Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
18. feb 2009

angelkika,
nárok na materské budeš mať.
Ak si v r.2008 nemala ani jeden den vymer.základ pre nem.poistenie, tak vzhladom na tvoj dlhodobý PP sa ti bude rátať materské na 1kalendárny den ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa ti hradilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD a ktorý ti musí mzdárka napísať do potvrdenia pre soc.poistovnu.
Vzhladom na to, že nie je jednotný postup, ako sa to robí, tak sa treba poradiť s vašou mzdárkou, ktorá to potvrdenie bude vypisovať. Tá suma, ktorú uvedie sa za každých okolností bude deliť číslom 30, aj keby mzdárka uviedla VZ len za časť mesiaca.
NO o tom som už písala, že preto v niektorých prípadoch je lepšie, ak v mesiaci nástupu na MD netrvá PN ale sa čerpe dovolenka. Ale to nie je potrebné pri každej mzdárke. 😉

angelkika
18. feb 2009

Velmi pekne ti dakujem. Takze ak som spravne pochopila, nejlepsie pre mna bude nastupit do roboty a popritom vycerpat dovolenku , kt. mi ostala. Este raz velmi dakujem 🙂

gapa
18. feb 2009

angelika, treba aj čítať, nielen sa pýtať. 😅 Treba čerpať dovolenku pre istotu v pravý čas.

angelkika
18. feb 2009

dakujem 🙂

katik
24. feb 2009

ahojte babenky, neviem to nikde najst tak skusim napsiat..mozno mate skusenost..v juni mi konci rodicak s prvorodenou (do skolky ide az v septembri) ..vyzera to tak, ze v auguste by som mala nastupit na dalsiu matersku (klop klop klop)..pri prvej materskej som dostala vypoved nakolko sa firma rusila, takze teraz mi ide o to ako to spravit aby som si pokryla ten mesiac od 13juna (kedy mi konci rodicak) do konca augusta, kedy by som mala ist na dalsiu matersku..
musim sa ist na mesiac evidiovat na urad prace? alebo da sa napisat nejake prehlasenie na SP, ze sa staram o dieta do 6 rokov aby za mna platil odvody (dochod. nemocenske ) stat ? mala ide v septembri do skolky tak keby som napisala, ze do sept. sa o nu staram...to by uz bolo fajn..koniec augusta mizacina dalsia materska..
alebo sa hodit na PNku od 14.6. 09 do augusta ????
dakujem vam za cenne rady

gapa
24. feb 2009

katik
(toto je tu už viackrát preberané, len nájsť v ktorej téme, ani ja sa v tom nevyznám 😅 )

a budeš mať nárok na materské alebo nemocenké???, kedy ti skončil PP? Ak si si taká istá s nárokom, tak predpokladám si dobrov. nem.poistená. Odkedy? A podala si si prihlášku v soc.poistení po ukončení PP, aby za teba platil štát dôch.poistenie? NEmoc.poistenie štát za nikoho neplatí.

katik
25. feb 2009

gapa ja som DNP od juna -agust z minima kvoli dnom, ptoom odhlaska prihlaska nanovo z maxima od sept -decembra a v decembri som mala zmenu na minimum od januara..ak to dobre chapem, tak potom RO je pre mna rok 08 od posledneho prihlasenia..to je od sept. nadalej mi to nemocenske trva, neprerusila som len som si zmenila vymeriavaci zaklad od januara🙂 moze byt?🙂))
pp mi skoncil augus 06. prihlasku som tusim podala v SP.
no uz som skusala vygooglit a nic som nenasla.kamoska mi radi dat sa na UP , mozno dostanem nejake to euro 🙂

gapa
25. feb 2009

katik,
ak má malá 3roky 13.6.09 a ide do škôlky až od 2.9.09 a ty MAS PODANú PRIHLášKU NA SP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa DO 6 ROKOV, tak nadalej splnaš podmienku a budeš dôch.poistená štátom z tohto titulu. Ved nemá 6rokov!

Potom sa treba odhlásiť zo SP nástupom do škôlky (aj počas poberania nemocenského môžeš nadalej byť poistencom štátu na dôch.poistenie).

Potom si podaj prihlášku znovu do 45dní od narodenia druhého dieťaťa.

Takže NAJPODSTATNEJšIE je zmeniť to "prihlášku som si tuším podala v SP" na " určite! NO a ak si nebola na zdrav.poistovni, tak aj tam treba podpísať mysllím nejaké čestné prehlásenie po ukončení poberania rodič.príspevku (takže asi stačí zájsť tam, ked ti príde z UPSVaR rozhodnutie o odobratí rodič.príspevku)

Samozrejme súčasne môžeš byť aj na PN z DNP počas starostlivosti o dieťa.

zuzkapin
26. feb 2009

Ahojte.

