Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gabikula
16. okt 2012

@lubika39, ja som bola osobne na UPSVaR to nahlásiť, treba tam doniesť kópiu rozhodnutia soc. poisťovne o priznaní materského.

andrejjka
16. okt 2012

Recept na pobyt na psychiatrii....

ika33
30. okt 2012

Ahojte, kočky čo prechádzate z rodičovskej na druhú materskú treba žiadosť o materskú od lekára odovzdať zamestnávateľovi a on už na socialke všetko vybaví, na úrade práce treba potom oznámiť, že prechádzate z rodičovskej na materskú a treba im zaniesť rozhodnutie o priznaní materskej - fotokópiu. Mne však toto rozhodnutie prišlo až po dvoch mesiacoch od nástupu na materskú, takže som si na soc. pýtala aspoň potvrdenie, že od toho a toho dňa som na materskej a na základe toho mi potom poslal úrad práce rozhodnutie o zrušení rodičovskej. Inak ak budete mať nástup na materskú napr. druhý deň v mesiaci, teda 02.11., tak máte nárok na rodičovskú za mesiac november a aj materskú od 02.11. čo znamená, že si prilepšíte v tom mesiaci o rodičovský príspevok 🙂

ika33
30. okt 2012

Viete mi tu niektorá poradiť ohľadne výpovede počas materskej? Ja som totiž dnes dostala výpoveď z organizačných dôvodov. Mám výpovednú dobu 2 mesiace, teda prac. pomer mi končí 31.12.2012. Prac. zmluvu mám na dobu neurčitú a ja teraz neviem či mám nárok napr. na odstupné, či sa mám ísť hlásiť na úrad práce už teraz alebo až po ukončení materskej alebo až po rodičovskej. Prípadne čo by bolo najlepšie pre mňa. viem, že keby som normálne robila, tak pri nástupe na úrad práce by som dostávla pol roka ešte prachy ale teraz neviem či niečo dostanem alebo ako to je. Ak o tom niekto viete viac alebo viete ešte niečo navyše čo by mi pomohlo aj finančne budem rada ak mi poradíte.

jamar
4. nov 2012

Prosím o radu,

plánujeme druhé dieťatko a zaujímalo by ma, ako by som si vedela zvýšiť výšku materského príspevku.
Momentálne som do februára na rodičovskej dovolenke s prvým dieťatkom. Som v pracovnom pomere ale pred skončením RD chcem dať výpoveď, pretože mám možnosť ísť pracovať hned po ukončení RD aspoň na pár mesiacov (na dobu určitu) u iného zamestnávateľa. Po troch mesiacoch ak by sa mi nepodarilo nájsť zamestnanie by som sa zahlásila na úrad práce. 3 mesiace pred nástupom na materskú dovolenku by som mala opäť možnosť ísť pracovať k poslednému zamestnávateľovi ale už nie na dobu určitú ale neurčitú. Z čoho by sa mi v tomto prípade počítala materská? A z čoho by sa mi počítal nárok na podporu v nezamestnanosti, ktorú by som poberala na preklenutie obdobia medzi zamestnaniami?
Dakujem.

toncika
5. nov 2012

Ahoj jamar,
ja to chapem takto: narok na matersku Ti vznika ak si nemocensky poistena minimalne 270 dni pred nastupom na druhu matersku. Takze pozor na to, ak das vypoved a 3 mesiace budes na urade prace, moze sa stat, ze tuto podmienku nesplnis a nedostanes ziadnu matersku iba rodicovsky prispevok 190eur.

mariro
6. nov 2012

@ika33 vies mi povedat aky VZ ti dali z prace pri tejto druhej materskej? taky isty ako pri prvej alebo bol VZ iny?Volala som mojej sefke a teda ze to musi prepocitat...podla coho to pocitaju?Lebo zvacsa sa vraj ten VZ nejako dramaticky nemeni a byva taky isty pri takychto retazovych materskych.Vies mi poradit?

ika33
6. nov 2012

@mariro - ahoj, no ja druhú materskú dostávam presne takú istú ako prvú, keďže som bola tak reťazovo na materskej- rodičovskej - materskej, tak ti to ani nemajú z čoho iného rátať iba, z platu čo si mala pred tým.Teda ráta sa to z pravdepodobného VZ, tak nejako sa to volá 🙂. Ale keď napíšeš na stránku soc. poisťovne, tak ony ti to pekne vysvetlia. Ja keď niečo neviem, tak sa u nich informujem a vždy v pohode odpíšu.

usiko
6. nov 2012

@mariro VZ by ti mal ostat rovnaky, aj ja ratam s tym, ze budem mat rovnaku matersku aku som mala pri prvom dietatku...pokial si ostala na tej istej pozicii, co asi ano a nepreradili ta pocad MD ani RD tak to budes mat take iste.....

