• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Materská, rodičovská, opät materská?

17. marca 2017 
@bapi1 - áno, presne tak to bude, 15.8.2008 som nastúpila na prvú MD....takže počíta 3roky odvtedy, čo je blud....ďakujem, už mi je jasné, ako došli k tomu dátumu. ach joj, vždy mám na personálnom nejaký problém, oni nič nevedia. by si človek myslel, že práve tam by mali mať naštudovaný zákonník práce a figu borovú, čo si sama nezistím a nevyhádam, nemám ( a všetci ostatní tiež...)
9. sep 2011 o 13:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@asma rp budes poberat do nastupu na md a potom len md ak schvalia tak 40 t,avsak rp na prve dieta uz nie. Po 40t rp na druhe dieta.
9. sep 2011 o 13:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, dufam ze mi viete niektora poradit :slight_smile:
teraz som na rodicovskej s 18mesacnou dcerkou.. od oktobra si planujem zacat platit DNP v plnej vyske.. tj v juli 2012 splnena podmienka 270dni.. niekedy v auguste by som uz chcela ist ako tehulka na PN.. avsak predtym by som sa musela vratit do prace.. ratam vsak s tym ze len na par dni, maximalne tyzden! (uz s vedomim ze som tehu) umoznuje mi to zakon? alebo musim odpracovat urcitu dobu aby som mohla cerpat maximalnu PN, a dalej samozrejme matersku z DNPo?
9. sep 2011 o 14:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte maminy, chcela by som poradiť tiež ohladne prijmu pri druhom dieťati, syn bude mať 3 roky buduci september ale planujeme druhé dieťa, vie mi niekto poradiť či mam narok na matersku? pred tym som pracovala a platila si všetky odvody, teraz poberam rodičovsky prispevok. viem že sa stačí isť spytať na socialnu poistovnu, ale mam to mesta dost daleko a po uradoch s mojich drobcom nieje boh vie čo, dakujem za odpoved
9. sep 2011 o 14:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bapi1, už som tam volala, takže už im to došlo, pozreli si zákonník práce :grinning: len nevedia, aký by mal byť vymeriavaci základ, no to neviem ani ja...som zvedavá, čo napočítajú....

@sante81, áno, budeš mať nárok na materskú...prejdeš z rodičovskej na materskú s druhým dieťaťom. tak to mám aj ja, dcérka má 3roky v októbri a v októbri mám termín, nastupujem práve na materskú (8týždňov pred pôrodom)
9. sep 2011 o 14:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sante81 ak si predtým pracovala a bola ti priznaná materská zo zamestnania a teraz do veku 3 rokov dieťaťa by si nastúpila na druhú MD, tak máš na materskú nárok cca v takej výške aká bola tvoja prvá materská, resp. podľa VZ, aký ti zamestnávateľ uvedie pred nástupom na MD. Všetko podľa teraz účinných zákonov. Od r. 2012 neviem aké nastanú zmeny.
9. sep 2011 o 14:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@buffinko dakujem si zlatá, tiež som si myslela, ale nebola som si ista, skusim sa isť poinformovať, ale bolo tam vždy kopec ludi a u nas to funguje tak, že ta nikto dopredu nepustí, aj ked maš dieťa. dufam len že moje druhé tehotenstvo sa nebude rovnať tomu prvému :frowning2:
9. sep 2011 o 14:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bapi1 dakujem za odpoved, som rada že budem mať narok na matersku, lebo pri predstave poberať rodičovsky prispevok 3 roky v sume 190e sa mi obracia zaludok
9. sep 2011 o 14:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
také zhrnutie, ktoré som našla pre tento rok, možno niekomu pomôže (týka sa prípadov materská-rodičovská-materská):

Výška materského je 60 % pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Podľa § 57 zákona je pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodičovský príspevok, jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky: vymeriavací základ bude posledná hrubá mzda zamestnankyne pred nástupom na prvú materskú dovolenku. Povedzme, že posledná hrubá mzda bola vo výške 600 eur. Potom pravdepodobný denný vymeriavací základ bude jedna tridsatina zo 600 eur, čiže 20 eur. Materské sa vypočíta ako 60 % z pravdepodobného vymeriavacieho základu, v tomto prípade zo sumy 20 eur, a teda suma materského na deň bude 12 eur.

