Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mexexe84
31. júl 2014

@gabriellka a drzim palce s odvolanim a daj vediet,ci pomohlo..

cuculiatko88
31. júl 2014

Ahojte,momentálne som na materskej a dostávám rodičovský príspevok,chcela by som.opäť ostať tehotná,lenže neviem.či budem
dostávať materasku nakoľko v práci kde som robila pred tehotenstvom som zastupovala tehotnú kolegyňu a ta sa teraz v novembri vracia späť,tým.pádom.já budem.nezamestnaná, mam nárok na materskú alebo.budem.dostávať iba rodičovský príspevok??? Dakujem za odpovede 🙂

gapa
1. aug 2014

@cuculiatko88 ak by si bola v čase nástupu= ukončenia prac.pomeru už tehotná a pred ukončením nem.poistenia/pracovného pomeru sa ti bonovilo nem.poistenie, tj. napr. budeš čerpať dovolenku aspon 1den (to v prípade, že nepracuješ, ale čerpáš rodič.dovolenku, lebo počas rodič.dovolenky je nemoc.poistenie prerušené=akoby netrvalo), tak nárok budeš mať.

leelyanah
3. aug 2014

@fuska ahoj, neviem, ci ti uz niekto odpisal, ale mne povedali na nasom mzdovom, ze mi zase vznikne narok na dovolenku.

adkacola
3. aug 2014

AHOJTE 🙂
Neviete mi prosim niekto poradit,som na rodicovskej dovolenke a mam nastupit 1/2015,ale chceme mat druhe babo,keby som teraz otehotnela a isla po rodicovskej dovolenke na marodku,kolko by som dostavala?z coho by sa ratala marodka a ci by ma nemohli vyhodit zo zamestnania?

hemka
4. aug 2014

ahojte, mám jednu otázočku, som momentálne na MD, resp. už na rodičovskej, chcela by som vedieť, keďže plánujeme druhé bábo, budem potom dostávať materskú na druhé bábo bez rodičovského za prvé alebo opačne rodičovskú za prvé a za druhé nič? ak to má niečo spoločné so zamestnaním,tak zamestnaná som.

liz_lemon
4. aug 2014

@hemka pokial si stale zamestnana, tak pri druhom budes dostavat materske, a vtedy nemas narok na RP na prve dieta, po skonceni MD, budes zase dostavat RP, ale len 1

hemka
4. aug 2014

@liz_lemon ďakujem za upresnenie 🙂 takže druhé bábo vyhráva 😀

mimiky26
5. aug 2014

@zalka Zalka,potrebovala by som opat tvoju radu. Momentalne som v 7tt,takze nestihla som sa uz zamestnant,no PP z predchadz.zamestnania stale trva. Uz viem,ze MD mi budu pocitat z pravdepodobneho vymeriav.zakladu,no chcela by som ist este pred nastupom na MD na PN. Na RD som uz rok a osem mesiacov,takze teraz narok na PN asi nemam. Vedela by si mi poradit kedy by mi narok vznikol?Staci nastupit do zamestnania napr. na 1 den alebo mozem vycerpat dovolenku a tak ist na PN? Vdaka za vsetky rady,velmi mi to pomoze.

zalka
5. aug 2014

@mimiky26 odporúčam nastúpiť do zamestnania na 1-2 dni a ísť na PN, ak chceš aj PN poberať počas RD, ak nastúpiš do zamestnania a nič neodpracuješ tak MD budeš mať minimálnu, a PN z predpokladaného VZ
ak nastúpiš do zamestnania a odpracuješ den dva ( práca či dovolenka pozor aby sa do týchto odpracovaných dní nedostal víkend ) tak MD bude rátaná z príjmu čo získaš zo zamestnania a PN bude z predpokladaného VZ
ak nenastúpiš do zamestnania , nebude platená PN a MD bude rátaná z predpokladaného VZ

mimiky26
5. aug 2014

@zalka Dakujem za info...a z coho by bola ratana PN a MD ak by som sa so zamestnavatelom dohodla ze vycerpam len dovolenku na kt.mam narok?

zalka
5. aug 2014

@mimiky26 PN z predpokladaného VZ
MD z platu , čo dostaneš za dovolenku ... napr. dostaneš plat za 10 dní dovolenky 200 eur ... tak MD bude 200 / 12 = 16,66e DVZ .. a MD bude vo výške 10,83e na den
ak čerpeš 2 dni dovolenky alebo 5 dní a neni v tom víkend .. tak napr. za 2 dní dovolenky dostaneš plat 40e .. tak MD bude 40/2 = 20e DVZ a MD bude vo výške 13e za den
ak čerpeš 2 dni dovolenky a bude v tom víkend tak plat dosdtaneš 40e .. a DVZ sa vyráta 40/4 dni = 10e DVZ a z toho MD bude 6,50e na deň

mimiky26
5. aug 2014

@zalka tak to sa mi asi neoplati ist ,,dovolenkovat",lebo ak by mi ratali MD z mojho prijmu,hoci nastupim na den dva,bude vyssia (aspon si myslim).

zalka
6. aug 2014

@mimiky26 no nechápem ... ja píšem len o tom, či praca alebo dovolenka pred PN aby v tom neboli víkendy .. len o tom píšem

perlaoceanu
7. aug 2014

@zalka moze byt vyska druhej materskej nizsia ako prva? Teraz som na RD, konci v novembri, v decembrti idem na druhu matersku a dnes mi mzdarka napisala, ze mi moze dat len prijem dohodnuty v zmluve . / hoci som vzdy dostavala vyssi/.My sme mali dve zlozky platu fix plus variabilnu zlozku

zalka
7. aug 2014

@perlaoceanu môže .. všetko závisí od mzdárky ...je to predpokladaný príjem ... takže predpokladať sa dá hocičo

perlaoceanu
7. aug 2014

@zalka no super, kedze je tam novva, vobec nema zdanie aky plat som dostavala pred materskou. Jedine ju nejako uplatit, no kedze sa nepozname, tak asi tazko. No co, vdaka nej budem mat o 200 eur nizsiu matersku.

