Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

krista
23. jan 2009

m.a.r.t.a • Dnes ve 13:02
Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli někdo nevíte, jak je to s rodičovským příspěvkem u druhéhéo dítěte,synovi je teď 18 měsíců a jde mi to to,když se mi narodí druh´é a je mu bude skoro 2,5 roku, zda budu pobírat rodičák těch 76OO tři roky, když si to teda určíim, někde jsem slyšela, že jen do 20 měsíce toho druhého dítěte a pak že do těch tří let to sníží na 3600, před nástupem na mateřskou jsem chodila normálně do práce, tak jestli nevíte někdo,jak to je,díky 🙂

mikca • 2d • Dnes ve 13:21
no pokud mas stale zamestnavatele ikdyz jsi na RD, tak u druheho ditete to bude tak ze nastoupis na "materskou" a ukocis tim rodicak na prvni dite no a po skonceni PPM (penezita pomoc v matrstvi) nastoupis na rodicak,ktery si bude moci vybrat jeho delku teda napr ty tri roky a pujde ti rodicak do tri let veku druheho ditete
pokud z nejakeho důvodu uz nemas zamestnavatele, tak budes pobirat rodicak na druhe dite v pomale forma cerpani to je do tech 21 mesiců 7600 a pak do 4 let 3800..takze zalkezi pokud mas zamestnavatele na tom zalezi 🙂

m.a.r.t.a • Dnes ve 13:43
jj moc diky a pokud mam zamestnavatele, tak mi musi drzet porad misto,ze jo?pokud nastoupim znovu na materskou do tri let ditete

mikca
23. jan 2009

marta jo do tri let jsou ti povinni drzet misto, kdyz stihnes porodit do tri let veku prvnoho ditete tak budes mit narok na PPM a kdyz nestihnes porodit, ale budes tehu tak dnem nastupu do prace nastoupis na neschopenku a narok mit bude taky a ti padem si budes mosci vybrat i delku rdicaku do tech tri let...jo a msito ti pak drzi dalsi tri roky s druhym ditetem 🙂

m.a.r.t.a
23. jan 2009

moc díky za odpověď

babulka25
11. feb 2009

ahojte - od januára 2008 som nastúpila na md.teraz som na rodičovskej a v septembri by sme mali mať 2 bábo.ako čítam,tak mám nárok znovu na materskú?čo musím splniť preto?som stále zamestnaná a viem spočíta sa mi predpokladaný zárobok a ten odovzdajú na SP.Je to všetko čo musím splniť?ďakujem

jaduska
11. feb 2009

Babulka - v podstate postup bude taký istý, ako pri prvej materskej. Gynekológ ti vypíše Žiadosť o materské, tú si ofoť, originál daj zamestnávateľovi - oni to nahlásia sociálnej aj zdravotnej poisťovni. Tú kópiu si zober na UPSVaR, tam nahlásiš, že končíš rodičovskú dovolenku s prvým dieťaťom z dôvodu nástupu na materskú. No a po narodení druhého bába sa treba ísť do 45 dní prihlásiť do sociálnej (sama, už nie zamestnávateľ), aby za teba štát platil dôchodkové poistenie - ak máš II.pilier, tak aj to. A myslím, že to je všetko. O chvíľu tieto papierovačky čakajú aj mňa, tak potom sem hodím osobnú skúsenosť.... 😝

otrivinkajanka
11. feb 2009

Ahojte mam otazku dcerka ma 7 maja 3 roky to mi konci rodicovsky prispevok dostanem este v juni rodicovsky prispevok?
a este mam jednu otazku cakam babatko ma sa narodit v auguste zo zamestnania ma prepustili ked som bola tehotna s prvou dcerkou teda som nezamestnana to musim ist na upsvar tam povedat,ze cakam druhe dieta?alebo ako to je?alebo ked sa to male narodi vtedy to treba nahlasit?lebo svokra ma tu strasi,ze uz rodicovsky ani matersku nedostanem tak som z toho jelen moc dakujem za odpoved

jaduska
11. feb 2009

otrivinka - za máj máš nárok na rodičovský, takže v júni ešte peniažky dostaneš. Ak nemáš prácu, tak by som na tvojom mieste požiadala o predĺženú materskú, na podporu v nezamestnanosti nárok aj tak nemáš.
V auguste, keď sa narodí bábo, tak budeš mať nárok na rodičovský príspevok. Na materské nie, pretože si nezamestnaná a zrejme si si ani neplatila dobrovoľné nemocenské poistenie.