Môžem si materské zvýšiť?
Od 1.1.2011 do 31.12.2011 je určený maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie v sume 1116,75 eur. Maximálna výška materskej, akú môžete tento rok dostať, je 22,10 eur na deň, mesačne 670 eur (60 % zo sumy 1116,75).

Pokiaľ žena pred nástupom na materskú zarábala viac ako 1116,75 eur, suma 670 eur mesačne je strop, ktorý už nemôže prekročiť, čiže platiť si dobrovoľné nemocenské poistenie nemá význam.

Ak žena pred nástupom na materskú zarábala menej ako je maximálny vymeriavací základ, môže sa dobrovoľne poistiť. Maximálne materské získa ako súčet povinného a dobrovoľného nemocenského poistenia. Aj v tomto prípade však platí podmienka 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Keďže ideálne tehotenstvo trvá plus mínus 280 dní, je treba sa poistiť ešte pred otehotnením. Inak z dobrovoľného nemocenského poistenia nárok na materské nevznikne a materské sa vypočíta iba z povinného nemocenského poistenia. Ak žena do termínu pôrodu splní podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, vznikne jej nárok na materské z oboch poistení.

V akej výške sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?
Vo všeobecnosti je vymeriavací základ dobrovoľne poistenej osoby, z ktorého sa platí poistné na nemocenské poistenie, ňou určená suma, a to v rozmedzí minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu. Minimálny vymeriavací základ pre rok 2011 je suma 329,06 eur, maximálny vymeriavací základ je suma 1116,75 eur. Minimálna suma poistného mesačne je 14,47 eur a maximálna 49,23 eur.

Nakoľko osobe, ktorá má prerušené nemocenské poistenie pre čerpanie rodičovskej dovolenky, vznikne nárok na materské aj z povinného nemocenského poistenia, netreba platiť maximálne poistné. Ak chce získať maximálne materské, stačí sa poistiť na rozdiel maximálneho vymeriavacieho základu (1116,75 eur) a vymeriavacieho základu z povinného nemocenského poistenia (z poslednej hrubej mzdy).
9. sep 2011 o 14:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj zamestnaná nie som rozviazala som prac.pomer ako mi skončila rodičovská dovolenka.Tak som zostala s malou dalej na neplatenej.hm a čo teraz ako nebudem nič dostávať či ako?
13. sep 2011 o 11:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nikolka4 no podľa mňa budeš dostávať materskú vo výške rodičovského príspevku...čiže najbližšie celé 3 roky budeš dostávať tých 190e mesačne...
13. sep 2011 o 11:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte. prosim vas ako to je ked idem zas na matersku a teraz som na rodicovskej? ked som sla na MD tak som papiere od dr odovzdala v robote a dalej ma to nezaujimalo, budem si to teraz musiet sama vybavit na uradoch alebo zas cez robotu? a mam narok opat na matersku ten pol rok? alebo hned budem mat 190e? dakujem
13. sep 2011 o 11:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nikolka4
ak nesplnaš podmienku 270dní nem.poistenia, tak nárok na matesrké mať nebudeš, len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.
13. sep 2011 o 16:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, ja by som doplnila este otazku @zuzkat1 ide mi hlavne o papierovacky ohladom II.piliera DP... je potrebna odhlaska z rodicovskeho, prihlaska na matersku... a opat pri prechode odhlaska MD+prihlaska RD... popr. treba nejaku ziadost o zotrvanie poistenia... dakujem pekne...
13. sep 2011 o 20:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lenica81 ja sice odpoved neviem, ale ja som druhy pilier nahlasovala ked sa mala narodila tusim (manzel to vybavoval) myslela som ze to automaticky trva kym to neodhlasim - teda az ked pojdem do roboty... normalne si ma zaskocila:frowning2: inak ked tak pomyslim na vsetku tu byrokraciu tak polku materskej stravim asi na uradoch.. nenormalne
14. sep 2011 o 09:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzkat1 ale vraj sa cosi menilo, tak by som to chcela mat na poriadku a ked nic, tak nech to mam potvrdene, ze co a ako, aby som nieco neprehliadla a potom nic z toho... :unamused:
14. sep 2011 o 13:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lenica81 to je na nervy - tie ich stale zmeny...
15. sep 2011 o 10:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lenica81
podstatné je či si nezamestnaná mamička, či zamestnaná mamička a či mzdárka.

