Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

cicimon
26. sep 2011

@gapa len by ma zaujimalo - moze sa ten prispevok o starostlivost poberat 2x? tj ak som ho cerpala medzi pocas dovolenky medzi MD a RD a potom ak by to bolo pri druhom dietati ako v pripade hori ? 3 prispevky vyssie.
vdaka

gapa
26. sep 2011

@cicimon
nerozumiem tvojej otázke. Ale ak ide o to, že si po ukočení poberania materského nepoberala RP ale prísp. na star. o dieťa (nie príps. rodičovi), tak nie je probém. V kombinácii s príspevkom rodičovi (jednorázový) už neviem.

cicimon
26. sep 2011

@gapa no raz som ho uz cerpala ked som po skonceni MD cerpala riadnu dovolenku a potom som sla na RD... a ak by som zas nastupila na MD s druhym dietatom - mohla by som do 6t veku druheho poberat ten prispevok na prve ak som ho uz raz brala?

hori
26. sep 2011

@gapa diky moc za info... 😉 trochu som to studovala... ale ten prispevok na starostlivost o starsie dieta sa vybavuje az po narodeni toho mladsieho, ci? netreba k tej ziadosti predlozit rodny list mladsieho dietata?

gapa
26. sep 2011

@hori
treba a ano, po narodení, no bybav hned s prísp. po narodení, lebo treba požiadať do 6mes. no nie od narodenia ale od konca mesiaca, za ktorý ako prvý máš nárok. INak ho za daný mesiac už nedostaneš.

gapa
26. sep 2011

@cicimon
áno, môžeš. ON to nie je jednorázový príspevok, ako je to v názve tej témy, čo som spomínala, to je trochu zavádzajúce.

maja314
27. sep 2011

Ahojte vie mi niekto poradit dnes mi ginekologicka dala papier na matersku a neviem ze kam to mam odovzdat alebo co sa tam aj vipisuje na ten papier doteras som bola na pn mam aj jeden problem ze bivam v sali ale trvali mam v senici a chcem abi mi peniaze viplacali na papier a tak neviem ze ci to mozem dat aj na manzelovu adresu ked ja mam senicu a on salu dakujem.

amazoniak
27. sep 2011

Ahojte, chcela by som poradit.
1. Na MD som nastupila v maji 2010. Postupne som presla na RD a planujeme dalsie babo, cize opat by som presla na MD. Ako sa vyratava vyska druhej MD?
2. MD od maja 2010, potom RD... nastup do zamestnania pocas tehotenstva (napr. 10tt) a opat MD. Ako by sa vyratavala MD v tomto pripade? Je tam rozdiel za predpokladu, ze prijem sa mi nemenil?
Dakujem.

bapi1
27. sep 2011

@amazoniak druha materska bude potom v cca takej vyske ako prva. Ak si mala matersku 60% z vz, tak ak bude materska zvysena ako slubili,tak bude zvysena na 65% z vz-cize o 5% vyssia. (neviem ci si mala 55% alebo 60%)

amazoniak
27. sep 2011

@bapi1
dakujem, mala som este 55%, 10% vyssie by celkom potesilo
dufam, ze to bude aj realne, uz len otehotniet 😎

czechzuzanaba
3. okt 2011

Ahojte. Prosim o radu. Jsem momentalne na RD, 24.10. nastupuji na MD. Platila jsem si DNP. Jde mi uz o konkretni vybavovacky.
1. mam nekde rusit momentalni RD?
2. dokdy mam platit DNP - do nastupu na MD, teda do toho 24.10.? A to DNP mam odhlasit a nebo zrusit?

Jeste neco treba vybavit?

katie233
4. okt 2011

Ahojte 🙂. Baby, prosím vás o radu. Na 1. materskú som nastupovala 14.7.2010. Predtým som bola od polovice mája na PN - rizikové tehu. Teraz som na rodičovskej a som tehotná. Predpokladaný nástup na materskú apríl 2012. Z čoho mi budú rátať materskú? Z poslednej hrubej mzdy? Ale keď som bola na PN, tak som HM mala 0 eur. To zo zamestnania nebudem mať nárok? Díky

gapa
4. okt 2011

@katie233
záleží aký zákon bude platiť v čase tvojho nástupu na md, ale podla terajšieho by bola materská rátaná z pravdep. vym.základu, z ktorého by bolo platené nem.poistenie v mesiaci nástupu na md a ktorý ti zamestnávatel potvrdí na tlaačive pre soc.poistonvu.
materské na 1kalend.den potom bude rátaný ako pravdpe. vym.základ : 30 x 60% (možno 65% ak schvália zmenu)

podatané bude, aby trval prac.pomer do nástupu na md.

katie233
4. okt 2011

@gapa ďakujem, takže to som asi čítala o tých zmenách, ktoré chystajú, lebo určite som zachytila, že z poslednej hrubej mzdy pred nástupom na prvú materskú, a to by som tým pádom mala 0 :(. Pracovný pomer mi bude určite trvať, jedine ak by zrušili organizáciu. Takže to mi pravdepodobne dajú posledný výmer, máme tabuľkové platy, jedine, že by mi zobrali osobný príplatok 😔.

gapa
4. okt 2011

@katie233
v niektorých článkoch, dost ich je, sa tak píše, ale neberie sa vz počas pn, ale vlastne z posledného dekrétu platobného. Ak má niekto osobné hodnotenia a príplatky, tak to je dosť problém, či to mzdárka zaráta albeo nie. Na to si daj pozor a popredu sa s nou pozhováraj, čo ti uvedie. Lebo ozaj môže a aj nemusí to tam dať, podla toho ako je to nárokovatelné. v tom nie je jasný zákon.

