Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

criterska
6. jan 2011

A ještě jsem se chtěla zeptat, dá se i letos udělat ta "finta" s převedením rodičáku na pár dní na otce kvůli možnosti zvolení si délky RD?Nebo jsem úplně mimo? 😲

j.a.n.i
6. jan 2011

@criterska Převedení přes otce jde stále, jen poroz na to, že otec musí alespoň na 1-2 dna nastoupit na PPM (po tu dobu nesmí pracovat), pak PPM ukončí, pořádá o RP, to už pracovat může, zvolí délku a převede zpět na tebe. Celé se to řeší po šestinedělí. Jinak pokud se přihlásíš na UP, tak budeš mít 5 měsíců podporu kolem 3000,- sociální dávky neumím, ale tím, že přítel/manžel pracuje, tak asi na nic nárok mít nebudete, možná zkusit příspěvek na bydlení, ten vychází nejčastěji. Nebo můžeš zůstat doma pečovat o dítko, to bys nedostávala nic, ale odvody by za tebe dál platil stát - stačí to nahlásit na zdravotní pojišťovnu.

inneska
6. jan 2011

@zuzanat vdaka za odpoved, ale asi si to aj tak overim priamo na sociálke, lebo vraj je to teraz po novom(neviem či nie teraz od 1.1.) tak nech sa zbytočne potom nenechám obrať o peniažky 🙂

gapa
6. jan 2011

@inneska
pokial ti prac.pomer trvá, tak dnom nástupu na md, ti vznikne nem.poistenie zamestnanca a aj dni čerpania MD a RD sa ti rátajú do dni nem.poistenia (aj ked počas Rd je NP prerušené, tu je výnimka § 49a Zákona o soc.poistení).
T.j. vznikne ti určite nárok na materské a bude sa rátaz z pravdepdobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD, tj. obvykle je to tvoja hrubá mzda podla aktuálnej prac.zmluvy (mzd. dekrétu).
Materské na 1kalend. den bude 60% z jednej tridsatiny sumy, čo ti mzdárka uvedie ako pravdep. VZ.

vid zákon o soc.poistení § 57 ods.1 písm. b (že nem.poistenie vzniká dnom nástupu na Md)
+ ods.2 že sa ráta z pravd.VZ...

a aj napr. v poradni na stránkach sociálnej poisťovne je takýto prípad spomínaný 😉

od 1.1.2011 sú síce nejaké zmeny, ale chvalabohu sa podarilo na poslednú chvílu ešte v tých zmenách urobiť dalšiu zmenu a napr. pre mamičky nastupujúce na dalšiu MD počas RD, aby sa im nerátala materská z minima (ako by to bolo, ak by tam nedali výnimku) ale z toho pravdep. VZ.
Aj ja som vety písala niektorým z poslancov, či to bol zámer, či len na to pozabudli (a pozabudli a opravili)

mirip
7. jan 2011

to mi nikto nevie poradiť? ☹

kaktusik007
7. jan 2011

@mirip podla mojho skromneho nazoru narok na materske mat budes, pretoze ti sice zanikol pracovny pomer, ale nastup na MD budes mat v ochrannej lehote... 🙂

perdiem
7. jan 2011

@mirip Ahoj, snáď ti pomôžem, ale mala by si skočiť do sociálnej poisťovne, kde ti to povedia všetko presne. Pre nárok na výplatu materského nie je dôležité, či si alebo nie si zamestnaná, ale je dôležité, aby si bola počas posledných 2 rokov pred nástupom na materskú, teda 6 týždňov pred očakávaným termínom, poistená nemocensky aspoň 270 dní. Tak si počítaj, termín máš v marci (ktorý de?) mínus 6 týždňov, dajme tomu, že doktor ťa vypíše na materskú dovolenku koncom januára 2011. Posledné dva roky sa počítajú koncom januára 2009. (To je pomôcka aj pre ostatné maminy, počítajte si prosím obdobie 2 rokov 365*2, či sa Vám tam vprace tých 270 dní)

Poberanie materskej upravuje zákon o sociálnom poistení, pridávam link ( http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jas... ), kde sa v paragrafe 49a hovorí aj o tom, že do tohto obdobia sa započítava aj rodičovská dovolenka . 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Vieš, existujú však mnohé interné nariadenia a vykonávacie predpisy, do ktorých mi nevidíme, ale podľa tohto by si mala mať mať nárok, a počítať by sa malo z predchádzajúceho príjmu, čo je u teba rovnaké výška ako výška prvej materskej. 🙂

perdiem
7. jan 2011
perdiem
7. jan 2011

@mirip ale za tú výšku neručím☹(((( a sorry za chyby v texte

mirip
7. jan 2011

@perdiem ahoj dakujem ale aj tak som z toho mimo, ono ja som totiž v tej práci kde som bola pracovala nepretržite od 1.9.2007 do 10.3. 2009 a potom bola doma na rizikovom /kedže som v 2008 mala missed a Dr nechcel riskovať/ od 11.3. 2009 do 31.8.2009 kedy som šla na mD s malou od 1.9.2010 som akože nezamestnaná ale som na rodičovskej tak som doma stále a kedže na malú sme čakali strašne dlho s druhým sme sa ani nie ponáhlali ale nechali to na náhodu a v juni 2010 som ostala tehotná s druhou..... takže preto na mna presne platí materská - rodičovská ale či už bude matesrká druhá netuším

mirip
7. jan 2011

@perdiem no a tých 270 dní sa mi tam nevprace kedže som do marca 2009 bola na PN jedine ak by sa aj PNka rátala ale aj tak mi to nevychádza tých 270 dní lebo od januára 2009 do 31.8. 2009 určite nie je 270 dní

mirip
7. jan 2011

nie do marca ale od marca 2009

amsi
7. jan 2011

vidim,že mi tu nikto neodpovedal,tak sa skusim spytat este raz a len strucne. ak sa pripoistim na DNP , bude mi buduca materska vypocitavana z maximalneho vymeriavacieho zakladu?

gapa
8. jan 2011

@mirip
môj názor ťa asi nepoteší. Už tu bola jedna taká mamička, čo jej tvrdili najprv v SP, že nárok bude mať a potom že nie, ale ona sa stihla ešte zamestnať pred nástupom na MD.

Podla mna nárok na mateské mať nebudeš. ☹
Tvoj prac.pomer skončil 31.8.2010 predpokladám, počas RD=počas prerušenia NP podla § 26 ods.1 písm. e) Zákona o sociálnom poistení. Skončil 31.8.2010, teda počas zákona účinného do 31.12.2010. V § 32 ods.3 ZoSP platilo, že och. lehota nevzniká pri zániku nemoc. poistenia z dôvodu jeho prerušenia podla § 26. Ak si na prvú MD nastupovala 31.8.2009, tak ti MD skončila a prerušili NP cca od začiatku 3/2010, ale to vlastne nie je podstatné. Dní nemoc. poistenia máš dostatok (aj PN sa ráta, ak ti trval!!! prac.pomer a tvoja PN netrvala dlhšie ako 52týždnov), ale chýba ti trvajúce nem.poistenie alebo byť v tzv. ochrannej lehote. Škoda, že si si to nezistovala skôr. Napr. stačilo, ak by si úplne posledný den pred ukončením prac.pomeru čerpala riadnu dovolenku (tj. nemala prerušené NP z dôvodu čerpania RD, ale mala aktívne NP), tak by ti 6mesačná ochranná lehota plynula. Materské by sa ti rátalo z vym.základu v r.2009 (konkrétne 1.1.-10.3., ked si potom od 11.3.bola na PN a MD). Ak niečo z toho, čo píšem nesedí a skutočnosť bola iná, tak napíš, lebo tu je podstatná každá maličkosť!!!
Dalej nevylučujem ani takú možnosť, že niektorá pracovníčka SP by ti nárok aj uznala, pri mojich skúsenostiach 😨 Ale na to by som sa nespoliehala, lebo toto budú predpokladám konzultovať s vedúcou a tá by to mala ovládať 😨

Ak by si sa teraz zamestnala, tak si úplne nie som istá, z čoho by ti rátali materské. Nový prac.pomer by netrval 90dní do nástupu na MD, tak by mali materské rátať z vym.základu v r.2010. Ak v r.2010 nemáš žiadny VZ, tak by sa rátala z minima. V prípade, ak si ale medzi MD a RD čerpala riadnu dovolenku (cca v 3/2010), tak by mali rátať materské z tohoto obdobia čerpania riadnej dovolenky, predpokladám. Alebo ak by si bola aspon 1den v r.2010 dobrov.NP, tak by to predpokladám rátali z toho.

