Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
13. feb 2013

@jaja018 kedy ti skončilo zamestnanie? od toho záleží či bude druhá MD alebo nie.

piacere
13. feb 2013

Baby, aj ja potrebujem radu.

Momentálne som na rodičovskej dovolenke, končí mi 20. júna. Som zamestnaná, no po ukončení rodičovskej nebudem môcť do tejto práce nastúpiť, nakoľko sme sa sťahovali na opačný koniec Slovenska. Som zase tehotná, no termín mám v septembri, takže nástup na druhú materskú bude najskôr začiatkom augusta. Budem mať nárok (ak toho 20. júna ukončím aj pracovný pomer, keďže dovolenku mám len nejaké 2-3 dni) len na tú najnižšiu materskú alebo sa mi bude počítať tak ako pri prvej materskej z platu?
Ďakujem.

zalka
13. feb 2013

@piacere pošli zamestnávateľovi písomné oznámenie o novom tehotenstve, od 21.6. čerpaj dovolenku a potom chod na PN a potom na MD,
neukončuj PP lebo Ti nárok na MD nevznikne nakoľko si v roku 2012 nemala zdaniteľný príjem.

jaja018
13. feb 2013

@zalka zamestnanie mi skončilo jún 2012 Stačí splniť podmienku byť za posledné 2 roky 270dni zdrav. opustená? Tie dva roky sa berú od nástupu na prvú MD alebo od ukončenia prac. pomeru?

zalka
13. feb 2013

@jaja018 si písala že PP ti skončil počas MD, je to tak? ak áno tak by si mala šancu na druhú platenú MD ale len z DNP alebo nového zamestnania.
Ak Ti skončil PP cez RD, tak dôležitý je koniec MD.

piacere
13. feb 2013

@zalka ďakujem za odpoveď. Môžem sa ešte opýtať (lebo vidím, že sa vyznáš 🙂 Som povinná zamestnávateľovi oznámiť zmenu adresy trvalého pobytu? Aby tam nebol pruser.... lebo ešte nevedia, že som sa sťahovala... ak uvidia novú adresu (ktorú ešte nemáme ako trvalý pobyt, preto som to zatiaľ neriešila), tak im bude jasné, že sa už NIKDY do práce nevrátim....

jaja018
13. feb 2013

@zalka este sa chcem spytat ked som nezamestnaná mám si podávať daňové priznanie? Od januara som bola na PN potom MD a RD

zalka
13. feb 2013

@piacere no mala by si to oznámiť nakoľko zamestnávateľ to potrebuje mať vo svojej personalistike, a navyše môže si myslieť čo chce ... oznám písomne tehotenstvo ...mesiac pred skončením RD požiadaj o návrat do práce a o čerpanie dovolenky a potom chod na PN .

zalka
13. feb 2013

@jaja018 ak si mala zdaniteľný príjem a stiahli ti daň, tak podaj DP, ak si nemala žiaden príjem z práce tak DP nepodávaš.

jaja018
13. feb 2013

@zalka nepotesila si ma ☹ ale dakujeeeem

piacere
13. feb 2013

@zalka ok... Je na to písomné oznámenie nejaký "predpis" alebo ako to sformulovať? Som v 11tt... to už by som asi mala oznámiť, že?

zalka
13. feb 2013

@piacere ako si oznamovala prvé tehotenstvo? Len napíš list , že si tehotná a prilož kopiu tehotenskej knižky.

zalka
13. feb 2013

@jaja018 no ako je to s tebou a stým skončením PP?
Končilo počas MD, alebo až počas RD?

piacere
13. feb 2013

@zalka len ústne a personalistka si hneď ofotila tehotenskú knižku....