ale pokial viem, s II.pilierom sa už nič nenahlasuje, ak len to ta zaujíma.
15. sep 2011 o 16:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa som zamestnana, teda trva moj PP, tak to je super, ze nemusim nic hlasit... :slight_smile:
16. sep 2011 o 08:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lenica81
čo sa týka II.piliera, nenahlasuješ nič.
No mzdárke by si mala oznámiť odkedy dokedy poberáš RP a do soc.poistovne snád po narodení dieťaťa odniesť RL mladšieho + prehlásenie o riad.starostl. (aby si bola prihlásená na mladšie dieťa), aj ked toto asi nie je v tvojom prípade a za stavu terajšieho zákona podstatné, lebo sa nadalej staráš aj o staršie dieťa do 6rokov.

RL samozrejme treba aj na soc.poist.kde poberáš materské (oznámiť rod.číslo vid prehlásenie na žiadosti o materské) a tiež zaemstnávatelovi.
16. sep 2011 o 10:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ahoj, prosim ta, ked pojdem na druhu matersku musim ist osobne do poistovne alebo staci v robote nahlasit? prvu matersku som v robote nahlasovala a oni vybavili papiere tak teraz neviem ako to je, dakujem
16. sep 2011 o 11:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuzkat1
žiadosť o materské dávaš do zamestnania, oni vybavia túto nem.dávku v soc.poistovni. Ty potom musíš na odd.nem.dávok, odkial budeš poberať materské poslať kopiu RL dieťťa (nahlásiš jeho rodné číslo)
16. sep 2011 o 14:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa takze vlastne taky isty postup ako pri prvom dietati - nerobim nic inak ako vtedy... to je super... dakujem
17. sep 2011 o 10:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte babule, chcem sa s vami poradit. momentalne som na RD a cakam dalsie babo. pravdepodobne to bude tak ako aj predtym riz. tehotenstvo- preto by mi viac vyhovovalo, keby som sla na PN- da sa to pocas RD? alebo mam najskor nastupit do svojho povodneho zamestnania, kde mi prac. pomer trva a az potom ist na PN? Musim mat ovadzane tri mesiace alebo nie ak v podstate tam som zamestnana od r. 2008? Za akekolvek info vopred dakujem
19. sep 2011 o 09:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vie mi niekto poradit?
20. sep 2011 o 19:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anavim Počas RD nie je možné poberať PN zo zamestnania, jedine ak by si bola DNP.
20. sep 2011 o 22:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa mala by som otazocku... som na RD a nastupujem znovu na MD... papier od doktora som zaniesla opat zamestnavatelovi... mam ist este aj na upsvar odhlasit rodicak? a kedy - teraz alebo az ked mi pride zo socialnej rozhodnutie o materskej? dakujem.
26. sep 2011 o 13:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hori
treba sa inoformovať na upsvar, záleží od pani a aj kedy rozhodnú na SP. Zober zatial kopiu žiadsoti o materské. Aby si nemusela RP vracať. Nezabudni si vybaviť prispevok na star. o starašie dieťa, vid téma " záhadný jednorázový príspevok ..."
26. sep 2011 o 21:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sante81 môj malý bude mať v januári 3 roky a 4 novembra mám termín od 23.9 som na materskej a rodičovsky mám pozastavený to musíš nahlasiť na urad prace čo najskôr ,dojdem síce o 3 mesiace rodičovského , ale materská bude :grinning:
26. sep 2011 o 22:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@stellamiapiccola
pozri tému o záhadnom jednorázovom prípevku .. (prísp. na starostl. o dieťa - staršie). Budeš mať nan nárok, za 10/2011 až do mesiaca, kedy mladšie dieťa dosiahne 6týž., resp. staršie dovrši 3roky.
26. sep 2011 o 22:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok