Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

nyc
12. dec 2012

@gapa ďakujem Ti, tak si to ešte overím potom na SP.

walir
12. dec 2012

ahojte potrebujem radu akurat sme zistili ze cakame druhe babo 🙂 mala bude mat 18 mesiacov ked sa druhe narodi...cize budem este poberat rodicovsky prispevok... daju mi matersku na druhe dieta, a sucasne budem poberat aj rodicovsky prispevok na prve starsie?? mam z toho chaos :(( dakujem za radu ( inak ako zvaldate dve male deti naraz? 🙂)))

alzbeta828
12. dec 2012

@nyc ahoj, ja som si zistovala riesenie tejto situacie a bolo mi poradene tak, aby som zostala na PN, udajne, ked si PN, tak sa ti rodicovska nekonci, kym neukoncis PN, podla info o vyske druhej MD - ta sa ti bude ratat z toho platu, ktory si mala pred prvou MD, neznizuje sa o nic...

gabikula
12. dec 2012

@walir Ak si stále zamestnanec, tak máš nárok na materskú, ktorá sa vypočítava z predpokladaného príjmu, aký by si mala. Takže asi z takého, z akého sa ti vyrátavala prvá materská. Teraz je to 65% z hrubého príjmu, je tam však aj strop. Keď poberáš materskú dávku, rodičovský nepoberáš. Keď ti príde rozhodnutie z poisťovne o priznaní materskej, treba odniesť kópiu na urad prace soc. vecí a rodiny a nahlásiť zmenu. Nárok máš ešte aj na príspevok na starostlivosť o staršie dieťa po dobu prvých 6 týždňov po narodení druhého dieťatka, treba však oň tiež na UPSVR požiadať. A jasné, že príspevok na dieťa tých 22€ dostávaš na každé zvlášť.

walir
12. dec 2012

dakujem krasne, ale aj tak to nechapem - po uplynuti druhej materskej tych 37 tyzdnov nabehne rodicovsky prispevok na druhe dieta 6 mesacna cca..a na to starsie sa ten rodicovsky opat obnovi alebo budu prispievat len tych 22 e?

gabikula
12. dec 2012

@walir potom budeš dostávať jeden rodičovský a dva príspevky na deti, čiže asi : 200€ + 22€ + 22 € až dodovŕšenia troch rokov druhého dieťaťa.

walir
12. dec 2012

aha tak to je blby system... je to svinstvo ...ale dakujem krasne za odpisanie 🙂

zalka
12. dec 2012

@walir rodičovský príspevok je pre rodiča, prídavok na dieťa je pre dieťa.
Si vezmi keby sa vyplácal rodičovský podľa počtu detí. Tak počarny spoluobčania by mali neskutočné prachy. Ved ked rodia každým rokom , to by si ešte len s toho spravili výnosnú živnosť.

sendy111
13. dec 2012

ako sa vlastne vypocitava materska?

moon1979
13. dec 2012

@sendy111
65% z VZ

sendy111
13. dec 2012

@moon1979 z VZ???to co je?

moon1979
13. dec 2012

@sendy111 vymeriavací základ

sendy111
13. dec 2012

@moon1979 no dobre ale ako si vypocitam ten vymeriavaci zaklad

moon1979
13. dec 2012

@sendy111
si zamestnaná na pracovný pomer, z ktorého ti zamestnávateľ odvádza odvody do SP? ak áno, tak VZ je vlastne tvoja hrubá mzda za posudzované obdobie, t.j. ak nastúpiš na MD v roku 2013, rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude rok 2012 ... za predpokladu, že máš splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky ...

ak túto podmienku nesplnaš, nárok na MD ti nezvnikne a budeš len poberať rodičovský príspevok ..

sendy111
13. dec 2012

@moon1979 no ja som nastupila teraz na matersku ano mam splnenu podmienku 270 dni.