Ak ale žiadny VZ v r.2010 nemáš!!!!!, tak materské bude podla mna rovnaké = rátané z minima, za predpokladu,
- že by si uzatvorila nový prac.pomer alebo
- sa prihlásiš na dobr.nem.poistenie pred nástupom na MD.
Materské by bolo cca 60% z 329,07eur = 197eur resp. budem rátať 200eur na mesiac (je to 329,07:30 x 60% = 6,58eur na 1kalend.den, tj. záleží na počte dní v mesiaci, ja beriem 30,4dna x 6,58eur=200eur na mesiac, počas celej doby poberania materského 34týž= 238dní, ak nie si osamelá t.j. cca 1567eur). Pri PTP 9.3.2011 je najneskorší dátum nástupu na MD 26.1.2011 a ukončenie (ak máš nárok 34týž) je 20.9.2011. Za sept.2011 by si dostala materské za tých 20dní a aj RP 190,1eur. Mala by si mať aj nárok na prísp. na star. o staršie dieťa (no to by bolo treba overiť) od februára (ak na md nastúpiš v januári) do mesiaca, kedy novonarodené dieťaťa bude mať 6týž, čo ak porodíš cca v termíne 9.3., tak vychádza do apríla, tj. 3x41,1eur alebo žeby teraz už bol ten príspevok 25% z 190,1eur?? teda cca 47,5eur???
T.j. za obdobie 1-9/2011 by si teoreticky mohla získať
RP za január 256eur (lebo do 25.1. si splnala podmieny)
materské od 26.1. do 20.9.= 238dní x 6,xxx = 1567eur
prísp. pri nar. dieť. (ak sa nar. dieťa v termíne a mala by si nan nárok, treba overiť) 3x 41,1 = 123eur alebo 3 x cca 47,5eur = 142eur
rodič.prísp. za sept. 190,1eur (splnaš podmienky od 21.9.)
spolu bud 2136eur alebo 2155eur

treba ešte odrátať, čo by si zaplatila napr. za dobrov. poistenie (samozrejme dá sa aj novým prac.pomerom, to vyčíslovať nebudem 🙂 ) Stačí sa prihlásiť na DNP pár dní pred nástupom na MD, výška vym.základu nie je podstaná pre nárok na mateské, tj. môže byť minimum, tuším je329,07eur napr. od 24.1.2011. V takom prípade zaplatíš za 2dni (24.1.-25.1. najneskôr do 8.2.!!! no radšej hned), ak nastúpiš 26.1. na mD, bude to cca z VZ 329,07:31 x 2dni = 21,27eur x 4,4% = 0,935eur alebo dajmetomu 1eur. Počas poberania materského nemáš povinnosť platiť poistné.
(ak by si sa prihlásila z vyššieho VZ a chcela DNP ponechať po ukončení poberania mateského, mohla by si poberať ošetrovné, z daného VZ. Ale nevieme ako to bude v r.2012, či sa zákony nezmenia). Ak by si nechcela platiť potom už DNP tak sa treba odhlásiť najneskôr posledným dnom poberania materského (skôr nie je výhodné, ked trvá poistenie aj bez platenia)

Na porovnanie teraz variant, ak nezískaš nárok na materské. Ty teraz môžeš poberať RP na prvé dieťa vo výške 256eur až do júna 2011 (ak dobre rátam kedy dosiahne 20mesiacov). Od júla by si ale poberala len 190,1eur. Ak by ti teda nevznikol nárok na materské žiadny, tak nie je výhodné požiadať o RP na mladšie dieťa skôr ako v júli (lebo by si poberala len 190,1eur), tj. môžeš pokračovať s poberaním na staršie dieťa, Ak ti nárok na mateské nevznikne a ponecháš si poberanie RP na staršie dieťa, tak za obdobie 1-9/2011 budeš mať nárok na
1-6/2011 tj. 6x 256eur = 1536eur
7-9/2011 t.j. 3x 190,1eur = 570,3eur
spolu 2106,3 eur