gapa
11. feb 2009

otrivinka,
súhlasím s jaduskou. No a dúfam, že si si po narodení prvého dieťaťa dala prihlášku na SP, aby si bola štátom dôchodkovo poistená!!?? Ak sa nadalej až do pôrodu budeš sama starať o prvé dieťa, tak môžeš byť nadalej poistencom štátu. Potom si podáš novú prihlášku s prílohami a budeš nadalej dôch. poistená štátom. POtom môže íst prvé dieťa aj do škôlky.

otrivinkajanka
12. feb 2009

no do rima! 😒
tu prihlasku nemam na ten dochodok to som ani nevedela to mam ist kam si to podat ci uz je neskoro a mam si to dat pri druhom dietati?no porazi ma kolko byrokracie je tu na slovensku ze to sa nerobi automaticky!a dakujem

gapa
12. feb 2009

otrivinka,
dá sa aj teraz, ale spätne sa nedá. Ak zájdeš na SP dnes, tak ta poistnia najskôr odo dneška. Zober si zo sebou kopiu rodného listu dieťaťa a najlepšie si to nechaj potvrdiť na kopii (bud si to vypln 2x alebo urob kopiu).

jaduska
12. feb 2009

otrivinka - o tých prihláškach na dôchodkové poistenie nevie strašne veľa mamičiek. Priznám sa, že ani ja, hoci som pracovala ako účtovníčka, som túto zmenu nejako nepostrehla. Nebyť toho, že to dávali v správach, tak asi nie som prihlásená doteraz. Ja som našťastie meškala iba 3 mesiace, takže som až tak o veľa peňazí neprišla. Je to totálna sprostrosť - no kto by už nechcel, aby zaňho platil dôchodkové štát? Choď sa prihlásiť čím skôr, aj tých pár mesiacov stojí za to a pri druhom bábätku na to nezabudni. Treba sa prihlásiť do 45 dní po narodení.

otrivinkajanka
12. feb 2009

Kocky dakujem Vam zajtra letim na socialku a podam to tam moja susedka ma 4 deti je doma uz niekolko rokov a dnes som jej o tom povedala a skoro ju sklak trafil!tiez si myslela,ze to za nu stat automaticky platil 😒
moc dakujem 😉

jaduska
12. feb 2009

naši drahí poslanci asi potrebovali ušetriť dáke milióniky sociálke, tak si takú hovadinu vymysleli (pardón za výraz, ale napadajú ma už iba horšie 😠 😠 😠 😠 😠 )

otrivinkajanka
12. feb 2009

no z toho si nic nerob ved v tejto republike je vsetko postavene na hlavu jednu vec vybavujes mesiace lebo krasavice na uradoch nemaju cas no aj prvu matersku som si vybavovala od 8 mesiaca tehotenstva a dostala som ju az ked mala moja dcerka 2 mesiace po tom co moj muz tam narobil poriadny bordel 😝
som zvedava co vsetko budu zasa odo mna ziadat ked porodim 😠

jaduska
12. feb 2009

no tiež sa teším na tie papierovačky....

otrivinkajanka
12. feb 2009

no ale s tym nic nenarobime najhorsie je,ze si po porode ubolena mas co robit so sebou malym dietatom a musis behat po uradoch vybavovat si papiere ako keby sa to nemohlo urobit automaticky je to hrozne ☹

jitkao
13. feb 2009

Ahojte, mám též dotaz. Mám 18 měs. dítko,uvažujeme o dalším. Z výše uvedených příspěvků jsem pochopila, že bych normálně šla z rodičovské dovolené znovu na mateřskou. Ale v červenci 2008 mi byla doručena výpověď od zaměstnavatele. První den nástupu do práce dostanu faktickou výpověď, tzn. v roce 2010. Takže jestli otěhotním na rodičovské dovolené, bude i nadále mým zaměstnavatalema tudíž budu mít nárok na mateřskou, nebo jsem již teď nezaměstnaná? Snad jsem to napsala srozumitelně 😕 díky.

