Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

lucia80
27. jan 2013

@mima595 ahá, takže v podstate dostanem od štátu vyplatený za ten mesiac aj rodičák a z firmy vlastne preplatenú materskú. Super. Ďakujem.

mima595
27. jan 2013

@lucia80 - chcela si povedat..vlastne preplatenu dovolenku...ano, ale to ani nie je podstastne, lebo ty budes dostavat rodicak do 3 rokoch dietata..ci budes pracovat, ci nie..ak sa zakony nezmenia....

lucia80
27. jan 2013

@mima595 jasné že preplatenú dovolenku 🙂 , už mi z toho hrabe. A ten rodičák sa dúfam nezmení a zostane to tak jak je to teraz. Dík

apple7
27. jan 2013

Ahojte, prosim vas mohli by ste mi poradit? som na RD a zachvilu idem opat na MD. chcem sa opytat ake papiere a kde to mam nahlasit. som stale evidovana u zamestnavatela ako na RD. Staci to oznamit zamestnavatelovi alebo aj do soc.positovne popripade tam kde dostavam rodicovsky prispevok? dakujem za radu

hamca
27. jan 2013

@apple7 Ahoj, ja som si teraz vybavovala rodicovsky a tam mi prizvukovali, ze ak by som isla opat na matersku, tak to musim dat vediet na upsvar, aby mi pozastavili rodicovsky. Je to potrebne dokladovat papierom zo socialky o naroku na materske alebo nejakym podobnym dokumentom.
Zamestnavatelovi to musis isto oznamit, ale s tym, ako si vybavit matersku na socialke ti neporadim.

apple7
27. jan 2013

@hamca dakujem a co je to ten upsvar, to mi otial asi chodi rodicovsky prispevok, vsak? ok zavolam tej tete zajtra a opytam sa. este ma nevypisali na MD, len chcem vediet co mam robit, aby som nieco neurobila neskoro.

lillian85
27. jan 2013

Mozem sa opytat, som na MD od juna 2012 (cely rok 2012 som bola PN) a vo februari nastupujem na RD, mam teda nevycerpanych 20 dni dovolenky z predosleho roku. V praci mi ju ale kratia o 1/2, cize miesto 20 mi prenesu len 10 dni, hoci nerozumiem preco. Neviete, preco a co by som mohla urobit, aby som o tu dovolenku neprisla? mam si ju dat preplatit este predtym, ako nastupim na RD?

zalka
27. jan 2013

@lillian85 nemajú zákonný dôvod ti ju takto krátiť, kráti sa za dni PN ... porátaj si koľko pracovných dní ( vrátane sviatkov pripadnutých na pracovné dni ) si bola na PN v roku 2012 ... podľa toho sa kráti dovolenka, a žiadne také že polovica.
Za prvých 100 dní PN sa kráti o 1/12tinu, a za každých 21 dní o dalšiu 1/12 tinu .. a tak dalej.
Takže ak si bola na PN 99 dní tak sa ti nekráti,
ak si bola na PN 115 dní tak sa ti kráti dovolenka o 1/12tinu
ak si bola na PN 122 dní tak sa ti kráti dovolenka o 2/12 tiny ...
A dovolenku si môžeš vyčerpať po skončení RD:

lillian85
27. jan 2013

@zalka aha, dakujem takze ak mam 21,5 dni dovolenky (lebo 1,5 dni som mala prenesenych z roku 2011) a po spocitani som bola na PN 119 dni, skrati sa mi to o 1/12 z 21,5? dobre to chapem? a nie je pre mna vyhodnejsie si nechat este preplatit tu staru dovolenku, kym mi ju este neskratia, ak sa to vobec da.

zalka
27. jan 2013

@lillian85 nechápeš ona sa ti skráti dovolenka zo zákona, nemáš nárok na 20 dní ale len na 18,5 dňa dovolenky ... + zvyšok 1,5 dňa ... tak ti ostáva 20 dní dovolenky, a túto ti nijako už krátiť nemôžu , žiadnu polovicu ti strhnúť nemôžu .. nič také .. proste do konca rodičovskej dovolenky ... kým sa nerozhodneš ju vyčerpať tak tých 20 dní ti ostane.

