Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

monulicka
20. aug 2011

@janulkka prosim ta, ako je to s tym prispevkom 40 EUR na starsie dieta? ja som to nejak nepochopila ☹ ...ked sa mi narodi druhe babo (TP mam 2.1.2012), syn bude mat 20 mesiacov, tak ako sa mi to bude ratat? ci, bude sa mi to vobec ratat? 😕

monulicka
20. aug 2011

ozaj, baby a ako si vypocitam pravdepodob.vymeriav.zaklad pre 2.matersku? od aprila do oktobra 2010 som bola na MD, teraz som na RD...

sandruska81
20. aug 2011

@monulicka ak budeš prechádzať z RD na MD, tak materská bude cca rovnaká ako tá prvá

monuli1985
22. aug 2011

baby kedy vam prislo rozhodnutie o materskej??ja furt cakaaam...prechadzam s rodicaku,a neviem co mam cakat

pitik
22. aug 2011

@monuli1985 ja nemam rozhodnutie o materskej doteraz. Nastup som mala 4.7., TP mal byt 15.8., maly sa narodil uz 29.7. a keby mi nedosiel este rodicovsky za jul, nemam ziadne peniaze. Oni sa tym na socialke zacali vobec zaoberat niekedy zaciatkom augusta (maju na to mesiac, potom bola ta pracovnicka chora), ked som tam volala, vraj mi to uz poslali, ale zatial nic neprislo.

natalii6
23. aug 2011

ahojte mam na vas otazocku..od 11.8 som isla z rodicovskej dovolenky na matersku ,dneska som si bola na cosialke pre papier kde mi vypocitali kolko budem mat matersku na den to vychadza 6.400050 eura ked som si to prepocitala na dni vychadza mi to o par eur vyssie ako RD 😠 co ma dobre nasrdilo lebo prvu matersku som dostavala 256 eur tak som pocitala stym ze 2hu budem mat este vatsiu(o par eur) kedze sa uz pocita 60%..ako je to mozne ze mi ju vypocitali tentokrat mensiu? vie mi niekto poradit?dik 😉

diorka
24. aug 2011

Ahojte baby, mne mala bude mat 07.10. 3 roky, cize rodicovsky dostanem este za cely oktober (dufam, ze som to spravne pochopila), 07.11 nastupujem na matersku, co s tymi 7 dnami, to mam ist na urad prace? Ak by som sa dala na PN, to si musim zdravotnu zaplatit za 7 dni sama? Dakujem

bapi1
24. aug 2011

@diorka preco 7 dni?podla mna je to od vtedy kedy dieta dovrsi 3 roky,nie k poslednemu dnu v mesiaci.

diorka
25. aug 2011

@bapi1 ja som myslela, ze ked som dostala matersku za cely oktober, tak ze je to aj teraz tak s rodicovskym, ze sa to rata k poslednemu dnu, ale to som si len myslela, tak otazka znova, co s tym mesiacom?

bapi1
25. aug 2011

@diorka si zamestnana alebo si evidovana na up?ak zamestnana,este by som ti vedela poradit,ale ak na up-tak to neviem.

diorka
25. aug 2011

@bapi1 praveze by som musela ist na up, som po skonceni vysokej nastupila hned na matersku a teraz na dalsiu

bapi1
26. aug 2011

@diorka toto neviem,skus sa spytat-gapa

gapa
26. aug 2011

@diorka
budeš maťnárok na materské?? ak si si platila dobrovolne nem.poistenie v soc.poistovni?
a čo staršie dieťa, chodí do škôlky a na kolko hodí bude chodiť od 1.11.2011

inak máš pravdu, RP ti odnímu od 1.11., tj. do konca okt. si považovaná za poberatela RP, tj. z tohto titulu môžeš byť zdr.poistená štátom, ak donesieš z upsvar také potvrdenie na ZP. Potom bud ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov (ak chodí dieťa na max. 4hod. do škôlky) alebo ako poberatel nemocneského (nestačí samotná pn) alebo ako poberatel materského (nestačí samotná žiadosť o materské)

Od narodenia dieťaťa už budeš poberatel RP, ak by si aj nárok na materské nemala, ale obdobie od 1.11. do dna pred pôrodom (teda nie len do nástupu na md, čo uvedieš na žiadosti o materské!!!! treba doriešiť!!! toto platí, ak nemáš nárok na materské)

tj. ak staršie dieťa ti bude chodiť na max. 4hod. do škôly až do dna pred pôrodom, tak sa nemusíš evidvovať na UP.

Kontrolná otázka, predpokladám na soc.poist. si si dávala prihlášku aby si bola dôch.poistná štátom.

diorka
26. aug 2011

@gapa DNPO si platim od 02.11.2010 stale, malu mi nezobrali do skolky, cize bude doma so mnou, tak co by si mi poradila, ako mam postupovat a kde zajst? Prihlasku ma doch.poistenie statom som si davala. Dakujem za odpovede

gapa
27. aug 2011

@diorka
ak nemáš nárok na podporu, si dôch.poistená a tvoje staršie dieťa (vo veku do 6roko)v nechodí do škôlky, tak nemá význam sa evidovaťna UP.

Soc.poist.
Dôchodkovo si poistencom štátu.
Podla údajov nárok na materské mať budeš. Po pôrode odnesieš RL dieťaťa na odd. odkial poberáš materské (podpisuješ v žiadosti o materské, že oznámiš rod.číslo dieťaťa, čo sa robí kopiou RL)
Hned môžeš prehlásiť aj riadnu starostlivosť zo staršieho na mladšie dieťa, aby si na to neskôr nezabudla. To sa robí (aspon podla info z ba) cez čestné prehlasenie o riadn. starostlivosti o mlajdšie dieťa + RL dieťaťa. Čest. prehlásenie si urob kopiu, aby si mala doklad o tom.

Zdr.poistovna
ked budeš mať.o priznaní materkého zo SP, tak môžeš ísť nahlásiť na zdr.poisťonvu (snád nebude treba doklad o poberaní materského, no zisti si na ZP, čo treba). Hned sa spýtaj, ako to bude po ukonč. poberania materského, aké doklady bude treba.

monuli1985
30. aug 2011

s rozhodnutim o materskej na UPSVR...a este kam?staci?..som zamestnana...aj nieco kvoli dochodku treba,ci?

sarianna
3. sep 2011

kocky, som na rodicovskej dovolenke... keby som zostala tehula, a pocas rodicovskej nastupim aj na matersku, podla coho sa mi bude ratat materska ? ( jej vyska ) Podla platu,ked som bola naposledy zamestnanam akoze ked som isla na prvu matersku ??? alebo ako ??

annie13
4. sep 2011

@sarianna podla predpokladaneho keby si nastupila zalezi od tvojho zamestanavatela mne ratali druhu matersku z najvyssieho mozneho aky by som mohla mat keby som nastupila zlata nasa uctovnicka a tak mi materska vysla super

beju
6. sep 2011

@gapa
Ja by som sa chcela opýtať. Som na rodičovskej dovolenke. Moja dcéra v júli (13.7.2011) dovŕšila 2 roky. Chceli by sme 2 bábo. Ja by som podľa správnosti 14.7.2012 mala nastúpiť späť do práce. Ak by som do práce nastúpila tehotná môže zamestnávateľ rozviazať pracovný pomer? Zrejme asi určite nesmie. Z čoho sa potom bude počítať materská? Budem mať nárok už na 37 týždňov (podľa platných znení zákona od 1.4.2011)?
Aká by mi plynula "výhoda", ak by som na materskú dovolenku nastúpila pred dovŕšením 3 rokov mojej dcérky?

