Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mikca
24. aug 2007

máš nárok na mateřskou a dokonce ti zaplatí i dovolenou, měla jsem to stejně, ale jakmile nastoupíš na mateřskou s druhým mimčem, ruší se ti rodičák na první, ale to určo víš 🙂

lenadka
24. aug 2007

dari, to ti najlepsie povedia na socialke, ale po novom sa mi zda ze nie, musela by si mat medzi tym odpracovanych tusim 280 dni, moja svagrina este stihla tento prechod tak, ze dostavala po narodeni druheho baba matersku, teraz by to uz mal byt len rodicovsky 😖

geegee
24. aug 2007

aj mne sa vidi, ze pravdu ma lenadka. Musis byt najmenej 270 ci kolko dni nemocensky poistena - je jedno ci zamestnana, alebo by si si to platila dobrovolne. Inak mas narok len na rodicovsku almuznu ☹

ramzesa
24. aug 2007

lenadka vazne? ja som tiez tak vedela ako mikca,ze po skonceni prvej RD ides na matersku. Ak to tak nie je zisti si to,lebo je aj dobrovolne pripoistenie, ale tiez musis byt tych 270 dni do materskej 😒 . Zisti

mikca
24. aug 2007

aha mě nedošlo že jsi z SK, ale u nás to funguje tak jak jsme ti napsala...

lenadka
24. aug 2007

hej baby tak som to myslela, zamestnavatel za vas plati automaticky, alebo si musis dobrovolne platit poistnie aby si dostala znova matersku 🙄

ramzesa
24. aug 2007

na stranke mama a ja sa bavili o tom dobrovolnom pripoisteni. ja netusim ako to je,pretoze ja som predtym nikde nepracovala 😒 .

alex21
24. aug 2007

no musím vás uviesť na pravu mieru.
Ak si neprerušila zamestnanie ale stále si zamestnaná tak máš nárok na matersku dovolenku. Rodičovský príspevok sa ti stopuje a prechádzaš na materskú. Zamestnávatelovi oznámiš kedy más nastupiť na matersku a on musí vypísať potvrdenie do soc. poistovne kde ti uviedie predpokladaný zárobok. Najčastejšie to je taký, ktorý si mala pred odchodom na prvú materskú a z toho sa ti bude vyplácat aj druhá materská.

lenadka
24. aug 2007

alex, dobre vediet, aj tak nalepsie sa vsetko overi praxov...mala by napisat mamina co to na vlastnej kozi teraz okusila. Ja som hento zistovala pre kamosku, ale ona bola na PN ako tehotna, potom dostala vypoved v praci. Asi preto si to takto pamatam 😅

alex21
24. aug 2007

tak ked dostala výpoved je to o inom. potom má nárok len ked si dobrovolne platí odvody
A čo sa týka praxe tak na vlastnej koži som to nezažila pretože mimi ešte čakám 😉 ale robím mzdy a kolegyne som to už robila a teraz budem vypisovať tlačívá sebe 😀

mikca
24. aug 2007

alex, myslela jsem si že je to i vás tak...takže pokud otěhotníte do tří let věku prvního dítěte, tak máte narok na vše jako u pvního

snilko7
24. aug 2007

lenadka alex má pravdu...ja som teraz práve riešila túto situáciu, som bola tri roky na rodičovskej tá mi mala končiť 24.08. /dnes 😀 / ale od 16.08. som už znovu na materskej a bude mi vyplácaná opäť materská a rodičovský príspevok som musela pozastaviť na úrade sociálnych vecí 😉

peja
24. aug 2007

dari, je to tak, ako pise Alex 😉
mas narok na matersku , samotna vyska materskeho sa vypocitava na zaklade pravdepodobneho zarobku ...

geegee
24. aug 2007

takze, ak som ja mala zmluvu na dobu urcitu a ta mi skoncila, dostanem matersku len ak si budem platit nemocenske sama...Ale ani neviem, ci to ma vyznam...dovtedy este zase nieco tato sikovna ministerka zmeni a mozno nedostaneme uz ani fuka

lenadka
24. aug 2007

alex, snilko dííík, mame vsetky jasno??? 😀 😀 😀
treba ist do prace s bombonierov, nech vypocitaju pravdepodobne vyssi zarobok 😀 😉

fenrirka
24. aug 2007

Chcela by som sa opytat že ak som prave zmaturovala,čiže som tym padom nemohla odrobit požadovany čas,či budemm dostavat aspon to minimum.Dakujem

dari
autor
25. aug 2007

Dakujem Vam pekne !!!
Snad to dopadne tak, ze na matersku budem mat narok 😀 Skocim sa aj na socialku popytat. Este prikladam, co som nasla na intertete:
Reťazové pôrody

Podľa § 49a zákona sa do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia zamestnanca započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia SZČO sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia SZČO, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej SZČO.

