Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

emia
7. dec 2010

a je tu niekto kto dostal materský príspevok myslím peniaze hned na další mesiac, alebo stále je to tak že až po 60 dnoch vyplacajú matersku? lebo väčšinou čo tu čítam dostavajú ženy prvú materskú spätna za 2 mesiace naraz. ☹

kaktusik007
7. dec 2010

@emia a zaroven ak nastupis na matersku v decembri ti rodicak od januara stopuju, takze si musis opatovne v januari on zaziadat a dostanes ho.... kedze zmena zakona, treba to takto opatovne riesit na urade... nepoziadas, nemas... no a potom ti budu platit rodicak na starsie dieta bud do troch rokov veku, alebo do siestych tyzdnov veku druheho, podla toho ktory z tych datumov bude skor, tym ti ten novo priznany rodicak vo vyske 190,1€ zanikne....

po 60 dnoch vyplacaju matersku zvacsa zenam, ktore ju maju poriadne vysoku.... proste zadrzuju kde mozu 😀 😀 😀 inak by to mali poriesit do 30 dni, avsak ak si pripad vyzaduje lepsie setrenie, maju lehotu 60 dni 😉

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
tzn, ze aj my dve , ked budeme mat druhe babo, poziadame o rodicak na prve do veku 6 tt druheho a priznany bude uz len 190?

kaktusik007
7. dec 2010

@katka888 eee, my sme na rodicaku k 01.01.2011, takze my budeme pokracovat vo vyske 256€ do tych 6tich tyzdnov veku druhorodeneho, resp. do 20 mesiacov veku starsieho 😉 ale myslim ze skor bude mat mladsi 6 tyzdnov 😀 😀 😀

toto sa tyka len mamiciek, ktore na dalsiu matersku nastupuju este v roku 2010 - im sa totiz musi podla akutalnej legislativy pozastavit poberanie rodicovskeho, pretoze sa to vylucuje navzajom.... ale opatovne on mozu v januari poziadat, akurat bude im priznany uz len v tej vyske 190,1€... chnapes??? 😉

inak, nieco nove ohladne prechodnych ustanoveni??? 🙂

kaktusik007
7. dec 2010

@katka888 nam staci nabehnut na urad prace az s rodnym listom druhorodeneho babatka ked si budeme vybavovat nan pridavky.... vtedy zaroven oznamime ze to a to a oni nam na zaklade presneho datumu narodenia priznaju rodicak len do toho a toho datumu 😉

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
sice nechapem, ale to je ta tehu demencia, mne to mozno dojde, a ked nie, este ti napisem... ked to bude aktualne. mne to vychadza tak, ze ked bude mat druhe babo 6 tt, tak mala bude mat 18 mesiacov, takze celkom v poho, a termin mam taky, ze ak sa babo narodi v termine, tak druhe bude mat 6 tt niekedy zaciatkom mesiaca, cize ak sa narodi skor / prva sa narodila skor / tak mi vyjde o jeden rodicak menej, ale to uz nie je podstatne. 🙂 len nech nam vsetko dobre dopadne a ten mesiac uz hore , dole, ze? 🙂

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
este som nenasla odpoved od blahovej.

kaktusik007
7. dec 2010

@katka888 spraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaavne 😉

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
este nemam odpoved.....

myzma
7. dec 2010

@kaktusik007
@katka888 zienky sledujem vasu poslednu konverzaciu, mozete mi, prosim, zduplovat tie informacie, z vasich prispevkov mi to nie je celkom jasne 😅 ?

1. ked nastupim na druhu matersku (z DNP), rodicovsky mi nebude zastaveny?
2. v akej vyske a dokedy ho mozem poberat (momentalne poberam 256E)
3. aky rodicovsky budem mat po skonceni druhej materskej, len 190E?