felicia1
13. feb 2009

ahojte,

dozvedela som sa nakolko planujeme dlasie babo a isla by som z rodicovskej do materskejkeby to vyslo,ze nemam narok na matesku ak si neplatim to dobrovolne...nepride mi to teraz na rozum, ale mam muza zivnostnika a ten by teda poberal matersku,lebo on si to plati

ale chcem sa spytat,ak by som si to zacala platit,vraj sa to ma 2 mesiace pred otehotnenim a ja to budem platit pocas celeho tehotnestva tak budem dostavat aj tak tu vyssiu metesrku?proste chcem vediet ci to mozu platit zeny aj ked su uz tehotne ale zacali s tym pred otehotnenim

dakujem

gapa
13. feb 2009

felicia,
ak si zamestnaná, tak nárok na materské máš. O tom poistení pozri tému dobrovolné nemocenské poistenie

nttt
17. feb 2009

Ahojte,
chcela by som Vas poprosit o radu. Momentalne som na materskej s mojim prvym synom. Materska mi konci v aprili. Druhe babo cakame v auguste a teraz riesim , co vlastne potom s tymi tromi mesiacmi od aprila do augusta. Este som stale akoze zamestnana, ale do prace urcite nepojdem, s tym nepocitam. Je mozne riesit to nejakou PN-kou??? Poradte mi prosiiiim...dakujem 🙂

nttt
17. feb 2009

Este sa opravim...stale pisem materska,ale myslim RD 🙂

gapa
17. feb 2009

mtt,
samozrejme dá sa. Ale PN-ka by mala začať nie počas RD, ale prvým dnom, kedy by si mala nastúpiť do práce. Ak by začala skôr, nemala by si nárok na nemocenské.

A potom sa radšej so mzdárkou porad, aký VZ ti uvedie v mesiaci nástupu na MD, ak by si čerpala PN-ku až do dna pred nástupom na MD, aby to nekrátila VZ o dni PN-ky. T.j. za istých okolností by bolo dobré v mesiaci nástupu na MD napr. čerpať dovolenku, čo ti zostala/vznikla.

Aha radšej konkrétne, u teba, ak sedia údaje s nicku, pri pravd.termíne pôrodu 13.8.09 mi vychádza obvyklý nástup na MD 2.7.09, tak to by taký rozdiel nebol, ak by si aj do 1.8.09 bola PN a celomesačný VZ by krátila o tento jeden den. No iné by bolo, ak by ťa napr. lekár chcel vypísať na MD už 8týžd.pred pTP, t.j. v polovici juna. Ozaj sa porozprávaj so mzdárkou, lebo sú rôzne výklady, ako mzdárky uvádzajú pravdep. VZ.

Lebo z tej sumy, čo ti mzdárka uvedie do tlačiva pre soc.poistovnu ako vymer.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD sa vyráta denné materské ako 55% z jednej tridsatiny zo sumy, ktorú mzdárka uvedie (aj v prípade, ak by uviedla VZ len za polovicu mesiaca z dôvodu čerpania PN v tej prvej polovici!!!).
Ešte podstatná vec!!!!!, ktorá by menila všetko, čo som napísala vyššie o výške materského. Predpokladám, že v r.2008 si nemala žiadny vymer.základ pre nem.poistenie, t.j. nečerpala si ani jeden jediný den dovolenku alebo ani jeden den si neopracovala!!!!!

nttt
18. feb 2009

gapa,
dakujem velmi pekne...my sice mame nemoznu mzdarku,ale skusim sa s nou poradit. 🙂
Mne islo hlavne o to, ci nieco ziskam PN-kou, lebo kazdy mi radil len predlzenu RD,ale to sa mi nezdalo moc vyhodne.
Tak este raz dakujem

nttt
18. feb 2009

gapa,
prosim ta, este mam jednu otazocku.
RD mi konci 24.4. co vychadza na piatok. Kedy je potom treba nastupit na PN-ku, ked v zmluve mam nerovnomerny pracovny cas, sedem dni v tyzdni???