moon1979
13. dec 2012

@sendy111
no tak potom rátaj z priemernej hrubej mzdy akú si mala, z toho 65%

sendy111
13. dec 2012

@moon1979 no tak vychadza to dobre len skoda ze najviac ti mozu dat myslim 750 viac ti nedaju a mne vychadza viac ☹(((

cicimon
13. dec 2012

@walir este si mozes poziadat o prispevok na starostlivost na to starsie dieta, kedze nebude mat este 3r ked sa druhe narodi, budes ho poberat 6t, cize max 3mes, podla toho, kedy sa druhe narodi (ziada sa to na UP)

moon1979
13. dec 2012

@sendy111 max VZ je 1153 eur, z toho je MD tých 750 max ... ale buď rada aj za to, RD bude 195 eur ...

sendy111
13. dec 2012

@moon1979 no ved som rada ze budem mat aspon tych 750 nieje to sice nic moc oproti platu ale nastastie pracuje aj muz.A po 8 mesiacoch uz pojdem do prace lebo nevyzijem z 200 eur

jaja018
13. dec 2012

Ahojte mám polročný cerku. Materskú som mala no teraz mi skoncil pracovni pomer. Kebyze chceme druhe babo mala by som nárok na materskú? Alebo len jeden rodicovsky?

moon1979
13. dec 2012

@jaja018 musis mat splnenú podmienku 270 dní NP za posledné 2 roky ...

walir
13. dec 2012

@cicimon aha no aj tak to je aspon nieco, ale ked mi aj z UP daju ten prispevok na tri mesiace...potom normalne dostanem po uplynuti troch mesiacov na starsie prispevok do ukoncenia 3r? totizto mala bude mat rok a pol ked sa druhe narodi ...och riesum tu peniaze ale ta kruta doba je 🙂 dakujem inak... 😝

cicimon
13. dec 2012

@walir ten prispevok ti budu vyplacat len pokial druhe nebude mat 6t, to je ako "bonus" k materskej.... priklad... ak sa ti druhe narodi 15.3. - dostanes ten prispevok 2x, teda za marec a april, ak by sa narodilo napr 28.3. tak ti to vyjde na 3mes, je to cca 41e za mesiac, mimo to budes poberat matersku a pridavky na 2 deti - teda ak budes mat narok na matersku. a ten prispevok nie je po dobu do 3r ale na dieta do 3r pocas 6t toho mladsieho.... snad ma pochopis 🙂)

walir
13. dec 2012

@cicimon ahaaa konecne chapem,,,no snad to nejak vykrijeme :D

alzbeta828
14. dec 2012

@jaja018 ako s tebou zamestnavatel mohol ukoncit pracovny pomer, ked si na materskej? to sa nesmie, si chranena zakonom...

jaja018
14. dec 2012

@alzbeta828 bola som prijatá na dobu určitú a ta sa mi skončila. v tomto pripade môže skoncit pracovný pomer pocas MD

alzbeta828
14. dec 2012

@jaja018 aha, tak to je ine, to je velka skoda ☹

lenuliatko
17. dec 2012

Ahojte, nemám čas čítať všetko, ak viete, poraďte. Ide o sestru. Teraz je na RD, začiatkom januára 2013 nastupuje na druhú materskú. Predtým sa jej VZ pre materské počítal z posledného zamstnania. Urobilo sa to tak, že kôli maximálnej materskej nastúpila do zemestnania s vysokou mzdou, ale zamestnaná bola asi len týždeň a potom šla na PN., teda sa za ňu neplatili odvody. Zamestnaná je stále, teda už vyše dva roky. Tak ako sa jej teraz vypočíta materská, len z toho týždňa z posledného zamestnania, alebo inak, keďže tu čítam čosi, že v zamestnaní musí byť aspoň 90dní? ďakuejm krásne

zalka
18. dec 2012

@lenuliatko pre tvoju sestru to neplatí, má reťazový pôrod takže zamestnávateľ jej môže potvrdiť tú istú vysokú mzdu ako pred prvým tehotenstvom .. alebo aj vyššiu .