Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
30. jan 2013

@stasiika no ak nie si tehotná, tak prihlásiť sa na DNP môžeš, ak ti stojí za to platiť 9 mesiacov 138,13 eur mesačne ..
a dostala by si 7,5 mesiaca MD z toho 255 eur ... + MD zo zamestnania.
Naozaj platiť môžeš, ale musíš platiť 9 mesiacov. Nemôžeš ísť na PN a neplatiť. Lebo na PN nárok mať ešte nebudeš a tým pádom DNP platiť musíš .

stasiika
30. jan 2013

@zalka no sak to sa mi to zdalo moc mesacne platit .Dakujem za radu 😉

zalka
30. jan 2013

@stasiika no nie je začo, ved mzdárka ti môže v prípade trošku navýšiť predpokladaný príjem aký by si dosiahla pre výpočet MD ...

weweruschka
7. feb 2013

Je to hrúza jak stát škudlí na nás maminkách zůstat s dvěma malýma dětma na md pouze se 4300 na obě děti i sebe jak s toho má maminka vyžít? Už mne napadá pouze jedna varianta půjdu do solárka nechám si spálit kůži, koupím si černé čočky do očí budu riskovat rakovinu kůže, ale jako černá cikánka budu mít nárok na vše 🙂 Jsem tak dopálená z celo odpoledního vyvolávání na sociálku, že bych teď z fleku mohla vystoupit v pořadu máte slovo, bych jim to tam pěkně nandala a dala sežrat. Vždyť přece to že mám druhé dítě ještě neznamená že na to první starší budu kašlat a dávat více tomu druhému. 2150 na jedno z nich hrůza to nepokryje ani všechny výdaje. Být svobodnou matkou tak jsem buď pod mostem a nebo v tom lepším případě na nějaké ubytovně pro svobodné matky a co bych jedla to nemám páru. Nebudu radši dále pokračovat nebo mi vymažou příspěvek kvůli nevhodným slovům. Mějte se krásně a přeji vše nej a pokud možno přeji všem takového partnera jako mám já nebýt jeho tak nevim, nevim jak by jsem s dětmi dopadla.

j.a.n.i
7. feb 2013

@weweruschka Já nějak nechápu nad čím se rozčiluješ, děti mají pokud vím 2 rodiče, takže by se měli starat oba... a jak si přišla na částku 4300,- taky nevím...

weweruschka
7. feb 2013

No 3800 rodičák plus 500 přídavek na dítě tak to dostávám teď a u druhýho mimča to nebude boužel jinak takže budu mít tyto stejné peníze ale dvě děti. Však přítel mi pomáhá ale jen s jídlem vše ostatní pro děti financuji já 🙂

j.a.n.i
8. feb 2013

@weweruschka No, ale i na druhé dítě budeš mít přídavky ne 🙂 takže 4800,- případně pokud přítel splňuje podmínky pro mateřskou, tak můžeš volit i kratší a tím pádem vyšší rodičák.

mvkoty
8. feb 2013

Holky mám dotaz...jsem na RD s dcerkou a neměla jsem nárok na ppm, teď se snažímeo další mimi a teď co bych potřebovala vědět. Jak to je s PPM? Budu mít nárok nebo ne? Vím že podle starého systému bych nárok neměla protože jsem neměla prac. poměr na neurčito.Ale nevím jak to je podle nového systému☹

adelkav
9. feb 2013

Ahoj holky, prosím nevíte některá jak je to v následujícím případě. Mám tříletou variantu rodičovského příspěvku, plánuji nastoupit z rodičovské rovnou na další mateřskou. Smlouvu mám u zaměstnavatele na dobu neurčitou a poslední rok, co jsem na rodičáku pro stejného zaměstnavatele pracuju, ale v menším rozsahu cca 50 - 60 hodin měsíčně. Mzda se mi počítá z mé původní mzdy, jen je přímo uměrná tomu zkrácenému úvazku (tudíž je nižší). A můj dotaz zní z čeho se mi bude počítat nová mateřská, zda bude stejná jako první mateřská nebo ji nějak ovlivní přivýdělek, který mám při rodičovské dovolené. Všem předem díky moc za radu.

j.a.n.i
9. feb 2013

@mvkoty Podle nového taky nemáš, ale je výrazně jednodušší volba přes partnera.

j.a.n.i
9. feb 2013

@adelkav Do 4 let věku předchozího dítka se bude počítat z toho vyššího platu 🙂

mvkoty
9. feb 2013

@j.a.n.i děkuji takže PPM nedostanu ale přes manžela mohu volit délku RD

j.a.n.i
9. feb 2013

@mvkoty Pokud on splňuje podmínky pro ppm, tak ano.

adelkav
9. feb 2013

@j.a.n.i ty ale umíš člověku udělat radost při sobotě🙂 Díky moc. Já si to myslela, ale včera se mi dostalo do ruky takový to potvrzení pro důchod za 2012 a ta celková částka tam byla zoufale nízká oproti předchozím letům a tak mě to vyděsilo, jestli mi z toho nevypočítají mateřskou☹ Ještě jednou díky moc za dobrou zprávu.

weweruschka
10. feb 2013

Bohužel přítel nesplňuje podmínky pro to, aby ppm byla napsaná na něj, je totiž jaksi na volné noze, tudíž nemá nárok sociálka ho nemá podle čeho posuzovat ☹ A co se týká těch přídavků četla jsem, že pokud jsem teď na rodičáku a porodím v období kdy ještě pobírám rodičák tak mi prý budou vyplácet na čerstvě narozené dítě a to první dítě socku jaksi nezajmá ☹. Jedinný co bych mněla brát na první dítě je přídavek tech 500,-. Problém je, že na druhé dítě se ppm posuzuje jen podle prac poměru neboli odvodu na soc a zdrav a nemocenske ani jedno s toho jaksi nemohu mít když jsem doma s dítětem. Do toho všeho jsme teď dostali vyhazov a do 3 měsíců se musíme vystěhovat a vše uvést do puvodního stavu. Je toho už na mně poslední dobou nějak moc. Je hrozný že když už jsem se konečně cítila štastná, tak se vše najednou zvrtlo a vše se nám začíná hroutit včetně bydlení. To je snad nějaký osud, no alespoň že se ještě nehádáme.