Toto ustanovenie je dôležité pri tzv. reťazových pôrodoch.

Neviete ci Vam musi zamestnavatel drzat miesto aj v takomto pripade? Alebo iba do troch rokov?

lubikee
10. sep 2007

maminky prosim a neviete ako to je ked som mala zmluvu na dobu urcitu ktora mi skoncila pocas vyplacania /este/ materskeho prispevku na prve dietatko,
pred mesiacom som sa zamestnala na dobu neurcitu, ale o mesiac idem uz na dalsiu matersku - medzi detickami budem mat necele 2 roky rozdiel, mam narok na dalsiu matersku ?? Dakujem, pekny vecer

nadhera
11. sep 2007

alex, aj ja som sa informovala ako to je z rodicovskeho ist opat na matersku a na porade mi poradili, ze druha materska sa vyrata z predpokladaneho zarobku, ktory by som mohla dosiahnut - u nas sa medzitym zvysovali mzdy, tak ma tiez zaujima, ako mi to v praci vyrataju 😉

alex21
13. sep 2007

nadhera pokial mas v práci dobreho zamestnavatela tak mu to môže byt jedno ved on to neplatí tak ti tam môže dat aj vyššiu sumu.
A gratulujem k druhej fazulke 😉

nadhera
13. sep 2007

na emku alebo samka sa tesime . aj ked lahke to nebude.

alex a co sa tyka materskej tu vyplaca socialka, ale videla si velku firmu , kde ti niekto "prilepsi" aj ked nie zo svojho ? 😀 budem rada, ak nebudem mat menej ako pri prvom babu. mna napr.zaujima, preco ked je medzi detmi 1-2roky, tak sa berie materska 4 560/od septembra/ na 2deti. neviem, ci som to zrozumitelne napisala.

alex21
14. sep 2007

nadhera niekedy nechcu ani malé firmy nie to ešte velké 😀 a niekedy je aj závisť veľká
asi myslíš rodičovský príspevok. To je dávka na rodiča, ktorý sa stará o dieťa alebo o deti. Neráta sa to na počet detí v rodine tak sa rátujú napr. rodinné prídavky a daňová úlava ale rodičovský príspevok je len jeden aj ked to druhé dieťa je ešte maličké.

snilko7
14. sep 2007

nadhera tak mne práve dneska prišla prvá materská od sociálky a je podstatne nižšia ako som dostávala na Paťka 😝

nadhera
14. sep 2007

snilko, fakt si ma nepotesila. pracovala si, nez si isla s patkom na matersku?
ved este aj minimalnu mzdu zvysovali, tak nechapem, ako moze byt materska po troch rokoch nizsia. 😖

droby
14. sep 2007

snilko, moze to byt tym ze si medzi tym nepracovala, alebo tvoj prijem bol nizky a teda aj materska

nadhera
14. sep 2007

alex, som rada, ze si to pochopila, co som napisala. mat 4500 na jedno dieta alebo dve deti, tak to je teda rozdiel. ☹
na mzdovom to skusim, ale az po novom roku.

c.e.r.t.i.k.
12. okt 2007

Ahojte,
mne mala skoncit rodicovska dov. 3.10. ale 3.9. som nastupila na matersku dovolenku. 14-teho v mesiaci mi chodila rodicovska, ktora mi prisla aj 14.9.(ziadna materska, lebo podla vasich slov by mala byt aspon taka ako pri prvom???????).Teraz cakam kazdym dnom peniaze, tak dam vediet ci prisla rodicovska alebo materska. ale neviem ci sa davky vyplacaju spatne za mesiac alebo za aktualny mesiac. Tot moja skusenost.
drzte sa.

musko
12. okt 2007

Ahoj!
Vyplácajú sa spatne, tak ako výplata.

c.e.r.t.i.k.
12. okt 2007

Tak babule dnes mi prisla materska, ale o polovicu mensia ako pri prvom. Tak mi povedzte ako to vyratavaju. caute

andulky
15. okt 2007

Ahoj,
mám ten samý problém,7.9. jsem nastoupila novou mateřskou,dcerce jsou 2 roky,na ní jsem dostávala skoro 12tis.a teď došlo pouhých 5440kč,sociálka mi to prý doplatí do 7500kč,ale nevím jak v práci vypočetli tak malou dávku ???