Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jenie123
2. júl 2012

Baby, prosim Vas o pomoc.. v maji 2010 som nastupila na MD.. bola som nezamestnana, ale narod na MD som mala z DNP, platila som si ho z maxima.. DNP je uz ukoncene.. teraz som na RD a rozmyslame nad druhym babatkom.. pocitam, ze narok na matersku asi nemam, ze? A ako to je teraz s poistenim? Mam sa zamestnat alebo mozem si platit nejaky balik poistenia, aby mi vznikol narok na MD?

adulak
3. júl 2012

Ahojte maminy. viete mi prosim niekto poradit?
dcerka mala v maji 3 roky. PP na dobu neurcitu mi skoncil ku dnu 15.5 2012 dohodou. brala som si 3 dni dovolenky ostatnu mi preplatili a vznikla mi max. podpora.
ak by sme chceli dalsie dieta mam si zacat platit DNP alebo sa mi bude ratat ten posledy VZ? na prvu MD som natupovala 2007 a nasledne na druhu MD 2009.
poradite mi prosim ? 😅

adulak
3. júl 2012

z coho by mi ratali matersku? mala by som vlastne narok aj bez platenia DNP?

alikaa
16. júl 2012

Ahojte, vedeli by ste mi nikto odpovedat? Prve dieta sa kamoske narodilo 1. oktobra, cize rodicovsku ma tiez do 1. oktobra, do 3 rokov dietata. Ale caka druhe babatko a ak pojde o 8 tyzdnov pred terminom porodu na matersku, tak jej to vychadza, ze materska zacne 2. oktobra. Otazka je, ci na ten 1 den musi nastupit do prace, resp. ak je rodicovska DO 1. oktobra, znamena to vratane 1. oktobra, alebo uz v ten den treba nastupit do prace? A teda zaroven, ak sa neprelina rodicovska s novou materskou, ako sa vypocitava nova materska? zamestnavatel musi z toho 1. dna vypocitat novu mesacnu mzdu?

linduska27
19. júl 2012

ahojte prosim o radu ako je to ked som na materskej dovolenke a cakame druhe mimi budem dostavat matersku aj teraz s druhym babom ci nie? Na materskej budem ked budem rodit ecele 2 roky..dakujem za odpoved

linduska27
19. júl 2012

oprava som na rodicovskej samozrejme

jonyval
20. júl 2012

som na materskej dovolenke, ešte mesiac budem poberať materskú, potom už len rodičovský príspevok teda tých 191e, alebo kolko to presne je. Keby som chcela nastúpiť do práce a moja mama by opatrovala moje dieťa ako by to bolo? Potom by ona mohla poberať tých 191e, alebo ja nemôžem pracovať a aj poberať rodičovský príspevok? dakujem za každú radu

liz_lemon
20. júl 2012

@jonyval ty mozes pracovat aj poberat rodicovsky prispevok

koriatko
20. júl 2012

@linduska27 to by som aj ja chcela vedieť, som na tom podobne ako ty...

linduska27
20. júl 2012

@koriatko napisala mi tu jedna baba co sa do toho rozumie ze ak nam stale bude trvat pracovny pomer co nas nevyhodia asi ked sme na rodicovskej tak mame narok na matersku 🙂

koriatko
21. júl 2012

@linduska27 dakujem, tak to by bolo super. Ja som tomu nechcela verit, aj ked mi to kamoska hovorila. Neviem to ale nikde najst oficialne. A nevies, co k tomu treba? Alebo znovu len odniest papiere o zacati materskej zamestnavatelovi? Alebo na socialku? Nevies poradit?

linduska27
21. júl 2012

@koriatko no pokial viem tak ked nam dr vypise matersku tak to dame nasmu zamestnavatelovi ten to asi automaticky posle na socialnu poistovnu, alebo nam to len vypisu a same si to odnesieme a budeme musiet na urad prace a soc veci zrusit vyplacanie rodicovskeho prispevku 🙂

koriatko
21. júl 2012

@linduska27 tak dufam, ze to tak bude, pomohlo by opat chvilu dostavat matersku 🙂

linduska27
21. júl 2012

@koriatko vsak toto uz si planujem na co pojdu :D na krstiny a podobne srandicky :D

koriatko
21. júl 2012

@linduska27 ja este neplanujem, lebo sa nechcem dopredu tesit a nakoniec to tak nebude. Ale ak to tak bude, tak minut ich nebude problem, kedze vydavkov je stale vela 😒 Potom mi daj vediet, prosim, budes to vediet skor ako ja :D

linduska27
22. júl 2012

@koriatko hehe svata pravda, oki budem na teba mysliet a napisem ti

romea
2. aug 2012

Kočky sestranica je na rodičovskom a v septembri čakajú bábätko, nastúpi opať na materskú (musí sa ísť zaregistrovať na sociálku), bude mať materskú keďže sa nesplňa 270 dní počítanú z min.mzdy alebo bude dostávať iba 190 eur od úradu práce, čiže bude pokračovať na rodičovskom (alebo bude na materskej a dostávať vlastne rodičovskú plus prídavky)? dáákujem