katie233
5. okt 2011

@gapa si zlatá, ďakujem. Keď som bola na Soc. poisťovni, tak mi tá pani povedala, že sa berie pravdepodobný vymeriavací základ, aký by som mala v čase nástupu do práce. Potom som našla tieto články, tak ma to trochu zmiatlo 😅. Keď som od našej mzdárky potrebovala VZ pre DNP, to bolo asi pred 2 mesiacmi, tak mi dala celý. Aj s príplatkami. Ale bohvie, aká bude situácia o pol roka 😕. Ale treba veriť v to najlepšie 😵.

daduska2009
5. okt 2011

baby,chcem sa Vás opýtať,mne trval pracovný pomer od 1.4.2008 do 30.9.2009 na materskú dovolenku som nastúpila 14.10.2009.Poberala som materské od zamestnávatela .Od mája 2010 poberám rodičovský príspevok a od 19.9.2011 som sa zamestnala mám zmluvu na dobu určitú do 29.2.2012,som tehotná termín pôrodu mám 18.6.2012 budem mať nárok na materské viete mi poradiť

evik13
10. okt 2011

Ahoj,
poprosím o radu:
Som zamestnanec na RD a teraz prechádzam na druhú MD,kam mám zaniesť vypísanú MD?Stačí zamestnávateľovi?
Treba túto skutočnosť ešte niekam ohlasovať?
Viem , že treba zaniesť odfotenú MD na Úrad práce, aby bol zrušený rodičovský príspevok, na druhé dieťa teda nebudem dostávať nič?
Materská sa mi bude vypočítavať z platu pred prvou MD?
Ďakujem za pomoc.

gapa
10. okt 2011

@evik13
pozri tému o záhadnom jednorázovom príspevku na dieťa (tak nejako sa to volá), na to budeš ma nárok, ak máš aj druhé dieťa do 3rokov a máš nárok na materské.

materské sa vyráta z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md a ktoré ti uvedie zamestnávatel. Z toho materksé na 1kalend.den bude rátané ako pravdep. vym.základ deleno 30 a x 60% (príp. x65%, ak to schvália od nového roku)

vergulka
13. okt 2011

@ Ahojcek, chcela by som poprosit o radu. som na RD s dcerkou, pri nej som sa prihlasila na DNP z max VZ a podarilo sa mi ziskat max matersku. DNP som si nechala az do nastupu na RD.potom som ho odhlasila. dcerka ma momentalne 1 rok a ja som dnes sokovo zistila , ze som asi tehotna opat a tak rozmyslam, ze by som sa znovu prihlasila rychlo na DNP z maxima, len neviem ci sa mi to oplati, ci nepotrebujem tych 270 znovu? alebo by sa mi naratali aj nejake dni z toho predchadzajuceho DNP? lebo sak pise sa tam 270 dni v poslednych 2 rokoch pred porodom?prosim poradte, ci sa da nieco robit!
vopred strasne moc dakujem

susan32
21. okt 2011

@gapa ahoj chcela by som sa spytať že ked ma gynekolog vypiše na MD od 31.10.2011 či dostanem matersku aj za mesiac oktober. Ďakujem

cicimon
21. okt 2011

@susan32 dostanes za 2 oktobrove dni

susan32
21. okt 2011

@cicimon Dobre a keby ma dala od 29.10 tak dostanem len za tri dni?

cicimon
21. okt 2011

@susan32 hej., materska sa pocita za dni

susan32
21. okt 2011

@cicimon to som nevedela. Ďakujem 🙂

adija13
23. okt 2011

gapa,
ahoj gapa, ty si mi velmi poradila este ked som bola na PN pred nastupom na MD. chcela by som sa na teba obratit.
od 21.12.2009 som bola na MD a teraz som na RD, dcerka bude mat v january 2 roky. planujeme druhe babatko, chcela by som sa spytat v akej vyske budem dostavat matersku, ked som bola na PN pred nastupom na prvu MD. cize ja to mam:
07/2009 nastup na rizikove PN,
12/2009 nastup na MD - max. vyska materskeho zo zakladu cca1100 EUR
07/2010 nastup na RD.
ak by sa mi narodilo babatko v auguste 2012 aku mi vypocitaju vysku materskeho? bude sa to pocitat z platu pred PNkou a prvou materskou?
DAKUJEM ZA POMOC.

gapa
23. okt 2011

@adija13
ak ti bude stále trvať tento prac.pomer a nezmenia zákony a ty nastúpiš na md priamo z rd, tak sa bude rátať materské z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md, tj. najčastejšie je to podla platného mzdového dekrétu.
materské na 1kalend.den potom bude 60% z jednej tridsatiny toho pravdep. vz, čo ti uvedú.

adija13
23. okt 2011

@gapa a kde sa mam ist na toto informovat? na socialnu poistovnu?
a ak by som si teraz zacala platit to DPN ci ako sa to vola, kolko si to mam platit aby som mala maximalnu matersku? to sa plati socialke?
dakujem este raz velmi pekne

oktavia
24. okt 2011

ahojte baby, ja mám ten istý problém, stále mám trvalý pracovný pomer, pred nástupom na 1. MD som bola na PN, materské som poberala pol roka, teraz som na rodičovskej dovolenke.Momentálne som tehotná.Z čoho sa mi vyráta druhá materská, keď pani pri DNP mi povedala, že jedine ak si budem platiť DNP dostanem materskú, inak mám nárok len na rodičovský príspevok. A všade sa to píše inak.

bapi1
24. okt 2011

@oktavia aj pre teba platí odpoveď, ktorú poslala gapa adija13.