Takže tie sumy sú skoro rovnaké, rozdiel 30-50eur (samozrejme ak sa nemýlim) je to skoro naroven. Ak sa dobr. poistíš (čo je asi jednoduchšie ako sa zamestnať), tak bude ti trvať nem.poistenie, čo tiež nie je na zahodenie, ale väčší význam to nemá. (mohlo by mať, ale len v určitých prípadoch, ak chceš využívať DNP alebo DPvN, ked si nezamestnaná, ale to nebudem už rozoberať, to by bola dalšia dlhá kapitola a zákony nie sú isté)
ak ti nevzni Aj keby ti ešte vyšiel nárok na prísp. na star. o staršie dieťa na pár mesiacov k materskej (čo si nie som istá, či by si mala nárok, no myslím mala) je to 41,1eur k materskej, tj. cca200 +41= cca 241eur je menej ako 256eur. Od júla už dostaneš len 190eur. Ak by si poberala materské, tak cca 200eur by si dostala ešte zaAk by si získala nárok na materské z minima, tak by to bola suma nižšia. Na tvojom mieste by som poberala tých 256eur.až do Či sa to ale oplatí, ked poberáš teraz RP 256eur, asi skôr nie. Na tvojom mieste v takom prípade

Toto všetko, čo som ti popísala, treba ešte skontrolovať a overiť (je pokročila hodina a ja sa tomu teraz až tak nevenujem a nemám tolko času), lebo nevylučujem, že som niečo opomenula, či nie som úplne v aktuálnom obraze. TAkže neber to na 100%. Napísala by som na tvojom mieste určite dotaz na SP mailom (na ich stránke to nájdeš) a spýtala sa, či ti nárok vznikne (uved čo najviac info o dátumoch zač. PP, ukonč. počas RD, PN od ..., MD, PTP), či si v r.2010 mala vym.základ. A spýtaj sa, či by ti nárok vznikol, ak sa znovu zamestnáš a z čoho by sa rátal. Ale u teba už od pondelka nastupuješ na MD cca za 2týž., tj. nie je vela času.

Ak si náhodou čerpala dovolenku v r.2010 alebo tesne pred ukončením PP, tak to mení situáciu. Tiež ak si osamelá, tie výpočty nebudú sedieť, myslím dvojičky nečakáš. 🙂
Tak hlavne sa drž a nech ste zdraví

gapa
8. jan 2011

@mirip
ešte pre úplnosť, ten § 32 ods.3 je od 1.1.2011 je zrušený, ale aj tak myslím to situáciu nemení.

Ak by OL po ukončení NP zamestnanca predsalen plynula, tak by skončila vznikom nového NP, t.j. neoplatí sa prihlasovať na DNP. Toto uvádzam len pre uplnosť.
Toto bude asi na teba príliž info, no treba to čítať dokola a dokola. Je to vela aj na mna 🙂

gapa
8. jan 2011

@mirip
no a dotretice doplnam, že
- príspevok na starostl. o dieťa je vo výške 41,1eur (nie vyšší) a
- ak budeš poberať mateské, tak budeš mať nan nárok (budeš ako poberatelka mateského považovaná za zárobkovo činnú do 6týž. veku novonarodeného dieťaťa), nemáš nan nárok za mesiac, za ktorý dostaneš ešte rodič.príspevok.

gapa
8. jan 2011

@mirip
no ešte predsa mi to nedalo. Pozerala som do zákona a § 54, ako je to v prípade, ak by ti vznikol nový PP, či by ozaj bol rátaný z minima, ak si v r.2010 nemala žiadny VZ, no veru netuším, či by sa to dalo našiť na ten pravdepodobný VZ, no z ktkorého zamestnania, nového či starého. Ozaj ten zákon je desný! To by som sa spýtala na SP, ako by sa to rátalo, ak by si si našla nového zamestnávatela (možno je podstatné aj to, či by išlo o toho istého alebo nie)

perdiem
8. jan 2011

@mirip Inak PN sa tiež počítala do obdobia 270 dní, vtedy si nemocensky poistená, no ale vyčerpávajúce info od Gagy ma dobre zneistilo. Fakt sa choď radšej spýtať, alebo pošli si mail so žiadosťou o info, linky určite nájdeš na nete. Vážne som zvedavá, čo by na teba platilo.