zalka
7. aug 2014

@perlaoceanu dones jej výmer za prvú MD že toľko si mala naj toľko isto napíše ... ved ak by si robila tak by si mala i prémie ...

perlaoceanu
8. aug 2014

@zalka no prvu matersku som mala zo zamestnania aj z dobrovolneho poistenia,da sa zistit na Socialnej kolko bolo z ktoreho?

zalka
8. aug 2014

@perlaoceanu samozrejme že sa to dá zistiť ... ale z dobrovolného teraz mať nebudeš ... a rozhodnutie už nemáš doma? zo SP?

perlaoceanu
9. aug 2014

@zalka rozhodnutie zo SP mam doma,no tam mam obidve dokopy. To by mi asi neuverila,ze to mam len zo zamestnania,ci?

kadan
9. aug 2014

ahojte kočky
som na rodičovskej dovolnke / malý má 19 mes/ a 9.9. mám termín pôrodu
potrebujem si zrušiť rodičák a vybaviť materskú
neboli ste teraz niektorá v podobnej situácii, viete č všetko potrebujem??

mám ísť najprv na úrad práce a zrušiť rodičovskú a s potvrdením ísť na sociálku? a tam by som mala asi odniesť potvrdenie o predpokladanom príjme
alebo naopak, najprv sociálka a potom zrušenie rodičovskej?
a na sociálku potrebujem potvrdenie od gyn. a znovu požiadať o poistenie, alebo to stačí to čo som písala pri prvom dieťati?
nemám moc času čítať všetky príspevky a budem behať aj s malým tak nech nás nepreháňajú,
ďakujem za rady

zalka
9. aug 2014

@perlaoceanu vyskúšať môžeš ... 🙂 , čo iné sa dá na to povedať.

monia_
17. aug 2014

ahojte, chcela by som sa opytat, ci je este stale aktualne, ze do 6 tyzdnov veku mladsieho dietata ma to starsie (ktore este nema 3 roky) narok na preplatenie skolky do sumy 230 EUR? (prisp.na starostl.o dieta z UPSVaR). Prechadzam z rodicovskej na matersku, som stale vpracovnom pomere.
Dakujem pekne, Monika

tanaja
17. aug 2014

@zalka,vidim,ze sa asi vyznas...ja teraz riesim nasledovnu situaciu. Mam syna s postihnutim, som na predlzenej rodicovskej. teraz v juni mal 5r. cakame druhe, narodi sa v januari..TPP mi trva. Co budem moct poberat,aj opat matersku? velmi dakujem za odpoved☺

zalka
17. aug 2014

@tanaja áno budeš

fajtka1505
17. aug 2014

@kadan ahoj, no ja som to riesila sice uz davnejsie ale zrusit rodicovsky mozes az po datume nastupu na MD cize potrebujes najprv potvrdenie zo SP o materskej a s tym potom na urad, ja som papier o materske niesla do prace a oni to poslali s predpokladanym prijmom do SP

@monia_ no neviem ci ten prispevok ale ja som na druhu dceru dostala dake eur ale ona nebola v skolke tak to bolo dakych 50 eur alebo menej, neviem presne
@tanaja ja si myslim ze v pohode normal matersku budes mat ak ti to vychadza z prijmu

mondulka
17. aug 2014

@zalka AHoj prosím ťa potrebujem radu.
Som na rodičovskej a malá má 2 roky premýšlame nad druhým bábom.Som riadne zamestnaná na dobu neurčitú.Problém je v tom že neviem či firma bude ďalej fungovať.S čoho by sa mi rátala nová materská keď by som mala 2 bábo po tom čo by mala dovršila 3 roky a firma by stále bola.Je lepšie aj nastúpiť do roboty alebo čerpať dovolenku alebo ako?Čo by sa stalo ak by ma vyhodili alebo prepustili z dôvodu že firmu rušia ja neviem napr za mesiac.Keď budem nezamestnaná a otehotniem tak nemám nárok na materskú iba na rodičák?

zalka
17. aug 2014

@mondulka
1) ak firma bude fungovať tak sa vrátiš môžeš čerpať dovolenku, pár dní .. potom ísť na PN , alebo pracovať .. nárok na MD bude ... ak na MD nastúpiš v roku 2015 , a v roku 2014 neodpracuješ ani den tak sa MD bude rátať z predpokladaného príjmu ,
ak na MD nastúpiš v roku 2016 , a v roku 2015 ti skončí RD, a neodpracuješ ani den tak MD bude minimálna,
ak odpracuješ alebo oddovolenkuješ aspon den tak MD bude z platu
2) ak firma skončí ... a tebe skončí PP , tak ..
a ) ak odpracuješ pred skončením PP aspon 1 den na firme, tak nárok na MD mať budeš, lebo RD sa ti započíta do dní poistenia ...
b) ak neodpracuješ ani den pred koncom PP ... tak nárok na MD bude až po získaní 270 dní poistenia

mondulka
17. aug 2014

@zalka RD my bude končiť júl 2015 môže sa stať že budem chcieť nastúpi do práce a dostanem výpoveď s odstupným a preplatenú dovolenku alebo nástup do práce alebo už firma nebude.Zato neviem či sa snažiť o druhé bábo alebo počkať