Dufam, ze mi budete vediet poradit. V marci 2008 som nastupila na MD, od oktobra 2008 som na RD. Aby som mala vysiu matersku, som DNP. Ale problem mam v tom, ze od maja 2008 neplatim na NDP a v oktobri 2008 som si bola zmenit pripoistenie na maximum. Zatial som vsak nezaplatila... Momentalne som na zaciatku druheho tehu, co mam robit, aby som mala co najvysiu matersku? Viete mi niekto poradit? Dakujem.

aknely
27. feb 2009

ahoj holky,
chtela bych se zeptat, i kdyz to tu uz je probirane dost, ale mam v tom zmatek, tak bych chtela napsat svuj dotaz i tak 😉 Chtela jsem se zeptat....kdyz si vezmu rodicak na 2 roky, tedy do 2. let ditete a mezitim otehotnim znova, dejme tomu napr. 3 mesice pred tim, nez mi vyprsi ten rodicak....co nasleduje po tom, kdyz mi ten dvoulety rodicak skonci? Protoze normalne se materska nastupuje 6-8 tydnu pred porodem. Ale je asi blbost chodit treba na 6 mesicu nebo kolik do prace a pak nastoupit materskou, ze? Ja prave nevim, jestli mezi tou dobou co skonci rodicak od prvniho ditete a nastupem na materskou k druhemu diteti se jako chodi do prace nebo co jako nebo jestli vubec mam narok na dalsi materskou? A nebo hned po ukonceni rodicaku u prvniho ditete se to nekam nahlasi (a kam...jestli i zamestnavateli, ze teda jsem opet tehotna a taky na socialku) a dostava se znova hned rodicak k druhemu diteti? Jsem z toho magor...vysvetli mi to, prosim nekdo? A hlavne po lopate 😝 😀 Mam v tom gulas...dekuji moc...

Jo, a jeste jeden dotaz....kdyz mi skonci ten dvoulety rodicak, tak pokud mi dite vezmou do skolky, tak uz tam muze jit na cely den? Ono mladsi dite 3. let muze jit myslim do skolky (jesli) jen na 4 dny v mesici z duvodu, ze socialce jde jen o to, aby jako dite nebylo treba cely tyden po 8-mi hodinach ve skolce a mamina si drepela doma a jeste k tomu pobirala rodicak, ne? (v pripade, ze by ho mela na 3 roky, ne) ?
Snad to pochopite, neumim moc vysvetlovat, sorry... 😢

diky moc za veskere info...z tech vsech lejster na netu co jsou ze socialky je z toho clovek blby 😒

slusnakova
2. mar 2009

ahojte kocky, poradte mi ako to vlastne je ked som nezamestnana a nahodou otehotniem budem mat narok na matersku? som evidovana na urade prace ďakujem

jaduska
2. mar 2009

slusnakova - tak plánuješ otehotnieť, alebo už bábo máš? ja som ti odpovedala v tvojej téme - ak chceš dostávať materský príspevok, tak musíš byť nemocensky poistená v sociálnej poisťovni...ak ti niečo nie je jasné, pýtaj sa v tej pôvodnej téme, lebo tu budeš mať odpovede rozhádzané po celom fóre 😉

katulik47
2. mar 2009

ahojte,
mám 5mesačné bábo,a beriem materskú.dnes som zistila že som opäť tehotná.chcem sa spýtať,to budem poberať len tých 5000 alebo polrok viac a potom menej.vôbec sa vtom nevynám.
prosím poradte mi..

katik
2. mar 2009

katulik ked teraz poberas matesku tak po porode druheho babatka opat bude majprv materska ten pol rok a potom ubohy rodicak 😠

jaduska
3. mar 2009

katulík, ak tvoj pracovný pomer stále trvá, tak po narodení druhého dieťatka budeš opäť dostávať materský príspevok ako pri prvom dieťatku.

katulik47
3. mar 2009

katik, veľmi si ma potešila ,lebo ked som si predstavila že budeme žiť z tých 5000 tak som skoro odpadla....
skoda len že nebude double 5000.🙂 dakujem za radu.

jaduska
3. mar 2009

katulik, len si prečítaj aj moju odpoveď, lebo ak tvoj pracovný pomer náhodou medzitým skončil, tak materské pravdepodobne nedostaneš.....

katulik47
3. mar 2009

jaduska ja som zamestnaná na dobu neurčitú,ale teraz som na materskej.to sa nemusim vrátiť do práce aby som dostavala polroka tu vyššiu čiastku.

jaduska
3. mar 2009

noooo, toto je tá najdôležitejšia info, že si stále zamestnaná. Do práce sa vrátiť nemusíš, zamestnávateľ ti potom pre sociálku potvrdí tvoj pravdepodobný zárobok, z neho budú počítať materské. Teda ak sa zákony dovtedy nezmenia 😉

jaduska
22. mar 2009

Takže moja čerstvá skúsenosť s papierovačkami pre prechode z RD na MD (môj pracovný pomer stále trvá, pre nezamestané babenky platí asi iný postup)_

- lekárka mi vypísala Žiadosť o materské - urobila som si kópiu, originál som odniesla zamestnávateľovi. Firma vybavila papierovačky so sociálkou aj zdravotnou poisťovňou - na potvrdenie o príjme dali môj pravdepodobný vymeriavací základ,
- s kópiou žiadosti som šla na ÚPSVaR, aby som nahlásila ukončenie rodičovskej dovolenky, tam mi dali tlačivo "Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku" - to som musela dať potvrdiť v Sociálnej poisťovni, že mám nárok na materské a na základe tohto potvrdenia mi zrušia rodičovský príspevok...