dankadina
8. jan 2011

@gapa mne povedali na upsvar, že príspevok na starostlivosť o dieťa od januára nieje. Ja totiž čakám druhé dieťa budem mať nárok na materské, od marca a moje druhé dieťa bude mať 3 roky až v máji, chcela som vedieť, či môžem poberať súbeh dávok, alebo aspon k materskej príspevok na starostlivosť o dieťa. Súbeh sa nesmie a ževraj príspevok sa ruší

mirip
8. jan 2011

dakujem dievčatá normálne mi odlahlo, ma naštvala aj ekonomka ked som dostala výpoved že sa musím hlásiť na úrade práce že som dostala výpoved a som tam bola ako blbec lebo sa na mna pozerali ako na sprostú že to kto mi kázal tam prísť ked som na rodičovskej tak tam nemám čo robiť jedine ak by som chcela spať do roboty

gapa
8. jan 2011

@dankadina
ruší sa príspevok rodičovi, nie PnSoD.
Pozri si priamo zákon, aj ked v tomto linku je znenie účinné do 31.12.2010, a § 4 ods.3 sa trochu inak sformuloval, ale poberanie materského do 6týžd. novonarodeného dieťaťa sa stále považuje za zárobk. činnosť.

Tu je link na zákon o PnSoD 561/2008 účinný do 31.12.2010 ...
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

tu je link na zbierku zákonov, Zákonom č. 513/2010 je tento zákon 561/2008 novelizovaný v čl. II.!!!!!! (čl. I sa týka zákona o RP)
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

pozri si § 4 ods.2 písm. d) v starom zákone (resp. v novele je to už spomínané v § 4 ods.3, nie ods.2) + § 4 ods.4 a ods.5 a)

MOžno toto pani, čo ti to tvrdila mýli.
Ods. 4 hovorí, že nie je možný súbeh poberania materského a aj PnSoD po uplynutí 6tich týždnov od narodenia dieťaťa. T.znamená, že do jeho 6tich týždnov súbeh možný je
Ods. 4 hovorí, že nemáš nárok na PnSoD na dieťa, ktoré sa narodilo, na ktoré poberáš materské (lebo predtým bol nárok na PnSoD na obe deti do 3rokov!!!), tj. nárok na PnSoD na druhé-staršie dieťa, na ktoré mateské nepoberáš len na druhé dieťa do 3rokov.

príp. ak budú problémy, tak napíš priamo na ústredie upsvar, nech máš niečo v ruke, ked ti to budú vaše pracovníčky na upsvar stále svoje aj v marci. S týmto zákonom bol aj predtým problém, že ho pracovníčky neovládali. A treba požiadať on do 6mesiacov od mesiaca, za ktorý ako prvý máš nárok, tj. neodkladať to!

gapa
8. jan 2011

@dankadina
tTROCHU TO POOPRAVíM:

MOžno toto pani, čo ti to tvrdila mýli.
Ods. 4 hovorí, že nie je možný súbeh poberania materského a aj PnSoD po uplynutí 6tich týždnov od narodenia dieťaťa. T.znamená, že do jeho 6tich týždnov súbeh možný je.
Ods. 5 hovorí, že nemáš nárok na PnSoD na dieťa, ktoré sa narodilo, na ktoré poberáš materské (lebo predtým bol nárok na PnSoD na obe deti do 3rokov!!!), tj. nárok na PnSoD na druhé-staršie dieťa do 3rokov, na ktoré mateské nepoberáš máš ale najviac do 6tich týždnov novonarodeného dieťaťa.
Súbeh RP a PnSoD nie je možný.

dankadina
8. jan 2011

@gapa to znamená že ked teraz pracujem poberám plat aj rp, potom pojdem na materskú zanikne mi rp tak možem požiadať aspon o príspevok na star. o dieťa, či už preplácanie školky alebo tých 25 % z rp do obdobia čo bude skor, bud 3 roky staršej alebo 6 týždnov mladšej. Správne som pochopila?

kaktusik007
8. jan 2011

@dankadina ano, spravne si to pochopila 😉

kaktusik007
8. jan 2011

@dankadina resp. doplnim, ziadnych 25%, je tam taxativne uvedene 41€

dankadina
9. jan 2011

@kaktusik007 mne sa to týka len 2 mesiace ale lepšie ako klincom do oka, nemáš prosím tu novelu kde je tých 41 Eur

kaktusik007
9. jan 2011

@dankadina gapa vcera o 14:23 ti dala nan link 🙂

kaktusik007
9. jan 2011

@dankadina inak z toho clanku dva citujem:

㤠5
Suma príspevku
(1) Príspevok za kalendárny mesiac je v sume
a) preukázaných výdavkov oprávnenej osoby na starostlivosť
o dieťa, najviac v sume 230 eur,
b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje poskytovateľ
podľa § 2 ods. 3 písm. d) a e).

