Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jankohrasko
28. apr 2012

@kkubekova ja som to urobila tak, ze ziadost som si doma vytlacila, vypnila, dolozila doklady, podpisala + dolozila s prislusnymi zakonmi paragrafmi a odstavcami a nechala som jej to tam na stole, mala som na to svedka. Do 10 dni som mala peniaze na ucte. Ale to podla mna staci dat do podatelne (kde potvrdia kopiu), alebo poslat postou.
Drzim palceky, krasny vikend 😉

kkubekova
30. apr 2012

@jankohrasko Vdaka 😉 Ak bude pani uradnicka vymyslat, tak to poslem postou 😀

katesokolova1
1. máj 2012

ahoj potřebovala bych poradit.... jsem svobodna 19tiletá matka a otce ditete neudavám...bydlim u rodičů a pracovala jsem necelé 4 měsice.vůbec nedostávám zadne přispěvky a nevim jestli mám na něco nárok a to i po porodu..děkuji za radu 🙂 .

emonicka
3. máj 2012

prosiiiim poradte mi, uz som z toho nestastna. momentalne som na RD do 30.7. 2013. chceli by sme druhe dieta. pred prvym tehotenstvom som mala odpracovanych 270 dni , cize som mala MD. zamestnanie mi stale trva. Budem mat narok na MD aj pri druhom dietati?? ak ano z coho sa mi vypocita?? kedy by som mala zamastnavatelovi oznamit ze som tehotna? prosim poradte mi ak sa tomu rozumiete, lebo ja nie. :(

saranata
3. máj 2012

@emonicka narok na matersku budeš mat, vypočítava sa z predpokladaneho príjmu ktorý ti uvedie ekonomka ked to bude posielat do SP, ja to mám teraz takisto a informovala som sa priamo v SP a u zamestnávatela 🙂
pokial ti pracovný pomer trvá čo píšeš ze trvá tak narok budeš mat tak ako píšem 🙂

tunylyk
3. máj 2012

@emonicka ked si matersku mala a stale ti pracovny pomer trva,tak na tu dalsiu mas narok tiez,aktualne som na tretej,tiez takto retazovo.Ja som mojmu zamestnavatelovi oznamila,ze cakam dalsie dietatko az pri odovzdavani papiera na MD,pretoze aktualne som stale bola na RP.

gapa
3. máj 2012

@emonicka
podla teraz učinnych zakonov (no podstatne je ich znenie v case nastupu na md) by tvoje mateské na 1den bolo 65% z jednej tridsatiny z toho, čo by mzdárka uviedla ako prevdepodobný vym.základ, z ktorého by sa ti platilonem.poistenie v mesiaci nástupu na md.
teda minimálne hrubá mzda podla aktuálnej prac.zmluvy : 30 x 65%
to je na mesiac x bud 30dní alebo x 31

emonicka
3. máj 2012

joj babuky dakujem. ste ma velmi potesili 🙂. uz som si myslela ze to vsetko bude v pase. pretoze dnes som bola s jednou znamou ktora je personalistka a povedala mi ze nebudem mat narok na MD. v ziadnom pripade. ze by som musela mat znova odrobinich tych 270 dni. coz nemam kezde som na RD a ani si neplatim dobrovolne nemocenske pripoistenie. cize je to normalne ze takto mamy chodia z RD na MD a maju matersku, ak im teda trva pracovny pomer. ak by ukoncili pracovny pomer potom by uz nemali narok na 2 MD, ze? ja som z toho cela poletena.

mima595
3. máj 2012

@emonicka - ano, pocas RD sa ti sice prerusuje nem. poistenie /z ktoreho vlatne mas narok na materske/ ale hned je tam aj uvedene, že pre narok na materske sa nem. ppoistenie povazuje za nepretrzite aj pocas RD...

takže klud a planuj 😉 😉

emonicka
3. máj 2012

oki, uz som kludnejsia. pretoze uz rozmyslam nad vsetkym moznym aj nemoznym ako by to mohlo byt :D len teda nechapam preco ta zanama tvrdila ze to tak nie je. ona je v tom celkom zbehla, tak sa tomu divim. cize aj kebyze cchem ist na 4 retazove MD tak budem mat stale narok na MD?