Dakujem Vam 🙂

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
skusim sa zamysliet...
kedze my ked pojdeme na matersku, bude platit, ze mozme zarabat popri rodicaku, tak rped nastupom na MD nemusime ist ukoncit rodicak, len donesieme rodny list a podla toho nam ukoncia rodicak.
terajsie mamicky, musia ukoncit, lebo nemozu zarabat / tj poberat matersku /, ale od januara budu moct, preto pojdu si znova poziadat a tym padom uz im priznaju 190

aku mam tehu demenciu?

kaktusik007
7. dec 2010

@katka888 no skvelu, dochadza ti to, aj ked teda pomaly 😀 😀 😀 😝
@myzma maximalne dve strany dozadu je odpoved....
1. nie, nezastavia ti rodicak, pretoze na matersku anstupujes v roku 2011, a vtedy mozes subezne poberat rodicak aj matersku do 6tich tyzdnov veku babatka
2. tento rodicak budes poberat vo vyske 256€ (myslim, ze skor bude mat mladsie 6 tyzdnov ako starsi 20 mesiacov)
3. ano, rodicak na mladsieho bude vo vyske 190,10€

katka888
7. dec 2010

@myzma
esteze mame @kaktusik007 , ze? 🙂

myzma
7. dec 2010

@kaktusik007 dakujem, dakujem, je to "smutne", ale ten nasledny rodicak bude na obe deti, nielen na mladsieho a v nizsej sume ☹ ale to je na inu temu, i tak som rada, ze vobec nieco... 😉 mozem sa este spytat, ci to ohranicenie 6 tyzdnov ma nejaky "vyssi" zmysel? budem sa starat o dve deti, aj po tej dobe 6 tyzdnov... nemal by byt rodicovsky bez prerusenia? ved materske je davka, nie prijem 😠

myzma
7. dec 2010

@katka888 😵 😵 😵

katka888
7. dec 2010

@myzma
no , ale zase na druhej strane, povodne sme amli mat 190 uz od teraz bez pardonu, takto mame dlhsiu a vyssiu matersku, moznost pracovat popri rodicaku / a na to sa vstahuje aj ten rodicak na prve dieta do veku 6 tt druheho / a ponechanie 256 aspon do 20 mesiacov dietata / samozrejme, ak by sme nesli na matersku... /
a dalsie pozitivum, rodicovsky prispevok sa uz bude valorizovat, co sa roky nerobilo, takze aj to je plus...

myslim, ze tolko pozitivnych zmien pre mamicky , ked sa kazdy ohana krizov a dierami v rozpocte, uz davno nikto nepravil, aj ked tu bude skupina mamiciek " vo vakuu", ktore nebudu moct vyuzit tieto zmeny... 😒 , co mi je luto... ale aspon nieco

myzma
7. dec 2010

@katka888 isto, suhlasim s tebou, len som vyjadrila svoje pozastavenie nad tym, ze nerozumiem tomu preruseniu RP, nakolko tvoja starostlivost o dieta, prerusena nie je... este mam jednu otazku: moze sa pri poberani RP po novom pracovat i na zivnost? resp. byt SZCO a poberat RP?

katka888
7. dec 2010

@myzma
akemu preruseniu nerozumies?

myzma
7. dec 2010

@katka888 "vtedy mozes subezne poberat rodicak aj matersku do 6tich tyzdnov veku babatka" no ruzumiem tomu tak, ze po 6 tyzdnoch zivota mladsieho mi RP zastavia a nabehnem nan az po uplynuti 34 tyzdnov materskej a to na sumu 190E... ci tomu rozumiem zle? 😅

kaktusik007
7. dec 2010

@myzma aktualne nemaju mamicky narok ani na to, jedine na prispevok o starostlivost, ktory bol 41€... my budeme mat 256€, takze fakt sa neni co stazovat!!!!

rodicvosky prispevok je v zakone obmedzeny, mozes ho po 01.01.2011 poberat aj ked pracujes, lenze v tej definicii je jasne uvedene, ze za vykon pracovnej cinnosti sa povazuje aj poberanie matesrkeho prispevku do 6 tyzdnov veku dietata.
bodka.

dalej schvalili ak sa narodia dvojicky a viacercata nasobky rodivoskeho prispevku... to je tiez luxus, o akom sa nikomu nesnivalo...
a jedna vec - nemozu dat predsa rodicak na kazde jedno dieta do veku 3 rokov!!! sak to by potom ista skupina obyvatelstva fakt len deti plodila.... proste je to tak, chces dieta s mensim vekovym rozdielom, tak mas smolu, dva rodicaky nebudu.... mala si si pockat tie tri roky 😀

katka888
7. dec 2010

@myzma
po materskej poziadas o rodicak na druhe dieta, nie prve...
jednoducho, mozes poberat len jeden rodicak... / ak by bol rodicak na kazde dieta do 3 rokov ... predstav si tie peniaze , co by sli do osad.... ☹ /

kaktusik007
7. dec 2010

@myzma ale to nie je prerusenie rodicaku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

to je pozastavenie rodicaku na starsie dieta
a novy rodicvosky prispevok na mladsie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

katka888
7. dec 2010

@kaktusik007
suhlas.... 🙂
hold, my co sme sa rozhodli pre mensi vekovy rozdiel, musime s tym ratat, ale kazda mame svoje dovod,y preco sme necakali 3 roky na druhe babo. 😉
ja sa napr musim vratit co najskor do rpace a byt doma 6 rokov, by sme to neutiahli a ani vek uz na to nemam 😀 😀 😀

myzma
7. dec 2010

@kaktusik007
@katka888 ste sa do mna pustili 😅 ja som vyjadrila len postoj, babule... a som vdacna za kazde euro... len som poukazala na nieco, co je podla mna divne... a nehovorim o 2 -3 -ci 4 rodicakoch, hovorim, ze starostlivost o dieta nie je prerusena... a je jedno ci to clovek nazve pozastavenim apod... ale s tym my nic nenarobime... dakujem za odpoved a mohlo to byt i bez tych vykricnikov 😀 😝

andula1032
7. dec 2010

ahojda holky koukam pořad dokolka stejné téma.Ja jsem dopadla velice dobře s neschopnosti z duvodu porodu jak mě poradil Vojtišek jestli ještě odpovídá,tak ještě jednou díky penízky pěkné.CHCI se zeptat těch 6týdnu po porodu budu mít přesně 27.12.10.tak si mam ukončit neschopenku a zajít si zažádat o rodičák a porodny jo, na té neschopence jsem od srpna.A ještě zalohu na nemocen.pojišt.mam zaplatit v lednu za prosinec když nebudu už cely měsíc na neschop.stačí 56kč pak to budu plkatit už normálně dál.Až budu na rodičáku tak na soc. a zdrav nemusim platit zalohy jen když to bude jako vedlejší činnost nebo jak to je diky za odpověd

kaktusik007
7. dec 2010

@myzma to bolo na poukazanie ze takto to je, to neber osobne 😀
@katka888 jo jo... vek nepusti... 😝
@andula1032 tak vies... zmeny v zakone... a dost drasticke a dost rozsiahle.... 😀 😀 😀 nova vlada, chapes 😝

myzma
7. dec 2010

@kaktusik007 😎 v pohode este raz vdaka, cenim si

macka1982
7. dec 2010

caute mamce,
pocujte z coho vychadzate, ze budeme moct poberat RP aj popri MD (do tych 6tt)??
lebo ja sa uz akoze tesim len som si precitala v tom zakone toto:

8. V § 3 odsek 8 znie:
„(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte atd....

tak ja nechapem, rodicak popri materskej mat nemozes a matersku popri rodicaku ano?? ci ako??

kaktusik007
7. dec 2010

@macka1982 nemozes mat matersku a rodicak zaroven pre to iste dieta 😉 si vsimni to slovicko, NEVZNIKA 😉
ale mozes mat rodicak popri materskej na dalsie dietatko... lebo vtedy ti rodicak nevznika, uz ti davno narok vznikol 🙂 takze treba pozriet iny paragraf, a to zanik naroku na rodicovsky prispevok 😵 a tam je ze zanika do 6 tyzdnov veku mladsieho 🙂

emia
7. dec 2010

@kaktusik007 ďakujem, pochopila som, ale ak sa neohlasim na úrade práce soc.vecí a rodiny, že som na materskej ako mi pozastavia rodičak, ved ho budu dalej vyplácať aj v januári až dokiaľ nezanesiem rodný list babätka nie? pretože matersku vypláca sociálna poisťovňa a rodičovský príspevok UPSVaR. 😒