janka.simo
9. jan 2011

gapa, a ostatne baby, ktorym som vdacna, ze tu ste,chcem poprosit o nieco. Napadla ma totizto taka moznost : Som momentalne na RD, dcerka ma 2 roky a 5 mesiacov, som aj tehotna a TP je 27.4. 2011. Pracovny pomer mi este trva, ale to tu nie je asi ani dolezite. Manzel je vo vysluhovom dochodku, a momentalne aj zamestnany HPP, ale chce to ukoncit a ist uz len na dohodu. Je mozne, aby on poberal Rodicovsky na malu dcerku, ked ja pojdem na MD? Cisto teoreticky. Dalej ma zaujima, ako je to s dochodkovym sporenim teraz, ked koncim jednu RD a pojdem na MD, mam II.pilier. Viem, ze sa vyplnovali nejake papiere do 15 dni od narodenia dietata, aby stat platil za mna dalej a aj zapocet je tym padom.Treba to znova vyplnovat a kedy? A vobec, z tych papierovani mam uz teraz hrozu, lebo som fakt pozabudala, co kedy a kde dat vsetko, aby som bola nacas. Takze ak som pochopila spravne, tak RD ukoncim den pred nastupom na MD, ano? A nasledne mozem ziadat o PnSoD, od nastupu na MD? az do tych 6 tyzdnov narodeneho druheho dietata, ano? A to treba potom tiez odhlasovat? alebo to zanikne automaticky? Mam aj DNP , aby som mala max MD, takze ziadost o MD davam 2x vyplnit, jedno zamestnavatelovi ? - tu neviem, a druhe na DNP? Dalsie papiere ako rodny list narodeneho dietata davam kedy kvoli prispevku a priplatku pri narodeni dietata? Viem, ze je to platne az po 28 dnoch od narodenia, ale kedy to mozem uz podat? Dakujem velmi za odpovede vopred.

kaktusik007
10. jan 2011

@janka.simo rp - nie je mozne aby bral manzel, pokial manzelka pobera materske
- rd ukoncit nemusis, akurat musis oznamit upsvar, ze si od vtedy a vtedy na MD - zastavia ti vyplatu rodicovskeho prispevku
- dochodkove sporenie - pojdes sa odhlasit - odhlaska RLFO z druheho piliera, zaroven ale podpises opat to tlacivo - cast A, ze sa staras o dieta a chces aby stat za teba odvadzal do druheho piliera - potrebujes RL druheho dietata (bolo 15 dni, avsak teraz je uz myslim 40, alebo 30 dni, ale nie od narodenia, ale od pisomneho rozhodnutia o prizhnani materskeho - stihas v pohode 🙂
- po nastupe s druhym dietatkom na rodicovsku pojdes do socialnej poistovne opat, vypises RLFO opat - prihlasku, a vyplnis cast B toho tlaciva 🙂 - ale toto predbieham
- o prispevok na statostlivost mozes poziadat az spolu s pridavkami na mladsie dietatko - inak je to v podstate zbytocna cesta na urad, pretoze tam budes potrebovat dolozit rodny list novorodenca (automaticky zastavia narok ked bude mat 6 tyzdnov), a potvrdenie o tom, ze si na materskej - jej priznanie - pretoze potrebujes zdokladovat vykonavanie pracovnej cinnosti - v tomto zakone je za vykonavanie zarobkovej cinnosti aj poberanie materskeho do 6 tyzdnov veku druheho babatka - ak neykonavas zarobkovu cinnost, moznost tohto prispevku nie je
- ziadost o materske 2x - raz rovno na socialku (nezabudni zaskrtnut ze si uplatnujes narok aj z ineho poistenia - myslim ze je tam na to kolonka) a 1x to das zamestnavatelovi, tam ti uvedie tvoju pravdepodobnu mzdu - mzdu, ktoru by si dosahovala ak by si pracovala a nebola na rodicovskej
- prispevok pri narodeni --- RL dietata, daj kludne ked si budes vybavovat aj pridavky na mladsie
- priplatok k prispevku pri narodeni - musi byt na tlacive podpis pediatra, ze sa babatko dozilo 28 dni, takze skor ako 29 den od porodu to proste podat nevies 🙂

no... ak som niekde spravila chybu, tak ma prosim opravte, tieto papierovacky cakaju totiz aj mna (az na DNP) tak... ze ci som si to vsetko pekne zhrnula 😀 😀 😀