mima595
3. máj 2012

@emonicka - ak ti bude trvat PP, a nezmenia sa zakony..tak ano

mima595
3. máj 2012

@emonicka - len si este daj pozor na to, co pisala Gapa vyssie..o tom pravdepodobnom vymeriavacom zaklade..ten ti uvedie mzdarka..dolezite je, aby ti uviedla VZ za cely mesiac..lebo tu sumu, co ti tam da, sa deli 30....tak skus, sa s nou o tom skor porozpravat, overit si to...radsej nech ti da vyssi VZ ako nizsi 😉

emonicka
4. máj 2012

dakujem vam velmi pekne. moc ste ma potesili tymito info. ja dufam ze mi da taky isty VZ ako pri prvej MD. ale dam si na to pozor. este raz dakujem 🙂

artepeli
4. máj 2012

Ahoj. Chci se zeptat jak to funguje, kdyz clovek konci rodicak a nastupuje na materskou. Na druhou materskou jsem nastoupila 25/12/11 a nejakou dobu, nez jsem to oznamila uradum, mi vyplaceli jak rodicak, tak materskou. Pak jsem dodala na Urad prace potvrzene Oznameni ze OSSZ s dolozenym dennim narokem. Urad prace mi vymeril preplatek, ale nejak se mi to nezda. Jejich vypocet spocival v tom, ze vzali tu moji potvrzenou denni davku materske, vynasobili to temi 7 dny, kdy jsem ji v prosinci pobirala, a rekli, ze muj narok na rodicak za prosinec je 7600- ta materska, tj. necele 2 tisice Kc. Z cehoz mi vyplyva, ze jsem de facto za prosinec dostala jenom 7.600 Kc, nebo jinymi slovy mam jim tedy vratit castku ve vysi materske za prosinec. Je to tak spravne?? Me prijde divne, ze za prvnich 24 dnu bych mela mit jen 2.000..? Co kdyz nekdo nastoupi na materskou treba druheho dne v mesici, to potom taky dostane jenom rodicak??

artepeli
4. máj 2012

tedy 7600 MINUS ta materska

tomba
4. máj 2012

ahojte, chcela by som poprosiť o radu.. dcérka bude mať teraz v máji 3roky, máme schválenú predĺženú RD /zatiaľ do jej 4rokov/, ak by som otehotnela niekedy okolo vianoc - budem mať po tejto predĺženej rd /po jej 4rokoch/ nárok na materské z platu? /som stále zamestnaná - cca 7rokov, pri dcérke som poberala materské z platu./??? moc ďakujem

gapa
5. máj 2012

@tomba
podla terajších zákonov áno, lebo aj po dosiahnutí 3rokov stále čerpáš RD (nie neplatené volno). Zamestnávatela samozrejme treba požiadať o čerpanie RD do 4och rokov s predložením dokladu u dlhod.nepriazn. zdr.stavu, na základe ktorého ti vzniká nárok na dlhšiu Rd.

A nesmie zaniknúť prac.pomer počas čerpania Rd! nárok by nevznikol

erov
5. máj 2012

@gapa ahoj,chcela by som Ta poprosiť o radu.od 1.2.som na rodičovskej dovolenke,stále vedená ako zamestná.ec.platím si dobrovoľne nemocenské poistenie este za starých podmienok/predtým som si tiež platila DNP a aj čerpala z neho davky/ak by som otehotnela v septembri,pripadne v októbri budem mať nárok na materskú aj z DNP?alebo si to platim zbytočne?nerozumiem celkom novele zákona v nemocenskom poistení.

zalka
6. máj 2012

@erov
Nepíšeš od kedy si začala platiť DNP po starom.
Ak ale budeš tehotná v čase ukončenia DNP tak nárok TI vznikne. Ale .. je tu jedno ale, ak si na rodičovskej dovolenke a zamestnaná tak nástupom na materskú zo zamestnania Ti akoby vzniklo poistenie a tým pádom sa DNP zruší. No určite si ho plať, lebo aj keby si neotehotnela v septembri ale neskôr tak dni ukončené DNP sa TI pripočítajú k novému balíku a bude Ti stačiť sa prihlásiť na pár dní na balík a vznikne TI potom ochranná lehota z balíka DNP a tým pádom narok na PN počas tehotenstva a detto ak sa prihlásiš pár dní pred nástupom na materskú tak aj materské z DNP aj ked len v minimálnej výške.

tomba
6. máj 2012

@gapa ďakujem veľmi pekne. 😵 😵 😵

erov
6. máj 2012

@zalka DNP si platím od novembra 2009,čerpala
som matersku aj z tohto poistenia aj ,zo zamestnania.30.1.2012 som ukoncila DNP a 31.1.2012 založila nové DNP aby som to mohla platiť za starých podmienok.takže ak som to správne pochopila musím čerpať PN tesne pred nástupom na ďalšiu MD a kedy by som mala najneskor otehotnieť aby som mohla čerpať aj dávky z DNP?lebo v októbri zaniká všetkým DNP po starom ale je tam nejaká 8 mesačná ochranná lehota ale to tiež neviem ci sa to týka aj mamičiek na RD.ďakujem za odpoveď a radu!

zalka
6. máj 2012

@erov
Ťažko je radiť,
ale skúsim. Ak by si teraz otehotnela. Tak síce ochranná lehota by ti vznikla z toho DNP čo máš teraz, ale nástupom na materskú zo zamestnania by táto ochranná lehota padla.