terinka262
18. feb 2009

ja by som len chcela vediet ze kedze som v zahranici asi 10 mesiacov a som tehotna v 3 mesiaci a chcem ist na Slovensko dostanem matersku a prispevok?? pocula som, ze by som mala mat trvale bydlisko na SR tak dostane m, ale vobec sa tomu nerozumiem... mohol by mi niekto v tejto veci poradit prosim,,,,dakujem

gapa
18. feb 2009

ntt,
tak pri týchto prípadoch je najlepšie sa poradiť ozaj so mdárkou, lebo každá bude brať pravdepodobný VZ inak.

Ak by si nastúpila od 24.4.09, tak podla mna nárok na nemocenské nebudeš mať.
Ak by si išla na pohotovosť, tak ti môžu napísať PN od 25.4.09. MOžno aj tvoj lekár ti ju môže napísať od soboty, neviem.
Ak by si išla na PN 27.4.09, tak neviem, či by sa na tom niečo zmenilo (z tvojho pohladu, z pohladu mzdárky, tak tá bude mať asi problém s odbodmi za sob.+nedelu ☹ ).

Záleží ako stanoví mzdárka ten pravdepodobný VZ v mesiaci nástupu na PN (ak si v r.2008 nemala žiadny VZ), aby ti nestanovila ako pravdepodobný VZ len mzdu od 27.do 30.4.09.

Možno by teda bolo lepšie/istejšie ísť na PN až 1.5.09??? 😲 😨 Vtedy by už s istotou mal byť pravdep. VZ v mesiaci nástupu na PN určite tvoja celomesačná mzda. No neviem, či to zbytočne nekomplikujem, možno vaša mzdárka dáva vždy len celomesačnú mzdu a nerozpočítava to (to sú dva rôzne názory a prístupy)

jaduska
18. feb 2009

Terinka už sme to tu rozpisovali veľakrát vo viacerých témach, ale skúsim ti zhrnúť aspoň základ. Na Slovensku môže žena dostávať materské, rodičovský príspevok, rodinné prídavky, jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa a jednorázový príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa.

Nárok na materské vzniká, ak bola žena nemocensky poistená minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD. Nemocenské poistenie sa platí Sociálnej povinnosti a je buď povinné (zamestnanci, SZČO) alebo dobrovoľné (to si môže platiť každý, aj ten, kto je poistený povinne).
Ak žene nevznikne nárok na materské, tak odo dňa narodenia dieťaťa dostáva rodičovský príspevok.

Rodinné prídavky - dostáva každé dieťa, od mesiaca, v ktorom sa narodilo.

Príspevok pri narodení (tzv.pôrodné):
Podmienky nároku:
- narodenie dieťaťa,
- trvalý pobyt oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky.

Podmienky nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa sú:
- splnenie podmienok nároku na príspevok pri narodení dieťaťa a
- narodenie prvého, druhého alebo tretieho dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.

Viac info máš aj tu:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

angelkika
18. feb 2009

Ahojte.

Mam otazku. 3.6. bude mat moja dcerka 3 roky a nastupuje do skolky. Ja som na RD. Som tehotna a termin porodu mam na 22.9.2009. Cize by som mala nastupit na 2 mesiace do roboty.
1, co je lepsie, nastupit na PN-ku rovno z RD a potom z PN rovno na MD alebo
2, vycerpat si dovolenku a potom nastupit este na PN-ku - mam asi 18 dni dovolenky alebo
3, nastupit na dva mesiace do roboty, popripade si medzitym cerpat dovolenku
V ktorom z tychto pripadov mam narok na matersky prispevok a z coho sa vypocitava, a budem mat vlastne narok na matersky prispevok? Som stale v pracovnom pomere na dobu neurcitu.
Dakujem

gapa
18. feb 2009

angelkika,
si ten istý prípad ako ntt.

angelkika
18. feb 2009

ahoj gapa,
len sa chcem opytat, ze co je pre mna najvyhodnejsie, ktory variant aby som dostala co najvyssiu matersku. A budem mat vlastne narok na matersku?

Dakujem