mariro
6. nov 2012

@ika33
@usiko
dakujem za odpovede

zuzuzaa
7. nov 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či mi niekto neviete poradiť. V januári 2011 som nastúpila na materskú dovolenku. V januári 2012 som začala znova pracovať, ale len na polovičný úväzok. Budúci rok, vyzerá to tak, že pôjdem znova na materskú dovolenku. Chcela by som sa opýtať, materská sa mi bude počítať z platu, ktorý som zarobila tento rok??? Tam sa asi neprihliada, že som robila len na polovičný úväzok, že??? Keby som sa náhodou bola do konca roku PN, teda by som nemala celý rok odrobený, aj tak by sa mi počítala materská z príjmu za tento rok??? Nepočítala by sa mi náhodou ešte z príjmu aký som mala pred prvou materskou??? teda túto druhú materskú by som mala v takej výške ako prvú???

zuziq
7. nov 2012

@mariro materska po rodicovskej sa rata z predpokladaneho prijmu. Ten ti moze potvrdit zamestnavatel. Mne sa napr. paradoxne zvysil pocas rodicovskej plat takze aj materska sa mi bude ratat z tohto
Platu. Inak soc.poistovna to nema ako preverit,cize ak sa dohodnes so zamestnavatelom vie ti tam potvrdit akukolvek sumu v podstate...

zalka
19. nov 2012

@gaggy
holka zlatá, dala si málo údajov. Ale pre teba neplatí to čo pre zamestnanca. Skús napísať kedy si mala posledne platené poistné do SP. Lebo ak si po materskej živnosť prerušila, a neplatila odvody do SP tak nezískaš 270 dní poistenia do júna, k druhému pôrodu. A dostaneš len rodičovský príspevok po narodení druhého dieťaťa. Takže napíš to poistenie a skúsime niečo vymyslieť. 🙂

zalka
19. nov 2012

@ika33
No moment, aký ti dali paragraf do výpovede? Lebo počas rodičovskej a materskej si chránená pred výpovedou. A kedže si do 31.10. nepožiadala o skončenie PP dohodou, a o odstupné 2 mesačné tak nárok na odstupné Ti nevzniká. Ale nedá sa povedať iste, že výpoved daná tvojím zamestnávateľom je neplatná, uved paragrafy a dôvod, kt. určil zamestnávateľ vo výpovedi.
A čo sa týka UP, ak si stotožnená s výpovedou ( teda ju akceptuješ ) tak nahlás zamestnávateľovi nástup do zamestnania 31.12.2012, za tento deň čerpaj dovolenku a daj si zvyšok dovolenky preplatiť. Určite Ti vznikol nárok, nakoľko materská sa ráta za výkon práce a aj ked si pri prvom bábu vyčerpala všetku dovolenku tak dalšia ti vznikla nástupom na druhú materskú. Skús doplniť údaje čo ťa žiadam, poprípade od kedy si na druhej materskej a tvoj ročný nárok na dovolenku (20či 25 dní) a uvidíme čo s toho vytrieskame. 😀

zalka
19. nov 2012

@zuzuzaa
Ahojky ak si tehotná, tak naozaj sa bude materská rátať z toho čo si zarobila tento rok, PN to neovplyvní. Bola chyba robiť na polovičný úväzok, mala si radšej pracovať na dohodu, a materská by bola rátaná ako pri prvom dieťati. Možno by sa tomu dalo ešte pomôcť, ale nesom si 100% istá.
Ak máš dobré vzťahy so zamestnávateľom tak sa treba dohodnúť na skončení PP napr. skončí Ti PP 30.11 a 1.12. Ti vznikne nový pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa na plný úväzok z obvyklou mzdou alebo aj vyššou, od januára zase môžeš ísť na polovičný úväzok. Ak tento nový PP bude trvať viac ako 90 dní tak materská b ude rátaná z VZ od 1.12. do 31.12., ak bude PP trvať menej ako 90 dní tak opäť tá materská bude rátaná z toho polovičného úväzku. Takže všetko záleží od toho, kedy máš nástup na materskú či to stíhaš. A či máš ochotného zamestnávateľa.

magdalenocka
20. nov 2012

baby potrebujem radu. vobec som netusila ze pocas MD mam narok na dovolenku tak neviem ci som nieco neprepasla. Momentalne som na RD od aprila 2011 a 20.1. nastrupujem na druhu MD.
8.6.2010-14.7.2010 -dovolenka {pred nastupom na prvu MD som vycerpala vsetku}
15.7.2010-26.8.2010 - PN
27.8.2010 - 22.4.2011 -MD ptom nastup na RD ktora trva doteraz az do spominanej MD v januari.

vznikol mi narok na dovolenku za obdobie pocas trvania MD alebo PN? Ak ano kolko a co mam s nou robit kedze nastupujem na dalsiu MD?