Ale ak si budeš dalej platiť, a DNP Ti skončí v oktobri .. a ty otehotnieš v decembri napr. tak ak sa prihlásiš na balík z minima na 7 dní v januári ( zaplatíš 28 eur ) tak ti vznikne od januára ochranná lehota 8 mesiacov. Počas nej môžeš ísť na PN kedykoľvek bude platená na základe toho že si tehotná. Ale pár dní ( deň dva ) pred nástupom na materskú sa zase musíš prihlásiť na balík poistení z minima ... aby si mala aktívne nemocenské poistenie a tým pádom Ti bude vyplatená materská zo zamestnania aj z DNP ale z DNP len z minima, teda cca prilepšíš si o 220 eur.

Iné lacnejšie riešenie nie je. Ale toto DNP čo máš len si pekne plať. Predlži sa Ti lehota kedy to môžeš ešte využiť.

erov
6. máj 2012

@zalka ďakujem veľmi pekne za rady,už je mi to jasnejšie.tak to teda nezrusim,budem platit nadalej DNP.a uvidí sa kedy sa mi podarí otehotnieť 😉 pri prvom sme mali zlozitejsiu cestu kým sa podarilo úspešne otehotnieť a donosit babo.preto som sa pýtala že kedy najneskôr by som mala otehotnieť lebo nie u každého to ide 'na prvý šup'

zalka
6. máj 2012

@erov
No od skončenia platenia DNP máš ešte pár mesiacov na to tehotenstvo pokúšať sa ale stále môžeš ... držím päste.

zalka
6. máj 2012

@erov
detto ak by si ochorela a nemáš už aktívne DNP tak sa stačí prihlásiť na SP jeden den a na druhý ísť na PN , a po skončení PN zrušiť aj balík v SP.

erov
6. máj 2012

Ďakujem za rady.uvidíme ako sa to nakoniec podarí.super že sa najdu ochotní ľudia ako ty čo poradia.

tomba
7. máj 2012

@gapa A ako by to bolo /myslím,dostávala by som materské z platu?/ keď mi predĺžená materská skončí v máji 2013, pokračovala by som po máji PN na cca.3-4 mesiace/napr. rizikové tehotenstvo/ a následne až nástup na materskú...
z čoho by mi bola počítaná PN a materská by bola z platu, tak ako pri prvom tehotenstve? Veľmi moc ďakujem za odpoveď, moc mi pomôžete v rozhodovaní, čo ďalej... ďakujem

gapa
7. máj 2012

@tomba
podla terajších zákonov, ak celý rok 2012 budeš čerpať len RD (ani den nič iné, teda žiadne pn, ...) a pn vznikne následne hned prvý den po RD, tak bude rátaná z vym.základu z hrubej mzdy (ak nie je vyššia ako max. vz) z aktuálnej prac. zmluvy/dekrétu. Ak nástup na túto pn bude v r.2013 a aj MD bude rok 2013, tak aj materské bude z toho istého vym.základu, teda tiež z vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (pn). Treba si overiť u mzdárky, aby neuviedla len minimum a ani mzdu len za časť mesiaca, lebo sa to delí číslom 30.
Ale v tomto predpokladám budú zmeny v zákone, určite v znení, no netuším, či to ostane aj v prípade tej pn rovnako.
Ak by bola RD+ pn v jednom roku napr. a md v druhom, tak by bola mateská z minima!!!, predpokladám, lebo vid § 57 ods.2 Zákona o soc.poistení, nemáš tam len dobu RD ale aj pn. Preto je výhodnejšie za istých okolností čerpať dovolenku pred pn. KOlko dní záleží od konkrétnych dátumov. Hlavne bacha ak končí RD napr. v piatok a je v období od ukončenia rd vela víkendov, teda období bez vym.základu, vtedy na pn tiež v piatok, aj ked nieje to ideálne, lepšie v sobotu, ak sa dá.

zuziq
9. máj 2012

@gapa prosim, mam na teba jednu otazocku. V novembri 2012 by som mala nastupit na matersku dovolenku. Mom. som na rodicovskej dovolenke, ktora by trvala az do marca 2013. Z coho mi bude vyratavana materska, ak sa mi v roku 2011 zvysil plat? Robim v banke, zvysovalo sa pausalne vsetkym a dostala som o tom aj dekret. Bude sa to ratat z vymeriavacieho zakladu ako pri prvej materskej teda za rok 2009, alebo z toho zvyseneho za rok 2011? Vopred velmi pekne dakujem

gapa
9. máj 2012

@zuziq
z vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md, tj. z aktuálneho platu, nie starého.