lucia80
11. feb 2013

@zalka @mima595 dievčatá, podarilo sa 🙂 . Dnes mi konečne prišla vyrátaná materská a vychádza mi to tak, ako pri synovi, teda trošičku vyššie (asi kvôli tým vyšším percentám). Mzdárka nakoniec poslala na ÚP opravený vymeriavací základ (zarátala tam aj tie nadčasy) , takže to nakoniec klaplo 🙂 . VĎAKA vám moc za rady, veľmi ste mi pomohli 🙂 .

zalka
11. feb 2013

@lucia80 tak to som naozaj veľmi rada. 🙂

mima595
11. feb 2013

@lucia80 🙂

wakko6
13. feb 2013

Ahojte maminy,
som tu nová a rada by som chcela pridať do tejto diskusie ohladne materskej. Poradili by ste mi prosim ako to je v sucasnosti? Mam syna, ktorý sa narodil 24.8.2010, momentálne poberám rodičovsky prispevok. Pred nastupom na matersku dovolenku som bola zamestnana. Pred par dnami som zistila, ze som opat tehotna a podla vypoctov mi termin porodu spada na 20.10.2013. Viete mi prosim povedat ci ma lekar na moju ziadost moje dat na matersku 8 tt pred terminom porodu a ak ano vychadzalo by mi to tak, ze do prace by som nemusela vobec nastupit? Dakujem

zalka
13. feb 2013

@wakko6 po RD čerpaj dovolenku pred nástupom na dalšiu MD. Tak do práce nepôjdeš, nezabudni písomne informovať zamestnávateľa o tehotenstve.

besna
13. feb 2013

Ahojte kocky prosim poradte, uz som z toho na prasky. :o(((

Momentalne som na RD s 2rocnou dcerkou. V auguste plynule prechadzam na MD s druhym babom. Som stale v pracvonom pomere a minuly rok som si na RD privyrabala tak ze som si v auguste zalozila este zivnost.

Kocky prosim Vas viete mi povedat ze z coho mi budu teraz ratat vysku materskej? Z mojho posledneho prijmu u zamestnavatela (tak ako pri 1dietati) alebo z mojho prijmu zo zivnosti za minuly rok????

wakko6
13. feb 2013

@zalka Dakujem za rada, a mam vobec este nejaku dovolenku pokial som si pred nastupom na matersku vsetku vycerpala?

zalka
13. feb 2013

@besna zo živnosti si neplatila odvody takže nárok na MD z nej nemáš, MD bude len z príjmu zo zamestnania, t j. predpokladaný príjem.

zalka
13. feb 2013

@wakko6 napíš kedy si šla na MD , kedy ti skončila, kedy si čerpala dovolenku .

besna
13. feb 2013

@zalka DAKUJEM VELMI PEKNE ZA ODPOVED. To je dobra sprava pre mna 🙂

ivanat
13. feb 2013

Dobrý deň, chcela by som poradiť, momentálne som na rodičovskej dovolenke aj pracujem, rodičovská dovolenka by mi mala skončiť 5.8.2013, ale som opäť tehotná a termín pôrodu mám 19.8.2013, predbežne mi vychádza, že na materskú by som mala nastúpiť niekedy začiatkom júla, tým pádom prídem o rodičovský príspevok za 7 a 8 mesiac, ale počula som, že ak by som prehodila rodičovský príspevok na manžela - tiež pracuje, tak on by dostal príspevok aj za 7 a 8 mesiac a ja by som od júla bola už na materskej. Je na tom niečo pravda? 🙂

putney
13. feb 2013

@wakko6 ja som na tom presne tak isto 🙂 Taktiez som si dovolenku pred materskou vycerpala, ale dufam, ez sa s doktorom dohodnem a da mi bud tych 8 tyzdnov, alebo mi "papierovo" posunie termin porodu, tak ako pri prvom synovi.

emma_932
13. feb 2013

@besna este jedna dobra rada, predpokladany prijem si kludne mozes dat aj 1200€, potom budes mat max. matersku 😉

wakko6
13. feb 2013

@zalka na matersku som nastupila 6 tt pred stanovenym terminom porodu, ktory bol stanoveny na 2.9.2010. Porod bol vsak 24.8.2010. Tesne pred nastupom na matersku som cerpala asi 1 tt alebo 2 tt dovolenku tj. vycerpala som si vsetku dovolenku na ktoru som mala narok. Rodicovska dovolenka mi teraz bude koncit 24.8.2013, kedy by som mala oficialne nastupit do prace (avsak je to sobota takze by som mala nastupit v pondelok 26.8.2013). Momentalne by mi mala materska padnut na 26.8.2013 co je pondelok, ak by ma moj lekar dal na matersku 8 tt pred terminom porodu. Ak to teda spravne ratam a ak by ma lekar na poziadanie mohol dat na matersku skor aby som do prace nemusela chodit na2 tyzdne

zalka
13. feb 2013

@wakko6 nepíšeš presné dátumy, ale za rok 2011 ti vznikol nárok na dovolenku, lebo si bola na MD ... koľko dní netuším kedže si nenapísala čo som chcela.
A áno lekár môže vypísať na MD 8t pred pôrodom.