ella_joy
6. aug 2012

@koriatko
@linduska27
Ahojte kocky, toto som nedavno riesila aj ja.. Vypisali ma na MD u dokyho,odniesla som na personalne (mne parc.pomer stale trva nemala dom DNP) a oni ohlasia soc.poistovni. Na UPSVR teba doniest papier o priznani (resp.nepriznani materskej davky) a tym zrusia oni svoju rodicovsku davku, a na starsie dieta posielaju uz len ten rodicovsly prispevok.
Aspon takto som to ja urobila..a este jedna vec..mne vysla materska s nastupom od 1. v mesiaci, tak som sa dala vypisat o den neskor aby mi priznali este RP za cely mesiac..ak budem mat za ten mesiac aj cely RP aj matersku 😉 tak len keby Vam vychadzali tak blbo datumy ako mne

moon1979
12. aug 2012

ahojte, kedy ste oznamovali zamestnavatelovi druhe tehotenstvo a to, ze do prace po RD nenastupite? ako je to teraz? este stale sme pocas tehu a materskej chranene pred vypovedou, alebo to uz zrusili?

cicimon
12. aug 2012

@moon1979 klasicky ako pri prvom tehu, ked som dostala tehu knizku

moon1979
12. aug 2012

@cicimon a este stale sme chranene pred vypovedou, alebo to uz zrusili?

cicimon
12. aug 2012

@moon1979 asi hej

tete
13. aug 2012

Ahoj prosím o radu v decembri minulého roku mi skončila materská , októbri tohoto roku by som mala ist na druhu materskú ....zaujíma ma z čoho mi budu ratat materskú dovolenku keď som minulý rok bola na materskej?dik

krmv
13. aug 2012

ahojky vsichni, chci se zeptat kdyz zjisti ze jsem tehotna, tak ktera varianta je lepsi jit na nschopenku nebo chodit do prace. Nejak nejsem zatim v obraze, jak to je s neschopenkou s tema procentama nikdy jsem nemarodila a nekde jsem slysela ze potom po nejake dobe socialka doplaci rozdil neschopenky ktery schazel k vysi klasickho platu co clovek ma, ale co je na tom pravdy nevim vubec. A materska se potom pocita s penez v zamestnani pred tou neschopenkou nebo z vyse neschopenky?

Kolik procent a na jak dlouho je materska?

Omlouvam se, ze mam tolik a asi i divne dotazy, ale nemam moc casu byt na nternetu a vyhledavat info, tak budu rada za kazdou vasi zpravu. dekuji vam vsem moc

cicimon
13. aug 2012

@krmv tak vyhodnejsie je samozrejme robit.... a keby socialka doplacala rozdiel tak by sa nikomu neplatilo robit ale len byt na pn..

krmv
14. aug 2012

@cicimon díky moc, to máš pravdu a jak to je s tema procentama s matrskou atd. neivs prosim

kikus29
15. aug 2012

Ahojte,
prosim vas neviete mi poradit?
Som na rodicovskej a som opat tehotna. Mala by som v decembri 2012 nastupit do prace, ale kedze budem uz v piatom mesiaci, tak ma do prace pravdepodobne na 2 mesiace nezoberu. Nastupit na matersku, ak vsetko dobre dopadne, by som mala vo februari 2013. Neviete mi poradit z coho by sa mi vypocitala materska, ak by som nenastupila do prace, ale ostala na PN? Cize by som po skonceni rodicovskej ostala 2 mesiace na PN a potom nastupila na matersku. Je to trocha komplikovanejsie, ale budem velmi vdacna za kazdu informaciu. DAKUJEM

cicimon
15. aug 2012

@krmv neviem..

lucy56
16. aug 2012

baby potrebujem poradit, som na rodicaku a som asi znovu tehu, budem dostavat matersku,ked predtym som bola SZCO a dobrovolne pripoistena, a z toho som sla v maji 2011 na pn a potom v septembri na materske, z coho sa mi bude ta materska ak je vyratavat

majkabenuska
17. aug 2012

Prosím poradťe,som zamestnaná na dobu neurčitú,momentálne som na rodičovskej dovolenke od apríla 2011.Plánujeme druhé dieťa,materskú som dostávala 420 eur,nebola som nemocensky poistená,no chcem sa spytáť či si mám platiť nemocenské poistenie aby som dostávala čo najvyšiu materskú to je nejakých 720 eur,neviem presne,alebo sa mi to neoplatí,alebo poradťe ako by som mala postupovať.rodičovský príspevok mi končí 11.10.2013.dakujem