Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
10. apr 2013

@nedockava4 no podla mna áno .. lebo by sa rátala MD zo mzdy z mesiaca predchádzajúcemu mesiacu pred nástupom na MD .
Vieš čo , skús napísať na info SP do centrály .. a opýtaj sa podla čoho vyrátajú PN .. a podla čoho MD .. napíš dátumy kedy si nastúpila do práce, kedy si čerpala dovolenku a kedy si nastúpila na PN .. resp. mesiace .. popíš .. mali by ti serioznu odpoved dať. Nepýtaj sa na SP v meste kde patríš... tam ťa skôr oklamú

moniquie
11. apr 2013

Ahojte vie mi niekto poradiť, Aktuálne riešim že firma v ktorej pracujem nevypláca výplaty . Moja otázka je.

Porodila som január 2011, do práce som sa vrátila apríl 2012. Ešte síce mám nárok vrátiť sa na mateskú s prvou dcérkou do januára 2014. No uvažujem že či sa nevyplatí ísť na úrad práce. Tam by som poberala podporu % z platu, a potom v oktobri by som šla znova na druhú materskú. Neviem teraz či to neovplyvní výšku materskej pri druhom babetku. Bude sa rátať materská bezohľadu nato či som zamestnaná či nie, z minuloročného hrubého príjmu 2012. Netreba sa dobrovoľne pripoistiť aby vyšla vyžšia materská ? ďakujem . Prípadne kam zavolať na aký úrad, sociálku ?

nr_andulka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
akatka
15. apr 2013

@zalka Ahoj, chcem sa ta spytat, ale aj inych kociek, ak budu vediet poradit. Som na RD tehotna s druhym babatkom a 3.7. mam termin porodu. V podstate budem presne 2roky na RD. Z akeho obdobia sa vyratava materska dovoloneka? Pozerala som na strankach SP, ale nenasla som tam taku kombinaciu 😕 Su tam info len ak je zena cisto na materskej.. Dakujem za pripadnu odpoved 😵

zalka
15. apr 2013

@akatka MD sa Ti bude rátať z predpokladaného príjmu, teda z toho čo Ti mzdárka napíše do papiera pre SP.

akatka
15. apr 2013

@zalka dakujem 😵

zalka
15. apr 2013

@akatka neni zač... ustriehni si to, ak šli platy hore za tie 2 roky čo si na MD a RD .. tak aj tebe by sa mohol dvihnúť takže mzdárka tam môže napísať vyšší príjem ... ako si mala pri prvej MD.

gapa
15. apr 2013

@moniquie
iba ak by si bola tehotná v čase ukončenia nem.poistenia zamestnanca, tak by ti vyšielnárok na matetrské. Inak bez nového nem.poistenia ti nárok na materské nevznikne. Sú také dve základné podmienky.
1. byť poistená v čase nástupu na MD alebo aby trvala tzv. ochranná lehota po ukončení nem.poistenia (ak skončí nem.poistenie, tak ochranná lehota je 8mesiacov od ukončenia nem.poistenia)
2. byť aspon 270kalend.dní nem.poistená v období dva roky pred skutočným dnom pôrodu
(pri dobr.poistení je napr. podmienka zaplatenia v splatnosti ...teda podla okolností.)

moniquie
15. apr 2013

@gapa ďakujem za odpoveď, no asi som z toho jeleň 😲

zalka
15. apr 2013

@moniquie čiže ak to chápem si tehotná? teraz ... no môžeš dať zamestnávateľovi okamžité skončenie PP z dôvodu nevyplatenia mzdy s nárokom na 2 mesačnú náhradu mzdy ... ak ti zamestnávateľ nevyplatil mzdu v termíne a prešli aj doby zo zákona, ktoré treba čakať.
Po prihlásení na UP dostaneš podporu v nezamestnanosti , a ak ti nevznikne nové poistenie DNP alebo zamestnanie alebo dohoda ... tak v ochrannej lehote môžeš nastúpiť na dalšiu MD a tá bude riešená zo mzdy za rok 2012

lubka170
15. apr 2013

Chcem sa informovať.....31.05.2013 mám nastúpiť na materskú, v súčastnosti pracujem aj poberám rodičovský príspevok na 4 ročnú dcéru z dôvodu nepriazniveho stavu, chcem sa opýtať že keď nastúpim na materskú 31.05 či dostanem za máj rodičovský príspevok na 4 ročnú dcéru či tam nebude 1 deň vadiť....ďakujem

zalka
16. apr 2013

@lubka170 áno dostaneš za máj celý rodičovský príspevok a MD za 1 deň.