A vôbec sa nedá preplatiť dovolenka počas RD, len na skončení pracovného pomeru. Čo chceš dať výpoved? Dovolenku si nechaj vyčerpáš ju po rodičovskej alebo Ti zabezpečí vysoký VZ ak ťa prepustia zo zamestnania, pre výpočet podpory v nezamestnanosti.

lillian85
27. jan 2013

@zalka dakujem, uz tomu rozumiem, mala som to asi zle od kolegyne interpretovane, nezdalo sa mi to, preto som sa opytala. tiez mi tvrdila aj, ze si mam dat radsej tu dovolenku preplatit, hoci som tiez nechapala, ako by sa to dalo pocas RD. takze je to ok, viem, ze to boli mylne informacie a dakujem este raz za info

zalka
27. jan 2013

@lillian85 no radšej si zapamätaj ten výpočet, lebo by ťa o pár rokov mohli presviedčať o inom ... 🙂 a nie je začo.

mima595
27. jan 2013

@zalka...možem sa spytat..toto mi nie je jasne...ak napr. konci MD 17.2.2013..teda v r. 2013 nebude odpracovanych 60 dni, tak dovolenka sa rata pomerne?? že za kazdych 21 odpracovanych dni 1 den dovolenky je narok.....alebo sa ide podla postupu, že za prvych 100 dni neodpracovanych sa krati o 1 den atd.???
nevies nahodou???

zalka
27. jan 2013

@mima595 samozrejme, že v takom prípade sa ide postupom za každých 21 odpracovaných dní ( teda na MD ) patrí 1/12tina dovolenky ( nedá sa povedať jeden den, lebo sú rôzne nároky na počet dní dovolenky ) .

lucia80
28. jan 2013

@mima595 @zalka ahojte. dievčatá, prosím ešte o pomoc. týka sa to aj nadčasov v tom "pravdepodobnom VZ"? Čiže ak som mala v roku 2010 odpracované toľko a toľko nadčasov, tak by som ich mala pravdepodobne aj keby som pracovala v 2012? Lebo mzdárka mi tvrdí, že nadčasov sa to netýka a ja som žiadne iné osobné ohodnotenie alebo odmeny nemala, len základnú mzdu a nadčasy. Tie nadčasy mi navýšili VZ. A teraz mi to o ne ponížila. Môže mi teda nechať VZ ako pri prvej materskej? Či urobí tak niečo protizákonné?
Vo firme som pracovala 5 rokov a nadčasy som mala stále, každý mesiac, každý rok (samozrejme nie stále v rovnakom počte hodín), takže nebolo to nejak zámerne navýšené alebo čo. Ďakujem moc za odpoveď.

zalka
28. jan 2013

@lucia80 aj z nadčasov sa platia odvody, a ak si ich mala predtým tak pravdepodobne by si ich mala aj potom ... takže môže nechať VZ ako pri predošlej MD. Neurobí nič protizákonné ...

lucia80
28. jan 2013

@zalka ďakujem ti za rýchlu odpoveď, potešila si ma. Presne tak som jej to povedala s tými odvodmi, že som ich predsa neplatila len zo základnej mzdy na zmluve ale z reálne zarobenej sumy. Neviem prečo sa bojí alebo čo je za tým. Idem teda ďalej bojovať. Ešte raz veľká vďaka.

zalka
28. jan 2013

@lucia80 držím palce v boji ... dokonca aj viac by mohla dať ak šli zzákladné mzdy hore na firme od kedy si doma s dieťaťom.

lucia80
28. jan 2013

@zalka ďakujem, snáď to dobre dopadne. Samozrejme vďaka vašim radám, ja sa v tom moc nevyznám. No a budem rada, ak dostanem to čo som mala, nič navyše nechcem, to by sa mi aj tak nepodarilo vybojovať. A inak, myslím, že ani mzdy nešli u nás hore, možno nejakým jednotlivcom, ale paušálne určite nie. Nemecká firma... Dám potom vedieť ako som dopadla. Zatiaľ dík

zalka
28. jan 2013

@lucia80 držím palec

effie81
28. jan 2013

Ahojte 🙂
chcela by som sa opytat,od buduceho tyzdna idem na matersku,v poradi uz tretiu.Prvykrat som isla v januari 2008,potom mi skoncila rodicovska vo februari 2011,hned na PN a od 16.marca 2011 na druhu matersku.Teraz som na rodicovskej,mala ma 20 mesiacov.Budem musiet ist na urad prace a tam oznamit,ze idem na MD,zrusia mi rodicovsku a matersku by som asi mala dostat priblizne rovnaku ako pri prvom synovi,vsak?Pracujem v skolstve,takze plat podla tabuliek,ziadne premie,nadcasy len normalny fixny plat.Dufam,ze v tomto pripade mi nemoze vyjst nizsia materska ako pri prvej a druhej materskej.Dakujem za odpovede.