Ale už som našla na nete nejaký vzor. Veľmi, veľmi pekne ďakujem za rady. Pomohli!
Všetko dobré 🙂

zalka
13. feb 2013

@piacere držím palec ...

jaja018
13. feb 2013

@zalka PP skončil počas materskej

zalka
13. feb 2013

@jaja018 no čo sa týka dalšieho tehotenstva, ak stihneš otehotnieť najneskôr do 15 mesiacov od skončenia PP .. tak nárok na MD môžeš mať zo zamestnania nového alebo z DNP.

natalinka98
13. feb 2013

Chcem sa aj ja spýtať. Dcérka bude mať v auguste 3 roky. V júni sa nám narodí druhé bábo a chcem vedieť, či budem mať nárok na materskú alebo budem dostávať iba rodičovský. Pred prvou materskou som bola zamestnaná 10 rokov a stále mi PP trvá. Pýtala som sa aj na úrade práce, soc. vecí a rodiny, ale tam mi nevedela povedať, že až keď ma vypíše dr. na materskú a či splním tých 270 dní. Lenže tu som sa dočítala, že keď sa mi narodí druhé dieťa do 3 rokov prvého je to tzv. reťazový pôrod a zamestnávateľ by mi mal potvrdiť papiere a mala by som dostávať materskú. Tak teraz neviem ako to je. Ak niekto viete poraďte prosím 🙂 .

zalka
13. feb 2013

@natalinka98 áno je to reťazový pôrod, MD ti vyplatia na základe potvrdenia o predpokladanom príjme, ktoré ti vystaví mzdárka v práci. Bud dá taký VZ ako pri prvom , alebo dá vyšší ak sa v podniku zvyšovali mzdy a aj tebe by sa zvýšila.

besna
13. feb 2013

@emma_932 dakujem za radu ale ja som mala skutocny prijem este trosku vyssi takze mne vyjde maximalna materska... ALe kocky este raz dakujem za info!!

natalinka98
13. feb 2013

@zalka Ďakujem za odpoveď, potešila si ma 🙂

ivanat
14. feb 2013

Dobrý deň, mne sa narodilo dieťa 6.8. 2010, teraz čakám druhé, termín mám 19.8.2013, som zamestnaná od roku 2010 a stále mi trvá pracovný pomer, už aj od mája 2012 pracujem a poberám rodičovský príspevok. Bude sa to tiež posudzovať ako reťazový pôrod? Dostanem materskú alebo len rodičovský príspevok? ďakujem.

zalka
14. feb 2013

@ivanat pracuješ kde? v pôvodnej firme alebo v inej? pracovala si na zmluvu v roku 2012 alebo na dohodu

ivanat
14. feb 2013

@zalka Pracujem v pôvodnej firme, od februára do apríla som bola na dohodu a od mája na zmluvu.

zalka
14. feb 2013

@ivanat MD sa ti bude rátať zo mzdy ktorú si dosiahla od mája do decembra 2012.

ivanat
14. feb 2013

@zalka ďakujem za odpoveď, neviem či je to pravda, ale kolegyňa mi vravela, že keď budem už na MD tak prídem o dva mesiace rodičovského príspevku - z prvého dieťaťa, keďže oba príspevky naraz dostávať nemôžem. Je možné aby som nahlásila na dva mesiace, že manžel bude na rodičovskej dovolenke a ja na MD, ale aj on pracuje, alebo je to blbosť 🙂

zalka
14. feb 2013

@ivanat je to hlúposť, lebo nemôžeš ty poberať MD a mng. RP. Môže byť len jedna dávka.
Ak nastúpiš na MD napr. 2.4. .. tak RP ti patrí za celý apríl ešte.

ivanat
14. feb 2013

@zalka Ďakujem 🙂

zalka
14. feb 2013

@ivanat nie je začo

mehes
15. feb 2013

Ahojte viete mi poradit teraz som na rd do 28,9, a počas materskej mi skončil pp lebo som nemala odpracovane 3 mesiace a teraz cakame babo a mam nastupit na matersku začiatkom septembra a neviem či budem dostavat matersku alebo len rd