a este k tej druhej MD. Kedy si mam od zamestnavatela vypytat ten predpokladany prijem aby mi vedeli vypocitat MD?
dakujem

gaggy
23. nov 2012

@zalka jeee si velmi zlata , ale vyzera to tak , ze uz sa s toho neda vymotat, 😒 v septembri 2010 som isla na matersku a v maji 2011 som nastupila na rodicovsky a v decembri 2011 som pozastavila zivnost, teraz som v 10 tyz. a porod vychadza na jun, takze vobec nesplnam podmienku tych 270 dni kedze za SZCO sa neplati socialna p. a pripalcat si by sa asi neoplatilo, ale kazdopadne veeeeeeeeeelmie pekne DAKUJEEEM!!!!!!!!

zalka
23. nov 2012

@gaggy
No to nestihneš to je fakt ... škoda že si nepremýšlala skôr nad poistením ... ☹

charlottka2006
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cicimon
26. nov 2012

@magdalenocka s dovolenkou neporadim ale prijem si nemusis pytat, ked ti da gyn papier na MD tak to len zanesies zam a on to odnesie do SP

skaredekacatko
27. nov 2012

@zalka chcem sa opytat ako sa pocitaca materska s posledneho roku pred materskou cize ked pojdem v 2013 tak rok 2012 ale do teraz som si platila odvody z minimalnej mzdy cize materska bude naprd olati sa zvisit si odvody papierovo za tri mesiace aby to bolo viac vo firme sme dvaja a uz teraz plati 560 preto som si znizila lebo predtym to bolo cez 700 co sa mi zdalo byt vela dik za rady.

zalka
29. nov 2012

@skaredekacatko
prepáč celkom som nepochopila čo sa pýtaš.
Ale ak pôjdeš na materskú v roku 2013 tak naozaj VZ sa bude brať z posledného zamestnania, z roku 2012 ak to zamestnanie bude trvať viac ako 90 dní.

skaredekacatko
29. nov 2012

@zalka takze keby si zvisim odvody moc mi to nepomoze Uvazovala som ze sa dam papierovo do inej firmi, ale to sa asi tiez neoplati uz je neskoro

zalka
29. nov 2012

@skaredekacatko
No ja ti neviem ale asi by som ukončila PP 30.11. a nový začala 1.12. s normálnou mzdou akurát šéf by ti mohol dať odmeny do výšky maximálnej mzdy. A od januára by si mala zase normálnu mzdu. A materská by sa Ti rátala z VZ od 1.12. do 31.12.2012 a vyriešené ... aj podmienku 90d ní by si mala splnenú.

Či prečo myslíš že je neskoro?

skaredekacatko
29. nov 2012

@zalka vdaka ti

nyc
11. dec 2012

@gapa ahoj, prosim ta velmi pekne o radu ohladom terminu skoncenia RD.
Mam trvaly prac pomer. dcera sa narodila 9.4. 2010 a ja som doteraz na rodicovskej dovolenke. som tehu a predpokladany nastup na druhu MD mam presne dna 9.4.2013 - cize presne v den ked dcera bude mat tri roky. ako je to so skoncenim RD? zakon hovori ze plati do troch rokov dietata ale prakticky to znamena co - ze jej plynutie skonci dnom kedy ma narodeniny alebo uplynutim mesiaca kedy sa narodila (30.4.)? ide mi o to, ze ak nastupim na MD v ten den, ci sa mi nasledujuca materska este stale vypocita z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu podla udajov od zamestnavatela? keby som bola nutena akoze nastupit do prace, lebo sa mi skoncila RD, zostala by som PN (som rizikova a cerpam PN z DNP). materska by sa mi vypocitala z vymeriavacieho zakladu toho dna, takze by sa mi rapidne znizila? takze zhrniem - stihnem pri tychto datumoch nastupit na MD pocas trvania riadnej RD?

anna1980
11. dec 2012

@nyc 9.4.2013 ti vychádza 6 týždnov pred pôrodom? ak ano nemohla by si nastupiť 8 týždnov pred? niekedy lekár pošle maminku skor a MD aj tak budeš poberať len tolko týždnov čo nám prináleží.... neviem či by sa tým niečo vyriešilo ,ale možno..... 😉

nyc
11. dec 2012

@anna1980 ano, 9.4. je presne 6 tyzdnov pred terminom porodu. viem ze moze vypisat skor zo zdravotnych dovodov, ale mam dost neochotneho lekara, a tak ci tak som PN (z dobrovolneho) az do zaciatku MD, takze zdravotne dovody odpadaju.

anna1980
11. dec 2012

@nyc aha...tak viac asi neporadim....

gapa
11. dec 2012

@nyc
posledný den rd je den, kedy dieťa dovrší 3roky, tj. je to ok, končila by ti rd 9.4., takto skončí 8.4. a 9.4. bude už md. Ale či neboli nejaké zmeny v tom § 57 neviem, menili to (koncom novembra čosi schválili), no nepamätám už ako, treba neskôr ešte zistiť a sa uistiť, že je to ok, napr. aj napr. koncom januára napísať na soc.poistovnu (nie hned od začiatku, nech sa v tom zorientujú oni samyi).