liz_lemon
28. jan 2013

@effie81 vyjde ti skor vyssia, lebo sa zvysovali % na 65

effie81
28. jan 2013

@liz_lemon Aaano,hej,na to som aj zabudla.Myslela som viac ten VZ,ze ten mi asi nemoze dat nizsi ako som mala pri prvej a druhej materskej.Aspon dufam,ze platy nam neznizovali...🙂

olinka61
28. jan 2013

Kocky, momentalne som na RD a nastupujem na MD. Pred prvou MD som nebola zamestnana. Kde vsade musim nahlasit nastup na MD (okrem socialky). dakujem

stasiika
30. jan 2013

Ahojte, trochu to tu citam ale mam z toho chaos keby sa niekto nasiel a mi to napisal polopate:
-od fabruara 2011 som poberala matersku ktora mi bola vyratana v vymer. zakladu z prace ptoom som nastupila na rodicovku ktoru budem poberat do marca 2014 , chcela by som nastupit na dalsiu matersku teda ak sa podari a stihnut do kym mala bude mat 3 roky a zaujimala by ma ::::: 1, z coho mi bude vyradana materska ? ci znovu zo zamestnania a prepodkladaneho zarobku ale neplatim si ziadne dnp nic, a pracovny pomer mam stale.
2, ak by sa to nepodarilo zeby mi to nadvezovala a mala by sa narodila v marci 2014 a druhe napriklad v maji , auguste2014 je dobre sahodit na PN v tomto medziobdobi?
dakujem velmi pekne

zalka
30. jan 2013

@stasiika 1. áno MD by si mala z predpokladaného zárobku
2. no podľa zdravotného stavu, vrátiš sa z RD do práce, môžeš kludne pracovať, alebo čerpať dovolenku a aj byť na PN, vplyv to nemá,

Ak náhodou otehotnieš počas RD, nezabudni to dať vedieť písomne zamestnávateľovi aby st ebou po skončení RD nemohol rozviazať PP.

stasiika
30. jan 2013

@zalka
Ahoj a este otazocku vcera si mi tiez poradila , ale docitala som sa si jednej poradila ze :
keby som sa prihlasila na DNP a na max. pre nemocenske poistenie pre vyplatu nemocenskeho tj. 1179 eura DNP
musela by som byt 270 dni poistena, ale keby som sa hodila na marodku vtedy sa ttieto odvody nemusia platit a bola by som na PN a Pn by som ukoncila 269 den 270den by som si zaplatila odvod za jeden ten zo sumy 1179 tj. 13,60 eura tak potom moja materska by vypadla 65% z vz + z toho DNP dobrovolneho to neviem kolko by vyslo.
a este zacala by som si platiti 270dni dnp napr. od 1.02.2013 a 270 den by bol zhruba 28.10.2013 tak by som sa musela odhlasi 269 den. 270den by to este platilo ale co keby som otehodnela neskor a termin porodu by som mala napril januar 2014 a uz by som vlastne od toho 28.10 2013 nebola pripoistena ani na pn mala by som potom zvysenu tu matersku?

zalka
30. jan 2013

@stasiika platila si si niekedy DNP? .. lebo tie rady čo dávam, tak nemôže každý automaticky aplikovať na seba.
Je rozdiel ak niekto platil DNP , alebo mu skončilo zamestnanie a je rozdiel ak druhý nikdy nič také neplatil , ani mu neskončilo zamestnanie , a to čo má trvá dlhšie ako 2 roky.

Netreba si vyberať veci z kontextu, lebo toto mi vyhovuje, treba sa na to pozrieť zo všetkých strán, či práve ten prípad je ten môj ...

stasiika
30. jan 2013

@zalka aha v pohode jasne to moze byt iny pripad ja som len chcela ze pracovny pomer mam som na rodicovkej a cchela som si cosi priplacat ak sa to vobec oplati este kedzde zakony samenili male druhe by sme chceli kym mala bude mat tri roky aby sa to stihloa ked nie trochu neskor by nevadilo bude mat tri roky v marci 2014 , s tym ze by som si zacala priplacat od 01.02 tych 270 dni aby mi ptom vyratali vyssiu zas je otazne ze nikde neni napysane ze otehotni tym padom vtypaty moze to byt o tri styri mesiace neskor cize kedy sa zadari

stasiika
30. jan 2013

@stasiika a h
@zalka a este som zamestanan ale na rodicovskej nikdy som si nic neprilplacala