačí 1den, no nie 31.12. aby ti náhodou niečo neprepadlo) a potom aspon 1den pred nástupom na MD pracovať alebo tiež čerpať dovolenku, tj. mať aktívne nem.poistenie den pred nástupom na Md.

z toho 1dna by sa ti malo rátať materské.

katka888
26. nov 2010

@gapa
nemas link? lebo ja som si len ten zakon vygooglila, a neviem teda ci spravny

to nemyslia vazne, oni su magori?!?!?!?!

katka888
26. nov 2010

@gapa
to s tou dovolenkou nerozumiem, ako by mi to pomohlo ? pracovat nebudem moct, mna na 2 dni nevezmu spat, ale mam kopec dovolenky

kaktusik007
26. nov 2010

@kkiki nastup v tomto roku.. ak mozes...

katka888
26. nov 2010

@gapa
inac ja si platim dnp cca 20 eur mes, uz nepamatam, aky je to vym zaklad, myslis, ze v najhorsom budem mat matersku z minima a z dnp? ma porazi

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako... uplne dole zmeny co dal socialny vybor

gapa
26. nov 2010

@katka888
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

úplne hore je Návrh zákona (1mb) - pôvodný
a úplne dole je Uznesenie VSV

gapa
26. nov 2010

@katka888
pozri čo som ti písala o 21:35
pomohlo by ti to tak, že by sa ti materská nerátala z pravdepodobného VZ ale zo skutočného v predchádzajúcom roku. Preto treba aspon 1den mať vym.základ v r.2010 a den pred nástupom na MD aktívne nem.poistenie. V takom prípade sa na teba nevzťahuje § 57 ods.1 písm. a) a ani písm. b)

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
to som kukala, je tam odvolanie na paragraf 138 ods 5 a ten som nasla asi stary, lebo sa v mnom pojednavalo o doktoranskom studiu

katka888
26. nov 2010

@gapa
myslis toto? : (5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné."

ako uprimne, nerozumiem tomu. ale pise sa tam o nezamestnanych osobach a podla mna mamicka na RD, teda rod dovolenke / zmluva jej plati / nie je nezamestnana. nie je tam niekde nejake ustanovenie pre mamicky na rod dovolenke?

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 musis pozriet vladny navrh zakona, ten je na tom istom linku pre zmenu zase uplne hore 😀
aspon myslim 🙂

kaktusik007
26. nov 2010

@gapa pockaj, ono to nie je az tak uplne stratene??? a to o tej dovolenke by sa dalo aplikovat aj u mna?? ze by som teraz nastupila do prace, zobrala si dovolenku jeden den, opat nastupila na rodicovsky, a potom nastupila do prace den pred nastupom na matersku a to tak, ze budem na dovolenke???

katka888
26. nov 2010

@gapa
diky, mne to teraz uz pomalsie mysli..... takze to chapem... vziat si v decembri / cize podla toho ako to schvalia / 1 den dovolenky, a mam vym zaklad s tym, ze mzdarka musi dat bacha, ze to nie je za mesiac, ale za 1 den. a ako by mi to pomohlo, ten den dovolenky pred nastupom na MD, ked nastup mam bud rok a VZ je za rok predchadzajuci/ cize tento 2010 / ?
a to by nevadilo, ze mam tym padom "odrobeny" len jeden den v tomto roku? alebo to mam chapat tak, ze kedze som na RD, mam sice prerusene nem poistenie ale pre ucely materskej sa mi dni rataju.... ale tym padom nie som nezamestnana a v tom odseku 5 sa pojednava o nezamestnanych.

ja som z toho teraz magor, nemysli mi to. prepac, ze sa tak vsetko hlupo pytam

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 podla toho co pise gapa pri nastupe na MD budeme musiet mat aktivne nemocenske poistenie, takze preto ta dovolenka v roku 2011

cicimon
26. nov 2010

@kaktusik007 a tie co by sli na MD navazne po RD ..teda retazovy..tak narok na materske nemaju?

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
ved z toho som jelen, ze bude postacovat mat 1 den dovolenky? divne.... a som zvedava, ci vo firme budu ochotni robit take cachre machre.... joj, som taka vytocena..... aj ked jasne, este nic nie je schvalene, ale aj tak, ze ich taka hovädzina napadne.... ocividne im prd ide o obcanov, co si uzivame aj pri rieseni RP

kaktusik007
26. nov 2010

@cicimon to je moj pripad, zistujem... ostava len cakat.... alebo s tym vybabrat... tazko teraz povedat ako to dopadne ☹

cicimon
26. nov 2010

@kaktusik007 no ak to tak skonci, tak zase oje.... s jednou skupinou ludi...
daj potom pls vediet co si zistila

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 skor si myslim ze je to dufam o tom, ze ich tato alternativa retazovych porodov nenapadla... a zistia ze im to chyba a vratia to na povodne miesto ako bolo.... 😖

gapa
26. nov 2010

@katka888
najprv tolko, že na výšku minim. VZ uvedenom v 138 ods.5 sa odvoláva podla Usmernenia VSV § 57 ods.2 - tj výška pravdep.VZ sa ráta z toho § 138 ods.5 (44,2% z jednej dvanástiny všvz, tj. = t.č. 319,58eur v nov. roku tuším cca 329,06eur sa mi zdá)

ak nastupuješ počas RD na MD, tak dochádza k tomu, že ti "vzniká nem.poistenie v den vzniku nároku na materské", lebo počas RD je prerušené NP (aj ked do 270dní NP sa ráta aj obd. čerpania RD) - vid § 57 ods.1 písm. b) a to ty NECHCEš, aby sa ti rátalo z pravdepodobného VZ, ak by schválili to, čo je uvedené v Uznesení VSV

snád som to napísala aspon trochu zrozumitelne. Ale predpokladám, že ak si sa zrovna týmto nezaoberala, tak ti to chvílu potrvá ponachádzať a hlavne ak si naštvaná. Ale snád to ani neschvália.

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
hej, ale kedy si to vsimnu a kedy to vratia? 😀 😀 😀

kkiki
26. nov 2010

@kaktusik007 no ak je to takto, lebo ja si latim este aj 48 eur kazdy mesiac, aby mi vypocitali este vyssiu matersku ... ale ako uz ma fakt seru ... ja mam termin 14, ale kedze mam 3SC zatial mam predbezny 9.2 co uz vychadza nastup na matersku koncom decembra ... a ak by som nastupila koncom vyplacali by ma po starom, alebo po novom zakone po 1.1 ? jaj asi sa pojdem informovat na urad zase a zase a zase ...

gapa
26. nov 2010

@kaktusik007
myslím aj u teba by sa dalo.
Tiež teda dúfam, že na toto nemysleli, že sa to týka aj mamičiek po RD a to v prípade ak nastúpili do práce po 31.12., že sa to týka všetkých nem.dávok v danom roku.

gapa
26. nov 2010

@kkiki
tak ak nemáte na vašom úrade niekoho, kto sleduje inter.stránku parlamentu, tak je to zbytočné sa teraz pýtať.

kaktusik007
26. nov 2010

@gapa je to des a hruza... nemozem si pomoct... no nic, uvidime co schvalia....
takze ak to prejde, tak nastup do prace kvoli vymeriavaciemu zakladu.... a potom zase na rodicak, v ten isty mesiac... a potom zase nastup do prace niekedy koncom februara... no super, parada papierovacky, uz sa tesim 🙄