- no a po pôrode pripíšem ďalšie skúsenosti 🙂 🙂 🙂 🙂

gapa
22. mar 2009

jaduska,
vieš o tom, že si môžeš uplatniť aj na staršiu dcerú, s ktorou si bola doteraz na RD nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (do škôlky predpokladám nechodí) a to do 6-tich týždnov od skutočného pôrodu. Bude to tých 25% z RD na mesiac, za ktorý už nedostaneš RP. Vychádza to zväčša na 2-3mesiace poberania tohto príspevku.

zuzanale
23. mar 2009

gapa aj také niečo je som nevedela ale zas nieje tam nejaký finančný limit? ja mám dosť vysokú materskú na dnešné pomery 😅 nemáš nejaký link kde je o tom niečo bližšie napísané?

gapa
23. mar 2009

zuzanale,
limit tam určite nie je. Lebo materské je nezávislé od tohto príspevku.
Ja osobne som sa na to pýtala na UPSVaR a potvrdili mi to.
Pýtala som sa na to na porade, ked niektorá mamička to spomínala tuto, no až potom som bola na tom úrade. Link na tú info odo mna je už niekde tuto spomínaný, pozriem a priložím.

myparis
23. mar 2009

prosim vas o radu dievcence,
znama ma pracovnu zmluvu na dobu neurcitu, od 2003 do 2006 bola na materskej a rodicovskej dovolenke s prvym babom, druhe babo sa jej narodilo, este pocas trvania rodicovskej dovolenky prveho, takze od jul 2006 bola na materskej a uz je na rodicovskej dovolenke s druhym babom a tato rodicovska jej konci v auguste 2009
moja otazka: jej pracovny pomer trva, aj ked bola na druhej materskej dovolenk? zamestnavatel je povinny ju zaradit na povodne miesto, ak nebolo zrusene? ma mu poslat pisomne oznamenie ze dna xy nastupuje, ci ma cakat ze on ju vyzve?
dakujem

myparis
23. mar 2009

tak som si kukla zakonnik prace a mne z toho vychadza, ze nie je povinny ju zaradit na jej povodne miesto, pretoze tuto povinnost ma zamestnavatel, iba pri skoncini materskej dovolenky a rodicovskej dovolenky v zmysle § 166 ods. 1 zakonnika prace, a ta moja znama ma uz rodicovsku dovolenku podla 166 ods. 2
takze jej moze dat kludne vypoved, ak pre nu nebude mat vhodne miesto
prosim Vas, uvazujem spravne?
dakujem

gapa
23. mar 2009

myparis,
áno, na pôvodné miesto má nárok len po nástupe hned po MD.
Ak sa vráti po RD a zamestnávatela pre nu nemá miesto podla prac.zmluvy, tak jej musí ponúknuť miesto aspon na kratší prac. čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce (ZP nehovorí vôbec o vhodnom mieste). Ak takéto miesto nemá alebo zamestnankyna ho odmietne (samozrejme môže), tak zamestnávatel si splnil všetky povinnosti a môže jej dať výpoved z nadbytočnosti s nárokom na odstupné (aj v prípade, ak odmietne inú prácu, ktorá nie je podla jej PZ má na odstupné nárok)

kvakynka
23. mar 2009

gapa, mozem tiez poprosit o ten link kvoli - príspevku na starostlivosť o dieťa ?
vdaka

kasis
23. mar 2009

jaduska, dakujem za vysvetlenie papierovaciek pri prechode z RD na druhu MD 😉 , mna to caka v stredu.
Len mam este otazku, som aj DNP asi 10 mesiacov, treba mi aj tam zaniest papier od DR, ci staci len zamestnavatelovi???

jaduska
23. mar 2009

gapa - vďaka - o tom som vôbec nevedela. Malá do škôlky nechodí, ešte nemá na to roky 😵 😵 😵 Zajtra sa na to musím opýtať na úrade, len si to musím ešte raz a pomaly prečítať, aby som vedela, na čo sa mám pýtať 😀 😀 😀 (tehu demencia útočí 😀 )

kasis - ak si uplatňuješ materské z dvoch poistení, tak by si mala odovzdať papier od lekára aj k jednému aj k druhému, aspoň voľakedy to tak bolo, teraz už to veľmi nesledujem....

jaduska
23. mar 2009

tu o tom príspevku, ktorý spomínala gapa píšu, tak to idem študovať:

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...