Nuž a ešte jedna otázka. Je nárok na príspevok na narodenie dieťaťa aj pri druhom dieťati? (Asi trošku blbo štylizované ale snáď pochopiteľné)

henulienka
7. sep 2011

@beju nárok na príspevok pri narodení dieťaťa ( niečo vyše 100 € ) máš pri každom dieťati, ale ty asi myslíš príplatok k príspevku pri narodení ( to je tá pekne vysoká suma, čo nikdy neviem koľko 😀 , okolo 600 € ) , na tú máš nárok pri prvých troch deťoch

nikolka4
7. sep 2011

Ahojte chcela by som poradiť moja mala dovrši 6r v oktobri,a medzi tým som otehotnela a od 27.8. som už na materskej dov, a dovtedy som bola na neplatenej s nou doma.Mam narok či nie teraz niečo dostávať,lebo ešte nemam doma rozhodnutie.Diky za radu. 🙂

gapa
7. sep 2011

@beju
aj pri prvom, druhom a tretom dieťati podla teraz účinných zákonov je nárok na prípl. k prísp. pri narodení.

počas tehot. môže skončiť pp len ak by ruši/sťahovall firmu, resp. jej časť, kde máš miesto práce. A myslím aj v prípade, kedy by inak mohol dať okamžité skončenie prac.pomeru= v prípade závažného porušenia prac.disciplíny. (snád nebola zmena teraz od 1.9., lebo som nepozerala zmeny v § 64 ZP).

výhoda? podla teraz účinných zákonov, ak celý rok 2011 čerpeš RD (ani den nemáš vym.základ) a na druhú md nastupuješ v r.2012, tak sa materské bude rátať z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa paltilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Tento pravd. vz na mesiac sa vydelí 30 a 60% z toho je materské na 1kalend.den. Opakujem podla teraz účinného zákona!!

gapa
7. sep 2011

@nikolka4
nepíšeš odkedy čerpeš v zamestnaní nepl. volno (čo teda predpokladám, že ti trvá prac. pomer) a dokedy si čerpala riadnu rodič.dovolenku (či si mala dieťa s dlh. nepr. zdr. stavom). Ale myslím platí, že si čerpala nep. volno viac ako 460dní,tak nárok na materské mať nebudeš, lebo nesplnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred dnom pôrodu.

renatkas
7. sep 2011

Ahojte baby, 27.8. som nastupila na MD z rodicovskej dovolenky, viete mi povedat co teraz vybavit a kde? Mam ist na UPSVaR a oznamit im ze som zasa na MD, alebo az ked mi pride rozhodnutie? Musim podavat aj nejake papiere na nejake prispevky na starsie dieta (18 mesiacov) alebo uz nemam narok na nic? Co kde treba povybavovat ked sa mala narodi, viete mi to komplet prosim spisat? Viem ze sa to tu uz asi riesilo x krat ale nemam cas to hladat 😒 Dakujeeem.

beju
8. sep 2011

@gapa
ak tomu dobre rozumiem, tak by to bol pravdebodobný vymeriavací základ, ktorý by sa odvíjal od môjho posledného známeho VZ od môjho zamestnávateľa, ktorý ma eviduje ako zamestanca na materskej, ano?

Inak veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. 🙂)))))

gapa
8. sep 2011

@beju
ak ide o prac.pomer, z ktkorého si čerpala Rd, tak podla terajšieho zákona áno. Ak by ti vznikol nový pp, tak záleží, kolko trval.

beju
8. sep 2011

@gapa
skvelé!!! ďakujem veľmi pekne ešte raz.

Tak hor sa do "výroby" 🙂))

buffinko
9. sep 2011

ahojte 🙂 prosím o radu. dokedy trvá rodičovská dovolenka? ja som bola v tom, že je do dovŕšenia 3ch rokov dieťaťa, čo bude 13.10.2011. zároveň nastupujem na druhú materskú. a zamestnávateľ mi oznámil, že rodičovská mi skončila 15.8.2011....neviete mi poradiť, ako došiel k takému výpočtu, ke´d dieťa ešte nemá 3roky?

bapi1
9. sep 2011

@buffinko mala by byt do 3 rokov veku dietata. Isla si na md 8t pred porodom?ak ano,asi to bral 3r od nastupu na md-co je blbost. Zanes mu rodny list nech vidi kedy ma dieta 3 roky.

asma
9. sep 2011

baby ak poberam rodicovsku a som tehu tak potom pri druhom budem poberat 2x?