lubka170
16. apr 2013

@zalka Ďakujem :D

gapa
16. apr 2013

@lubka170
ak stále trvá nepriaznivý zdr. stav staršieho dieťaťa, tak sa ťa týka aj téma o Záhadnom jednorázovom príspevku, teda ide vlstne o poberanie prísp. na starostl. o dieťa (staršie) po ukončení poberania RP do mesiaca, kedy novonarodené dieťa dosiahne 6týž. (je to obvykle cca 41eur na mesiac, ak nechodí do škôlky, jaslí ... a poberá sa cca 3mesiace)

lubka170
16. apr 2013

@gapa staršia dcéra chodí do škôlky. Ešte sa chcem spýtať z rodičovskej sa mi treba ísť odhlásiť, aby som nemusela nejaké peniaze vracať?

martinka1981
16. apr 2013

@lubka170 ani z RP sa musiš odlasiť. prinesieš tam rozhodnutie o materskej a oni ti ho pozastavia. lebo potom by si naozaj musela vratiť peniažky 😝

martinka1981
16. apr 2013

@lubka170 prines tam kopiu o materskej,myslim že si to budu chcieť nechať 😉

moniquie
17. apr 2013

@zalka Ďakujem, presne si to vystihla, už chápem.

zalka
17. apr 2013

@moniquie rado sa stalo

gapa
17. apr 2013

@lubka170
áno, najprv dávajú kopiu žiadsoti (lebo rozhodnutie tak skoro nedostaneš), potom to rozhodnutie, aby videli, že ti nárok na materské vznikol

lenkagej
20. apr 2013

ahojte, poprosím Vás o upresnenie. Som na RP so synom 2 r. a 26.8.2013 nastupujem na MD. Viem, že sa mi MD bude vypočítavať z pravdepodobného VZ. Dnes som bola na stránke sociálnej poisťovne a tam je uvedené, že " Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnankyne , je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie materského (tzv. predpokladaný príjem). " Ja som dosť mimo z toho slova jedna tridsatina. To ako, keď mi zamestnávateľ potvrdí napr. 600 eur, tak z nich vypočítajú tridsatinu, a potom ešte 65 %. 😒 ďakujem

zalka
20. apr 2013

@lenkagej a čomu si mimo .. ved 600 eur je mesačný VZ ...
1/30 je denný VZ ... takže na deň dostaneš 65% z 1/30 tiny ...

lenkagej
21. apr 2013

@zalka Ďakujem Ti. Máš pravdu, keby som viacej použila hlavu 😀

lucyfromuk
22. apr 2013

Aka je vyska materskej ked nemam odpracovanych 270 dni a som evidovana na urade prace? Prosim poradte.

zalka
22. apr 2013

@lucyfromuk výška MD je 0 eur ... po narodení dieťaťa Ti bude vyplácaný RP vo výške 199,60 eur mesačne.

lucyfromuk
22. apr 2013

@zalka dakujem za odpoved. A ako dlho mi to budu vyplacat?

zalka
22. apr 2013

@lucyfromuk do 3 rokov veku dieťaťa.

lucyfromuk
22. apr 2013

@zalka dakujem 🙂

zalka
22. apr 2013

@lucyfromuk rado sa stalo

mamahanky
22. apr 2013

mam otazocku...som na rodicaku a chcem druhe babo...som zivnostnik ale mam pozastavenu zivnost...v prvom tehu som si dobrovolne priplacala 35e a mala som najvyssiu matersku...chcem sa spytat neviete kolko by som musela doplacat teraz aby mi vysla naj materska?